poniedziałek, 6 lutego 2023
Najnowsze: Raków Częstochowa - Piast Gliwice: kursy, typy

Rejestr domen zakazanych a operatorzy płatności

Jak operatorzy płatności internetowych współpracują z legalnymi polskimi bukmacherami online?

Odbierz kod promocyjny Fortuna
Oferta na bonus Fortuna VIP ważna do 28 lutego 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Jakie obowiązki nałożono na dostawców płatności?
  2. Co grozi za obsługiwanie firm, wpisanych do rejestru?
  3. Warto wiedzieć
zdjęcie do tekstu o dostawcach płatności i nielegalnych bukmacherach
Jakie obowiązki działanie rejestru domen zakazanych nakłada na dostawców płatności?

Celem ustawodawcy była likwidacja szarej strefy, zwłaszcza w zakresie hazardu internetowego, toteż na dostawców płatności nałożono obowiązek zaprzestania realizacji transakcji na rzecz firm, umieszczonych w Rejestrze.

 LEGALNE BONUSY ONLINE 
cashbacki | freebety | bonusy od depozytów

W rządowym rejestrze domen zakazanych figurują spółki prowadzące na terenie RP działalność hazardową bez koncesji, zezwolenia lub dokonania zgłoszenia, wymaganego przez ustawę. Do umieszczenia w nim wystarczy, że strona internetowa jest dostępna w języku polskim lub reklamowana na terytorium RP (art. 15f ust. 4), a prowadzący ją podmiot nie ma licencji MF.

Działalność nielegalnych podmiotów, organizujących gry hazardowe w sieci, wymaga zapewnienia transferu pieniędzy między graczem a firmą, więc zablokowanie płatności w znaczącym stopniu utrudnia ich funkcjonowanie.

Jakie obowiązki nałożono na dostawców płatności?

Dostawcy usług płatniczych muszą monitorować rządowy rejestr domen zakazanych, ponieważ mają ustawowy zakaz obsługiwania podmiotów, które są do niego wpisane (art. 15g ust. 1 ustawy hazardowej). W przypadku świadczenia usług płatniczych na stronie internetowej wykorzystującej nazwę domeny internetowej wpisaną do Rejestru, dostawca usług płatniczych jest obowiązany do zaprzestania świadczenia tych usług w ciągu 30 dni od dnia dokonania wpisu domeny do Rejestru (art. 15g ust. 2 ww. ustawy).

Dotyczy to m.in. wszystkich zagranicznych bukmacherów online, którzy nie posiadają licencji MF – w rejestrze znajdują się m.in. adresy firm BetClic, 1xbet, Unibet, bet-at-home czy Expekt. Dostawcy płatności muszą zatem przestać obsługiwać wszelkiego rodzaju przelewy i polecenia wypłaty, jakie są związane z domeną figurującą w Rejestrze w ciągu 30 dni od dokonania wpisu. Na stronie hazard.mf.gov.pl publikowana jest dokładna data i godzina umieszczenia w Rejestrze, a także jego zmiany lub wykreślenia (art. 15 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy), zatem łatwo sprawdzić realizację określonego w tym przepisie obowiązku.

Szybkie metody płatności online w ofercie legalnych polskich bukmacherów internetowych | + kod promocyjny online

Dostawcy płatności mają zakaz pośredniczenia w transferach pieniężnych zarówno od graczy do nielegalnych firm hazardowych, jak również od tych spółek do graczy (wygrana nie zostanie im wypłacona). Jak blokowanie płatności na zakłady bukmacherskie bez licencji MF wygląda w praktyce? Po umieszczeniu strony w Rejestrze zarówno dostawcy internetu, jak i dostawcy płatności mają obowiązek jej blokowania, więc teoretycznie gracze z Polski nie powinni mieć możliwości wejścia na taką witrynę.

Gdyby jednak mieszkający w Polsce gracz wszedł na stronę, na przykład bukmachera expekt, która w Rejestrze znajduje się od 12.02.2018 roku, i założył na niej konto gracza, to i tak nie będzie wstanie dokonać wpłaty ani wypłacić pieniędzy – właśnie z powodu blokady, nałożonej przed dostawców usług płatniczych. Warto nadmienić, że zastosowane w polskiej ustawie hazardowej rozwiązanie dotyczące blokowania płatności nielegalnych firm hazardowych nie jest czymś unikalnym w skali Europy – analogiczne rozwiązania przyjęto na Litwie, Łotwie i Estonii.

Co grozi za obsługiwanie firm, wpisanych do rejestru?

screen komunikatu KNF
Komunikat KNF w związku ze zmianami w ustawie o grach hazardowych

Zakaz realizowania transakcji finansowych dotyczy wszystkich banków (polskich i zagranicznych) działających na terenie naszego kraju, a także wszelkiego rodzaju internetowych portali płatniczych (jak PayPal, eBay, Skrill, Neteller itp.), z których mogą korzystać Polacy. Zakresem tego przepisu objęte są zatem szeroko rozumiane płatności bezgotówkowe z wykorzystaniem kart płatniczych, e-przelewów, pieniędzy elektronicznych i mobilnych płatności zdalnych.

W celu zapewnienia przestrzegania blokowania nielegalnych firm hazardowych (m.in. oferujących zakłady bukmacherskie online) przez dostawców płatności, ustawodawca przewidział dla nich wysokie kary za niedostosowania się do nakazu z art. 15g. Banki i portale płatnicze, które nie przestrzegają zakazu obsługiwania podmiotów wpisanych do Rejestru podlegają karze do 250 tys. zł (na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 89 ust 4 pkt 4 ustawy hazardowej). O nałożeniu tak wysokich sankcji finansowych decyduje Minister Finansów – wydaje on decyzję na mocy art. 90 ust. pkt 2 ww. ustawy.

Dostawcy płatności powinni pamiętać, że ich współpraca z nielicencjonowanymi bukmacherami i innymi firmami hazardowymi jest łatwa do namierzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), ponieważ transakcje związane z hazardem (w tym z zakładami bukmacherskimi) są oznaczone specjalnym kodem MCC o numerze 7995. W sprawie nowelizacji przepisów ustawy hazardowej KNF 5 maja 2017 r. wydała komunikat, który dostępny jest pod adresem www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=50672&p_id=18, a z jego fragmentem można zapoznać się na zdjęciu obok  tekstu.

Warto wiedzieć

  • Tworząc rządowy rejestr domen zakazanych ustawodawca zobowiązał dostawców płatności do blokowania transakcji finansowych nielegalnych firm hazardowych, które są do niego wpisane
  • Wszystkie banki i internetowe portale płatnicze, działające na terenie Polski, są zobowiązane do zaprzestania realizacji płatności podmiotów figurujących w Rejestrze w ciągu 30 od dokonania wpisu
  • Za nieprzestrzeganie zakazu współpracy z podmiotami organizującymi nielegalne gry hazardowe w Internecie na stronach wpisanych do Rejestru dostawcom płatności grożą kary do 250 tys. zł
08.03.2018, 11:15
Aktualizacja: 08.03.2018, 11:15
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
Komentarze (0)
Rejestr domen zakazanych a operatorzy płatności
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Rejestr nielegalnych bukmacherów internetowych

Rejestr nielegalnych bukmacherów internetowych

2924
54
W 2017 r. z Polski wycofało się wielu bukmacherskich internetowych gigantów, takich jak Unibet, Bet365 czy bet-at-home, którzy dotychczas dominowali na polskim rynku internetowych zakładów wzajemnych. 
Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych

Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych

2904
84
Od 1 lipca 2017 r. funkcjonuje Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl), potocznie zwany rejestrem domen zakazanych. Jest to rządowa strona, na której publikowany jest wykaz firm, prowadzących działalność hazardową na terenie RP niezgodnie z polskim prawem, i tym samym uznane zostały za nielegalnych bukmacherów.
Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?

Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?

1487
38
W rejestrze domen zakazanych Minister Finansów umieszcza witryny hazardowe, działające na terenie RP bez licencji. Jeśli strony zagranicznego bukmachera nie ma w tej rządowej ewidencji nie oznacza to, że można u niego obstawiać zgodnie prawem. Najczęściej wynika to z nieuwagi urzędników, którzy nie nadążają  z umieszczaniem nowych adresów nielegalnych buków w rejestrze. Są też firmy, takie jak William Hill, które oficjalnie wycofały się z Polski, więc nie ma powodu by dodawać je do spisu.
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy

Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy

1232
59
Uruchomienie rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) pomogło spółkom bukmacherskim, posiadającym zezwolenie Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych w sieci, wyjść z cienia nielegalnych bukmacherów. Świadczy o tym wzrost ilości legalnie zawartych zakładów z 1,7 mln do 3,3 mln. Bez wątpienia sytuacja ta jest efektem stworzenia Rejestru, który zaczął działać tuż po nowelizacji ustawy hazardowej.
Czy rejestr domen zakazanych spełnia swoje funkcje?

Czy rejestr domen zakazanych spełnia swoje funkcje?

1166
39
Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl) utworzono w związku z nowelizacją ustawy o grach losowych. Miał on stanowić skuteczne narzędzie w walce z szarą strefą polskiego hazardu poprzez blokowanie nielegalnych portali tego typu. Jego działanie w dużej mierze poprawiło sytuację na rynku, jednak ocena jego funkcjonowania powinna cechować się umiarkowanym entuzjazmem.
Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych

Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych

1022
28
Jedną z ważniejszych zmian, wprowadzonych dzięki nowelizacji z grudnia 2016 roku do ustawy o grach losowych, jest utworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (strona dostępna jest pod adresem hazard.mf.gov.pl). Od 1 lipca 2017 r. Minister Finansów publikuje na tej stronie internetowej witryny firm, prowadzących w Polsce działalność hazardową bez wymaganych koncesji i zezwoleń, spełniając tym samym funkcję informacyjną i dyscyplinującą.
Rejestr domen zakazanych

Rejestr domen zakazanych

984
43
Rządowy rejestr domen zakazanych (dostępny pod adresem hazard.mf.gov.pl) stanowi aktualne i wiarygodne źródło informacji o spółkach, które próbują oferować na terenie naszego kraju zakłady sportowe lub innego rodzaju gry hazardowe bez wymaganych licencji. Zmiany w ustawie o grach losowych wpłynęły na ograniczenie szarej strefy polskiego hazardu, ponieważ uniemożliwiono korzystanie z usług tych firm, dzięki czemu wzrosły dochody legalnie działających podmiotów.
Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych

Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych

1291
35
Ministerstwo Finansów czuwa nad legalnym rynkiem bukmacherskim i monitoruje polski internet w poszukiwaniu witryn działających niezgodnie z ustawą hazardową. Na liście MF ponownie znalazły sie zagraniczne firmy bukmacherskie, w tym 1XBET i DotaBet.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.