sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

Stowarzyszenia licencjonowanych bukmacherów w Polsce cz.1

Czym są i jak działają stowarzyszenia legalnych bukmacherów w Polsce.

Odbierz kod promocyjny Betcris
Oferta na bonus Betcris VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Kim są członkowie polskich stowarzyszeń bukmacherskich?
  2. Cele statutowe polskich organizacji bukmacherskich
  3. Jak w praktyce wygląda realizacja działalność stowarzyszeń bukmacherskich?
  4. Warto wiedzieć o stowarzyszeniach legalnych bukmacherów
Stowarzyszenia bukmacherów - czym się zajmują?
Jakie są cele działających w Polsce stowarzyszeń bukmacherskich?

Stowarzyszenia te powołano w oparciu o ustawę z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, realizując tym samym konstytucyjne uprawnienie do zrzeszania się w celu reprezentowania interesów zbiorowych, w tym wobec organów władzy publicznej.

  Ranking legalnych bukmacherów  

Najlepsi operatorzy online z licencją MF w Polsce

Lobbing nie jest jednak jedynym ani nawet najważniejszym obszarem działalności stowarzyszeń bukmacherskich w Polsce. Promowanie działalności spółek, posiadających autoryzację Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych ma uświadomić graczom różnicę między legalnymi bukmacherami (tu aktualna lista podmiotów z licencją MF w Polsce) a tymi, które, zgodnie ze znowelizowaną ustawą hazardową, nie mają prawa działać w Polsce. Sprowadza się to do konieczności przestrzegania prawa, ale chodzi także m.in. o dobro osób nieletnich, aby nie były one narażone na agresywną reklamę nielegalnych kasyn czy bukmacherów (zwłaszcza w Internecie) oraz na uzależnienie od zakładów bukmacherskich i innych form hazardu.

Kim są członkowie polskich stowarzyszeń bukmacherskich?

Stowarzyszenie "Graj legalnie" - screen wpisu do KRS
Wpis do KRS Stowarzyszenia Graj Legalnie

Najdłużej działającym stowarzyszeniem, dbającym o interesy branży bukmacherskiej, jest SPPFB. 1 marca 2010 r. została ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pod nr 0000350102 przez ówcześnie licencjonowane spółki przyjmujące zakłady wzajemne: STS, Fortuna Zakłady Bukmacherskie (posiada rozbudowaną ofertę dyscyplin sportowych), Milenium, Tipsport PL i Betako (dwie ostatnie nie działają już na terenie RP). Obecnie jej członkiem jest także legalny bukmacher Totolotek. Reprezentuje ono interesy podmiotów gospodarczych urządzających zakłady bukmacherskie w oparciu o zezwolenia udzielone przez Ministra Finansów.

Od niedawna działa na terenie naszego kraju Stowarzyszenie na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”. Zostało ono wpisane do KRS 1 marca 2016 r. pod nr 0000605045. Oba stowarzyszenia łączą nie tylko cele działalności, ale także osoby działające w ich strukturach: prezes Stowarzyszenia „Graj Legalnie” Mateusz Juroszek (będący jednocześnie prezesem największego legalnego bukmachera w Polsce – STS Zakłady Bukmacherskie) jest członkiem zarządu SPPFB, a prezes zarządu SPPFB Marta Kostka jest skarbnikiem zarządu „Graj Legalnie” .

Cele statutowe polskich organizacji bukmacherskich

Oba stowarzyszenia reprezentujące interesy licencjonowanych spółek przyjmujących zakłady wzajemne mają wspólne cele statutowe:

  • zapewnienie warunków prawnych i organizacyjnych do funkcjonowania i rozwoju branży bukmacherskiej zgodnie z obowiązującym prawem
  • ochrona rynku przed nielegalną i nieuczciwą konkurencją
  • budowanie pozytywnego wizerunku sektora zakładów sportowych w społeczeństwie, ochrona dobrego imienia i interesów licencjonowanych spółek także poprzez wskazywanie czynów nieuczciwej i niesolidnej konkurencji oraz nierzetelnej działalności firm krajowych i zagranicznych,
  • prowadzenie na rzecz członków stowarzyszenia oraz innych podmiotów związanych z branżą bukmacherską działalności wspomagającej te podmioty, w tym w zakresie rozwoju oraz ochrony ich interesów
  • wymiana informacji i doświadczeń pomiędzy członkami stowarzyszenia oraz podmiotami zainteresowanymi przedmiotem ich działalności
  • kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki w działalności gospodarczej firm przyjmujących zakłady wzajemne

Poza wyżej wymienionymi celami SPPFB kładzie szczególny nacisk także na zapewnienie warunków rozwoju spółek bukmacherskich, aby mogły one zatrudniać nowych pracowników.

Jak w praktyce wygląda realizacja działalność stowarzyszeń bukmacherskich?

"Czarna księga naruszeń prawa" - screen
Przykładowy wpis w Czarnej Księdze Naruszeń Prawa SPPFB

Tak brzmiące zapisy, dotyczące powodu zrzeszenia się, przekładają się na konkretne działania. Przykładowo, na stronie internetowej SPPFB w zakładce „Czarna księga naruszeń prawa” publikowane są przykłady łamania polskich przepisów przez nielegalnych bukmacherów, e-kasyna czy poker roomy, a także przez portale zamieszczające ich rankingi czy reklamy. Ustawa o grach hazardowych zabrania działalności bukom nieposiadającym zezwolenia MF, a także ich reklamy oraz wszelkich form promocji (nie mówiąc już o innych formach e-hazardu, które są zabronione).

Przedstawiciele obu stowarzyszeń często zaznaczają swoje stanowisko, dotyczące aktualnej sytuacji na polskim rynku bukmacherskim w mediach. Mówią m.in. o konieczności wprowadzenia zmian (np. w zakresie skuteczności blokowania nielegalnych portali hazardowych). Jest to szczególnie ważne, ponieważ przypomina Polakom, dlaczego warto korzystać z oferty licencjonowanych firm, takich jak np. forBET Zakłady Bukmacherskie (tu przeczytasz opinie o forBET) czy TOTALbet (tu informacje o ofercie sportowej TOTALbet), które odprowadzają 12% podatku od gier.

To jeszcze nie wszystkie informacje, dotyczące działających w naszym kraju stowarzyszeń bukmacherskich. O tym, jakie zagraniczne stowarzyszenia bukmacherskie interesują się polskim rynkiem, przeczytacie w drugiej części tekstu. Zapraszamy do lektury!

Warto wiedzieć o stowarzyszeniach legalnych bukmacherów

  • Najbardziej aktywnymi polskimi organizacjami bukmacherskimi jest Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich i Stowarzyszenie na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”
  • Do ich statutowych celów należy walka z nieuczciwą konkurencją w środowisku spółek przyjmujących zakłady oraz wspieranie działalności licencjonowanych firm pod względem prawnym i wizerunkowym
  • Obecnie członkami SPPFB jest STS, Fortuna, Milenium i Totolotek
19.09.2018, 22:47
Aktualizacja: 19.09.2018, 22:47
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Odpis z KRS Stowarzyszenia Na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych W Polsce – „Graj Legalnie”
  2. Odpis z KRS Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich
Komentarze (0)
Stowarzyszenia licencjonowanych bukmacherów w Polsce cz.1
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Co można poprawić w ustawie hazardowej cz.3
Co można poprawić w ustawie hazardowej cz.3
1035
34
W 2010 roku, z dniem rozpoczęcia obowiązywania ustawy o grach hazardowych, osoby grające w pokera sportowo czy dla rozrywki stały się potencjalnymi przestępcami skarbowymi. Ustawodawca podjął decyzję, iż hazard karciany powinien zostać całkowicie usunięty z przestrzenni publicznej, a jedynym możliwym miejscem jego organizacji są koncesjonowane kasyna gier.
Czy warto obejść ustawę hazardową?
Czy warto obejść ustawę hazardową?
1122
31
Realnie oceniając rzeczywistość można odnieść wrażenie, iż Polacy są mistrzami wszelkiego rodzaju obchodzenia, naginania i omijania przepisów. Wystarczy wspomnieć o sławnym już przypadku zwykłych żarówek, które powyżej określonej mocy nie mogą być sprzedawane użytkownikom komercyjnym. Polscy producenci nadal je produkują, a sklepy sprzedają tradycyjne żarówki o mocy np. 100 wat, ponieważ jest to specjalistyczny produkt wstrząsoodporny, nieprzeznaczony do użytku wewnątrz pomieszczeń.
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
1181
52
Ustawa o grach hazardowych była kilkakrotnie nowelizowana, jednak zmiany, jakie uchwalono 15 grudnia 2016 r. wywołały wiele kontrowersji. Negatywnie na temat nowelizacji wypowiadali się m.in. zagraniczni bukmacherzy, działający w naszym kraju bez zezwolenia Ministra Finansów, którzy zapowiadali złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zarzucając Polsce naruszenie unijnych przepisów, dotyczących swobody przepływu dóbr i usług.
Regulacja rynku gier losowych w Polsce
Regulacja rynku gier losowych w Polsce
1793
37
Hazard w Polsce nie jest zwykłą działalnością gospodarczą, którą funkcjonuje na analogicznych zasadach jak inne gałęzie gospodarki. Jest to przedmiot pozostający pod wzmożoną kontrolą państwa, sprawowaną przez odpowiednie organy i instytucje. Ustawodawca zdecydował się na model regulacji, który osobno definiuje prawa i obowiązki oraz wszelkie inne zależności w stosunku do przedsiębiorców hazardowych i ich klientów.
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
1072
38
Rok po nowelizacji ustawy o grach losowych można stwierdzić, że pozwoliła ona znacznie ograniczyć szarą strefę, zwłaszcza w obrębie hazardu online oraz jednorękich bandytów. Dzięki utworzeniu rejestru domen zakazanych udział nielegalnych bukmacherów internetowych na polskim rynku spadł z 90% do 60% (według stowarzyszenia „Graj Legalnie”), zanikła też intensywna reklama ich oferty. Od 1 kwietnia 2017 r. poker poza kasynem przestał być przestępstwem.
Czy ustawę hazardową da się obejść?
Czy ustawę hazardową da się obejść?
2731
67
Stare przysłowie mówi, że przepisy są po to, aby je łamać. W przypadku ustawy o grach hazardowych sposobów na obejście prawa jest wiele, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania.
Nowa ustawa hazardowa cz.2
Nowa ustawa hazardowa cz.2
1096
53
Wejście w życie znowelizowanej ustawy o grach losowych poprawiło sytuację na polskim rynku hazardowym. Całkowita likwidacja szarej strefy nie nastąpiła, ale zdecydowanie można mówić o jej ograniczeniu w sferze gier internetowych dzięki wprowadzeniu rejestru domen zakazanych. Ochrona graczy została osiągnięta poprzez bardziej skuteczną weryfikację wieku graczy oraz wdrożenie regulaminów odpowiedzialnej gry.
Nowelizacja ustawy hazardowej cz.1
Nowelizacja ustawy hazardowej cz.1
1194
34
Od kwietnia  organizowanie gier na automatach jest możliwe wyłącznie poprzez spółki państwowe. Drugą datą ważną dla hazardu jest data wejścia w życie przepisów, dotyczących bukmacherów, czyli 1 lipca. Od tego dnia każdy legalny bukmacher musi rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Operatorom zakładów online, działającym w sposób sprzeczny z ustawą, dostawcy internetu blokują witryny, uniemożliwiając graczom dostęp. Tak rynek hazardowy działa obecnie, ale jeszcze niedawno jego kształt był zupełnie inny.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.