sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

Podatki od gier hazardowych w Rosji

Jakie podatki od zakładów sportowych i gier hazardowych obowiązują w Federacji Rosyjskiej.

Odbierz kod promocyjny PZBuk
Oferta na bonus PZBuk VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Jakie stawki podatkowe podatku od gier obowiązują w Rosji?
 2. Na jakich zasadach rozlicza się podatek od gier w Rosji?
 3. Podatek hazardowy i legalni bukmacherzy w Polsce
 4. Warto wiedzieć o podatkach hazardowych w Rosji
Podatki od hazardu w Rosji

Kodeks podatkowy (KP) Federacji Rosyjskiej z 19 lipca 2000 r. nr 117 wyróżnia odrębne stawki dla bukmacherstwa, stołów do gry, automatów oraz totolotka.

  Lista legalnych bukmacherów w Polsce  

Operatorzy internetowi z licencją MF na zakłady sportowe

W Rosji organizatorzy gier hazardowych – w tym bukmacherzy – muszą działać jako agenci podatkowi swoich zwycięzców i odprowadzać w ich imieniu podatek dochodowy (PIT) od wszystkich nagród pieniężnych. Dal porównania, w Polsce – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  – wygrane hazardowe poniżej 2 280 zł korzystają ze zwolnienia podatkowego. Stawka rosyjskiego PIT wynosi 13%. W przypadku zakładów wzajemnych podstawą opodatkowania jest różnica między wygraną a zakładem. W listopadzie 2017 r. Duma, czyli rosyjskie zgromadzenie ustawodawcze, zatwierdziła projekt ustawy podwyższającej podatek od gry na automaty i stoły do gier (nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 r.).

Jakie stawki podatkowe podatku od gier obowiązują w Rosji?

Zgodnie z art. 29 KP podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie organizowania gier hazardowych podlegają regionalnemu podatkowi od hazardu, którego wysokość zależy od ustalanej indywidualnie podstawy opodatkowania. To władze samorządowe danej jednostki terytorialnej Federacji Rosyjskiej określają dokładną kwotę stawki podatkowej w ramach ustawowego limitu. Minimalna stawka jest nakładana w regionach, w których lokalne przepisy prawne nie regulują tej kwestii. Z kolei w Polsce obowiązują jednolite stawki podatkowe dla poszczególnych rodzajów gier hazardowych (określa je art. 74 ustawy hazardowej). Jak wspomniano, od stycznia 2018 r. w Federacji Rosyjskiej obowiązują zmienione stawki podatkowe podatku od gier (art. 369 KP):

 • 1 stół hazardowy: od 25 000 125 000 RUB
 • 1 automat do gier: od 1 500 do 7 500 RUB
 • 1 centrum przetwarzania puli bukmacherskiej: od 25 000 do 125 000 RUB
 • 1 punkt przyjmowania zakładów bukmacherskich: od 5 000 do 7 000 RUB
 • 1 punkt przyjmowania stawek totalizatora: od 5 000 do 7 000 RUB
 • 1 centrum przetwarzania totalizatora: od 25 000 do 125 000 RUB

Obecnie w Rosji tylko w dwóch strefach hazardowych obowiązują odrębne stawki podatkowe – w „Mieście Azow” (znajdującego się na terytorium Krasnodaru) oraz w „Syberyjskiej Monecie” (położonej na terenie Ałtaju). Na terenie Krasnodaru ustalono następujące stawki podatkowe:

 • 1 stół do gry: 125 000 RUB
 • 1 automat do gry: 7 500 RUB
 • 1 centrum przetwarzania totalizatora: 125 000 RUB
 • 1 centrum przetwarzania zakładów bukmacherskich: 125 000 RUB
 • 1 punkt przyjmowania stawek totalizatora: 7 000 RUB
 • 1 punkt przyjmowania zakładów bukmacherskich: 7 000 RUB

Na jakich zasadach rozlicza się podatek od gier w Rosji?

Rosyjski kodeks podatkowy - screen
Fragment rosyjskiego kodeksu podatkowego ze strony Federalnej Służby Podatkowej RF

Procedura obliczania podatku od gier jest określona w art. 370 KP. Kwota podatku jest naliczana jako wielokrotność podstawy opodatkowania i stawki podatkowej. Podstawę opodatkowania ustala się odrębnie dla każdego podmiotu podatkowego: jest ona sumą ogólnej liczby odpowiednich obiektów, podlegających opodatkowaniu podatkiem od gier. Przedmiotem opodatkowania są stoły do gier, automaty, centra przetwarzania zakładów bukmacherskich i totalizatora oraz punkty przyjmowania zakładów bukmacherskich (tu przeczytasz, jacy są legalni bukmacherzy w Rosji) oraz stawek totolotka (art. 366 KP). Każdy przedmiot opodatkowania musi zostać zarejestrowany w inspekcji podatkowej właściwej ze względu na miejsce instalacji urządzenia nie później niż 2 dni robocze przed datą jego uruchomienia.

Obliczaniem podatku zajmują się – podobnie jak u nas – organizatorzy gier hazardowych (są oni podatnikami tej należności fiskalnej – art. 365 KP). Składają oni deklaracje podatkowe oraz dokonują wpłat należnych kwot w okresach miesięcznych. Forma raportowania na klasyfikatorze dokumentacji podatkowej (CPV) to 1152011. Zgodnie z art. 371 KP muszą to robić nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po upływie poprzedniego miesiąca. Polscy podatnicy podatku od gier rozliczają się do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (art. 75 ust. 1 ustawy hazardowej).

Podatek hazardowy i legalni bukmacherzy w Polsce

Dla porównania, w Polsce podatki od gier losowych ustalane są w zależności od gry. W przypadku zakładów wzajemnych każdy legalny bukmacher (obecnie działa ich w Polsce dziesięciu, w tym ciesząca się bardzo pozytywnymi opiniami graczy Fortuna Zakłady Bukmacherskie oraz posiadający bardzo rozbudowaną ofertę dyscyplin sportowych bukmacher LVBET) odprowadza podatek w wysokości 12% od każdej postawionej przez gracza stawki. Dodatkowo wygrane bukmacherskie powyżej 2 280 zł obciążane są podatkiem 10% od wygranej, który potrącany jest od tej kwoty – bukmacher wypłaca graczowi wygraną pomniejszoną o kwotę podatku.

Warto wiedzieć o podatkach hazardowych w Rosji

 • W Rosji podatek od gier losowych jest podatkiem regionalnym, więc dokładną wysokość stawek określają władze lokalne
 • Opodatkowaniu podlegają stoły do gier, automaty, centrale przetwarzania i punkty przyjmowania zakładów bukmacherskich oraz centra przetwarzania totalizatora i punkty przyjmowania stawek totolotka
 • Wszystkie nagrody pieniężne są objęte dodatkowo 13% podatkiem dochodowym, który opłacają organizatorzy gier hazardowych w imieniu graczy
13.09.2018, 12:41
Aktualizacja: 13.09.2018, 12:41
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
 1. Federal Tax Service of Russia www.nalog.ru/rn77/
 2. Suvorov K., Gaming in the Russian Federation [w] Practical law. Thomson Reuters
Komentarze (0)
Podatki od gier hazardowych w Rosji
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Regulacje hazardowe na Gibraltarze
Regulacje hazardowe na Gibraltarze
1288
30
Położony na południowym skraju Półwyspu Iberyjskiego Gibraltar, będący terytorium zależnym Wielkiej Brytanii, pierwsze regulacje dotyczące gier hazardowych wprowadził w latach 50. XX w. Obowiązująca obecnie ustawa hazardowa z 2005 r. jest wzorowana na angielskiej ustawie hazardowej. Licencje z tego państwa figurują na „białej liście” brytyjskiej Komisji ds. Hazardu, co oznacza, że mogą one być reklamowane na Wyspach.
Regulacje hazardowe na Malcie i w Polsce
Regulacje hazardowe na Malcie i w Polsce
2751
68
Regulacje hazardowe Malty i Polski różnią się zasadniczo. W naszym kraju w sferze e-hazardu dominują ograniczenia i monopol państwa, natomiast tam postawiono na elastyczność i przejrzystość przepisów. 
Regulacje hazardowe w Belgii i w Polsce
Regulacje hazardowe w Belgii i w Polsce
1849
55
Polskie i belgijskie przepisy hazardowe mają jedną zasadniczą cechę wspólną – w obu krajach sektor ten podlega szczegółowej kontroli ze strony państwa. Transakcje finansowe z nielegalnymi portalami hazardowymi są blokowane, jak również dostęp do nich (belgijskim odpowiednikiem polskiego rejestru domen zakazanych jest tzw. „czarna lista”). Belgowie mogą grać w kasynach dopiero po ukończeniu 21 lat, ale prawo do korzystania z pozostałych gier hazardowych mają osoby 18-letnie.
Podatki od gier hazardowych: Belgia a Polska
Podatki od gier hazardowych: Belgia a Polska
2470
63
W odróżnieniu od polskiego systemu prawnego, gdzie przepisy dotyczące gier hazardowych oraz ich opodatkowania umieszczono w jednym akcie prawnym – ustawie z dnia z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, belgijskie prawo jest w tej kwestii bardziej złożone. Opodatkowanie stacjonarnych gier losowych należy do kompetencji władz lokalnych każdego z trzech regionów – różni się nieco wysokością w zależności okręgu i rodzaju gry.
Podatki od gier hazardowych: Węgry a Polska
Podatki od gier hazardowych: Węgry a Polska
1264
30
Stworzenie skutecznych ram prawnych hazardu to kwestia nie tylko zapewnienia graczom bezpieczeństwa gry, ale także dostarczenia fiskusowi wpływów z podatku od gier. Z tego względu władzom w Warszawie oraz w Budapeszcie zależało na wzmocnieniu kontroli państwa nad tym sektorem, zwłaszcza online – stąd wprowadzenie blokowania nielegalnych witryn hazardowych. Nieco inaczej uregulowano jednak opodatkowanie hazardu.
Podatki od gier hazardowych: Dania vs Polska
Podatki od gier hazardowych: Dania vs Polska
2304
63
Po reformie prawa hazardowego Dania stała się wzorem dla wielu innych państw europejskich, w tym Polski (powstało nawet określenie „model duński” w zakresie regulacji hazardowych, sugerujące, że Dania jest w tym zakresie wzorem, który warto naśladować). Dokonując nowelizacji naszej ustawy o grach hazardowych, kierowano się zastosowanymi w tym kraju rozwiązaniami prawnymi.
Podatki od gier hazardowych: Bułgaria a Polska
Podatki od gier hazardowych: Bułgaria a Polska
1282
38
W Bułgarii podatek od gier reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ustawa o indywidualnych podatkach dochodowych z 2006 r. oraz ustawa o grach hazardowych, natomiast w Polsce – ustawa o grach hazardowych. Dodatkowo w naszym kraju wygrana powyżej 2 280 zł jest objęta 10% podatkiem na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Regulacje hazardowe w Danii i w Polsce
Regulacje hazardowe w Danii i w Polsce
1659
54
Ludność Danii szacowana jest na ok. 6.7 miliona osób, a przychód z podatków hazardowych w 2013 roku wyniósł w przeliczeniu ok. 260 milionów złotych. Polski budżet w analogicznym okresie wzbogacił się dzięki podatkami hazardowymi kwotą 50 milionów złotych. Dlaczego więc o wiele mniejszy kraj posiada większe wpływy niż Polska?
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.