środa, 19 czerwca 2024

Ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich

18.06.2024, 07:55
Autor: M. Stępień
Spis treści
Rozwiń
 1. Na czym polega zastosowanie systemu bukmacherskiego ciągu Fibonacciego?
 2. Wady i zalety systemu ciągu Fibonacciego
 3. Przykład zastosowań systemu ciągu Fibonacciego
 4. FAQ
System bukmacherski ciągu Fibonacciego

Pierwotnie ciąg Fibonacciego został stworzony już w XIII wieku i został użyty przez Leonarda z Pizy (nazywanego Fibonaccim) do pokazania modelu, na podstawie którego rozmnażają się króliki.

Przepis na wyrazy ciągu jest bardzo prosty: kolejny powstaje z sumy dwóch poprzednich, a całą konstrukcję zaczynamy od 1. Dokładniej:

F1=1, F2=1 oraz dla n=3,4,… Fn=Fn-1+Fn-2.

Podstawiając kolejne liczby naturalne za n do powyższego wzoru, otrzymujemy następujący ciąg:

1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,377,…

Warto w tym miejscu odnotować, że pomimo prostoty ciąg ten oraz twory, które generuje (złota liczba, spirala Fibonacciego itd.), można odnaleźć prawie wszędzie – w architekturze, sztuce, muzyce, przyrodzie oraz w ludzkim ciele.

Na czym polega zastosowanie systemu bukmacherskiego ciągu Fibonacciego?

Wspomnieliśmy na wstępie, że system bukmacherski z ciągiem Fibonacciego jest metodą progresywną. Podobnie, jak w przypadku systemu Martingale’a (ten system bukmacherski został szerzej opisany w tym tekście), najwygodniej (ze względu na kursy) stosować ją przy obstawianiu remisów.

W tym miejscu należy odnotować bardzo ważny fakt:

metoda ciągu Fibonacciego ma sens, gdy gramy kursy większe niż 2.62.

Kursy bukmacherskie na remisy w piłce nożnej oraz hokeju, w większości przypadków, są wyższe od 3.00, stąd te sporty doskonale nadają się pod tego typu progresję. Liczba 2.62 nie jest przypadkowa – można pokazać, że suma kwot, które przeznaczyliśmy na nieudane typy w kolejnych zakładach z wykorzystaniem ciągu Fibonacciego, jest mniejsza niż potencjalna wygrana na pierwszym trafionym etapie (kurs zwycięskiego kuponu musi być wyższy niż 2.62). Oznacza to dokładnie tyle, że jeden poprawnie wytypowany kupon zwraca nam cały dotychczasowy wkład, który straciliśmy na wcześniejszych, źle obstawionych wynikach.

Zakłady bukmacherskie LV BET
Przetestuj ciąg Fibonacciego w praktyce za pieniądze bukmachera
Odbierz powiększony bonus w LVBET
Aktywny kod do bonusu > LEGALSPORT
LVBET rejestracja online

Sama idea systemu jest następująca:

 1. Szukamy spotkań z kursami w okolicach 3.00. Podobnie jak w systemie podwajania zakładu, możemy skupić się na szukaniu drużyn często remisujących.
 2. Ustalamy początkową stawkę dwóch pierwszych spotkań. Możemy założyć, że obie kwoty są równe (na potrzeby tekstu ustalmy, że gramy za 2 zł).
 3. Zaczynamy grać:
 • pierwsze dwa spotkania obstawiamy za kwotę 2 zł;
 • gdy uda nam się poprawnie wytypować wynik drugiego spotkania, to następne obstawiamy taką samą kwotą, czyli za 2 zł;
 • gdy źle wytypujemy, gramy za kwotę równą sumie dwóch poprzednich: 2 zł +2 zł =4 zł;
 • cały proces powtarzamy: „dobry” typ zmniejsza kwotę kolejnego zakładu, a „zły” typ zwiększa koszt według wzoru na liczby Fibonacciego.

Innymi słowy, każdy poprawny typ cofa nas o jeden krok do tyłu (kwota zakładu maleje), a każdy niepoprawny typ sprawia, że kwota następnego zakładu jest sumą wkładów z dwóch poprzednich. W przypadku serii porażek kolejne wartości zakładów przedstawiają się następująco:

2 zł,2 zł,4 zł ,6 zł, 10 zł, 16 zł, 26 zł, 42 zł,…

Prześledźmy powyższe na przykładzie: pierwsze dwa zakłady gramy za kwotę 2 zł oraz kurs każdego spotkania wynosi 3.00. Gramy 8 etapów na remis i przyjmujemy, że 7 pierwszych kończy się innym wynikiem. Cała gra wygląda następująco:

tabela przedstawiająca zastosowanie systemu ciągu Fibonacciego w zakładach bukmacherskich
Ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich

Ostatecznie grę kończymy z wynikiem 126 zł-108 zł= 18 zł. W przypadku braku remisu na 8 etapie całą grę kończymy ze stratą 108 zł. Nasuwają się dwa wnioski (dotyczą tej konkretnej sytuacji): po pierwsze, jeżeli po długiej serii błędnych typów nastąpi poprawny, to odzyskujemy wkład, a po drugie (o ile zaczynamy od małych kwot), długa seria bez remisów nie naraża nas na duże straty.

Z kodem promocyjnym LEGALSPORT odbierzesz wyższy bonus powitalny w Fortunie
Dodatkowe środki możesz wykorzystać do sprawdzenia skuteczności ciągu Fibonacciego

System bukmacherski z ciągiem Fibonacciego jako system progresywny niesie ze sobą ryzyko przegranej całego wkładu. Polecamy ustalić sobie maksymalną liczbę etapów gry, w zależności od zasobności środków. W porównaniu do systemu Martingale’a możemy sobie pozwolić na większą liczbę obstawianych spotkań, gdyż kwota przeznaczana na kolejny kupon wzrasta wolniej. Dla przykładu: mając kwotę 1 000 zł i zaczynając od 2 zł, w systemie Martingale’a możemy sobie pozwolić na 9 etapów, a system ciągu Fibonacciego da nam możliwość rozegrania 12 spotkań.

Możemy zmodyfikować powyższe rozumowanie i zamienić pojęcie remisu na wygraną. Musimy pamiętać jedynie o tym, by dobierać spotkania z kursem ponad 3.00.

Wady i zalety systemu ciągu Fibonacciego

System Fibonacciego jako system bukmacherski to ciekawa alternatywa dla zaczynających zabawę z systemami progresywnymi. W odróżnieniu od systemu Martingale’a jest o wiele bardziej bezpieczny. Jakie są jego mocne i słabe strony?

Wady system bukmacherskiego z ciągiem Fibonacciego

 • jak każdy system progresywny niesie duże ryzyko utraty znacznej kwoty,
 • należy rozegrać długą serię, by ewentualna wygrana była duża – niewielki zysk przy krótkich seriach,
 • gdy gramy na remis, musimy z dużym prawdopodobieństwem dobrać dobrą drużynę pod ten system.

Zalety systemu bukmacherskiego z ciągiem Fibonacciego

 • „bezpieczniejsza” wersja systemu Martingale’a – możliwość rozegrania większej ilości etapów przy tym samym początkowym budżecie na grę.

Podsumowując: system bukmacherski ciągu Fibonacciego daje relatywnie niskie wygrane na pierwszych etapach, ale jest bezpieczniejszy niż system Martingale’a na wyższych etapach – stawki kolejnych zakładów rosną wolniej.

Przykład zastosowań systemu ciągu Fibonacciego

Jako przykłady podamy dwie skrajne sytuacje z polskiej ligi piłki nożnej LOTTO Ekstraklasa z sezonu 2016/2017. Dokładniej prześledzimy podejście z systemem Fibonacciego dla dwóch drużyn: najczęściej remisującej (Cracovia) i najmniej remisującej (Korona Kielce). Dla prostoty obliczeń przyjmijmy średni kurs na remis na całą ligę w wysokości 3.50. Startujemy od kwoty 2 zł na dwa pierwsze spotkania oraz gramy kolejki 20 do 29. Naszym celem jest pokazanie jak działa system w praktyce w dwóch skrajnych przypadkach: drużyny często remisującej i rzadko remisującej.

Cracovia remisowała (w kolejkach 20-29) 5 razy i miało to miejsce w meczach: 20, 22, 24, 25 oraz 29.

Korona Kielce remisowała (w kolejkach 20-29) tylko raz i miało to miejsce w meczu 29.

Prześledźmy sytuację dla obu drużyn równocześnie – tutaj remis:=1, inny wynik:=0.

screen tabeli z zakładami obstawianymi przy pomocy ciągu Fibonacciego
Przykład zastosowania systemu ciągu Fibonacciego w obstawianiu zakładów bukmacherskich

Podsumowując:

 1. Pomimo częstych remisów Cracovii nasz zysk wynosi (wygrana-wkład): 7 zł+14 zł+14 zł+7 zł+35 zł-38 zł=39 zł.
 2. Korona Kielce zremisowała tylko w jednym spotkaniu, ale nasz zysk wynosi (wygrana-wkład): 385 zł-286 zł=99 zł.
Kod promocyjny do podwyższonych bonusów na start u legalnych bukmacherów

Powyższe przykłady mogłyby zasugerować, że większy zysk daje drużyna, która rzadko remisuje. Nic bardziej mylnego. Gdyby grać systemem Fibonacciego i obstawiać drużynę Korona Kielce, powiedzmy od 4 kolejki ekstraklasy, to pierwszy remis pojawiłby się dopiero w 29 kolejce. Mielibyśmy przed sobą 25 kolejek bez tego wyniku. Łatwo policzyć, że wtedy wkład (na te 25 kolejek) wynosiłby około 400 tys. zł. Czyli startując od 2 zł, po 25 kolejkach tracimy prawie 400 tys. zł. Oczywiście „wiedząc”, że zespół remisuje w 29 kolejce i obstawiając ten mecz według systemu Fibonacciego (tutaj kwota zakładu wynosi prawie 250 tys. zł), odzyskujemy cały dotychczasowy wkład oraz ponadto zyskujemy prawie 220 tys. zł. Limity nałożone przez bukmacherów na kwoty zakładów nie pozwolą nam jednak dobić do tego poziomu systemu.

Powyższy przykład pokazuje, że lepiej skupić się na drużynach często remisujących i otrzymywać nieduże zyski niż wpaść w długą serię bez poprawnego typu – kwoty kolejnych zakładów rosną szybko (na wyższych etapach progresji).

FAQ

Zebraliśmy dla Was pytania na temat ciągu Fibonacciego w zakładach sportowych, a nasi specjaliści przygotowali na nie odpowiedzi, które pomogą Wam skutecznie grać przy zastosowaniu tego systemu bukmacherskiego.

W jaki sposób system Fibonacciego jest korzystny dla gracza?

Gracze zainteresowani systemami progresywnymi powinni zacząć grę od metody ciągu Fibonacciego. Jest on bezpieczniejszy: kolejne zakłady wymuszają mniejsze kwoty (niż np. system Martingale’a). Równocześnie możemy rozegrać większą ilość etapów, co umożliwia więcej podejść do ewentualnego odzyskania utraconego wkładu.

W jakich punktach system Fibonacciego ma przewagę nad innymi systemami bukmacherskimi?

W porównaniu do najbardziej ryzykownego systemu progresywnego, jakim jest metoda Martingale’a, system Fibonacciego zapewnia bezpieczniejszą grę nie tylko ze względu na wolniej rosnące stawki, ale również umożliwia dłuższą grę, przy takim samym kapitale wyjściowym.

O czym należy pamiętać, stosując system Fibonacciego?

Należy pamiętać przede wszystkim o nałożeniu limitu etapów. Jest to uwarunkowane naszym kapitałem na grę. Zbyt duża liczba etapów może doprowadzić do strat, a zbyt mała do niskich wygranych. System ten może być z powodzeniem wykorzystywany w grze na remis, co narzuca na grającego poprawne wytypowanie obstawianej drużyny. Wiąże się to z analizą statystyk nie tylko aktualnego sezonu, ale również kilku wcześniejszych.

Dla jakich graczy przeznaczony jest system Fibonacciego?

System działa na prostej zasadzie zwiększania stawek zakładu w przypadku błędnie wytypowanego wyniku. Jest przeznaczony dla każdego, kto potrafi trzymać się wytyczonych reguł oraz posiada umiejętności analityczne – należy przekopać się przez masę statystyk i odnaleźć idealny zespół pod tego typu progresję.

W jakich typach sportów system Fibonacciego ma największe zastosowanie?

Kluczem do poprawnego stosowania systemu jest obstawianie wyników z kursami większymi od 2.62. Najlepiej do tego nadają się remisy w piłce nożnej oraz hokeju.

Czy ciąg Fibonacciego jest skuteczny w zakładach sportowych?

Każdy system jest skuteczny na tyle, na ile skuteczny jest gracz nim posługujący się. Poprawne wytypowanie drużyny, której rozgrywki będą obstawiane, to klucz do sukcesu. Stosując system ciągu Fibonacciego, początkujący gracze mają mniejsze szanse  na wygraną, ponieważ mniejsza jest jego szansa na dobry typ zespołu niż w przypadku graczy bardziej doświadczonych.

Komentarze (0)
Skomentuj artykuł pt. Ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.