sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: Osasuna - Girona gdzie oglądać?

Hazard a reklama

Czy gry hazardowe można reklamować? Jaka reklama zakładów bukmacherskich online jest dozwolona?

Odbierz kod promocyjny BetFan
Oferta na bonus BetFan VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Reklamy zakładów bukmacherskich? W telewizji tylko w nocy
  2. Reklama bukmachera dozwolona w punkcie stacjonarnym
  3. Warto wiedzieć
logo LVbet i Wisły Kraków
Legalny bukmacher LVbet jest głównym sponsorem Wisły Kraków

Przepisy wprowadzone w 2017 r. jeszcze bardziej złagodziły zakazy wobec bukmacherów, natomiast wciąż są bardzo radykalne wobec pozostałych gier losowych. Ostatnio w polskim prawie przyjęto wobec reklamy hazardu podobne rozwiązania, co wobec alkoholu.

Generalnie więc reklama gier hazardowych jest zabroniona. Nie ma żadnych wyjątków, jeśli chodzi o reklamy kierowane do dzieci i młodzieży, łączące hazard ze sprawnością fizyczną lub intelektualną, wskazujące na możliwość łatwej wygranej – są one całkowicie zakazane.

Ponadto nie można zachęcać do żadnych gier hazardowych i zakładów w telewizji, radiu, teatrze i kinie w godz. 6-22, na okładkach czasopism i gazet, w pasie dziecięcej i młodzieżowej ani w miejscach publicznych (za wyjątkiem imprez masowych i sportowych, których sponsorem – lub sponsorem zawodników – jest firma bukmacherska).

Reklamy zakładów bukmacherskich? W telewizji tylko w nocy

Natomiast jeśli chodzi o nocną porę emisji, dopuszczono (od 2017 r.) tu reklamę, ale wyłącznie zakładów wzajemnych. A kiedy organizator zakładów wzajemnych jest sponsorem zawodników sportowych lub imprez sportowych, to ich transmisja – w czasie której prezentowana jest nazwa sponsora – może przebiegać bez ograniczeń czasowych.

To ważne – wcześniej bowiem tego typu obwarowania uniemożliwiały tak naprawdę sponsorowanie sportowców przez bukmacherów. Od kwietnia 2017 r. sytuacja się poprawiła. Co prawda zachowano część ograniczeń, np. takich, iż nie można informować o sponsoringu prezentując zarówno nazwę firmy, jak i jej znak towarowy (logo). Dopuszczalne jest pokazywanie tylko jednego elementu.

Promocja powitalna od LVBET dla graczy, którzy założą nowe konto bukmacherskie z kodem promocyjnym LEGALSPORT

Oczywiście same reklamy zakładów bukmacherskich również są obwarowane określonymi warunkami. Musi się w nich znaleźć m.in. informacja o zezwoleniu na urządzenia zakładów, o konsekwencjach uczestniczenia w nielegalnym hazardzie oraz o ryzyku uzależnienia. Ponadto nie mogą one sugerować, że hazard działa relaksująco czy uspokajająco, albo pomaga rozwiązywać problemy osobiste czy finansowe. Zakazane jest również

  • namawianie do obstawiania za wyższe stawki, które miałoby zwiększać szanse na wygraną;
  • prezentowanie sporadycznego typowania jako czegoś negatywnego;
  • tworzenie reklam przez kojarzenie zakładów wzajemnych z wypoczynkiem, pracą, nauką, atrakcyjnością seksualną, sukcesem zawodowym czy życiowym.

Jak widać, państwo dość dokładnie wskazuje, czego nie życzy sobie w reklamach hazardu. Z reklamy bardzo często korzystają tacy bukmacherzy jak Fortuna Polska, STS Online, czy też LVBET Zakłady Bukmacherskie, który udostępnia klientom najlepszy bonus powitalny na rynku. Jeśli chcecie zapoznać się ze wszystkimi bonusami dostępnymi, to możecie je znaleźć tutaj >>> Promocje na start od bukmacherów online. Oczywiście każdy dostępny pod tym linkiem przekierowującym bonus można aktywować przy użyciu naszego kodu promocyjnego. Naturalnie znajdziecie go na stronie z przekierowania.

Reklama bukmachera dozwolona w punkcie stacjonarnym

Poza tym zarówno bukmacherzy, jak i kasyna, mogą reklamować się i promować wewnątrz lokalu, w którym prowadzone są gry, mogą też ten budynek oznaczyć swoją nazwą i rodzajem działalności. Jeśli zaś legalny bukmacher prowadzi stronę internetową, zgłoszoną do MF i zaakceptowaną przez ten organ, może na niej zarówno się reklamować, jak i przyjmować zakłady wzajemne. Reklama usług bukmacherskich w Polsce i zasady, jakie w tej kwestii obowiązują, szerzej opisane zostały w naszym tekście.

Natomiast w salonach gier na automaty oraz na stronach internetowych z hazardem zakazano promowania jakichkolwiek produktów bankowych – chodzi oczywiście głównie o kredyty i pożyczki. Wszystkie te zakazy mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu hazardu na dzieci i młodzież, oraz zahamowanie wzrostu osób uzależnionych od gier losowych.

Warto wiedzieć

  • Polskie przepisy co do zasady zakazują reklamowania hazardu.
  • W 2017 r. złagodzono nieco prawo, jeśli chodzi o zakłady wzajemne. Od tej pory można je reklamować z ograniczeniami takimi samymi jak te, które dotyczą alkoholu. Reklamy bukmacherki zobaczymy więc w telewizji jedynie późnym wieczorem i w nocy.
  • Logo lub nazwę firmy bukmacherskiej w ciągu dnia możemy zauważyć wyłącznie podczas emisji imprez sportowych, których firma jest sponsorem lub podczas których występują sponsorowani przez nią zawodnicy.
04.06.2018, 06:52
Aktualizacja: 04.06.2018, 06:52
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
  2. traple.pl/blog/zmiany-w-ustawie-o-grach-hazardowych-reklama-gier-hazardowych/
  3. www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/wiadomosci
Komentarze (3)
Hazard a reklama
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
ja sie pytam
skomentowano ponad miesiąc temu
Czy jest choć cień szansy na to, że buki typu BAH wrócą do Polski? Nie mam nic do polskich bukmacherów, ale im większy wybór, tym lepiej! Szukałem w necie informacji na ten temat, ale wyszło, że bez szans. Dlatego też pytam tutaj, może ktoś ma większą wiedzę.
Morgan
skomentowano ponad miesiąc temu
Ja słyszałem, że te buki jak BAH czy inni wielcy to przed Mistrzostwami Świata i przed wejściem RODO licencji MF nie dostaną, a potem zobaczymy, chyba nasze legalne buki lobbują żeby weszli zagraniczni jak najpóźniej albo wcale nie weszli na nasz rynek
Darson
skomentowano ponad miesiąc temu
No to nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać i liczyć na cud :/ A szkoda, bo zagraniczna konkurencja naprawdę dobrze wpłynęłaby na polskich bukmacherów. W końcu może by się coś zmieniło, bo od kiedy pamiętam, to bukmacherka w Polsce wygląda tak samo – brakuje świeżego podejścia…
Kasyno
skomentowano ponad miesiąc temu
Prowadzę stronę o zakładach bukmacherskich - strona w języku polskim dla Polaków mieszkających za granicą. Jak jest z legalnością takiej strony

Inni czytali również

Ustawa hazardowa – tekst jednolity
Ustawa hazardowa – tekst jednolity
5854
119
W Polsce państwo kształtuje rynek gier hazardowych (w tym zakładów bukmacherskich) za pomocą ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, obowiązującej od 1 stycznia 2010 r. W trakcie jej opracowywania doszło jednak do wielu kontrowersji, z tzw. „aferą hazardową” włącznie.
Proces notyfikacji polskiej ustawy hazardowej
Proces notyfikacji polskiej ustawy hazardowej
1634
35
Niewątpliwie prawo gospodarcze jest jedną z tych dziedzin życia społecznego, które oddziałuje w sposób międzynarodowy – choćby przez to, że zagraniczni przedsiębiorcy mogą prowadzić biznes w Polsce i na odwrót. Zasada swobody wymiany towarów i usług, która jest wiodącym przesłaniem Unii Europejskiej, wymusiła stworzenie mechanizmów, pozwalających na kontrolowanie krajów członkowskich w zakresie przestrzegania prawa międzynarodowego. Ma to zastosowanie m.in. w przypadku przepisów o grach losowych.
Zastrzeżenia do polskiej ustawy hazardowej
Zastrzeżenia do polskiej ustawy hazardowej
1152
46
Uchwalanie prawa to skomplikowany proces, którego przebieg bezpośrednio wpływa na ostateczną treść aktu. Projektodawca po przygotowaniu projektu zobowiązany jest do tego przedstawienia szerokiej grupie osób, które mogą wyrazić swoją opinię, dotyczącą sugerowanych zmian.
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo gier losowych cz.2
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo gier losowych cz.2
1832
59
Dzięki zmianom wprowadzonym w polskim prawie na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, dochody grup przestępczych, czerpiących zyski z nielegalnego urządzania gier hazardowych, uległy znacznemu uszczupleniu. Wynika to m.in. z rozszerzenia kompetencji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
2093
76
Gry na automatach, potocznie nazywanych „jednorękimi bandytami”, działających na podstawie przepisów pierwotnej wersji ustawy o grach hazardowych, to temat rzeka. Napisano o tym już kilkanaście prac naukowych i artykułów prasowych. Pomimo tego ustawodawca dopiero po przeszło sześciu latach obowiązywania ustawy hazardowej z 2009 roku zdecydował się na nowelizację przepisów i dostosowanie ich do realiów, panujących na rynku.
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
1219
52
Ustawa o grach hazardowych była kilkakrotnie nowelizowana, jednak zmiany, jakie uchwalono 15 grudnia 2016 r. wywołały wiele kontrowersji. Negatywnie na temat nowelizacji wypowiadali się m.in. zagraniczni bukmacherzy, działający w naszym kraju bez zezwolenia Ministra Finansów, którzy zapowiadali złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zarzucając Polsce naruszenie unijnych przepisów, dotyczących swobody przepływu dóbr i usług.
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
1113
38
Rok po nowelizacji ustawy o grach losowych można stwierdzić, że pozwoliła ona znacznie ograniczyć szarą strefę, zwłaszcza w obrębie hazardu online oraz jednorękich bandytów. Dzięki utworzeniu rejestru domen zakazanych udział nielegalnych bukmacherów internetowych na polskim rynku spadł z 90% do 60% (według stowarzyszenia „Graj Legalnie”), zanikła też intensywna reklama ich oferty. Od 1 kwietnia 2017 r. poker poza kasynem przestał być przestępstwem.
Czym jest licencja na organizację gier hazardowych
Czym jest licencja na organizację gier hazardowych
7867
173
Prowadzenie działalności hazardowej jest w Polsce reglamentowane, co oznacza, że państwo kontroluje podmioty uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie poprzez wydawanie koncesji, zezwoleń i zgłoszeń. W zależności od rodzaju gry hazardowej, właściwej licencji udziela Minister Finansów lub dyrektor izby administracji skarbowej, a organizowanie gier hazardowych bez licencji jest karalne.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.