sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

Nowe oblicze polskiego bukmacherstwa

23.08.2018, 16:25
Aktualizacja: 23.08.2018, 16:25
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny PZBuk
Oferta na bonus PZBuk VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Prawny i praktyczny wymiar reklamy bukmacherstwa
  2. Jak licencjonowani bukmacherzy wykorzystują zmienione przepisy dotyczące reklamy?
  3. W jaki sposób znowelizowana ustawa hazardowa pomogła zmienić wizerunek bukmacherstwa?
  4. Warto wiedzieć
Zakłady bukmacherskie po nowelizacji ustawy hazardowej
Po nowelizacji ustawy hazardowej Polacy dostrzegli w zakładach bukmacherskich legalną rozrywkę

Potrzeba wprowadzenia zmian legislacyjnych, dotyczących gier losowych wynikała z rażących dysproporcji między legalnymi i nielegalnymi bukmacherami.

LEGALNI BUKMACHERZY ONLINE
 Lista legalnych operatorów zakładów sportowych 

Z szacunków UN Global Compact Network Poland ONZ wynikało, że wart ok. 5,3 mld zł rynek to nawet w 90% szara strefa. 1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmienione przepisy, umożliwiające reklamowanie autoryzowanych spółek przyjmujących zakłady wzajemne, a od 1 lipca 2017 r. nielicencjonowane portale bukmacherskie są wpisywane do rejestru domen zakazanych i blokowane (art. 15f, 15g ustawy hazardowej). Dzięki temu udział nielegalnych buków spadł do poziomu 60%.

Prawny i praktyczny wymiar reklamy bukmacherstwa

Legalni bukmacherzy chętnie wspierają kluby sportowe, ponieważ wyniki ich współzawodnictwa stanowią przedmiot ich działalności. Przed 1 kwietnia 2017 r. nie mogli oni jednak wykorzystywać tych informacji marketingowo – ustawodawca postanowił zatem zliberalizować przepisy. Zgodnie z art. 29 ust. 1 autoryzowani bukmacherzy mogą prowadzić reklamę swoich usług, ale musi ona spełniać warunki określone w art. 29b ustawy hazardowej.

Wykres obrazujący najbardziej popularne wśród Polaków gry na pieniądze
W jakie gry na pieniądze Polacy grają najchętniej:źródło: badanie IQS na zlecenie Totolotek SA

Nie może być kierowana do osób małoletnich, zachęcać do stawiania wyższych stawek jako czynnika zwiększającego szansę na wygraną ani wywoływać skojarzeń z relaksem lub wypoczynkiem, nauką lub pracą, reklama zakładów bukmacherskich nie może być też kojarzona z sukcesem zawodowym, życiowym lub finansowym.

Zmianę sytuacji prawnej skomentował w rozmowie z Business Insider Polska Konrad Komarczuk, prezes Fortuna Zakłady Bukmacherskie: Nasz biznes nie tylko stał się znacznie bardziej rentowny po kwietniu, kiedy zaczęły działać nowe zasady, ale również pod koniec roku. Wtedy zaczęliśmy zbierać profity z innych przepisów dot. możliwości reklamowania się. Są oczywiście związane z tym pewne ograniczenia – nie możemy na przykład kojarzyć się z tężyzną fizyczną, seksualnością, a w godz. 6-22 możemy jedynie działać marketingowo jako sponsorzy. 

Legalnie prowadzona reklama zakładów wzajemnych musi zawierać komunikat o konsekwencjach udziału w nielegalnych grach hazardowych, ryzyku związanym z hazardem i posiadaniu zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych (art. 29b ust.3).

Jak licencjonowani bukmacherzy wykorzystują zmienione przepisy dotyczące reklamy?

Prezes Fortuny wyjaśnia sytuację na rynku bukmacherskim: Musieliśmy więc nauczyć się pracować z mediami, a one przywyknąć, że teraz i bukmacher może reklamować się w telewizji. Zaczęliśmy więc wykorzystywać swoje szanse. Fortuna weszła w sponsoring pierwszej ligi m.in. dlatego, że to nam dało możliwość reklamy oraz jeszcze większego zaistnienia w świadomości odbiorców jako marka. Wiec zgodnie z ustawą już wcześniej musieliśmy zbudować portfolio sponsorskie, aby później móc to wykorzystać.

Ile Polacy wydają rocznie na gry hazardowe?

Należy przy tym zaznaczyć, że Fortuna nie jest tu wyjątkiem – praktycznie wszyscy legalni bukmacherzy wspierają finansowo polskie kluby sportowe: STS Zakłady Bukmacherskie sponsoruje Reprezentację Polski w piłce nożnej, Jagiellonię Białystok, KKS Lech Poznań, a operator bukmacherski LVBET – m.in. Wisłę Kraków i Widzew Łódź.

W jaki sposób znowelizowana ustawa hazardowa pomogła zmienić wizerunek bukmacherstwa?

Możliwość prowadzenia reklamy motywuje licencjonowanych bukmacherów do wspierania polskiego sportu, ale nie jest to jedyny pozytywny aspekt nowelizacji ustawy o grach losowych. Do tej pory branża bukmacherska kojarzyła się z czymś nie do końca legalnym. Ja to nazywałem legalną szarą strefą. Ludzie postrzegali nas jako coś niepewnego, gdzie pan z wąsem sprzedaje jakieś podejrzane kupony. A teraz staliśmy się normalnym dobrem konsumpcyjnym. To trochę odczarowało ten rynek – zauważa Konrad Komarczuk.

Na rynku zakładów sportowych coraz silniejszą pozycję mają autoryzowane spółki bukmacherskie – oprócz wspomnianych wcześnie należą do nich również m.in. legalny bukmacher Milenium czy forBET Zakłady Bukmacherskie – które zyskują nowych graczy m.in. poprzez rozbudowany system promocyjny. Dla stałych graczy organizują regularne promocje bukmacherskie dla regularnych i nowych klientów, a nowym oferują atrakcyjne bonusy na start, umożliwiające otrzymanie m.in. bonusów od depozytu w kwocie przekraczającej nawet 1000 zł.

Bonusy powitalne u legalnych bukmacherów

Nietrudno zauważyć, że przynosi im to wymierne korzyści, a zainteresowanie obstawianiem zakładów wzajemnych systematycznie rośnie: według badania, przeprowadzonego pod koniec 2017 roku na zlecenie legalnego bukmachera Totolotek, typowanie zakładów bukmacherskich to trzecia najpopularniejsza wśród Polaków gra hazardowa (po loteriach i konkursach SMSowych), którą wybiera już 13 % graczy. Z kolei z badań, przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznych w czerwcu 2017 r. wynika, że Polacy średnio wydają na obstawianie w punktach stacjonarnych 139,92 zł rocznie, a stosunek kosztów do zysków jest dodatni (1:4).

Warto wiedzieć

  • Na skutek umożliwienia prowadzenia reklamy przez licencjonowanych bukmacherów zaczęli oni bardziej aktywnie angażować się sponsorowanie polskiego sportu
  • Pomogło to poprawić wizerunek rynku zakładów sportowych, które postrzegane są jako rodzaj legalnej gry hazardowej
  • Według danych statystycznych 13% Polaków stawia zakłady wzajemne, z czego 80% stanowią mężczyźni
Źródła
Zwiń
  1. businessinsider.com.pl/firmy/firma-fortuna-jak-dziala-branza-bukmacherska/k3jp1jd
  2. Komunikat z badań CBOS, Nr 68/2017 „Hazardziści”, Warszawa, czerwiec 2017 www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_068_17.PDF
Komentarze (0)
Nowe oblicze polskiego bukmacherstwa
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
1473
50
Część graczy z pewnością zastanawiała się, dlaczego rejestracja na nielegalnych portalach bukmacherskich przebiega ekspresowo, bez konieczności podawania szczegółowych danych osobowych, a u licencjonowanych operatorów trzeba przesłać skan swojego dowodu osobistego i podać numer konta bankowego.
Jak bukmacherzy chronią dane osobowe graczy? cz.1
Jak bukmacherzy chronią dane osobowe graczy? cz.1
2675
66
Obstawianie zakładów wzajemnych w sieci wiąże się z udostępnieniem bukmacherowi swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia czy numer konta bankowego. Gracze, korzystający z oferty autoryzowanych operatorów, zyskują pewność, że ich dane będą wykorzystywane zgodnie z prawem, które dokładnie określa, jakie informacje, do czego i jak długo mogą być przetwarzane. Precyzuje także wymogi techniczne sprzętu i oprogramowania, używanego do archiwizacji tych danych.
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
1065
33
Przed wejściem w życie zmian w ustawie o grach hazardowych na terenie RP dominowali nielicencjonowani bukmacherzy – 90% graczy korzystało z ich oferty. Rok po utworzeniu rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) sytuacja ulegała znacznej poprawie – obecnie udział nielegalnych operatorów w polskim rynku zakładów sportowych wynosi 60%. Szacuje się, że mógłby on spaść nawet do poziomu 20-30%.
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
1621
44
Od 1 lipca 2017 r. adresy bukmacherów, działających w Polsce bez zezwolenia, są wpisywane do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) – do połowy czerwca 2018 r. zablokowano w ten sposób niemal 2 000 stron. Gracze nie mogą na nie wejść ani dokonać przelewu środków pieniężnych na konto buka. Niektórzy bukmacherzy, tacy jak William Hill czy bet365 sami wycofali się z naszego kraju z powodu nowelizacji ustawy hazardowej.
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
909
28
Od 1 kwietnia 2017 r. zasadniczej zmianie uległy zasady organizowania zakładów wzajemnych w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Podstawą prowadzenia działalności w tym zakresie jest posiadanie zezwolenia Ministra Finansów – udziela się go odrębnie na przyjmowanie zakładów w punktach stacjonarnych oraz przez Internet (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).
Obowiązki legalnego bukmachera wobec graczy
Obowiązki legalnego bukmachera wobec graczy
1523
49
Od 1 kwietnia 2017 r., po wejściu w życie nowelizacji ustawy hazardowej, zmienił się zakres obowiązków organizatorów zakładów wzajemnych wobec graczy. Sprecyzowano powinności bukmacherów internetowych, jak również prowadzących działalność w punktach stacjonarnych. Niezależnie od sposobu przyjmowania zakładów są oni zobowiązani do weryfikowania wieku graczy, by  w grach hazardowych nie uczestniczyły osoby niepełnoletnie.
Podatek od gier w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
Podatek od gier w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
1697
48
Podatek od gier został uregulowany w rozdziale 7 ustawy o grach hazardowych, jako podatek stanowiący dochód budżetu państwa (art. 72). 1 kwietniu 2017 r. weszła w życie nowelizacja tego aktu prawnego, zmieniająca m.in definicję podatnika tego podatku, podstawę opodatkowania oraz właściwość organów podatkowych. Obstawiając zakłady u bukmacherów należy jednak pamiętać również o zobowiązaniach podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które dotyczą wygranej powyżej 2 280 zł.
Jakie są opłaty za licencję od Ministerstwa Finansów
Jakie są opłaty za licencję od Ministerstwa Finansów
3010
77
Działalność związana z organizacją gier hazardowych podlega ścisłej reglamentacji, czyli kontroli państwa. Przejawem regulacji rynku jest konieczność uzyskania zezwolenia lub koncesji na prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie oferowania gier hazardowych. Legalnymi bukmacherami są więc tylko te firmy, które uzyskały wydane przez Ministerstwo Finansów zezwolenie.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.