sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: Manchester City - Inter Mediolan kursy i typy

Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo cz.1

W jaki sposób nowelizacja ustawy hazardowej wpłynęła na bezpieczeństwo graczy w Polsce.

Odbierz kod promocyjny STS
Oferta na bonus STS VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Dlaczego przestępcy interesują się organizowaniem gier hazardowych?
  2. Nowelizacja ustawy hazardowej: więcej państwowego nadzoru to większa gwarancja bezpieczeństwa graczy
  3. Bukmacherstwo jako legalny rodzaj gier losowych
  4. Warto wiedzieć
Nielegalny hazard to łakomy kąsek dla grup przestępczych
W organizację nielegalnego hazardu nierzadko zamieszane są grupy przestępcze

Na terenie RP problem przestępczości zorganizowanej nie ma co prawda tej skali co we Włoszech, jednak należy podkreślić, że sam schemat wykorzystania hazardu w strukturach kryminalnych przebiega podobnie – dochody z nielegalnych automatów do gier czy zakładów wzajemnych stanowią ich źródło zysków (znana z tego jest zwłaszcza Camorra – mafia neapolitańska).

Lista legalnych operatorów
Bukmacherzy internetowi z licencją MF

Kwestia transparentności przepisów hazardowych nie jest zatem jedynie elementem, służącym do zapewnienia wyższych wpływów z podatku od gier do Skarbu Państwa, ale także metodą ochrony obywateli przed kontaktem ze światem przestępczym.

Dlaczego przestępcy interesują się organizowaniem gier hazardowych?

Nielegalny hazard znajduje się w kręgu zainteresowania środowisk przestępczych, ponieważ umożliwia uzyskanie wysokich dochodów przy relatywnie niskim zagrożeniu skazaniem. Sprawcy podejmują ryzyko takiego zajęcia, ponieważ jest ono bardzo opłacalne – zysk z jednego automatu wynosi w Polsce ok. 2 tys. zł dziennie.

W przeciwieństwie do innych rodzajów przestępstw, udowodnienie organizowania gier hazardowych wbrew przepisom ustawy (czyli czyn z art. 107 § 1 lub 3 kodeksu karnego skarbowego – kks) wymaga trudnej i długiej pracy policji i prokuratury. Wpływa na to także postawa samych graczy – im także zależy na zachowaniu tajemnicy o lokalizacji nielegalnych hot spotów czy kasyn, aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności za uczestniczenie w bezprawnym hazardzie. Skuteczność organów ścigania w karaniu osób urządzających niezgodnie z prawem gry hazardowe nie była adekwatna do skali tego zjawiska, o czym świadczą statystyki dotyczące liczby prawomocnych skazań z art. 107 § 1, 3 kks z lat 2002 – 2015 w poniższej tabeli.

Nowelizacja ustawy hazardowej: więcej państwowego nadzoru to większa gwarancja bezpieczeństwa graczy

Statystyki skazań za organizację nielegalnych gier hazardowych
Bezpieczeństwo legalnego hazardu – statystyki skazań za organizację nielegalnego hazardu

Najważniejsze zmiany, służące ograniczeniu szarej strefy hazardowej, związanej z działalnością przestępczą, dotyczą zaostrzenia sankcji za niezarejestrowane automaty do gier. Nie tylko podwyższono kary administracyjne za każdą nielegalną maszynę z 12 tys. zł do 100 tys., ale także rozszerzono krąg podmiotów podlegających tej sankcji – od 1 kwietnia 2017 r. karani są także restauratorzy czy inni najemcy lokalugdzie takie urządzenia się znajdują (art. 89 ust. 1 w zw. ust. 4 ustawy hazardowej).

Maszyny muszą być połączone w jeden system, do którego dostęp mają służby kontrolne, co ułatwia nadzorowanie warunków ich eksploatacji (art. 15ba). Dzięki temu funkcjonariusze sprawdzają, czy nie doszło do ingerencji osób nieuprawnionych w sposób działania maszyn lub ewidencjonowania wypłaconych kwot. Umożliwienie organizowania gier na automatach poza kasynami gry w formie monopolu państwa (art. 5 ust. 1c ww. ustawy) stanowi kolejne narzędzie walki z szarą strefą wobec niemożności jej wyeliminowania.

Obowiązek rejestracji gości w kasynach oraz salonach gier, a także ograniczona ilość takich lokali często zniechęca graczy z korzystania z ich oferty. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Robert Antoszkiewicz przypomina jednak, że nielegalne automaty do gier są skonstruowane w taki sposób, aby grający najczęściej przegrywał, mając jednocześnie nadzieję, że kolejna gra przyniesie mu zwycięstwo. Dlatego, warto pamiętać, że jedynym wygranym w tej grze jest właściciel nielegalnych automatówGracze korzystający z takich urządzeń są pozbawieni ochrony prawnej – w razie oszustwa nie mogą oni liczyć na rozpatrzenie reklamacji czy dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Dostępność jednorękich bandytów dla osób nieletnich jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ z badań statystycznych wynika, że najbardziej podatną na uzależnienie od hazardu grupą są osoby między 16 a 24 rokiem życia. Z tego względu znacznie bezpieczniej jest grać jedynie w licencjonowanych lokalach, zwłaszcza, że obecnie z automatów będzie można skorzystać również poza kasynami – w salonach gier tworzonych przez Totalizator Sportowy.

Bukmacherstwo jako legalny rodzaj gier losowych

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy, zakłady wzajemne są jedną z kategorii gier hazardowych. Należy jednak podkreślić, że nie zaliczają się one do gier o wysokim stopniu uzależnienia (tzw. hard gambling). Z tego powodu umożliwiono przyjmowanie zakładów bukmacherskich także online, ale tylko firmom autoryzowanym przez resort finansów – zezwolenie MF posiada m.in. LVBET Zakłady Bukmacherskie (tu informacje o ofercie sportowej LVBET), jeden z najmłodszych, ale cieszący się pozytywnymi opiniami legalny bukmacher eToto (tu opinie) oraz operator bukmacherski Fortuna, który posiada rozbudowaną ofertę bonusową dla graczy.

Bonusy powitalne u legalnych polskich bukmacherów z kodem promocyjnym

Ustawodawca w uzasadnieniu nowelizacji ww. ustawy podkreślił, że zawieranie zakładów wzajemnych przez Internet „jest tylko kwestią wykorzystania określonej technologii”, więc „nie ma możliwości oszustwa w sieci”. Grupy przestępcze nie korzystają zatem z bukmacherstwa jako źródła nielegalnego dochodu, ponieważ znajduje się ono pod ścisłą kontrolą państwa. Nielicencjonowane spółki przyjmujące zakłady w sieci, takie np. jak Expekt czy Betclic, są wpisywane do rejestru domen zakazanych i blokowane (na mocy art. 15f).

To jeszcze nie wszystkie pola, na których nowelizacja ustawy hazardowej wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa graczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda walka z przestępczością w polskim hazardzie, zapraszamy do lektury drugiej części naszego tekstu.

Warto wiedzieć

  • Przed nowelizacją ustawy hazardowej nieautoryzowane hot spoty działały praktycznie bez większych przeszkód w wielu barach czy kafejkach internetowych, ponieważ brakowało skutecznego nadzoru państwowego nad tymi urządzeniami
  • Od 1 kwietnia 2017 r. podwyższono kary za nielegalne organizowanie gier na automatach, a także za ich posiadanie w lokalu – za 1 maszynę grozi kara 100 tys. zł, więc „opłacalność” zajmowania się tym procederem dla grup przestępczych jest dużo mniejsza
  • Nowe przepisy ustawy o grach losowych zwiększają bezpieczeństwo graczy
14.07.2018, 11:38
Aktualizacja: 14.07.2018, 11:38
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Guzik-Makaruk E., Urgielewicz-Delegacz E., Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier losowych, gier na automacie lub zakładów wzajemnych – wybrane aspekty prawne i kryminologiczne, Kultura Bezpieczeństwa Nauka – Praktyka – Refleksje Nr 26, 2017.
  2. Herman P. Zorganizowana przestępczość – przyczynek do dyskusji, Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego 4/11
Komentarze (0)
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo cz.1
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo gier losowych cz.2
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo gier losowych cz.2
1832
59
Dzięki zmianom wprowadzonym w polskim prawie na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, dochody grup przestępczych, czerpiących zyski z nielegalnego urządzania gier hazardowych, uległy znacznemu uszczupleniu. Wynika to m.in. z rozszerzenia kompetencji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Hazard a reklama
Hazard a reklama
7027
177
Polska ustawa o grach hazardowych, uchwalona w 2009 r., a znowelizowana w 2017 r., w zasadzie zakazuje reklamowania hazardu – zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Co do zakładów wzajemnych, ustawa jest nieco bardziej liberalna – od początku można było reklamować zakłady w punkcie ich przyjmowania oraz na określonej w zezwoleniu Ministerstwa Finansów stronie internetowej.
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
1113
38
Rok po nowelizacji ustawy o grach losowych można stwierdzić, że pozwoliła ona znacznie ograniczyć szarą strefę, zwłaszcza w obrębie hazardu online oraz jednorękich bandytów. Dzięki utworzeniu rejestru domen zakazanych udział nielegalnych bukmacherów internetowych na polskim rynku spadł z 90% do 60% (według stowarzyszenia „Graj Legalnie”), zanikła też intensywna reklama ich oferty. Od 1 kwietnia 2017 r. poker poza kasynem przestał być przestępstwem.
Czym jest licencja na organizację gier hazardowych
Czym jest licencja na organizację gier hazardowych
7867
173
Prowadzenie działalności hazardowej jest w Polsce reglamentowane, co oznacza, że państwo kontroluje podmioty uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie poprzez wydawanie koncesji, zezwoleń i zgłoszeń. W zależności od rodzaju gry hazardowej, właściwej licencji udziela Minister Finansów lub dyrektor izby administracji skarbowej, a organizowanie gier hazardowych bez licencji jest karalne.
Czy ustawę hazardową da się obejść?
Czy ustawę hazardową da się obejść?
2792
67
Stare przysłowie mówi, że przepisy są po to, aby je łamać. W przypadku ustawy o grach hazardowych sposobów na obejście prawa jest wiele, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania.
Czy gra na quizomatach to hazard?
Czy gra na quizomatach to hazard?
2663
72
Status prawny quizomatów od dawna budził kontrowersje – w skrócie można powiedzieć, że resort finansów traktuje je jak automaty do gier, ale istnieją wyroki sądów, kwestionujące ich związek z hazardem. Po nowelizacji ustawy hazardowej taka rozbieżność zdań może mieć poważne konsekwencje – podmiot urządzający takie gry, a także właściciel lokalu, w którym znajduje się maszyna, mogą zapłacić po 100 tys. zł kary.
Nowa ustawa hazardowa cz.2
Nowa ustawa hazardowa cz.2
1134
53
Wejście w życie znowelizowanej ustawy o grach losowych poprawiło sytuację na polskim rynku hazardowym. Całkowita likwidacja szarej strefy nie nastąpiła, ale zdecydowanie można mówić o jej ograniczeniu w sferze gier internetowych dzięki wprowadzeniu rejestru domen zakazanych. Ochrona graczy została osiągnięta poprzez bardziej skuteczną weryfikację wieku graczy oraz wdrożenie regulaminów odpowiedzialnej gry.
Nowelizacja ustawy hazardowej cz.1
Nowelizacja ustawy hazardowej cz.1
1232
34
Od kwietnia  organizowanie gier na automatach jest możliwe wyłącznie poprzez spółki państwowe. Drugą datą ważną dla hazardu jest data wejścia w życie przepisów, dotyczących bukmacherów, czyli 1 lipca. Od tego dnia każdy legalny bukmacher musi rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Operatorom zakładów online, działającym w sposób sprzeczny z ustawą, dostawcy internetu blokują witryny, uniemożliwiając graczom dostęp. Tak rynek hazardowy działa obecnie, ale jeszcze niedawno jego kształt był zupełnie inny.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.