poniedziałek, 20 marca 2023
Najnowsze: 100 zł za darmo na Barcelona - Real Madryt (19.03)

Gry na pieniądze – jak wyjść z uzależnienia

Jak kontrolować czas i pieniądze.

Odbierz kod promocyjny Betclic
Oferta na bonus Betclic VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Leczenie uzależnienia: kluczowe jest wsparcie specjalisty
  2. Tabletki nie wyleczą z nałogu hazardowego
  3. Odpowiedzialna gra u legalnych bukmacherów
Co zrobić, by uwolnić się od uzależnienia od gier losowych
W jaki sposób wyjść z grania w sposób niekontrolowany

Mimo to najważniejsze jest zrealizowanie odczuwanego przymusu gry, bo inaczej po prostu nie ma jak normalnie funkcjonować.

 GRA BEZ RYZYKA 
  Legalne zakłady bukmacherskie  
  Regulamin odpowiedzialnej gry  

Tak wygląda życie w nałogu, także w tym hazardowym. Uzależnienie od gier na pieniądze to silny mechanizm, który zmienia całe życie. Aby z nim wygrać, potrzebna jest pomoc specjalistów, którzy wiedzą, jak wpływa na człowieka nałóg – i jak się mu przeciwstawić.

Nadmierna słabość wobec gier losowych statystycznie w Polsce dotyka niewielu graczy, bo zaledwie ok. 2 proc. Przekładając to na liczby bezwzględne, mówi się o 50 tys. uzależnionych graczy oraz o 200 tys. hazardzistów problemowych (czyli takich, którzy znajdują się na granicy między normalną grą a nałogiem). Jak na tak liczny kraj jak Polska, nie jest to dużo – co nie zmienia faktu, że problem istnieje.

Odpowiedzialna gra bez ryzyka w FortunaZakład z ubezpieczeniem od przegranej 120 zł
Odpowiedzialna gra bez ryzyka w Fortuna
Zakład z ubezpieczeniem od przegranej 120 zł
Zagraj

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmagacie się z uzależnieniem behawioralnym od gier losowych – niezależnie od tego, czy jest to uzależnienie od zakładów bukmacherskich, pokera czy automatów – podpowiemy, jak sobie poradzić z tym problemem.

Leczenie uzależnienia: kluczowe jest wsparcie specjalisty

Najważniejsze jest to, aby chcieć. Choć brzmi to banalnie, w wychodzeniu z nałogu hazardowego wola powrotu do normalnego życia jest naprawdę kluczowa, bez niej bowiem trudno będzie przejść proces jednoczesnego radzenia sobie z bolesnymi konsekwencjami uzależnienia i naprawiania czy budowania nowych relacji. Na pewno w leczeniu uzależnienia od gier losowych niezbędne będzie wsparcie fachowców. Można ich znaleźć w ośrodkach, specjalizujących się w leczeniu uzależnień – są takie i państwowe, i prywatne (tu przeczytasz więcej o tym, gdzie leczyć uzależnienie od gier losowych). Warto zwrócić uwagę, by pomoc świadczyli tam specjaliści, zajmujący się uzależnieniami behawioralnymi, czyli od określonych zachowań – ich specyfika jest bowiem nieco inna niż uzależnień od substancji psychoaktywnych (takich jak alkohol, narkotyki czy leki).

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest psychoterapia, indywidualna lub grupowa. To właśnie podczas spotkań i rozmów z terapeutą hazardzista dowie się, w jaki sposób mechanizm uzależnienia przejął kontrolę nad jego życiem. Nauczy się rozpoznawać, które zachowania wynikają z nałogu (na przykład dlaczego odczuwa tak silną potrzebę stawiania kolejnych zakładów wzajemnych czy rozgrywania kolejnych partii pokera), jak wpływają one na jego emocje oraz jak je zmienić. Specjalista podpowie również, jak ułożyć plan wychodzenia z zadłużenia, jak odzyskać pracę czy naprawić zerwane relacje.

Terapia trwa kilkanaście tygodni, potem także warto zatroszczyć się o dodatkowe wsparcie, by nie doszło do nawrotu nałogu. Mogą to być spotkania w grupach osób borykających się z podobnym problemem. W całej Polsce prowadzą je choćby wolontariusze z organizacji Anonimowi Hazardziści, ale jest też sporo mniejszych stowarzyszeń, które organizują lokalne grupy wsparcia.

Tabletki nie wyleczą z nałogu hazardowego

Graj w sposób kontrolowany u legalnych bukmacherów i operatorów gier losowych
Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów

Czasami psychiatrzy proponują też, zwłaszcza na początku terapii, przyjmowanie farmaceutyków, które pomagają przejść przez trudny pierwszy okres po zaprzestaniu gry (to warunek niezbędny zdrowienia). Leki obniżają odczuwanie przymusu gry, poprawiają nastrój, hamują depresję: stosując je, hazardzista odczuwa mniejszą potrzebę postawienia kolejnego zakładu u bukmachera czy gry na maszynie.

Warto jednak pamiętać, że działają one tylko wtedy, gdy są przyjmowane: odstawienie ich natychmiast sprawia, że problem wraca. Właśnie dlatego farmaceutyki nie mogą być używane zamiast psychoterapii, a jedynie jako jej ewentualne wspomaganie (w razie potrzeby).

Lekarstwa nie zapobiegają uzależnieniu ani z niego nie leczą, a tylko czasowo ułatwiają radzenie sobie z nim. Jednocześnie mają sporo skutków obocznych (np. obniżenie poziomu libido, nudności czy suchość w ustach). Wszystko to sprawia, że jeśli ktoś marzy o wychodzeniu z nałogu hazardowego dzięki temu, że weźmie tabletki – to musi wiedzieć, że takiej możliwości nie ma. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że psychoterapia działa. Raport „Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie” ocenia jej skuteczność (po roku od zakończenia) aż na 90 procent!

W wychodzeniu z uzależnienia od gier losowych najważniejsze jest podjęcie decyzji o poddaniu się terapii oraz silna wola, by to postanowienie zrealizować. Nie uda się skutecznie powrócić do normalnego życia, jeśli terapii będą chcieli bliscy hazardziści, ale on sam już niekoniecznie. Abstynencja od hazardu jest u osób uzależnionych jednym z podstawowych warunków zdrowienia. Za to zaangażowanie w terapię i zapewnienie sobie wsparcia dają aż 90-procentowe prawdopodobieństwo wyjścia z uzależnienia.

Odpowiedzialna gra u legalnych bukmacherów

Legalne firmy bukmacherskie stosują mechanizmy zabezpieczające przed niekontrolowaną grą. Limity na czas i na wpłacane depozyty oraz regulamin odpowiedzialnej gry - najlepszy ma Fortuna i STS. 

Zakłady bukmacherskie polecane do bezpiecznej i kontrolowanej gry

Legalni bukmacherzy sprawdzeni i bezpieczni
Nazwa firmy (w nawiasie nr licencji) Premia  Kod do bonusu
STS ( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 )
bonus 1279 zł
zobacz KOD  
LVBET( PS4.6831.9.2016.EQK ) bonus 1590 zł  zobacz KOD 
Betclic( PS4.6831.11.2017 )
bonus 550 zł
zobacz KOD 
PZBuk PS4.6831.26.2017 )
bonus 50 zł
zobacz KOD 
BetFan ( PS4.6831.3.2018 )
bonus 3100 zł 
zobacz KOD  
Fortuna(SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565) bonus 1140 zł  zobacz KOD 
forBET ( PS4.6831.10.2016 )
bonus 2110 zł 
zobacz KOD 
Totolotek (AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485) bonus 1049 zł  zobacz KOD 
eToto( AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 ) bonus 300 zł zobacz KOD 
Milenium( SC/12/7251/17-7//BMI9-10599 ) bonus 1650 zł  zobacz KOD 
TOTALbet( PS4.6831.12.2017 ) bonus 5020 zł  zobacz KOD 
eWinner( PS4.6831.29.2017 ) bonus 1170 zł  zobacz KOD 

 

Kod promocyjny pozwala otrzymać środki na testowanie zakładów bukmacherskich. Całkowicie bezpłatny bonus bukmacherski w STS czy LVBET znajdziesz TU. Freebet to nagroda za rejestrację u legalnego bukmachera, działa po zastosowaniu kodu jakim jest LEGALSPORT. Z kodem masz preferencyjne warunki jak klient VIP.

03.08.2018, 20:19
Aktualizacja: 26.01.2023, 16:19
Autor: M. Stępień
Źródła
Zwiń
  1. „Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie. Raport z badania“, 2015, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek;
  2. www.dobreleczenie.com;
  3. B.T. Woronowicz, red., „Hazard. Historia, zagrożenia i drogi wyjścia.”.
Komentarze (0)
Gry na pieniądze – jak wyjść z uzależnienia
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Gry losowe i pieniężne – jak rozpoznać uzależnienie?
Gry losowe i pieniężne – jak rozpoznać uzależnienie?
1536
70
Nie każdy hazardzista to osoba uzależniona od hazardu. Większość uczestników gier na pieniądze bierze w nich udział towarzysko i rekreacyjnie, nigdy nie ocierając się nawet o kłopoty związane z nałogiem.
Stawianie zakładów bukmacherskich w uzależnieniu – jak przestać grać?
Stawianie zakładów bukmacherskich w uzależnieniu – jak przestać grać?
4329
107
Kiedy typer zaczyna mieć problemy z nadmiernym zaangażowaniem w zakłady bukmacherskie, często od przyjaciół i rodziny słyszy podstawową radę: „po prostu przestań wreszcie obstawiać”.
Zachowania świadczące o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich
Zachowania świadczące o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich
2748
63
Zakłady bukmacherskie dla większości typerów są rodzajem rozrywki, która dodaje pozytywnych emocji do towarzyskiego oglądania meczy, wyścigów konnych czy innych imprez sportowych.
Gry losowe – graj legalnie i bez uzależnienia
Gry losowe – graj legalnie i bez uzależnienia
1282
28
Zastanawiasz się, czy jest jakaś różnica między legalnym a nielegalnym hazardem – z punktu widzenia normalnego uczestnika gier losowych? Wiadomo, wszyscy mówią o tym, by korzystać tylko z legalnych stron internetowych, legalnych bukmacherów i kasyn. Ale dlaczego?
Zakłady bukmacherskie dla odpornych na hazard
Zakłady bukmacherskie dla odpornych na hazard
1222
47
Bezpieczne uczestnictwo w zakładach bukmacherskich wymaga znajomości podstawowych zasad, których stosowanie znacząco zmniejszy ryzyko uzależnienia i pozwoli w sposób odpowiedzialny korzystać z hazardowych rozrywek. 
5 cech osobowości gracza nałogowego
5 cech osobowości gracza nałogowego
5361
91
Namiętny gracz w zakładach sportowych – co to za człowiek? Czy można go rozpoznać zanim sam zdradzi, co jest jego największą pasją? Naukowcy zbadali osobowość osób, które wykazywały się nadmierną słabością wobec gier na pieniądze. Okazuje się, że są pewne cechy, które charakteryzują takich ludzi. Przy czym – zaznaczmy od razu – chodzi o graczy uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem, a nie o hazardzistów rekreacyjnych, którzy nie mają żadnych cech odróżniających ich od reszty społeczeństwa.
Czy bukmacherstwo może być stresujące?
Czy bukmacherstwo może być stresujące?
1080
37
Gray losowe i stawianie zakładów uprawiane dla rozrywki i wyłącznie towarzysko, nie tylko nie wywołuje stresu, ale wręcz pozwala się zrelaksować i spędzić miło czas, czyli przeciwdziała zdenerwowaniu. Tak wygląda zdrowe, normalne podejście do gier hazardowych – i stosuje je zdecydowana większość graczy. Kiedy jednak gracz cierpi na nadmierną słabość wobec gier na pieniądze, to im głębiej sięga słabość, tym bardziej narasta związany z nią stres.
Jak uodpornić się na gry losowe i zakłady sportowe
Jak uodpornić się na gry losowe i zakłady sportowe
912
31
Bukmacherstwo i gry losowe są świetną rozrywką – pod warunkiem, że umie się z nich korzystać w bezpieczny sposób i kontroluje własne zachowania z nim związane. Co trzeba zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiernej słabości wobec gier na pieniądze? Podpowiadamy podstawowe zasady, które warto stosować już od pierwszych chwil uczestniczenia w hazardzie.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.