sobota, 10 kwietnia 2021
Najnowsze: Real Madryt - FC Barcelona: typy na El Clasico

Kiedy postawiono pierwszy zakład on-line?

Historia zakładów bukmacherskich online. Kiedy postawiono pierwszy bukmacherski kupon przez internet?

Cashback Betclic na dowolne typy Pierwszy zakład bez ryzyka aż do 550 zł z kodem LEGALSPORT
Spis treści
Rozwiń
  1. Kiedy wystartował pierwszy bukmacher online?
    1. Kiedy zagrano pierwszy kupon bukmacherski w sieci?
    2. Kiedy postawiono pierwszy kupon mobilny?
  2. Rozwój segmentu zakładów on-line w Polsce
    1. Legalni bukmacherzy online
  3. Zakłady on-line rosną w siłę
  4. FAQ - pytania graczy o bukmacherów internetowych
Pierwszy kupon bukmacherski online - historia internetowych zakładów bukmacherskich

Hazard – w tym różnorakie formy „zakładania się” – towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. Już w czasach starożytnego Rzymu obstawiano zwycięzców walk gladiatorów czy wyścigów rydwanów, w starożytnej Grecji na porządku dziennym było zakładanie się o zwycięzców poszczególnych dyscyplin olimpijskich (hazard w starożytności - więcej informacji).

zakłady bukmacherskie bez podatku
+14% do kuponów AKO w TOTALbet na wszystkie sporty

Tak jak zmieniało się całe społeczeństwo, ewoluował również hazard. Współcześnie znane zakłady bukmacherskie rozwinęły się w Wielkiej Brytanii. W archiwach historycznych można znaleźć wzmianki, że w Londynie w XVIII wieku w tzw. domu licytacji należącym do Richarda Tattersalla przyjmowane były zakłady na wyścigi konne. Pierwszym bukmacherem, który działał w sposób bardzo zbliżony do dzisiejszych operatorów był Anglik John Moores. W 1922 r. w Liverpoolu uruchomił biuro bukmacherskie pod nazwą „Littlewood Pools of Liverpool”.

Na koniec XIX i początek XX wieku w Anglii przypadł okres rozwoju piłki nożnej. W 1888 r. zainaugurowano tam pierwsze rozgrywki ligowe. Lokalne dzienniki prasowe relacjonowały mecze, typowały swoich faworytów, zaczęły stopniowo wyliczać kursy. Nic więc dziwnego, że kolebką współczesnych zakładów bukmacherskich są właśnie Wyspy Brytyjskie.

Infografika z zaletami typowania zakładów online w Fortunie
Rekomendacje dla legalnego bukmachera Fortuna online

Początkowo zakładano się jedynie w punktach stacjonarnych, jednak wraz z rozwojem technologii wkraczała ona również w świat zakładów sportowych. W latach 30. XX wieku, oprócz osobistej wizyty w punkcie przyjmowania zakładów, można było również zgłaszać swoje typy przez telefon lub telegraf! A potem rozpoczęła się era internetu, która z czasem - choć początkowo wydawało się to jedynie ciekawostką - wzniosła popularność zakładów internetowych na nieznane dotychczas poziomy.

Kiedy wystartował pierwszy bukmacher online?

Pod koniec XX wieku świat stanął u progu cyfrowej rewolucji. Dzięki upowszechniającemu się dostępowi do Internetu zaczęło się do niego przenosić coraz więcej aspektów życia. A skoro przez Internet można było np. ubezpieczyć auto, wziąć kredyt czy obejrzeć film, to dlaczego nie można by w sieci obstawiać zakładów bukmacherskich?

Na rozwój internetowych zakładów sportowych trzeba było poczekać do lat 90. XX wieku. Oczywiście najpierw w nowe technologie weszli Brytyjczycy. Równoległe prace nad wprowadzeniem systemów do obstawiania zakładów on-line prowadziło kilka firm i trudno jednoznacznie stwierdzić, która zrobiła to jako pierwsza. W kilku źródłach wymieniana jest firma InterTops, która działała na rynku brytyjskim od 1986 r., a w 1996 r. uruchomiła witrynę internetową pod adresem intertops.com.

typuję sporty w forbet
Puszczam kupony przez stronę www, stronę mobilną i apkę

Następnie, jak grzyby po deszcze zaczęły powstawać kolejne internetowe witryny do obstawiania wydarzeń sportowych. Począwszy od 2000 roku swoją działalność w sieci rozpoczęło wiele firm, uznawanych dziś za gigantów światowego rynku bukmacherskiego, w tym William Hill (którego historia sięga 1934 roku), b win (który, dla odmiany, powstał zaledwie w 1997 toku), Betfair czy Bet365.

Kiedy zagrano pierwszy kupon bukmacherski w sieci?

Pierwsze witryny internetowe były oczywiście nieporównywalnie bardziej prymitywne w porównaniu do tych dzisiejszych, nie zmienia to jednak faktu, że umożliwiały obstawianie zakładów bukmacherskich przez internet, co wcześniej było nieosiągalne. Z ciekawostki zakładanie się o wyniki wydarzeń sportowych w sieci stało się regularną, powszechnie uprawianą rozrywką, jednak by mogło to nastąpić, ktoś musiał przetrzeć szlaki i puścić pierwszy kupon.

Infografika - pierwszy internetowy kupon bukmacherski
Kiedy postawiono pierwszy zakład bukmacherski przez internet

Pierwszy internetowy kupon bukmacherski zagrał już w 1996 r. pochodzący z Finlandii Jukka Honkavaar, który w Kanadzie postawił on-line 50 dolarów na mecz Hereford United z Tottenhamem Hotspur. Kupon okazał się trafiony, a wygrana wyniosła… 52 dolary.

Kiedy postawiono pierwszy kupon mobilny?

Historia nowoczesnych zakładów bukmacherskich nie byłaby kompletna bez witryn i aplikacji mobilnych, które obecnie zajmują coraz ważniejszą pozycję w ofercie każdego internetowego bukmachera online. Palma pierwszeństwa w tym względzie ponownie należy do Intertops - firma już w 2000 roku uruchomiła pierwszą mobilną witrynę bukmacherską, a w 2003 roku do swojej mobilnej oferty dołączyli gry kasynowe.

Rozwój segmentu zakładów on-line w Polsce

Podobną ewolucję przeszły zakłady bukmacherskie w naszym kraju. Pierwszym oficjalnym bukmacherem w Polsce był Totalizator Sportowy, który w 1956 r. uruchomił punkt zawierania zakładów w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Wspólnej. Początkowo w jego ofercie znajdowały się typy wyłącznie na rozgrywki polskiej piłki nożnej, ale dość szybko pojawiły się w niej także zakłady na ligę angielską.

W kolejnych latach na rodzimym rynku kolejne firmy pojawiały się i znikały, dostosowywały swoją działalność do kolejnych zmian w prawie, oczekiwań graczy oraz rozwijających się technologii. Pierwszym bukmacherem oferującym zakłady na zasadach najbardziej zbliżonych do współczesnych był Totolotek, który rozpoczął działalność w 1992 r. W 1996 r. na rynku pojawiła się firma Profesjonał, znana obecnie jako Fortuna. Rok później z ofertą zakładów wzajemnych dla graczy wystartowała firma Star-Typ Sport, czyli STS.

STS - rekomendacje dla legalnego bukmachera internetowego
STS - największy polski bukmacher online

Polscy legalni bukmacherzy również szybko zaczęli dostrzegać potencjał związany z obstawianiem w sieci, uruchamiając kolejno swoje witryny internetowe, a następnie ich mobilne wersje oraz aplikacje bukmacherskie, które dziś są już standardem u każdego koncesjonowanego buka. Co więcej, rozwój segmentu online doprowadził do tego, że coraz więcej nowych bukmacherów nie uruchamia w ogóle sieci punktów stacjonarnych, koncentrując się jedynie na ofercie internetowej, udostępnianej za pomocą witryn internetowych i aplikacji mobilnych. Tą drogą idzie praktycznie każdy nowy legalny bukmacher w Polsce - wyłącznie online działa m.in. BETFAN, Betclic czy Noblebet.

Legalni bukmacherzy online

Aktualnie lista legalnych bukmacherów internetowych w Polsce zawiera już 17 pozycji, a bardzo prawdopodobne, że wkrótce ta liczba znów wzrośnie - na akceptację Ministerstwa Finansów czeka kilka wniosków od operatorów bukmacherskich. Oprócz wymienionych powyżej, do grona bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów należy również m.in. eWinner, eToto czy PZBuk.

Co przemawia za typowaniem zakładów bukmacherskich online? Nie tylko wygoda, szybkość i dostęp do pełnej oferty sportowej o każdej porze i z dowolnego miejsca, ale również atrakcyjne bonusy powitalne, które w punktach stacjonarnych są niedostępne. Polscy legalni bukmacherzy konkurują ze sobą pod względem wysokości i składu pakietów powitalnych, które nierzadko przekraczają nawet kwotę 1000 zł! Zestawienie zaufanych buków i ich oferty powitalnej znajdziecie w poniższej tabeli.

Najlepsi bukmacherzy z ofertą na tenis
Rekomendowany bukmacher Bonus powitalny Darmowe konto
LVBET  Na start 3353 zł  REJESTRACJA - opis  
Fortuna  Na start 2230 zł REJESTRACJA - opis
Betclic 
Na start 550 zł
REJESTRACJA - opis
STS  Na start 1259 zł REJESTRACJA - opis
BETFAN Na start 1600 zł REJESTRACJA - opis
PZBuk  Na start 700 zł  REJESTRACJA - opis
forBET   Na start 2410 zł REJESTRACJA - opis
Noblebet Na start 2053 zł REJESTRACJA - opis
TOTALbet  Na start 5050 zł REJESTRACJA - opis
eToto  Na start 1500 zł REJESTRACJA - opis
Totolotek  Na start 574 zł  REJESTRACJA - opis
eWinner  Na start 655 zł  REJESTRACJA - opis

Jak widać, kwoty bonusów na start u legalnych bukmacherów online są naprawdę imponujące, a pakiety obejmują nie tylko najpopularniejsze bonusy 100% od depozytu, ale również zakłady bez ryzyka przegranej czy szczególnie lubiane przez graczy darmowe zakłady bukmacherskie (najwyższy na rynku jest freebet powitalny od TOTALbet - to aż 50 zł na dowolne zakłady bukmacherskie online!)

Zakłady on-line rosną w siłę

Największym polskim legalnym bukmacherem jest obecnie firma STS, która kontroluje około 45,8% udziałów w rynku. W 2019 r. uzyskała ona 2,41 mld zł przychodów, z czego – jak oficjalnie informował prezes firmy Mateusz Juroszek – aż 80% zysków STS pochodziło z kanałów on-line.

Około 28% udziałów w rynku zakładów bukmacherskich w Polsce posiada firma Fortuna. W 2019 r. miała ona przychody w wysokości 2,1 mld zł. W swoim sprawozdaniu finansowym nie podała co prawda, jaką część sprzedaży zrealizował segment internetowy, ale wymowny jest fakt, że zdecydowała o zamknięciu aż 56 nierentownych punktów stacjonarnych.

Podium największych polskich bukmacherów on-line zamyka forBET z udziałami w rynku rzędu 6,6%. W 2019 r. osiągnął on przychody w wysokości ponad 412 mln zł, z czego aż ponad 401 mln zł wypracowały kanały on-line, a tylko niecałe 11 mln zł – lokale naziemne.

U pozostałych bukmacherów, choć mniejszych pod względem skali działania, statystyki jeszcze bardziej przemawiają na korzyść zakładów on-line, bo - jak już wspominaliśmy - większość z nich w ogóle nie prowadzi punktów stacjonarnych. Widać więc, że typowanie wyników przez Internet jest dla graczy codziennością – można to robić przez komputer, telefon czy tablet, wygodnie, w dowolnej chwili. Nic nie wskazuje na to, aby trendy miały się tu zmienić.

FAQ - pytania graczy o bukmacherów internetowych

1️⃣ Kiedy powstał pierwszy bukmacher online?

Za pierwszego bukmachera internetowego uznaje się firmę InterTops, która swoją witrynę www uruchomiła w 1996 roku. >>Pierwszy bukmacher internetowy - więcej informacji

2️⃣ Kiedy postawiono pierwszy zakład przez internet?

Pierwszy internetowy kupon bukmacherski postawił w 1996 roku Fin Jukka Honkavaar. Co ciekawe, na swoim zakładzie wygrał jedynie 2$. >> Co pierwszy gracz internetowy postawił na swoim kuponie?

2️⃣ Czy w Polsce można legalnie obstawiać zakłady przez internet?

Tak, w Polsce działa obecnie 17 legalnych bukmacherów internetowych, którzy oferują graczom nie tylko typowanie przez strony www, ale też aplikacje mobilne >> Legalni bukmacherzy online w Polsce

Inni czytali również

Komentarze i opinie (0)

Kiedy postawiono pierwszy zakład on-line?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.