sobota, 21 maja 2022
Najnowsze: Kurs 50.00 na wygraną M. City z Aston Villą w Fortuna

Jak rozpoznać legalnego bukmachera?

Licencjonowani bukmacherzy internetowi - wybierz sprawdzonego i bezpiecznego buka. Legalność to gwarancja ochrony danych osobowych i pieniędzy.

Odbierz kod promocyjny PZBuk Oferta na bonus PZBuk VIP ważna do 31 maja 2022
Spis treści
Rozwiń
 1. Jak grać u legalnego bukmachera internetowego
  1. Czy bukmacher posiada licencję resortu finansów?
  2. Czy bukmacher ma adres internetowy z końcówką .pl?
  3. Czy bukmacher ma siedzibę w Polsce?
  4. Czy bukmacher ma w naszym kraju punkty stacjonarne?
  5. Czy bukmacher wymaga przy rejestracji skanu dowodu?
  6. Czy bukmacher jest sponsorem polskich drużyn sportowych?
  7. Czy adres internetowy znajduje się w rządowym rejestrze domen zakazanych?
  8. Czy bukmacher jest wpisany do KRS?
 2. Kary za grę u nielegalnego bukmachera
 3. Legalne internetowe zakłady bukmacherskie
Legalni bukmacherzy - dobry bonus z kodem promocyjnym do STS.pl
Legalni bukmacherzy - wybierz dobry bonus u sprawdzonego buka

 Nie każdy jeszcze potrafi rozpoznać, który operator bukmacherski jest w naszym kraju certyfikowany i co odróżnia buka legalnego od nielegalnego. Podpowiadamy, jak można to łatwo zweryfikować i jak znaleźć najlepszego bukmachera do typowania.

LEGALNI BUKMACHERZY INTERNETOWI
Zobacz listę najlepszych buków na rok 2022

Znowelizowana ustawa hazardowa, której zapisy weszły w życie 1 kwietnia i 1 lipca 2017 roku, wprowadziła bardzo znaczące zmiany w funkcjonowaniu polskiego rynku zakładów wzajemnych. Najważniejszą zmianą był podział bukmacherów na legalnych i nielegalnych oraz stworzenie narzędzi, umożliwiających skuteczną eliminację operatorów działających niezgodnie z prawem z rodzimej przestrzeni gier hazardowych. Jednym z najistotniejszych jest rządowy rejestr domen zakazanych, dostępny pod adresem hazard.mf.gov.pl – jego funkcjonowanie pociąga za sobą szereg konsekwencji, m.in. obowiązek blokowania przez dostawców internetu stron, wpisanych do rejestru, oraz zakaz realizacji płatności na rzecz nielegalnych bukmacherów.

Kod promocyjny legalnego bukmachera STS
Legalny kod promocyjny

Ponieważ jednak większość graczy nie ma pojęcia o funkcjonowaniu rejestru, warto wiedzieć, jak inaczej odróżnić bukmachera działającego legalnie od tego, którego funkcjonowanie jest niezgodne z polskim prawem. Obecność w rejestrze jest jednym z punktów, istnieje jednak wiele innych wskazówek, które pomogą nam zweryfikować legalność danego buka.

Jak grać u legalnego bukmachera internetowego

By mieć pewność, że bukmacher, u którego zamierzamy obstawiać zakłady wzajemne, działa w naszym kraju legalnie, warto zapoznać się z poniższą listą wskazówek, świadczących o funkcjonowaniu zakładów bukmacherskich zgodnie z prawem. Prawidłowa odpowiedź na większość pytań to oczywiście „tak” – jedyny wyjątek to pytanie, dotyczące obecności strony bukmachera w rejestrze domen zakazanych, gdzie nie widnieje adres żadnego legalnego buka.

Czy bukmacher posiada licencję resortu finansów?

screen listy buków online z licencja MF
Licencje MF na organizację zakładów wzajemnych w sieci posiada obecnie ośmiu bukmacherów

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Każdy legalnie działający w naszym kraju operator zakładów wzajemnych posiada licencję MF na działalność  sieci i/lub w lokalach stacjonarnych (w tej sekcji lista legalnych bukmacherów internetowych wraz z numerami posiadanych przez nich licencji i datami ich wydania zamieszczona została na dole tekstu). Jeśli buk funkcjonuje w sieci internet, powinien podać numer licencji na dole swojej strony internetowej. Jeżeli nie jesteśmy przekonani o legalności danego bukmachera, warto wejść na stronę Ministerstwa Finansów, gdzie publikowana jest aktualna lista legalnych bukmacherów z licencjami resortu.

Czy bukmacher ma adres internetowy z końcówką .pl?

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Licencjonowani operatorzy zobowiązani są przez ustawę hazardową do działania wyłącznie na stronie z końcówką .pl, jeśli więc adres strony bukmachera posiada zakończenie .com lub jakiekolwiek inne, najprawdopodobniej nie jest to legalna w naszym kraju firma.
Ciekawym przypadkiem jest Betclic Zakłady Bukmacherskie - rejestracja u tego bukmachera internetowego jest legalna (także z zastosowaniem kodu promocyjnego Betclic). Subtelna różnica dotyczy domeny - bowiem Betclic  .com nie jest legalną witryną w Polsce, ale Betlic .pl dla oddziału Betclic Polska już tak.

Czy bukmacher ma siedzibę w Polsce?

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Legalni bukmacherzy, działający zgodnie z polskim prawem, zobowiązani są przez ustawę hazardową do posiadania siedziby na terenie naszego kraju. Jeśli dany bukmacher posiada siedzibę na Malcie, Malediwach, Gibraltarze czy w innym kraju, uznawanym za raj podatkowy, a do tego nie posiada przedstawicielstwa lub oddziału w Polsce (taką opcję mają zagraniczne firmy bukmacherskie, chcące działać na polskim rynku) to nie jest to legalny operator. Siedzibę w Polsce ma np STS w Katowicach lub BETFAN (siedziba w Warszawie, rejestracja dostępna online pod tym LINKIEM). 

Czy bukmacher ma w naszym kraju punkty stacjonarne?

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Lokale naziemnego przyjmowania zakładów wzajemnych mogą w naszym kraju posiadać tylko legalni bukmacherzy – ci bez licencji MF nie mogą chociażby podpisać umowy na prowadzenie takiego punktu czy wywiesić na nim swojej reklamy. Z tego względu, jeśli widzimy gdzieś punkt stacjonarnego przyjmowania zakładów bukmacherskich, możemy być niemal pewni, że należą one do legalnego operatora, działającego na postawie zezwolenia resortu finansów.

Czy bukmacher wymaga przy rejestracji skanu dowodu?

screen panelu rejestracyjnego forBET
Każdy legalny bukmacher wymaga podczas rejestracji przesłania skanu dokumentu tożsamości

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Każdy legalnie działający w naszym kraju operator zakładów wzajemnych ma obowiązek prowadzenia weryfikacji tożsamości i wieku gracza – celem takich działań jest m.in. ochrona nieletnich przed uzależnieniem od hazardu. By móc dokonać potwierdzenia, że dany gracz rzeczywiście ma ukończone osiemnaście lat i jest tym za kogo się podaje, podczas procesu rejestracji konta – niezależnie od tego, czy odbywa się ona na stronie internetowej, czy w punkcie stacjonarnym – wymagane jest okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Bukmacherzy online wymagają na ogół przesłania czytelnego skanu lub zdjęcia obu stron dokumentu oraz podania numeru PESEL, który również umożliwia weryfikację wieku gracza.

Czy bukmacher jest sponsorem polskich drużyn sportowych?

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Możliwość wspierania finansowo drużyn sportowych to dla legalnych bukmacherów przywilej – mogą w ten sposób reklamować swoje usługi. Reklama usług bukmacherskich w Polsce jest ściśle określona przez ustawę hazardową: nielegalni operatorzy nie mogą reklamować się wcale, a legalni – tylko na pewnych zasadach. Jedną z form takiej reklamy jest właśnie sponsoring polskich drużyn sportowych, który daje operatorom zakładów wzajemnych m.in. prawo do umieszczania swojego loga na koszulkach graczy lub na bandach wokół boiska.

Legalna gra za bonus bukmachera Fortuna
Fortuna - legalny bukmacher internetowy

Jest to więc sytuacja korzystna dla obu stron: kluby sportowe zyskują w ten sposób finansowe wsparcie, a bukmacherzy budują świadomość marki wśród graczy, docierając do szerokiego grona kibiców. Z tej formy reklamy korzystają niemal wszyscy legalni bukmacherzy, np. LVbet jest głównym sponsorem Wisły Kraków, STS wspiera Jagiellonię Białystok i Lecha Poznań, a Totolotek jest partnerem Legii Warszawa.

Czy adres internetowy znajduje się w rządowym rejestrze domen zakazanych?

screen rejestru domen zakazanych
Witryny nielegalnych bukmacherów umieszczane są w rejestrze domen zakazanych

Prawidłowa odpowiedź: NIE. Jeśli na podstawie internetowego adresu bukmachera nie potrafimy zweryfikować jego legalności, warto odwiedzić rządowy rejestr domen zakazanych, gdzie zamieszczane są adresy bukmacherów bez licencji MF, a więc działających w naszym kraju nielegalnie. Obecnie (stan na 16 maja 2018) widnieje w nim niemal 1 900 adresów, należących m.in. do takich firm bukmacherskich jak Unibet (38 rekordów, ostatnie wpisy z 9 maja 2018), Expekt (44 adresy w rejestrze) czy bet-at-home (31 wpisów do rejestru).

Warto jednak pamiętać, że nieobecność adresu danej strony w rejestrze nie świadczy automatycznie o legalności prowadzącego ją bukmachera. Dzieje się tak dlatego, że rejestr jest stale aktualizowany, a więc dany adres mógł po prostu jeszcze do niego nie trafić. Dodatkowo część firm bukmacherskich, jak np. William Hill czy Bet365, oficjalnie wycofało się z naszego kraju, blokując możliwość obstawiania zakładów dla graczy z Polski – tacy operatorzy nie łamią polskiego prawa, a więc ich adresów nie ma w rejestrze, co oczywiście nie świadczy automatycznie o ich legalności.

Czy bukmacher jest wpisany do KRS?

Prawidłowa odpowiedź: TAK. Każda legalnie działająca w Polsce firma bukmacherska musi posiadać określoną formę prawną – jest to spółka akcyjna lub spółka z o.o – i jako taka musi być wpisana do KRS. Jeśli więc nie mamy pewności, czy dany bukmacher jest legalny, można to łatwo sprawdzić na stronie internetowej KRS, wpisując nazwę bukmachera. Warto przy tym pamiętać, że jednocześnie może funkcjonować w naszym kraju wiele firm o tej samej nazwie, i tak np. po wpisaniu nazwy „Fortuna” otrzymamy znacznie więcej wyników niż tylko dane, dotyczące cieszyńskiej firmy bukmacherskiej.

Działa to też w drugą stronę: wpisując nazwę „Unibet” otrzymamy dane wielu firm, zwłaszcza z branży budowlanej, jak np. przedsiębiorstwo budowlano-usługowe z Ostrowca Świętokrzyskiego. Oczywiście nie oznacza to, że obecność firmy o nazwie „Unibet” w KRS świadczy o legalności maltańskiego bukmachera w naszym kraju – mamy tu do czynienia jedynie z taką samą nazwą, co nie oznacza tej samej firmy. Na pewno jednak brak danego buka w rejestrze firm licencjonowanych świadczy o tym, że nie jest on w Polsce legalny (zarówno bonusy powitalne, freebet bez depozytu jak i kod promocyjny nie działa w Polsce).

Kary za grę u nielegalnego bukmachera

Każdy gracz powinien umieć przeprowadzić taką weryfikację, ponieważ gra u nielegalnego bukmachera – nawet nieświadoma – naraża nas na odpowiedzialność finansową, wynikającą zarówno z ustawy hazardowej, jak i z kodeksu karno-skarbowego. Kary dla graczy, korzystających z usług nielegalnych bukmacherów to m.in. do 120 tzw stawek dziennych (w 2018 stawka dzienna zamyka się w przedziale od 70 zł do 28 000 zł, a więc maksymalna kara, jaka może być nałożona na gracza, to ponad trzy miliony złotych), oraz przepadek całości wygranej, zdobytej podczas nielegalnej gry.

Legalne internetowe zakłady bukmacherskie

By nie narażać się na negatywne konsekwencje, warto korzystać z oferty tylko legalnych operatorów bukmacherskich, których w Polsce jest obecnie kilkunastu (nie wliczamy do tej listy firmy Traf Zakłady Bukmacherskie, która działa tylko stacjonarnie i tylko w zakresie zakładów na wyścigi konne):

 • Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Ten bezpieczny bukmacher przygotował bonus powitalny w pakiecie z zakładem bez ryzyka oraz darmowym freebetem bez konieczności wpłaty na łączną kwotę 1140 zł (tu wygenerujesz promocyjny kod do bonusu na [date-long). Dodatkowo na eFortuna uruchomiony został sklep online (Fortuna eShop), gdzie szybko i łatwo można dokonać zakupu punktów FKP (Fortuna Klub Plus) wymienianych na darmowy bonus (freebet Fortuna) lub ubezpieczony zakład bez ryzyka.

   LEGALNE KODY PROMOCYJNE   
Graj u buków z licencją internetową

 • Milenium Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/17- 7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599. Kolejny bukmacher z listy w promocji Happy Hours oferuje grę bez podatku, a dla nowych typerów, po uproszczonej rejestracji z kodem promocyjnym bonus w pakiecie powitalnym 790 zł składający się z 3 części (standardowy bonus internetowy 100% od depozytu 760 zł, 20 zł zakład specjalny oraz zakład bez ryzyka 10 zł). 
 • STS Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. STS to NR 1 w rankingu bukmacherów na 2022 za premiowy zestaw nagród dla nowych typujących z telefonu z systemem Android oraz aplikacji mobilnej STS (bonus powitalny za depozyt, bonus bez ryzyka i voucher STS na darmowy zakład internetowy). Stałych graczy firma nagradza bonusem mobilnym, esportowym i voucherami na mecze Reprezentacji Polski.
 • Totolotek Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. Ten legalny bukmacher stacjonarny i internetowy o ponad 20 letniej tradycji, aktywował bonus Totolotek (działa na rok 2022) w zestawie z pakietem VIP - 1111 zł w najwyższym wariancie powitalnym od wpłaty pierwszego depozytu do 100% i uzupełniający zysk dla grającego w postaci 25 zł bonus bez depozytu (freebet Totolotek).
 • eToto Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Licencjonowany bukmacher wyspecjalizowany w piłkarskich zakładach sportowych przez internet, dla początkujących klientów opracował powitalny bonus eToto z mnożnikiem 200% od 50 zł (działa tak - wpłata 50 zł generuje bonus 150 zł). Do tego dorzucił darmowe 900 zł, jako druga część promocji na powitanie - przydzielana na saldo bonusowe po uzupełnieniu wpłaty depozytu w tej samej wysokości.
 • forBET Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016. Legalny bkmacher kojarzony z tzw Szybkim kuponem, wyróżnia się w gronie bukmacherów z listy TOP10 (ranking bukmacherów internetowych) bonusem, aż od 3 wpłat do kwoty 2000 zł (pierwsza wpłata 1000 zł, druga 500 zł i trzecia 500 zł). Forbet uruchomił też ubezpieczony zakład, gdzie kupon bez ryzyka za 50 zł można postawić z ograniczeniem strat. Dodatkowy benefit od forBET to nagroda 50 zł, profit doliczany jest do podstawowego bonusu powitalnego oraz freebet forBET po pierwszej rejestracji z kodem promocyjnym bukmachera (kod jest do maksymalnego bonusu). Uzupełnieniem całej puli korzyści przyznawanych na nowe konto jest urodzinowy bonus 20 zł i promocja Mistrzowski Start.
 • LVBET Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. PS4.6831.9.2016.EQK. Kojarzony z walkami Fame MMA legalny bukmacher LVBET (dawniej buk znany jako Las Vegas Zakłady Bukmacherskie), sponsor piłkarskiej Wisły Kraków w pamięci kibiców zaistniał z 20 zł LVbonusem, aktywowanym po wysłaniu maila.

  Freebet 20 zł LVBET - darmowy bonus od legalnego bukmachera
  Legalny darmowy bonus 20 zł - freebet bez depozytu

  Rejestracja LVBET w komplecie z kodem promocyjnym to także, słynny powitalny LVBET bonus 1000 zł + 500 zł z ciekawym przelicznikiem (mnożnik LVBET) oraz atrakcyjny sportowy bonus 50 zł, dopisywany do karty kibica jednego z klubów piłkarskich sponsorowanych przez tego legalnego buka operującego z platformy na telefon, komputer i na maszyny w punktach stacjonarnych.

 • Betfan Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018. Rdzennie polski, certyfikowany bukmacher internetowy zaskoczył rynek najlepszym wariantem gry bez podatku (lepsza oferta niż kursy większości bukmacherów zagranicznych). Rejestracja w Betfan na zasadach z 2022 roku,  to maksimum korzyści w dosłownym rozumieniu tego słowa, bowiem 3000 zł bonus powitalny (3 x 1000 zł) to szach mat na rynku legalnych zakładów bukmacherskich. Czarnym koniem bukmachera są jeszcze opcjonalne gratisy jak choćby 50 zł na zakład bez ryzyka.
 • Totalbet  Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017. Komponent internetowy w imperium rozrywkowym ZPR, wyasygnował bonus powitalny (Total bonus) na poziomie 500% średniej stawki rynkowej (5000 zł), kompletując listę korzyści dla nowych graczy z totalnie grywalnym freebetem na kuponach Solo, Ako i Kombi. Dla ułatwienia Totalbet zrobił szybką rejestrację internetową (rekord błyskawicznej rejestracji zweryfikowany przez graczy to 1 minuta wypełniania i wysłania formularza).
 • Betclic Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.11.2017. Rodzynek rynkowy, polsko-zagraniczny bukmacher - operujący z Gibraltaru legalny polski bukmacher internetowy. Hasło Betclic1000 w parze z kodem promocyjnym do firmy Betclic, uruchamia 550 zł premii bonusowej za pierwszy depozyt (przelew na saldo depozytowe). Betclic słynie z prestiżowego bonus na zakład bez ryzyka Cashback oaz Boost Betclic i Liga Betclic.

  Poniżej tabela z rekomendującymi linkami do rejestracji u wybranych firm:
  Legalne zakłady bukmacherskie
  Bukmacher (nr licencji Ministerstwa Finansów) Bonus  Link 
  STS ( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 )  bonus 1279 zł (+bez ryzyka)  REJESTRACJA 
  Fortuna (SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565) bonus 1140 zł (+bez ryzyka) REJESTRACJA
  BetFan ( PS4.6831.3.2018 ) bonus 3100 zł (+bez ryzyka) REJESTRACJA
  Betclic ( PS4.6831.11.2017 ) bonus 550 zł bez ryzyka 100%  REJESTRACJA 
  LVBET ( PS4.6831.9.2016.EQK ) bonus 1590 zł za kod  REJESTRACJA
  forBET  ( PS4.6831.10.2016 ) bonus 2110 zł (+bez ryzyka) REJESTRACJA
  PZBuk ( PS4.6831.26.2017 ) bonus 50 zł wypłata bez obrotu REJESTRACJA 
  TOTALbet ( PS4.6831.12.2017 ) bonus 5020 zł  REJESTRACJA
  Totolotek (AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485) bonus 1049 zł  REJESTRACJA 
  eToto ( AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 ) bonus 300 zł  REJESTRACJA 
  Milenium (SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599) bonus 1670 zł (+bez ryzyka) REJESTRACJA 
  eWinner ( PS4.6831.29.2017 ) bonus 1170 zł  REJESTRACJA 
  Pozostali bukmacherzy z gratyfikacjami dla typerów to eWinner, MrBet, Typiko oraz Noble Bet.
10.07.2019, 00:12
Aktualizacja: 10.07.2019, 00:12
Autor: M. Stępień

Inni czytali również

Komentarze i opinie (1)

Jak rozpoznać legalnego bukmachera?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
John
skomentowano ponad miesiąc temu
ja tam cały czas gram na betclic, legalnie bo mieszkam w UK ;)
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.