poniedziałek, 5 czerwca 2023
Najnowsze: Manchester City - Inter Mediolan kursy i typy

Czy gra na quizomatach to hazard?

Sprawdź status prawny quizomatów, które od pewnego czasu wzbudzają wokół siebie spore kontrowersje.

Odbierz kod promocyjny forBET
Oferta na bonus forBET VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Quizomaty to nie hazard?
  2. Quizomat to jednak automat?
  3. Warto wiedzieć o quizomatach
kobieta przed maszyną do gier
Czym jest quizomat i czy gra na takim automacie to hazard?

Quizomaty, czyli internetowe terminale zwierające różne gry, głównie quizy wiedzy, wyglądem i zasadami działania nie różnią zbytnio się od jednorękich bandytów – na ekranie pojawiają się rzędy owoców – jeśli są takie same, gracz ma szansę wygrać.

 BETGAMES W STS 
Legalne gry karciane podobne do Quizomatów 

Najpierw musi jednak odpowiedzieć na pytanie – ten właśnie element pozwala kwestionować, czy gra taka ma element losowości charakterystyczny dla gier hazardowych. Uznanie quizomatów za automaty oznacza, że podlegają one rejestracji i innym wymogom wynikającym z ustawy hazardowej.

Quizomaty to nie hazard?

Zgodnie z ustawową definicją, zawartą w art. 2 ust. 3 i 5 ustawy, istotą zakwalifikowania danej maszyny do kategorii automatów do gier jest losowość. Zwolennicy traktowania quizomatów jako urządzeń niezwiązanych z hazardem przytaczają wyroki sądów potwierdzające te stanowisko: wystąpienie jakiegokolwiek elementu przypadkowości w trakcie gry nie przesądza o uznaniu jej za losową. Element losowości musi być bowiem podstawowym czynnikiem przesądzającym o wyniku gry (wyrok WSA w Poznaniu z 05.03.2013 r., I SA/Po 964/12). Zdaniem mec. Górskiego Nie ulega wątpliwości, że te urządzenia nie są oparte na losowości, tylko na wiedzy i predyspozycjach gracza.

Wniosek taki wypływa również z opinii technicznej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, który jest jedną z kilku jednostek, posiadających akredytację MF do badań technicznych automatów i urządzeń do gier. Zgodnie z nią quizomaty zawierające grę o nazwie „Konkurs Wiedzy Powszechnej” program konkursów nie jest grą losową w znaczeniu art. 2 ustawy o grach hazardowych. Wynik konkursu jest bowiem zależny od wiedzy uczestnika.

Oczywiście internetowe terminale z quizami wiedzy mogą mieć różny stopień trudności pytań (od banalnych po bardziej skomplikowane), ale z prawnego punku widzenia kwestia ta ma drugorzędne znaczenie. Kluczowy jest bowiem fakt uzależniania efektu gry od zdolności gracza, a nie od samego przypadku (losowości).

Quizomat to jednak automat?

screen wyroku WSA w Gdańsku
Wyrok WSA w Gdańsku, dotyczący losowości gier na automatach

Należy jednak podkreślić, że przytaczane wyroki dotyczyły poprzedniego stanu prawego – po nowelizacji ustawy hazardowej zmieniono definicje dotyczące charakteru gry na automatach. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem losowość musi być dominującym elementem gry – należy ją rozumieć jako sytuację, w której wynik gry zależy od przypadku, jak również sytuację, w której rezultat gry jest nieprzewidywalny dla grającego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 13.12.2017 r. (III SA/Gd 600/17) orzekł, że o ile na gruncie art. 2 ust. 3 ustawy, poza losowością gry na automacie, możliwe jest jeszcze wprowadzenie do gry, jako istotnych, elementów umiejętności, zręczności lub wiedzy gracza, o tyle na gruncie art. 2 ust. 5 u.g.h. te elementy (umiejętności, zręczności, wiedzy) mogą mieć jedynie charakter marginalny. W związku z tym osoba, na którą naczelnik urzędu celno-skarbowego nałoży karę może złożyć odwołanie, a potem skierować sprawę do sądu administracyjnego.

O ile ze strony prawnej można dopatrywać się uzasadnienia obu stanowisk (legalizujących grę na quizomatach lub nie), to resort finansów stawia sprawę jasno. Zgodnie z komunikatem z 26.05.2017 r., którego treść przytaczamy na zdjęciu obok tekstu, losowość jest zasadniczą cechą charakterystyczną dla gier hazardowych (…) Wprowadzenie dodatkowych elementów o charakterze niehazardowym, np. pytań, które mają jedynie sugerować, że wygrana w grze jest zależna od wiedzy gracza, a nie od przypadku, nie zmienia faktu, że jest to gra na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, jeżeli zawiera w sobie element losowości.

screen komunikatu MF
Komunikat Ministerstwa Finansów z 26.05.2017 roku,, dotyczący losowości gier na automatach

W tym zakresie MF wykazuje konsekwencję – jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji ustawy uznawano je za automaty do gry – 29.11.2016 r. wydano pierwsze rozstrzygnięcie uznające grę na quizomatach za grę na automatach do gier. Wobec tego urządzanie gier na tych maszynach podlega karom z art. 89 ust. 1 w wysokości 100 tys. zł.

Faktem jest również, że zgodnie z art. 2 ust. 6 jedynie MF może wydać wiążącą decyzję, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy hazardowej – opinia jednostki badającej nie ma takiego charakteru. Podsumowując można stwierdzić, że lepiej nie grać na quizomatach (chyba, że są legalnie zarejestrowane w kasynie lub salonie gry), ponieważ konsekwencje są dotkliwe (tu przeczytasz, jakie są kary za grę na automatach bez koncesji), a swoich racji trzeba dochodzić przed sądem.

Ponieważ status prawny quizomatów jest wątpliwy, korzystniej jest skupić się na tych odmianach gier hazardowych, które są legalne z całą pewnością. Polscy gracze mogą więc bez przeszkód grać w naziemnych kasynach, których jest 42 (legalne kasyno online dopiero powstanie), mogą też obstawiać zakłady bukmacherskie.

Legalni polscy bukmacherzy, których obecnie jest 24, umożliwiają graczom typowanie wyników wydarzeń sportowych w punktach stacjonarnych, których wspólnie posiadają w całej Polsce około tysiąca (sama Fortuna ma ponad 500 lokali naziemnych) oraz online.

Warto wiedzieć o quizomatach

  • Sposób działania quizomatów opiera się na losowości, podobnie jak przy automatach, ale wynik gry zależy również od umiejętności gracza
  • Od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego nakładającej karę można złożyć odwołanie, a następnie skierować sprawę do sądu administracyjnego
20.04.2018, 13:53
Aktualizacja: 20.04.2018, 13:53
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Ministerstwo Finansów, Informacja o realizacji ustawy o grach hazardowych w 2016 roku, Warszawa 2017,
  2. Guzik-Makaruk E., Urgielewicz-Delegacz E., Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier losowych, gier na automacie lub zakładów wzajemnych – wybrane aspekty prawne i kryminologiczne, Kultura Bezpieczeństwa Nauka – Praktyka – Refleksje Nr 26, 2017
Komentarze (1)
Czy gra na quizomatach to hazard?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Kozak
skomentowano ponad miesiąc temu
Zadziwiające jest to że dziwnym trafem panuje tutaj taka cisza jak nigdy ? Nasze Panie wygrały z Lublinem i zero komentarzy czy śmiania się. To jest trochę nienormalne i nudne.Szok !!! Gratulacje dla Naszych zawodniczek.

Inni czytali również

Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo gier losowych cz.2
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo gier losowych cz.2
1837
59
Dzięki zmianom wprowadzonym w polskim prawie na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, dochody grup przestępczych, czerpiących zyski z nielegalnego urządzania gier hazardowych, uległy znacznemu uszczupleniu. Wynika to m.in. z rozszerzenia kompetencji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Czy znowelizowana ustawa lepiej chroni graczy?
Czy znowelizowana ustawa lepiej chroni graczy?
1051
30
Przy założeniach do nowelizacji ustawy o grach hazardowych ustawodawca przyjął dwie wartości nadrzędne, którymi są bezpieczeństwo graczy oraz ochrona interesu fiskalnego państwa. Narzędziem, służącym do osiągnięcia wyznaczonych celów, jest ograniczenie „szarej strefy” oraz łatwiejszy dostęp do usług hazardowych, prowadzonych pod nadzorem państwa.
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.2
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.2
1089
26
Obowiązująca od 2010 r. ustawa o grach hazardowych już na samym początku wzbudzała wiele kontrowersji, począwszy od sposobu jej uchwalania, na treści regulacji skończywszy. Miał być to akt szeroko ograniczający nielegalny hazard i co najważniejsze nowoczesny, dostosowany do nowych rodzajów gier.
Regulacja rynku gier losowych w Polsce
Regulacja rynku gier losowych w Polsce
1859
37
Hazard w Polsce nie jest zwykłą działalnością gospodarczą, którą funkcjonuje na analogicznych zasadach jak inne gałęzie gospodarki. Jest to przedmiot pozostający pod wzmożoną kontrolą państwa, sprawowaną przez odpowiednie organy i instytucje. Ustawodawca zdecydował się na model regulacji, który osobno definiuje prawa i obowiązki oraz wszelkie inne zależności w stosunku do przedsiębiorców hazardowych i ich klientów.
Hazard a reklama
Hazard a reklama
7039
177
Polska ustawa o grach hazardowych, uchwalona w 2009 r., a znowelizowana w 2017 r., w zasadzie zakazuje reklamowania hazardu – zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Co do zakładów wzajemnych, ustawa jest nieco bardziej liberalna – od początku można było reklamować zakłady w punkcie ich przyjmowania oraz na określonej w zezwoleniu Ministerstwa Finansów stronie internetowej.
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.1
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.1
1044
25
Obowiązująca od 2010 r. w Polsce ustawa o grach hazardowych doczekała się  w 2017 roku gruntownej nowelizacji z zakresu organizowania zakładów wzajemnych, gier online oraz gier na automatach. Była to odpowiedź na nieefektywną regulację, gdyż prawo działało tylko w teorii, a praktyka i życie pokazało, iż hazard ma się w Polsce bardzo dobrze. Czy jednak nowelizacja wprowadziła realną poprawę sytuacji w tym zakresie?
Czy ustawę hazardową da się obejść?
Czy ustawę hazardową da się obejść?
2797
67
Stare przysłowie mówi, że przepisy są po to, aby je łamać. W przypadku ustawy o grach hazardowych sposobów na obejście prawa jest wiele, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania.
Komisje nadzorujące hazard w Polsce
Komisje nadzorujące hazard w Polsce
2623
84
Sektor hazardowy znajduje się w naszym kraju pod ścisłą kontrolą państwa. Zadania z tego zakresu powierzono kilku organom – najwięcej kompetencji ma Minister Finansów (nadaje on m.in. licencje hazardowe), natomiast podczas uchwalania aktów prawnych, dotyczących hazardu, ważną rolę odgrywa sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (KFS). Roszczenia graczy rozpatrywane są przez sądy.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.