Stowarzyszenia licencjonowanych bukmacherów w Polsce cz.1
Czym są i jak działają stowarzyszenia legalnych bukmacherów w Polsce.

Stowarzyszenia te powołano w oparciu o ustawę z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, realizując tym samym konstytucyjne uprawnienie do zrzeszania się w celu reprezentowania interesów zbiorowych, w tym wobec organów władzy publicznej.
Ranking legalnych bukmacherów
Najlepsi operatorzy online z licencją MF w Polsce
Lobbing nie jest jednak jedynym ani nawet najważniejszym obszarem działalności stowarzyszeń bukmacherskich w Polsce. Promowanie działalności spółek, posiadających autoryzację Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych ma uświadomić graczom różnicę między legalnymi bukmacherami (tu aktualna lista podmiotów z licencją MF w Polsce) a tymi, które, zgodnie ze znowelizowaną ustawą hazardową, nie mają prawa działać w Polsce. Sprowadza się to do konieczności przestrzegania prawa, ale chodzi także m.in. o dobro osób nieletnich, aby nie były one narażone na agresywną reklamę nielegalnych kasyn czy bukmacherów (zwłaszcza w Internecie) oraz na uzależnienie od zakładów bukmacherskich i innych form hazardu.
Kim są członkowie polskich stowarzyszeń bukmacherskich?

Najdłużej działającym stowarzyszeniem, dbającym o interesy branży bukmacherskiej, jest SPPFB. 1 marca 2010 r. została ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pod nr 0000350102 przez ówcześnie licencjonowane spółki przyjmujące zakłady wzajemne: STS, Fortuna Zakłady Bukmacherskie (posiada rozbudowaną ofertę dyscyplin sportowych), Milenium, Tipsport PL i Betako (dwie ostatnie nie działają już na terenie RP). Obecnie jej członkiem jest także legalny bukmacher Totolotek. Reprezentuje ono interesy podmiotów gospodarczych urządzających zakłady bukmacherskie w oparciu o zezwolenia udzielone przez Ministra Finansów.
Od niedawna działa na terenie naszego kraju Stowarzyszenie na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”. Zostało ono wpisane do KRS 1 marca 2016 r. pod nr 0000605045. Oba stowarzyszenia łączą nie tylko cele działalności, ale także osoby działające w ich strukturach: prezes Stowarzyszenia „Graj Legalnie” Mateusz Juroszek (będący jednocześnie prezesem największego legalnego bukmachera w Polsce – STS Zakłady Bukmacherskie) jest członkiem zarządu SPPFB, a prezes zarządu SPPFB Marta Kostka jest skarbnikiem zarządu „Graj Legalnie” .
Cele statutowe polskich organizacji bukmacherskich
Oba stowarzyszenia reprezentujące interesy licencjonowanych spółek przyjmujących zakłady wzajemne mają wspólne cele statutowe:
- zapewnienie warunków prawnych i organizacyjnych do funkcjonowania i rozwoju branży bukmacherskiej zgodnie z obowiązującym prawem
- ochrona rynku przed nielegalną i nieuczciwą konkurencją
- budowanie pozytywnego wizerunku sektora zakładów sportowych w społeczeństwie, ochrona dobrego imienia i interesów licencjonowanych spółek także poprzez wskazywanie czynów nieuczciwej i niesolidnej konkurencji oraz nierzetelnej działalności firm krajowych i zagranicznych,
- prowadzenie na rzecz członków stowarzyszenia oraz innych podmiotów związanych z branżą bukmacherską działalności wspomagającej te podmioty, w tym w zakresie rozwoju oraz ochrony ich interesów
- wymiana informacji i doświadczeń pomiędzy członkami stowarzyszenia oraz podmiotami zainteresowanymi przedmiotem ich działalności
- kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki w działalności gospodarczej firm przyjmujących zakłady wzajemne
Poza wyżej wymienionymi celami SPPFB kładzie szczególny nacisk także na zapewnienie warunków rozwoju spółek bukmacherskich, aby mogły one zatrudniać nowych pracowników.
Jak w praktyce wygląda realizacja działalność stowarzyszeń bukmacherskich?

Tak brzmiące zapisy, dotyczące powodu zrzeszenia się, przekładają się na konkretne działania. Przykładowo, na stronie internetowej SPPFB w zakładce „Czarna księga naruszeń prawa” publikowane są przykłady łamania polskich przepisów przez nielegalnych bukmacherów, e-kasyna czy poker roomy, a także przez portale zamieszczające ich rankingi czy reklamy. Ustawa o grach hazardowych zabrania działalności bukom nieposiadającym zezwolenia MF, a także ich reklamy oraz wszelkich form promocji (nie mówiąc już o innych formach e-hazardu, które są zabronione).
Przedstawiciele obu stowarzyszeń często zaznaczają swoje stanowisko, dotyczące aktualnej sytuacji na polskim rynku bukmacherskim w mediach. Mówią m.in. o konieczności wprowadzenia zmian (np. w zakresie skuteczności blokowania nielegalnych portali hazardowych). Jest to szczególnie ważne, ponieważ przypomina Polakom, dlaczego warto korzystać z oferty licencjonowanych firm, takich jak np. forBET Zakłady Bukmacherskie (tu przeczytasz opinie o forBET) czy TOTALbet (tu informacje o ofercie sportowej TOTALbet), które odprowadzają 12% podatku od gier.
To jeszcze nie wszystkie informacje, dotyczące działających w naszym kraju stowarzyszeń bukmacherskich. O tym, jakie zagraniczne stowarzyszenia bukmacherskie interesują się polskim rynkiem, przeczytacie w drugiej części tekstu. Zapraszamy do lektury!
Warto wiedzieć o stowarzyszeniach legalnych bukmacherów
- Najbardziej aktywnymi polskimi organizacjami bukmacherskimi jest Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich i Stowarzyszenie na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”
- Do ich statutowych celów należy walka z nieuczciwą konkurencją w środowisku spółek przyjmujących zakłady oraz wspieranie działalności licencjonowanych firm pod względem prawnym i wizerunkowym
- Obecnie członkami SPPFB jest STS, Fortuna, Milenium i Totolotek