poniedziałek, 27 czerwca 2022
Najnowsze: Świątek - Fett | Typy bukmacherskie

Statystyki bukmacherskie w zakładach sportowych

Jak prowadzić własne statystyki bukmacherskie – poradnik dla początkującego gracza

Odbierz kod promocyjny PZBuk Oferta na bonus PZBuk VIP ważna do 30 czerwca 2022
Spis treści
Rozwiń
 1. Statystyki bukmacherskie: dlaczego warto je prowadzić
 2. Podstawowe parametry dla własnych statystyk bukmacherskich
 3. Własne statystyki bukmacherskie: jakie dają korzyści?
 4. Statystyki u legalnych bukmacherów online
Cel i znaczenie własnych statystyk bukmacherskich
Własne statystyki bukmacherskie – dlaczego warto je prowadzić?

W prowadzonych przez nas statystykach bukmacherskich powinniśmy zawierać wszystkie informacje, dotyczące rozegranych zakładów wzajemnych. Począwszy od dyscypliny sportowej, w której czujemy się mocni, poprzez rodzaje typów, a skończywszy na dacie rozegranego spotkania.

  Bonusy bukmacherskie na start  

Oferta powitalna z kodem na czerwiec 2022

Wszystko to jest na tyle istotne, że nie może być pominięte. Niniejszy tekst zawiera wskazówki, jak budować historię własnych typów oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę, by zagwarantować sobie dobrą skuteczność. Nie będziemy narzucać czytelnikowi sposobu, w jaki ma prowadzić swoje notatki, jednak dla wygody warto czynić to w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym – komputer zrobi za nas większość pracy obliczeniowej.

Statystyki bukmacherskie: dlaczego warto je prowadzić

Każde wydarzenie sportowe niesie multum informacji nie tylko na temat kondycji konkretnych zawodników lub całych zespołów, ale również dostarcza konkretnych danych liczbowych, na podstawie których możemy budować systemy obstawiania. Potrzebne liczby znajdziemy na wielu portalach, dotyczących ogólnych statystyk wydarzeń sportowych. Podstawowe dane to:

 • ilość bramek/punktów,
 • siły składów rozgrywających spotkanie,
 • wszelkiego typu czasowe mierzone parametry (ilość minut na boisku konkretnych uczestników, długości dogrywki itd.).

Takie wiadomości mogą posłużyć nam w budowie modelu/systemu matematycznego, który pozwoli nam na szukanie typów z najlepszymi perspektywami. Jednakże, gdyby tylko matematyka wystarczała, zakłady wzajemne nie miałyby większego sensu, przynajmniej dla bukmacherów – proste obliczenia i mielibyśmy najbardziej prawdopodobny scenariusz danego wydarzenia. Warto więc pamiętać, że to, co napędza tę formę gry pieniężnej, to czynnik ludzki, a właściwie jego nieprzewidywalność.

Najlepsze bonusy bukmacherskie z kodem bonusowym LEGALSPORT
Chcesz ograć buka? Zgarnij najlepsze bonusy na start u legalnych bukmacherów

Wydarzenia sportowe bogate są w niespodzianki – lider przegrywa z dużo niżej klasyfikowanym zespołem, o wyniku spotkania decyduje jeden punkt czy czołowy zawodnik doznaje w ostatniej chwili kontuzji, co przekłada się na końcowy rezultat. Takie wydarzenia można przewidzieć (przynajmniej z jakimś prawdopodobieństwem), odpowiednio przygotowując się przed interesującym nas spotkaniem. Dlatego prowadzenie własnych notatek, dotyczących tego typu wydarzeń, może nam tylko pomóc w poprawnym obstawianiu.

Podstawowe parametry dla własnych statystyk bukmacherskich

Przedstawimy teraz podstawowe pojęcia, które są niezbędne każdemu dobremu typerowi. Są to wskaźniki, które w indywidualny sposób charakteryzują naszą skuteczność w zakładach wzajemnych oraz dają nam ogólny widok na typy, które obstawiamy. Pokrótce o każdym z nich:

 • Yield i zysk – pierwszy parametr mówi o tym, ile procentowo zarobiliśmy na zakładach. Dokładniej jest to stosunek zysku (różnica pomiędzy wygranymi pieniędzmi a włożonymi na zakłady) do kapitału, który posłużył nam w dotychczasowej grze. Drugi określa nasze całkowite przychody. Liczby te są dość istotnymi informacjami mówiącymi nam, na ile nasze typowanie jest zyskowne – czy jesteśmy na plusie, czy wykazujemy straty. W naszych notatkach ujęte mogą być w obrębie czasowych zakładów (tygodniowych, miesięcznych itd.) oraz powinny podliczać nasz całkowity bilans we wszystkich grach. Na przykład wyłożyliśmy 200 zł na dwadzieścia zakładów, wygraliśmy 220 zł, skąd Yeld=(220-200)/200=10% oraz zysk=220-200=20 zł.
 • Skuteczność – nie powinno nikogo dziwić, że ten parametr, określający jaką częścią wszystkich zakładów w obrębie danego odcinka czasowego, dyscypliny sportowej lub konkretnych typów stanowią zakłady poprawnie wytypowane, ma dla nas duże znaczenie. Nasze zapiski powinny zawierać cykliczne określenie skuteczności typów. Ma to na celu korygowanie podejścia do zakładów – określenie czy dane wydarzenia sportowe są dla nas korzystne oraz czy potrafimy dobrze typować. Na początku nie powinniśmy się zbytnio przejmować słabą skutecznością, powinna się ona zwiększać wraz z doświadczeniem w zakładach wzajemnych.
 • Sposób stawkowania – odpowiednia wysokość zakładów, stosowana w kolejnych typach, to strategia zapewniająca minimalizowanie potencjalnych strat. Gracz w odpowiedzialny sposób podchodzący do zakładów wzajemnych powinien uwzględniać w swoich zapiskach odpowiednią do danego typu metodę stawkowania. Należy brać pod uwagę każdy etap (jeżeli systemy są etapowe), by uniknąć ewentualnych pomyłek i w pełni kontrolować wydawane kwoty pieniężne.
 • Dyscypliny sportowe oraz rodzaj rozgrywek – jeżeli zajmujemy się typowaniem kilku rodzajów sportów, to należy to uwzględnić. Ważne jest także, by pamiętać o rodzaju spotkań – mecze ligowe, pucharowe czy mistrzostwa.
 • Miejsce i czas wydarzenia sportowego – czy są to wydarzenia u siebie/na wyjeździe oraz etap rozgrywek: początek, środek czy końcówka. Ważne jest także, czy same spotkania rozgrywane są po ewentualnej przerwie lub w pewnym ciągu, który może wpłynąć na kondycję zawodnika/drużyny.
Bonusy bez depozytu to szansa by za darmo
przetestować skuteczność statystyk bukmacherskich
Aktualna oferta freebetów
 • Bukmacher – poszczególni operatorzy mogą znacznie różnić się w ofercie kursów bukmacherskich, dotyczących poszczególnych spotkań. Naszym zadaniem jest wyszukiwanie tego najlepszego i notowanie, by w przyszłości od razu mieć ogląd na możliwie najkorzystniejsze kolektury sportowe.
 • Charakterystyczne cechy konkretnego zakładu – o ile jesteśmy już w miarę ogarniętymi graczami, możemy pokusić się o wyszukiwanie specjalnych typów zakładów – surebetów oraz valuebetów.
 • Współczynnik p*k – typując dane wydarzenie sportowe, stajemy przed dylematem oszacowania własnego prawdopodobieństwa (p) danego wydarzenia. Nie powinniśmy sugerować się danymi dostarczanymi przez bukmachera – dla operatorów zakładów sportowych ważne są zyski i sprowadzenie gracza do pozycji, w której kurs (k) jest nieatrakcyjny – zaniżony. Typując we własnym zakresie szanse typu (p), powinniśmy następnie sprawdzić, jaką wartość przyjmuje wyrażenie p*k (k – kurs narzucony przez kolekturę jest obciążony marżą). Jeżeli wyjdzie nam liczba większa niż 1, to uzyskujemy tzw. valuebet – coś bardzo pożądanego w świecie zakładów wzajemnych. Taka sytuacja pozwala uzyskać przewagę nad bukmacherem i, co za tym idzie, większe szanse na zysk.

W zależności od wydarzenia, które typujemy (o ile uzyskujemy valuebet lub nie), w naszych notatkach powinna znaleźć się informacja, czy rzeczywiście udało nam się lepiej oszacować szanse wydarzenia niż bukmacherowi. Pozwoli nam to na stwierdzenie w jakich typach jesteśmy dobrzy i jaka forma rozgrywek jest dla nas najlepsza.

Indywidualnie można rozszerzyć powyższe o wiele innych parametrów. Uważamy jednak, że wspomniane wystarczy na początek naszej przygody z zakładami wzajemnymi. W miarę nabierania doświadczenia będziemy zapewne dokładać nowe informacje istotne dla naszego stylu gry.

Własne statystyki bukmacherskie: jakie dają korzyści?

Już na początku gry u bukmachera powinniśmy wyrobić w sobie nawyk uporządkowanego doboru typów. Nie możemy obstawiać „jak leci”, tylko w sposób rozważny wyszukiwać spotkania. Taka strategia pozwoli nam na bardziej efektywne wyszukiwanie wartościowych i dobrych zakładów. Własne notatki to najlepsza droga do osiągnięcia tego celu. Nie tylko pozwolą nam stwierdzić, jak dobrym typerem jesteśmy, ale również wyrobić w sobie pewnego rodzaju obiektywizm, podczas gdy sugerowanie się tylko i wyłącznie kursami wystawianymi przez bukmachera prędzej czy później doprowadzi nas do bankructwa.

Kolektury sportowe mają na co dzień tysiące zakładów, nam wystarczy kilka. Lepsze oszacowanie prawdopodobieństwa wydarzenia to prosta droga do zysku. Możemy brać pod uwagę więcej parametrów niż kolektury sportowe, gdyż zamierzamy specjalizować się w maksymalnie dwóch dyscyplinach. Nawet nietrafione typy mogą nas wiele nauczyć. Stwierdzenie dlaczego nam nie wyszło może posłużyć w przyszłości jako punkt odniesienia do lepszego określenia możliwych scenariuszy spotkania. Własne notatki to nie tylko zapis historyczny, ale również obiektywne narzędzie, służące do typowania przyszłych wydarzeń sportowych.

Statystyki u legalnych bukmacherów online

By mieć dostęp do jak najszerszej oferty zakładów wzajemnych, warto założyć konta przynajmniej u kilku operatorów bukmacherskich. Obecnie możemy wybierać pomiędzy dziesięcioma legalnie działającymi w naszym kraju bukami: wśród nich znajduje się m.in. Fortuna Zakłady Bukmacherskie (tu przeczytasz opinie o bukmacherze Fortuna), posiadający rozbudowaną ofertę dyscyplin sportowych LV BET Zakłady Bukmacherskie oraz operator bukmacherski STS, który systematycznie przygotowuje dla graczy atrakcyjne bonusy i promocje bukmacherskie.

Bonusy powitalne u legalnych bukmacherów z kodem promocyjnym LEGALSPORT

Każdy z legalnych bukmacherów ma dla graczy bonus na start, dzięki któremu można zgarnąć dodatkowe, darmowe środki na grę. Warto przy tym pamiętać, że bonus powitany u każdego bukmachera może być jeszcze wyższy, jeśli podczas zakładania darmowego konta gracza wykorzystamy nasz specjalny kod promocyjny LEGALSPORT - z tym kodem otrzymamy ponadstandardowe bonusy od depozytu, a także dodatkowe freebety oraz zakłady bez ryzyka, które możemy wykorzystać do sprawdzenia skuteczności statystyk bukmacherskich.

20.09.2018, 22:23
Aktualizacja: 20.09.2018, 22:23
Autor: M. Stępień

Inni czytali również

Komentarze i opinie (1)

Statystyki bukmacherskie w zakładach sportowych
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Robson
skomentowano ponad miesiąc temu
zdecydowanie łatwiej gra się ze statystykami. próbowałem już wielu sposobów, ale tylko one pomagały mi w trafianiu kuponów. nie wiem jak ludzie moga typowac bez przemyslenia swoim typow. no ale ich strata to mój zysk hehe
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.