czwartek, 20 czerwca 2024

System Labouchere’a w zakładach bukmacherskich

13.05.2024, 17:47
Autor: M. Stępień
Spis treści
Rozwiń
 1. Charakterystyka systemu bukmacherskiego Labouchere’a
 2. Czy system Labouchere’a w zakładach bukmacherskich jest skuteczny?
 3. Wady i zalety bukmacherskiego systemu Labouchere’a
 4. Przykłady zastosowania systemu Labouchere’a w zakładach bukmacherskich
 5. FAQ - system Labouchere’ w pytaniach i odpowiedziach
System Labouchere'a w zakładach bukmacherskich

Przy obstawianiu zakładów bukmacherskich występuje losowość, a co za tym idzie, analityk pracujący u bukmachera musi sam obliczyć kursy spotkań (wykorzystując wszelkie dostępne dane dotyczące przyszłego wydarzenia). Z braku uniwersalnej metody obstawiania (dającej przewagę nad analitykiem kolektury sportowej) naturalnym wydaje się modyfikowanie już istniejących systemów bukmacherskich. Jeszcze lepiej, gdy dany system nie wymaga dużej skuteczności.

  Zakłady bez ryzyka na system Labouchere'a  

Oferta z kodem promocyjnym LEGALSPORT

Pod tym względem najlepsze są metody progresji malejącej – system Martingale’a pozwala na odegranie się już przy pierwszym poprawnym typie – jednak stawki rosną zbyt szybko i mogą doprowadzić do ruiny już po krótkiej serii porażek. Co, gdyby oczekiwać od gracza skuteczności na poziomie 34%? Wystarczy, by co trzeci typ poprawnie obstawić i nic nie tracimy. Istnieje taki system i nazywa się metodą Labouchere’a.

Charakterystyka systemu bukmacherskiego Labouchere’a

Nazwa systemu pochodzi od nazwiska brytyjskiego polityka francuskiego pochodzenia, ministra finansów na dworze królowej Wiktorii, Henry’ego Labouchère’a. Uważa się jednak, że to nie on był autorem tej metody, a rozsławił ją, stosując do gry w ruletkę. Idea jest prosta:

 1. narzucamy sobie z góry kwotę, którą chcemy wygrać i następnie zapisujemy ją jako sumę dodatnich liczb całkowitych (dowolnie);
 2. tak rozpisaną sumę układamy następnie w ciąg (również dowolnie);
 3. gramy za kwotę równą sumie pierwszej i ostatniej liczby z tego ciągu;
 4. w przypadku wygranej skreślamy pierwszą i ostatnią liczbę z ciągu i wracamy do punktu 3;
 5. gdy przegramy, dopisujemy do naszego ciągu sumę pierwszej i ostatniej liczby (do ciągu z punktu 3) i dla tak powstałego nowego ciągu stosujemy krok 3;
 6. gramy do chwili, gdy przegramy wszystkie pieniądze przeznaczone na zakłady lub skreślimy wszystkie liczby w ciągu dzięki wygranym.

Dla przykładu rozpatrzmy sytuację, w której chcemy osiągnąć profit w wysokości 4j. Tę kwotę można zapisać na następujące sposoby:

4=(4)=(3+1)=(2+2)=(2+1+1)=(1+1+1+1).

Kod promocyjny do bonusu powitalnego Betclic online

Dopuszczamy również inne kolejności występowania liczb w zapisie sumy, dla przykładu 4=1+2+1. Zajmijmy się sytuacją, gdy 4=2+1+1, skąd nasz ciąg to (2,1,1). Można oczywiście wybrać dowolny rozkład, nawet składający się z jednej liczby. W pierwszym kroku gramy za kwotę będącą sumą pierwszej i ostatniej liczby ciągu, to jest za 2j+1j=3j. W przypadku wygranej wykreślamy z pierwotnego ciągu obie te liczby i zostajemy z układem, składającym się tylko z (1) – to jest stawka na kolejny zakład. Jeżeli źle wytypujemy, to dopisujemy do wyjściowego ciągu kwotę ostatniego typu. W naszym przypadku nowy zestaw wygląda następująco (2,1,1,3). Tak powstały układ staje się wyjściowym ciągiem dla dalszej gry. Obstawiamy do chwili, gdy wyczyścimy wszystkie składniki lub (co niestety jest bardzo prawdopodobne) zabraknie nam pieniędzy na dalszą zabawę.

Nie wspomnieliśmy wyżej o istotnej rzeczy, którą jest kurs, z jakim powinniśmy grać. Otóż, pierwotnie system miał zastosowanie w ruletce, stąd łatwo go przenieść na grę u bukmachera z kursem 2.00.

Grając z kursem w okolicach 2.00, po wyczyszczeniu ciągu uzyskamy zysk co najmniej równy sumie wyrazów kolejnych stawek – czyli dokładnie tyle, ile chcieliśmy. W części dotyczącej przykładów zastosowania systemu Labouchere’a przedstawimy pewną modyfikację tej metody, dotyczącą “ruchomych” kursów (zmiennych kursów).

Czy system Labouchere’a w zakładach bukmacherskich jest skuteczny?

Wydawać by się mogło, że przy niskiej wymaganej skuteczności system ten powinien przynosić zyski każdemu doświadczonemu graczowi. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że jest to metoda progresywna, to prędzej doprowadzimy się do bankructwa, niż będziemy uzyskiwać regularne zyski.

Wady i zalety bukmacherskiego systemu Labouchere’a

System Labouchere’a jest progresywną metodą stawkowania kolejnych zakładów i z tego względu dziedziczy wszelkie plusy i minusy tego typu systemów.

Wady systemu Labouchere’a :

 • pomimo początkowo wolno rosnących stawek kolejnych zakładów może dojść do sytuacji, w której zabraknie nam środków na dalszą grę (w przypadku serii porażek);
 • wymagana skuteczność na poziomie 34% może sprawić, że system wydaje się bardzo atrakcyjny. Pamiętajmy jednak, że to metoda progresywna, a jako taka jest bardzo mało odporna na serię porażek;
 • wymagane są kursy na poziomie >2.00, a takie typy nie są zbyt bezpieczne;
 • gra kończy się wtedy, gdy wyczyścimy ciąg liczb lub zbankrutujemy.
Darmowe bonusy na start u legalnych bukmacherów

Zalety systemu Labouchere’a :

 • stawki kolejnych zakładów rosną wolno;
 • skuteczność na poziomie 34% (przy kursie 2.00) wystarczy, by w dłuższej perspektywie gry zyskiwać – przy założeniu posiadania dużych środków na grę.

System Labouchere’a jako system progresywny jest stosunkowo niebezpieczny. Wzrost stawek na kolejne zakłady w przypadku serii błędnie wytypowanych kuponów rośnie. Jeżeli zdecydujemy się na grę tą metodą, powinniśmy się zabezpieczyć odpowiednio dużą kwotą na grę oraz, w miarę potrzeb, zbudować sobie ciąg, który startuje od niskich zakładów.

Przykłady zastosowania systemu Labouchere’a w zakładach bukmacherskich

W tej części przedstawimy pewną modyfikację tytułowego systemu. W oryginale zakłada on grę z kursem 2.00, my jednak postaramy się opisać, jak powinno wyglądać obstawianie z ruchomym kursem (na każdym etapie). Zagramy z ciągiem (2,2,2,2,2). Zasada skreślania pierwszego i ostatniego wyrazu jest identyczna w przypadku wygranej. To, co się zmienia, to kurs. Przypomnijmy, że klasyczna wersja systemu Labouchere’a podwaja włożoną kwotę w przypadku dobrze wytypowanego spotkania. Przy innym kursie chcemy, by było tak samo. Jeżeli kurs jest mniejszy niż 2.00, to musimy „coś” dodać, by to osiągnąć, a gdy jest większy niż 2.00, to możemy „coś” odjąć od kwoty zakładu.

  Bonusy powitalne do wykorzystania na system Labouchere'a  
Bonus na start = więcej postawionych kuponów

Dla przykładu, grając z kursem 1.50, by uzyskać 8 zł (skrajne liczby z ciągu dają nam 2 zł+2 zł=4 zł), musimy zagrać za 5.33 zł, czyli musimy dodać 1.33 zł. Gdy wygramy, to skreślamy pierwszą i ostatnią liczbę, a w przypadku przegranej dopisujemy 5.33 na koniec ciągu. Z drugiej strony, grając z kursem 3.00, możemy zagrać za 2.66 zł (do portfela wraca 1.34 zł) i przy złym typie dopisujemy tę liczbę do ciągu, a przy poprawnie wytypowanym skreślamy dwie skrajne (2 i 2).

W poniższej symulacji zagramy ze skutecznością na poziomie 50% (rozsądne założenie dla średnio zaawansowanych graczy).

Etap Ciąg Kurs Stawka Wygrana
1 (2,2,2,2,2) 2.20 2*(2+2)/2.20=3.64 zł 8 zł (dobry typ)
2 (2,2,2) – wygrana w etapie 1, skreślamy skrajne liczby 1.70 2*(2+2)/1.70=4.70 zł 0 zł (zły typ)
3 (2,2,2,4.7) – przegrana w 2 etapie, dopisujemy kwotę zakładu 3.00 2*(2+4.7)/3.0=4.47 zł 13.41 zł (dobry typ)
4 (2,2) – wygrana w etapie 3, skreślamy skrajne liczby 2.00 2*(2+2)/2=4 zł 0 zł (zły typ)
5 (2,2,4) – przegrana w 4 etapie, dopisujemy kwotę zakładu 1.50 2*(2+4)/1.50=8 zł 0 zł (zły typ)
6 (2,2,4,8) – przegrana w 5 etapie, dopisujemy kwotę zakładu 3.50 2*(2+8)/3.50=5.71 zł 0 zł (zły typ)
7 (2,2,4,8,5.71) – przegrana w 6 etapie, dopisujemy kwotę zakładu 2.00 2*(2+5.71)/2.00=7.71 zł 15.42 zł (dobry typ)
8 (2,4,8) – wygrana w etapie 7, skreślamy skrajne liczby 1.90 2*(2+8)/2=10 zł 19 zł (dobry typ)

Sumując zyski oraz straty, otrzymujemy (wygrana minus kwota zakładu na każdym etapie):

(8-3.64)+(0-4.70)+(13.41-4.47)+(0-4)+(0-8)+(0-5.71)+(15.42-7.71)+(19-10)=7.6 zł na plus.

Lekka modyfikacja klasycznej metody może dawać zmienne zyski (w zależności od obranych kursów). Polecamy spróbować zagrać tym systemem, obstawiając remisy – kurs w okolicach 3.00-3.50.

Zauważmy, że jeżeli grając tą metodą (cały czas z kursem 2.00) dwie przegrane sprawiają, że zostają dopisane dwie liczby na koniec ciągu. By zniwelować tę stratę, a nawet osiągnąć zysk, wystarczy następnie raz wygrać. Łatwo policzyć, że zysk będzie równy pierwszemu wyrazowi naszego ciągu. Innymi słowy, przy skuteczności większej niż 34% będziemy w dłuższej perspektywie gry wychodzić na plus.

FAQ - system Labouchere’ w pytaniach i odpowiedziach

Zebraliśmy dla Was najczęściej powtarzające się pytania typerów, dotyczące systemu bukmacherskiego Labouchere'a, a nasi specjaliści przygotowali na nie odpowiedzi.

W jaki sposób system Labouchere’a jest korzystny dla gracza / pomaga graczowi?

Taki system stawkowania może pomóc niedoświadczonemu graczowi uzyskać regularne zyski, o ile jego skuteczność typowania spotkań z kursami w okolicach 2.00 jest na poziomie 34%. Równocześnie musimy przygotować się na serię porażek – tu niestety należy wyposażyć się w odpowiednią ilość pieniędzy.

W jakich punktach system Labouchere’a ma przewagę nad innymi metodami stosowanymi przez graczy?

Metoda Labouchere’a nie wymaga dużej skuteczności typowania (przynajmniej dla spotkań z kursami oscylującymi w okolicach 2.00). Równocześnie stawki kolejnych zakładów nie rosną tak szybko (w przypadku serii porażek), jak w innych systemach progresywnych (np. Martingale’a), skąd możemy sobie pozwolić na dłuższa grę.

O czym należy pamiętać, stosując metodę Labouchere’a?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jako metoda progresywna system ten nie jest odporny na serię porażek – w pewnym momencie może nam po prostu zabraknąć środków na dalszą grę. Istnieją lepsze i bardziej bezpieczne sposoby stawkowania kolejnych zakładów, z racji tego uważamy, że należy traktować tę metodę tylko w kategoriach ciekawostki.

Jacy gracze korzystają z systemu Labouchere’a?

Jako że wymagana jest mała skuteczność poprawnych typów (na poziomie 34% dla kursów w okolicach 2.00), system ten wykorzystują średnio zaawansowani oraz doświadczeni gracze. O ile klasyczna metoda ma prosty system przeliczania kolejnych stawek, to jej modyfikacja może odstraszyć wielu. Powodem są monotonne rachunki, dotyczące następujących po sobie etapów (przy zmiennych kursach). Dlatego polecamy ją graczom, którym nie są obce żmudne obliczenia.

W jakich typach sportów system Labouchere’a jest stosowany najczęściej?

Klasyczne podejście z kursem w okolicach 2.00 ma zastosowanie właściwie w każdej dziedzinie sportu. Z powodzeniem, wykorzystując modyfikację, możemy zastosować tę metodę w grze na remisy. W tym przypadku polecamy piłkę nożną lub hokej.

Komentarze (0)
Skomentuj artykuł pt. System Labouchere’a w zakładach bukmacherskich
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.