sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Płatności u bukmacherów a ustawa hazardowa

Jakie metody płatności akceptują legalni bukmacherzy. Ustawa hazardowa a metody płatności u legalnych buków online.

Odbierz kod promocyjny Betclic
Oferta na bonus Betclic VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Jakie instytucje finansowe mogą pośredniczyć w bukmacherskich transakcjach finansowych?
 2. Metody płatności u licencjonowanych bukmacherów: czym przewyższają nielegalną konkurencję?
 3. Warto wiedzieć o płatnościach u legalnych bukmacherów
Płatności u legalnych bukmacherów w świetle ustawy hazardowej

Szczegółowe uregulowanie zasad dokonywania transakcji finansowych, dotyczących gier losowych online, ma na celu zabezpieczenie interesu graczy oraz umożliwienie przeprowadzania kontroli państwowej nad przejrzystością dokonywanych operacji.

  KOD PROMOCYJNY DO LEGALNYCH BONUSÓW  

Oferta bonusów powitalnych z kodem LEGALSPORT na marzec 2023

Z tego względu ustawodawca sprecyzował podmioty, które mogą pośredniczyć w przelewaniu środków na konto u bukmachera. Należą do nich nie tylko banki, ale także m.in. instytucje pieniądza elektronicznego, dzięki czemu gracze korzystający z oferty licencjonowanych spółek mogą szeroki wybór form płatności (blik, błyskawiczne przelewy bankowe, portfele elektroniczne).

Jakie instytucje finansowe mogą pośredniczyć w bukmacherskich transakcjach finansowych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zestawić znowelizowane przepisy ustawy o grach hazardowych oraz ustawy o usługach płatniczych, ponieważ pierwsza z nich zawiera w art. 15e odesłanie do drugiej (art. 4 ust. 2 pkt 1–4, 6 i 9). Zgodnie z nimi operacje finansowe licencjonowanych internetowych bukmacherów i innych operatorów hazardowych mogą być wykonywane wyłącznie poprzez:

 • banki krajowe
 • oddziały banków zagranicznych
 • instytucję kredytową lub oddział instytucji kredytowej: od banku różni się tym, że ma siedzibę poza granicą RP; jej działalność polega na przyjmowaniu depozytów lub innych środków oraz na wydawaniu pieniądza elektronicznego np. Western Union International Bank GmbH
Zalety konta typerskiego Betfan z kodem promocyjnym
Dlaczego warto zarejestrować się w Betfan
 • instytucję pieniądza elektronicznego lub oddział instytucji pieniądza elektronicznego: jest to przedsiębiorstwo emitujące środki płatnicze w formie pieniądza elektronicznego na podstawie zezwoleń właściwych władz, np. Skrill (przeczytaj którzy legalni bukmacherzy akceptują Skrill), Neteller UK Ltd, Paysafecard.com Ltd
 • instytucję płatniczą: status ten mają krajowe lub unijne osoby prawne świadczące usługi płatnicze, w tym z wykorzystaniem pieniądza elektronicznego na podstawie zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), np. tpay.com, Dotpay, Przelewy24
 • spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową: są to instytucje parabankowe zrzeszające takie placówki na terenie całego kraju, np. KASA Stefczyka w Gdyni

Warto dodać, że wszystkie wymienione powyżej formy prawne operatorów finansowych są nadzorowane przez KNF, co daje graczom gwarancję stabilności świadczonych usług oraz zapewnia ochronę ich interesów oraz bezpieczeństwo płatności.

Metody płatności u licencjonowanych bukmacherów: czym przewyższają nielegalną konkurencję?

Jakimi metodami można płacić u bukmachera? Ustawa o usługach płatniczych
Fragment ustawy o usługach płatniczych

Kilka lat temu można byłoby mówić o większym wyborze form płatności u nieautoryzowanych operatorów, jednak obecnie ten argument jest całkowicie nieuzasadniony. Wystarczy przejrzeć dostępne metody płatności u legalnych bukmacherów, by przekonać się, że oferują oni bardzo szeroki zakres sposobów na doładowanie konta gracza. U wszystkich można zasilić konto zwykłym oraz błyskawicznym przelewem bankowym za pośrednictwem instytucji płatniczych typu tpay. Większość z nich uznaje płatność kartą kredytową lub debetową, a część obsługuje portfele elektroniczne typu Skrill czy Neteller – przykładowo, przy pomocy Skrill opłacimy swój depozyt w LVBET Zakłady Bukmacherskie (tu znajdziesz opinie o LVBET) oraz u jednego z największych polskich operatorów zakładów wzajemnych – STS Zakłady Bukmacherskie, a także w Totolotku, którego oferta bukmacherska obejmuje niemal 20 dyscyplin sportowych, oraz u bukmachera Fortuna, który dla nowych graczy ma bardzo atrakcyjną ofertę bonusową.

Poza zagadnieniem wygody transferu środków istnieje też kwestia konsekwencji łamania zakazu uczestniczenia w nielegalnych internetowych grach hazardowych określonego w art. 29a ustawy hazardowej. Od 1 lipca 2017 roku, na mocy art. 15g ww. ustawy, dostawcy płatności są zobowiązani zaprzestać współpracy z nielegalnymi bukami, których witryny zostały umieszczone w rejestrze domen zakazanych, w ciągu 30 dni od dokonania wpisu. Gracze zostają w takiej sytuacji pozbawieni wygranej, a także wszystkich środków i bonusów, zgromadzonych na koncie. Obstawianie z opcją utraty wszystkich pieniędzy bez prawa do reklamacji to chyba wystarczający argument by zrezygnować z typowania zakładów wzajemnych u operatorów bukmacherskich takich jak Expekt czy bet-at-home, którzy nie mają zezwolenia Ministra Finansów i nie płacą w Polsce 12% podatku od gier.

Warto wiedzieć o płatnościach u legalnych bukmacherów

 • W bukmacherskich transakcjach finansowych mogą pośredniczyć banki, SKOKi, krajowe lub zagraniczne instytucje kredytowe i płatnicze (np. Dotpay, Przelewy24) oraz instytucje pieniądza elektronicznego (czyli np. Paysafecard)
 • Po nowelizacji ustawy hazardowej u legalnych operatorów jest wiele opcji doładowania konta (od Blinka do Neteller czy Skrill), więc nie warto obstawiać na stronach nieautoryzowanych operatorów, ponieważ można utracić wszystkie środki zgromadzone na koncie
19.09.2018, 13:25
Aktualizacja: 19.09.2018, 13:25
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
 1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz, Warszawa 2018.
Komentarze (0)
Płatności u bukmacherów a ustawa hazardowa
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
1473
50
Część graczy z pewnością zastanawiała się, dlaczego rejestracja na nielegalnych portalach bukmacherskich przebiega ekspresowo, bez konieczności podawania szczegółowych danych osobowych, a u licencjonowanych operatorów trzeba przesłać skan swojego dowodu osobistego i podać numer konta bankowego.
Nowe oblicze polskiego bukmacherstwa
Nowe oblicze polskiego bukmacherstwa
1699
50
Przed nowelizacją ustawy o grach hazardowych obstawianie zakładów wzajemnych, zwłaszcza w sieci, kojarzyło się z czymś nielegalnym – i trudno się temu dziwić, ponieważ 90% rynku bukmacherskiego stanowiły firmy bukmacherskie działające bez zezwolenia Ministra Finansów. Zmiany prawne pomogły licencjonowanym spółkom nie tylko podwyższyć zyski, ale także zmienić PR zakładów sportowych, w których Polacy dostrzegli rodzaj legalnej i bezpiecznej rozrywki.
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
1065
33
Przed wejściem w życie zmian w ustawie o grach hazardowych na terenie RP dominowali nielicencjonowani bukmacherzy – 90% graczy korzystało z ich oferty. Rok po utworzeniu rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) sytuacja ulegała znacznej poprawie – obecnie udział nielegalnych operatorów w polskim rynku zakładów sportowych wynosi 60%. Szacuje się, że mógłby on spaść nawet do poziomu 20-30%.
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
1621
44
Od 1 lipca 2017 r. adresy bukmacherów, działających w Polsce bez zezwolenia, są wpisywane do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) – do połowy czerwca 2018 r. zablokowano w ten sposób niemal 2 000 stron. Gracze nie mogą na nie wejść ani dokonać przelewu środków pieniężnych na konto buka. Niektórzy bukmacherzy, tacy jak William Hill czy bet365 sami wycofali się z naszego kraju z powodu nowelizacji ustawy hazardowej.
Wniosek o licencję na organizację zakładów online
Wniosek o licencję na organizację zakładów online
1491
44
Wniosek o udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych składa się do Ministra Finansów na 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem działalności. Musi on zwierać wszystkie dokumenty, określone w art. 36 ustawy hazardowej. Pewne dodatkowe wymogi dotyczą spółek mających siedzibę w innym kraju unijnym oraz tych, które zamierzają przyjmować zakłady wzajemne przez Internet.
Regulamin bukmachera internetowego
Regulamin bukmachera internetowego
1354
55
Nowelizacja ustawy o grach losowych, która określa zasady działania firm bukmacherskich. Zgodnie z nią szczegółowe kwestie, związane z funkcjonowaniem punktów stacjonarnych, jak również stron internetowych bukmacherów, ma regulować regulamin, zatwierdzony przez Ministra Finansów. 
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
1356
41
Zasady funkcjonowania firm hazardowych określa ustawa o grach losowych, której nowelizacja od 1 kwietnia 2017 r. wprowadziła szereg zmian w tym zakresie. Wysokość kapitału zakładowego, jaki muszą posiadać spółki prowadzące działalność hazardową, została uzależniona od tego, czy gry urządzane będą w kasynie lub salonie gry lub czy firma będzie zajmować się przyjmowaniem zakładów wzajemnych.
Wniosek o licencję na organizację zakładów online
Wniosek o licencję na organizację zakładów online
2803
81
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o grach hazardowych, warunkiem prowadzenia w Polsce działalności bukmacherskiej online jest posiadanie zezwolenia Ministra Finansów (art. 6 ust. 3). W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek wraz załącznikami, który musi spełniać kryteria dotyczące działalności w punktach stacjonarnych oraz pewne dodatkowe wymogi, określone w art. 36 pkt 8 i 8a ww. ustawy.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.