sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?

21.05.2018, 23:02
Aktualizacja: 21.05.2018, 23:02
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny Totolotek
Oferta na bonus Totolotek VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Bukmacherzy, których nie znajdziemy w rejestrze, a mimo to nie można u nich grać
  1. William Hill nie obsługuje Polaków
 2. Czyich domen bukmacherskich należy unikać, nawet jeśli nie są jeszcze zablokowane przez MF?
 3. Czy bukmacher, którego nie ma w rejestrze MF, jest legalny?
 4. Legalni bukmacherzy w Polsce
  1. Legalne bonusy na start
 5. Warto wiedzieć o legalnych i nielegalnych bukmacherach
Nilegalni bukmacherzy a rejestr domen zakazanych
Czym może być spowodowana nieobecność strony nielegalnego buka w rejestrze?

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy hazardowej na przyjmowanie zakładów wzajemnych w sieci trzeba mieć licencję – obecnie legalnie działa w naszym kraju 9 takich spółek.

LEGALNI BUKMACHERZY W POLSCE

  Lista bukmacherów z licencją MF >  

Fakt, że nowe przepisy przewidują blokowanie stron nielegalnych bukmacherów, skłonił część z nich do rezygnacji z działania na terytorium RP – na stronach niektórych bukmacherów, np. Bet365, pojawiły się oficjalne komunikaty, skierowane do polskich graczy. Odrębną kategorią są natomiast firmy takie jak Betclic czy Unibet, które poprzez częste zmiany nazw domen próbują ominąć blokadę.

Bukmacherzy, których nie znajdziemy w rejestrze, a mimo to nie można u nich grać

screen komunikatu ze strony bet365
Bukmacher bet365 zamknął swoją stronę internetową dla mieszkańców Polski

Zasadniczą funkcją rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) jest blokowanie nielegalnych stron hazardowych – jeśli zatem jakiś bukmacher sam uniemożliwia Polakom korzystanie z jego oferty, to nie można go umieszczać w Rejestrze. Zgodnie z art. 15 f ust. wpisowi podlegają bowiem jedynie portale, które są kierowane do graczy na terenie RP, dostępne w języku polskim lub reklamowane w naszym kraju. Kogo zatem nie trzeba blokować?

Niewątpliwie listę wielkich nieobecnych bukmacherów otwiera Bet365 (tu dowiesz się, czy Bet365 jest legalny w Polsce) – miesięcznie jego stronę odwiedzało ok. 3-5 mln Polaków. Gracze zostali mailowo poinformowani, że ze względu na nadchodzące zmiany prawne od 30 marca nie będziemy już świadczyć naszych usług dla klientów w Polsce, podobny komunikat pojawił się również na stronie internetowej tego buka, która jest już dla mieszkańców Polski niedostępna. 

William Hill nie obsługuje Polaków

William Hill jest kolejnym gigantem na rynku zakładów wzajemnych, który po nowelizacji ustawy hazardowej zrezygnował z działania na terenie Polski. Nazwy tej renomowanej brytyjskiej spółki nie ma w rejestrze domen zakazanych, ponieważ zgodnie z zapowiedzią na dobre wycofał się naszego kraju. Do polskich graczy bukmacherski gigant wystosował wiadomość następującej treści:

Z przykrością informujemy, że William Hill postanowił wycofać się z oferowania swoich wszystkich usług hazardowych dla rezydentów Polski w najbliższej przyszłości.

Przepraszając za wszelkie niedogodności z tym związane, chcielibyśmy podkreślić, że decyzja ta została spowodowana regulacjami prawnymi, które są poza naszą kontrolą.

Wkrótce wszystkie konta graczy zarejestrowane przez osoby zameldowane w Polsce zostaną zawieszone. Od godziny 00:01 w dniu 31. marca 2017 roku dostęp do naszych produktów hazardowych zostanie zablokowany.

screen formularza rejestracyjnego William Hill
Mieszkańcy Polski nie mogą założyć konta gracza na stronie bukmachera William Hill

Dodatkowo William Hill zablokował swoją stronę dla Polaków: gracze w Polski mogą wprawdzie na nią wejść, jednak nie są w stanie założyć u tego buka konta gracza: po wybraniu Polski jako kraju zamieszkania pojawia się napis „Aktualnie nie możemy rejestrować rezydentów tego państwa”. Tuż obok znajduje się przekierowanie do strony, zawierającej warunki obsługi kont graczy przez William Hill, gdzie możemy znaleźć listę państw, których mieszkańcy nie mogą rejestrować u tego buka swoich kont. Oprócz Polski, znajduje się na niej m.in. Belgia, Cypr, Dania oraz Turcja.

Betfair, Rivalo, Oddsring i Comeon, a także Pinnacle i 188bet również nie obsługują Polaków – w praktyce nie mogą się oni zalogować na ich portalach. W związku z tym spółki te nie naruszają ustawy hazardowej i dlatego nie figurują w rejestrze.

Czyich domen bukmacherskich należy unikać, nawet jeśli nie są jeszcze zablokowane przez MF?

screen rejestru MF
Rekordy bukmachera bet-at-home w rejestrze MF

Niektórzy gracze mogą mieć wątpliwości, czy obstawiając u zagranicznego bukmachera, którego strona nie figuruje w rejestrze domen zakazanych, łamią prawo. Firmy takie zamieszczają przecież informacje o posiadaniu licencji – tyle, że nie polskiej. Odpowiedź jest jasna: to niezgodne z przepisami.

Wielu znanych zagranicznych bukmacherów usiłuje utrzymać się na polskim rynku bez licencji resortu finansów – witryny takie są wpisywane do rejestru domen zakazanych. Bet-at-home trafiał do niego kilkukrotnie (po raz pierwszy 31.05.2017 r. – uk.bet-at-home.com). Poprzez dodanie litery lub liczby do nazwy witryny, która została już wpisana do rządowej ewidencji tworzy się nowy adres – gracze mogą na nim obstawiać, ale jest to wciąż niezgodne z prawem. W ten sposób działa też Expekt (czy Expekt jest w Polsce legalny?) – 17.05.2018 r. wpisano do Rejestru 10 różnych nazw tego buka (pl.expekt.com i inne), a kolejne strony blokowano 01.09.2017 r., 11.09.2017 r., 12.02.2018 r. Analogicznie postępuje też np. Betsson czy Unibet i wiele innych bukmacherów online – obecnie (stan na 17 maj 2018) w rejestrze domen zakazanych znajduje się już niemal 1 900 stron, z których wiele należy do tych samych operatorów.

Czy bukmacher, którego nie ma w rejestrze MF, jest legalny?

Odpowiedź na to pytanie pozostaje przecząca. Trzeba pamiętać, że bukmacher bez licencji MF nie jest legalny niezależnie od tego, z jakiego powodu jest domeny internetowej nie ma w rejestrze. Operatorzy zakładów bukmacherskich, którzy dobrowolnie wycofali swoją ofertę z naszego kraju, nie zyskali przez to statusu legalnych – po prostu dostosowali się do polskiego prawa, w dalszym ciągu nie posiadając licencji resortu finansów. Podobnie sprawa ma się z tymi bukmacherami, których „aktualnych” stron w rejestrze jeszcze nie ma. Fakt, że dana witryna nie została dodana do spisu i nie jest blokowana, nie nadaje operatorowi statusu legalnego, bo taką moc ma tylko oficjalne zezwolenie MF na działalność bukmacherską w naszym kraju.

Legalni bukmacherzy w Polsce

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy hazardowej, aby prowadzić działalność w zakresie zakładów wzajemnych należy mieć zezwolenie wydane przez MF. Autoryzację ministerstwa na przyjmowanie zakładów online posiada obecnie 24 bukmacherów - to m.in. Fortuna Zakłady Bukmacherskie, Milenium, STS, Totolotek i eToto, a także LVbetforBET i Totalbet. U takich bukmacherów można obstawiać zakłady wzajemne legalnie, nie narażając się na sankcje prawne.

Legalne bonusy na start

Dodatkowym plusem typowania internetowych zakładów sportowych u legalnych bukmacherów są bardzo atrakcyjne bonusy na start, które wysokością zazwyczaj znacznie przebijają oferty buków bez licencji. Np. w LVBET na start można otrzymać aż dwa bonusy o łącznej wartości 1500 zł, a stosując dodatkowo kod promocyjny LEGALSPORT można zgarnąć darmowy zakład bukmacherski 20 zł. Informacje o bonusach powitalnych z kodem promocyjnym u legalnych polskich bukmacherów znajdziecie w poniższej tabeli.

Legalny bukmacher

Bonus powitalny z kodem

Kod na 2023

forBET Zakłady Bukmacherskie

2110 zł  (+110 zł ekstra) 

Odkryj

STS Zakłady Bukmacherskie

1259 zł  (+59 zł ekstra)

Odkryj

Fortuna Zakłady Bukmacherskie

1140 zł  (+20 zł ekstra) 

Odkryj

Totolotek Zakłady Bukmacherskie

1049 zł 

Odkryj

LVBET Zakłady Bukmacherskie

1570 zł  (+20 zł ekstra) 

Odkryj

eWinner Zakłady Bukmacherskie

1170 zł  (+20 zł ekstra) 

Odkryj

PZBuk Zakłady Bukmacherskie

500 zł

Odkryj

Milenium Zakłady Bukmacherskie

1670 zł (+20 zł ekstra) 

Odkryj

Totalbet Zakłady Bukmacherskie

5020 zł (+10 zł ekstra) 

Odkryj

Betclic Zakłady Bukmacherskie

550 zł  (+50 zł ekstra) 

Odkryj

eToto Zakłady Bukmacherskie

200 zł

Odkryj

Betfan Zakłady Bukmacherskie

3090 zł  (+90 zł ekstra)

Odkryj

Warto wiedzieć o legalnych i nielegalnych bukmacherach

 • Jeśli strony nielicencjonowanego w Polsce bukmachera nie ma w rejestrze, a wcześniej inne jego domeny były w nim umieszczane, to oznacza to, że urzędnicy resortu finansów jeszcze jej nie namierzyli i nie zdążyli zablokować – mimo to działa ona niezgodnie z polskim prawem
 • Część zagranicznych buków (Bet365, William Hill) oficjalnie wycofała się z naszego kraju, więc nie ma podstaw do wpisania ich do rejestru domen zakazanych – Polacy i tak nie mogą u nich grać
 • Legalnie można obstawiać u dziewięciu bukmacherów, mających zezwolenie MF
Źródła
Zwiń
 1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018.
Komentarze (0)
Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Rejestr nielegalnych bukmacherów internetowych
Rejestr nielegalnych bukmacherów internetowych
2990
54
W 2017 r. z Polski wycofało się wielu bukmacherskich internetowych gigantów, takich jak Unibet, Bet365 czy bet-at-home, którzy dotychczas dominowali na polskim rynku internetowych zakładów wzajemnych. 
Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych
Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych
2968
84
Od 1 lipca 2017 r. funkcjonuje Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl), potocznie zwany rejestrem domen zakazanych. Jest to rządowa strona, na której publikowany jest wykaz firm, prowadzących działalność hazardową na terenie RP niezgodnie z polskim prawem, i tym samym uznane zostały za nielegalnych bukmacherów.
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy
1261
59
Uruchomienie rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) pomogło spółkom bukmacherskim, posiadającym zezwolenie Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych w sieci, wyjść z cienia nielegalnych bukmacherów. Świadczy o tym wzrost ilości legalnie zawartych zakładów z 1,7 mln do 3,3 mln. Bez wątpienia sytuacja ta jest efektem stworzenia Rejestru, który zaczął działać tuż po nowelizacji ustawy hazardowej.
Konsekwencje dodania strony bukmachera do rejestru domen zakazanych
Konsekwencje dodania strony bukmachera do rejestru domen zakazanych
1176
34
Po wejściu nowelizacji ustawy o grach losowych prowadzenie w Polsce nielegalnych portali hazardowych rodzi konsekwencje prawne nie tylko dla nielegalnego bukmachera i osób korzystających z jego strony, ale także dla operatorów telekomunikacyjnych i dostawców płatności, współpracujących z taką firmą. Skutki te powstają z chwilą wpisania adresu www. do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl).
Rejestr domen zakazanych a operatorzy płatności
Rejestr domen zakazanych a operatorzy płatności
1527
46
Na mocy nowelizacji ustawy o grach hazardowych od 1 lipca działa Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl), gdzie umieszczane są witryny nielegalnych spółek hazardowych, oferujących między innymi zakłady bukmacherskie.
Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych
Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych
1047
28
Jedną z ważniejszych zmian, wprowadzonych dzięki nowelizacji z grudnia 2016 roku do ustawy o grach losowych, jest utworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (strona dostępna jest pod adresem hazard.mf.gov.pl). Od 1 lipca 2017 r. Minister Finansów publikuje na tej stronie internetowej witryny firm, prowadzących w Polsce działalność hazardową bez wymaganych koncesji i zezwoleń, spełniając tym samym funkcję informacyjną i dyscyplinującą.
NetBet i Babibet na liście nielegalnych bukmacherów
NetBet i Babibet na liście nielegalnych bukmacherów
1134
40
Początkiem nowego roku w rejestrze Ministerstwa Finansów pojawiły się kolejne witryny nielegalnych bukmacherów. Pracownicy resortu po świąteczno-noworocznej przerwie ostro wzięli się do pracy: 3. stycznia rejestr powiększył się aż o 25 stron.
Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych
Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych
1316
35
Ministerstwo Finansów czuwa nad legalnym rynkiem bukmacherskim i monitoruje polski internet w poszukiwaniu witryn działających niezgodnie z ustawą hazardową. Na liście MF ponownie znalazły sie zagraniczne firmy bukmacherskie, w tym 1XBET i DotaBet.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.