środa, 12 grudnia 2018
Najnowsze: Blik u bukmachera Milenium

Podatek 10% od wygranej w grach hazadowych

Gracze, korzystający z usług licencjonowanych firm hazardowych, powinni pamiętać, że ich wygrane w grach i zakładach wzajemnych powyżej kwoty 2 280 zł są objęte 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jest to odrębne, niezależne od podatku od gier zobowiązanie podatkowe.
zdjęcie do tekstu o podatku 10% od wygranej
Kiedy wygrana w grach hazardowych obciążona jest 10% podatkiem?

Polski system podatkowy przewiduje dwa rodzaje podatków, związanych z grami hazardowymi – podatek od gier uregulowany w ustawie o grach hazardowych (u.g.h.) oraz podatek dochodowy od wygranej. Podatek uregulowany w ustawie o PIT, podobnie jak podatek od gier, jest odliczany od wygranej przy jej wypłacie dla gracza przez organizatora gier lub zakładów wzajemnych. Uczestnik nie musi samodzielnie rozliczać się z niego w urzędzie skarbowym ani uwzględniać go w deklaracji podatkowej.

Jakich wygranych dotyczy podatek dochodowy od osób fizycznych?

Zgodnie z treścią art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o PIT, obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych są objęte przychody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do EOG poza państwami UE należy Islandia, Norwegia i Liechtenstein). Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.g.h. grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach (urządzane online lub stacjonarnie).

Wygrane w grach hazardowych, urządzanych przez licencjonowany podmiot zgodnie z prawem państwa należącego do UE lub EOG, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 2 280 zł są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT). Niezależnie od wysokości wygranej kwoty nie trzeba płacić podatku dochodowego od wygranej z turnieju gry w pokera, prowadzonego zgodnie z przepisami o grach hazardowych, obowiązującymi w państwie członkowskim UE lub EOG (art. 21 ust. 1 pkt 6b).

screen wyroku NSA
Wyrok NSA dotyczący podstawy opodatkowania podatkiem od wygranych

Graczom, którzy jednorazowo wygrali więcej niż 2 280 zł, a więc nie korzystają ze zwolnienia podatkowego, pobierany jest podatek w wysokości 10% wygranej lub nagrody bez pomniejszenia o koszty jego uzyskania (art. 30 ust.1 pkt 2). Zgodnie z orzecznictwem (wyrok NSA z dnia 25 września 2003 r. I SA/Łd 548/02), opodatkowaniu podlega cała kwota wygranej, a nie tylko nadwyżka ponad limit zwolnienia.

Obowiązek podatkowy, wynikający z ustawy o PIT, odnosi się jedynie do wygranych uzyskanych od autoryzowanych firm hazardowych, posiadających odpowiednie koncesje lub zezwolenia, wynikające z ustawy hazardowej. Do dochodów, pochodzących z nielegalnych źródeł nie mają zastosowania przepisy ustawy o PIT, ponieważ nie mogą być one przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). W praktyce oznacza to, że wygrane u nielegalnych bukmacherów nie podlegają opodatkowaniu, a więc są o 10% wyższe niż te, uzyskane u bukmacherów z licencją MF. Należy jednak pamiętać, że korzystając z usług firm bez licencji gracz ryzykuje nie tylko tym, że wygranej może w ogóle nie zobaczyć (co wynika z faktu, że operatorzy płatności mają obowiązek blokowania transferów finansowych od i do takich firm, o czym pisaliśmy w tym tekście) – dodatkowo grożą mu konsekwencje karno-skarbowe (więcej o konsekwencjach gry u nielegalnych operatorów przeczytasz tutaj).

W jaki sposób płaci się 10% podatku od wygranej?

Podatek od wygranej jest pobierany ryczałtem, a zatem podatnik (czyli gracz) nie musi uwzględniać go w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Płatnikiem jest podmiot organizujący gry hazardowe – to on oblicza i pobiera podatek przed wypłaceniem graczowi wygranej (art. 41 ust. 4).

W przypadku wygranych pieniężnych odliczenie należnego podatku nie stanowi problemu – gracz otrzymuje o 10% niższą kwotę (np. przy wygranej 100 zł na rękę otrzymamy 90 zł). Przy wygranych rzeczowych wydawana jest oczywiście cała rzecz (nikt nie będzie przecież dzielić na części telewizora czy samochodu), ale uczestnik musi być przygotowany do zapłacenia organizatorowi gier hazardowych 10% wartości wygranej (szacunkową cenę nagrody ustala się na podstawie jej wartości rynkowej, zgodnie z art. 11).

Konieczność zapłaty podatku zależy od wysokości jednorazowej wygranej, zatem ustawodawca sprecyzował w art. 21 ust. 6a jakie kwoty uznaje się za jednorazową wygraną przy poszczególnych rodzajach gier. Są to dla:

  • gier liczbowych, zakładów wzajemnych oraz loterii pieniężnych, promocyjnych, audioteksowych i fantowych, a także gry telebingo, gry bingo fantowe i bingo pieniężne – kwota uzyskana na podstawie jednego losu, zakładu lub innego dowodu udziału w grze
  • wygranych w kasynie gier lub salonie gier na automatach – uzyskana kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych w trakcie jednorazowego pobytu w kasynie gier lub salonie gier na automatach
  • innych gier, urządzanych przez sieć Internet przez spółkę wykonującą monopol państwa – kwota uzyskana podczas jednego logowania

Pobrane podatki płatnik wpłaca do właściwego miejscowo urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym je pobrał. Roczną deklarację podatkową musi on złożyć do końca stycznia następnego roku (art. 42).

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

  • Legalnie uzyskane wygrane z turnieju gry w pokera są zwolnione z podatku dochodowego niezależnie od ich wysokości
  • Od wygranych z gier hazardowych powyżej 2 280 zł firma, która je organizuje odprowadza do urzędu skarbowego 10% podatku PIT
Źródła
Zwiń
  1. Bartosiewicz A., Kubacki R., PIT. Komentarz, wyd. V, Opublikowano: LEX 2015
  2. Duda-Hyz M., Wygrane w grach hazardowych w polskim podatku dochodowym od osób fizycznych, Roczniki Nauk Prawnych Tom XXVI, numer 2 – 2016

Komentarze i opinie (0)

Podatek 10% od wygranej w grach hazadowych
Zgłoś uwagi do strony
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.