sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: Celta Vigo - Barcelona gdzie oglądać?

Statystyka pomaga w typowaniu piłki nożnej: rozkłady prawdopodobieństwa

W jaki sposób rozkłady prawdopodobieństwa mogą zwiększyć skuteczność typów w piłce nożnej

Spis treści
Rozwiń
 1. Czym jest rozkład Poissona
 2. Zastosowanie rozkładu Poissona w typowaniu piłki nożnej
 3. Jeżeli nie średnia arytmetyczna, to co?
 4. Rozkład Poissona w praktyce
Najlepsze bonusy do systemów bukmacherskich
1
Zakłady Bukmacherskie
 • cashback (zakład bez ryzyka) 600 zł
 • freebet na start 30 zł

630 zł

Bonus powitalny Fortuna kod promo: LEGALSPORT
Odbieram
Fortuna kod promo: LEGALSPORT
2
Zakłady Bukmacherskie
 • bonus 100% od depozytu 300 zł
 • cashback (zakład bez ryzyka) 100 zł
 • bonusy za depozyty i zadania 60 zł

1660 zł

Bonus na start STS kod promo: LEGALSPORT
Odbieram
STS kod promo: LEGALSPORT
3
Zakłady Bukmacherskie
 • Zakład bez ryzyka 3500 zł
 • Bonus za depozyt 200 zł
 • Freebet na konto 34 zł

3754 zł

Bonus dla nowych SuperBet kod promo: LEGALSPORT
Odbieram
SuperBet kod promo: LEGALSPORT

Narzędziem najczęściej wykorzystywanym przez typerów do tego rodzaju prognoz jest rozkład Poissona.

Czym jest i w jaki sposób zastosować go w praktyce? Przekonacie się podczas lektury tego tekstu, podczas której dowiecie się też, dlaczego warto stosować rozkład Poissona podczas typowania zakładów bukmacherskich.

Czym jest rozkład Poissona

Rozkład Poissona w zakładach bukmacherskich - zastosowanie

By lepiej zrozumieć na czym polega i do jakich celów wykorzystywany jest ten rozkład, przeanalizujmy najpierw najprostszą sytuację. Wyobraźmy sobie, że pewna drużyna w kolejnych meczach aktualnego sezonu piłkarskiego strzelała następującą liczbę goli na wyjeździe:

1,0,2,1,1,3,2,1 oraz 1.

Chcielibyśmy wiedzieć, jak może wyglądać najbardziej prawdopodobna ilość bramek, która będzie uzyskana w kolejnym spotkaniu. Sugerując się tylko i wyłącznie powyższymi danymi, obliczamy średnią liczbę bramek uzyskiwanych w pojedynczym spotkaniu:

(1+0+2+1+1+3+2+1+1)/9=12/9=1.33 bramki na mecz.

Ten jeden parametr pozwala otrzymać rozkład szans na uzyskanie konkretnej ilości goli w nadchodzącym spotkaniu. Otóż, wystarczy zastosować poniższy wzór:

p(ilość goli=k;średnia ilość goli=m)= , gdzie e=2.718 oraz k! oznacza silnię z k

Podstawiając do powyższego m=1.33 oraz kolejno k=0,1,2,…,5 otrzymamy:

k 0 1 2 3 4 5
p(k;m) 0.264 0.351 0.234 0.104 0.034 0.01

Powyższą tabelę należy odczytywać następująco: dla określonej liczby goli p(k;m) opisuje szanse wystąpienia tej wartości. I tak, np. drużyna strzeli dwie bramki z prawdopodobieństwem 23.4%.

Tak naprawdę przytoczone wyrażenie określa odchylenie od średniej danej wartości i nazywamy go wzorem Poissona. Przy jego pomocy możemy mierzyć częstość występowania wielu zjawisk, posiadając wiedzę tylko na temat średniej częstotliwości danego wydarzenia. Pojęcie rozkładu Poissona pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka i matematyka Siméona Denisa Poissona.

Zastosowanie rozkładu Poissona w typowaniu piłki nożnej

Narzędzie to pozwala nie tylko przewidywać liczbę goli konkretnej drużyny, ale również za jego pomocą możemy szacować właściwie dowolny typ zakładu. Wyjaśnimy to na poniższych przykładach.

Mamy dwie drużyny, powiedzmy A i B. Przyjmijmy, że ma się odbyć między nimi mecz i będzie on rozgrywany na boisku zespołu B. Wykorzystując tabele ligowe, obliczyliśmy, że średnia ilość goli strzelanych na wyjeździe przez A wynosi 1.33, a przez B na swoim boisku 1.50. Obliczając rozkład prawdopodobieństwa możliwej liczby goli przez zespół B, otrzymujemy (podobnie jak powyżej):

k 0 1 2 3 4 5
p(k;m) dla B 0.223 0.334 0.251 0.125 0.047 0.014

Chcielibyśmy wiedzieć, z jakim prawdopodobieństwem możemy oczekiwać wyniku 1:1. Nic prostszego, wystarczy wiedzieć, że szanse na strzelenie po jednej bramce przez każdą drużynę wynoszą odpowiednio 0.264 oraz 0.223. Skoro mecz ma się zakończyć jednobramkowym remisem, to muszą zajść oba te wydarzenia naraz. Zakładając, że mamy do czynienia z niezależnymi zjawiskami (co nie do końca jest prawdą, ale dla prostoty tak przyjmujemy), to ten wynik otrzymamy, mnożąc obie te szanse przez siebie, czyli 0.351*0.334=0.117=11.7%. Z takim prawdopodobieństwem należy oczekiwać jednobramkowego remisu.

Aktywne kody promocyjne do bonusów powitalnych

Ogólniej chcemy wiedzieć, jakie są szanse na remis. Przyjmujemy, że remisy 5:5 i wyżej są tak mało prawdopodobne, że nie bierzemy ich pod uwagę. Musimy więc obliczyć oddzielnie odpowiednie wartości dla kolejnych wyników: 0:0, 1:1, 2:2, 3:3 oraz 4:4. Robimy to dokładnie tak samo jak w przypadku wyniku 1:1. Szukane wartości prezentują się następująco:

5.8%, 11.7%, 5.8%, 1.2% oraz 0.1%.

Zbiór remisów to dokładnie suma przytoczonych powyżej. By stwierdzić, jakie są szanse na brak zwycięzcy, wystarczy dodać do siebie wszystkie częściowe wyniki:

5.8%+11.7%+5.8%+1.2%+0.1%=24.6%.

A więc, prawdopodobieństwo, że mecz zakończy się remisem, wynosi 24.6%.

Jako ostatni przykład zastosowania rozkładu Poissona w typowaniu piłki nożnej możemy obliczyć szansę, że mecz zakończy się dokładnie jednobramkowym zwycięstwem drużyny A. By tak było, spotkanie musi się zakończyć jednym z następujących wyników: 1:0, 2:1, 3:2, 4:3 lub 5:4. Obliczając oddzielnie prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnych sytuacji, otrzymujemy:

7.8%, 7,8%, 2.6%, 0.4% oraz ostatni wynik z prawie zerowymi szansami.

Prawdopodobieństwo wystąpienia jednobramkowego zwycięstwa drużyny A jest więc równe:

7.8%+7.8%+2.6%+0.4%=18.6%.

Jak widać z powyższych przykładów, rozkład Poissona jest dość uniwersalnym narzędziem. Nic dziwnego, gdyż opiera się tylko i wyłącznie na średniej. Można go stosować w następujących typach zakładów:

 • typowanie zwycięzcy lub remisu;
 • typy z podpórką (1X , 2X lub 12);
 • wszelkiego rodzaju typy dotyczące strzelenia przynajmniej jednej bramki;
 • dokładne typy na wynik końcowy;
 • typy na łączną ilość bramek w spotkaniu;
 • zakłady z handicapami europejskimi i azjatyckimi.

Metoda liczenia szans konkretnego zdarzenia w piłce nożnej przy pomocy rozkładu Poissona jest szeroko wykorzystywana nie tylko przez samych graczy, ale również przez bukmacherów. W prostocie zastosowania kryje się jednak pewien problem, a mianowicie dobra metoda, zależna tylko od jednego parametru, w świecie zakładów wzajemnych nie ma racji bytu. Multum rzeczy, które należy brać pod uwagę dobierając typy, nie da się zawrzeć w jednej liczbie. Możemy jednak spróbować zwiększyć zaufanie do rozkładu Poissona poprzez dobranie odpowiedniejszego parametru niż średnia arytmetyczna.bukmachera.

Jeżeli nie średnia arytmetyczna, to co?

Średnia arytmetyczna to nic innego jak „sucha” liczba, którą chcemy określić przyszłość przy pomocy danych odnoszących się do przeszłości. Nie zawiera w sobie nic ponad pewne uśrednienie nie odnoszące się często do aktualnego stanu rzeczy. Dla przykładu rozpatrzmy następujące liczby:

5,0,0,0,0.

Możemy je traktować jako bramki strzelone przez pewną drużynę w ostatnich pięciu kolejkach. Średnia arytmetyczna mówi nam, że możemy się spodziewać średnio jednego gola. Gdybyśmy na tym poprzestali i nie interesowali się niczym innym, moglibyśmy otrzymać bardzo nieprawdziwe oszacowania z rozkładu Poissona. Bardzo dobry początek sezonu mógł być np. przerwany kontuzją kilku graczy, zmianą trenera czy nawet bardzo złą grą. Nie biorąc tego pod uwagę, a sugerując się tylko średnią, więcej stracimy niż zyskamy. W tym konkretnym przypadku najbardziej optymalną liczbą bramek, którą powinniśmy brać pod uwagę, jest zero. Warto samemu dobierać ten parametr, czy to korzystając z innych pojęć niż średnia arytmetyczna, czy ustalając go „ręcznie”, w zależności od aktualnej sytuacji zespołu.

Zalety konta typerskiego w forBET z kodem promocyjnym - infografika
Dlaczego warto zarejestrować się w forBET online

Poniżej zestawiamy listę proponowanych przez nas parametrów, którymi możemy zastąpić średnią arytmetyczną:

 • mediana lub dominanta;
 • pojęcie „siły” ataku i obrony zespołów;
 • średnie ważone z naciskiem na wyniki ze słabszymi/mocniejszymi drużynami – możemy wyrzucić ze zbioru wyników mecze z zespołami dużo niżej/wyżej w tabeli niż nasz, gdyż takie dane zawyżają/zaniżają nasz parametr.

Można oczywiście samemu modyfikować powyższe i próbować ustalić własną liczbę, która pomoże nam uzyskać w miarę wiarygodne wyniki. W świecie zakładów wzajemnych szukanie własnego sposobu gry to jedyny sposób na ogranie bukmachera.

Rozkład Poissona w praktyce

Jeśli chcesz przekonać się, czy zastosowanie rozkładu Poissona rzeczywiście jest przydatne w typowaniu wyników piłkarskich, możesz to zrobić nie ryzykując własnych środków finansowych. Część legalnych bukmacherów udostępnia swoim graczom tzw. bonus bez depozytu, co oznacza, że pierwszy zakład można postawić, nie wpłacając pieniędzy na konto bukmachera.

Darmowe zakłady na piłkę nożną

Taki bonus, nazywany również freebetem, możesz również otrzymać lub zwiększyć jego wartość, stosując podczas rejestracji konta gracza tzw. kod promocyjny, zapewniający ponadstandardowy bonus na start u legalnych bukmacherów. Przykładowo, z kodem bonusowym LEGALSPORT u bukmachera Fortuna Zakłady Bukmacherskie otrzymasz na start freebet 20 zł, tyle samo zgarniesz w LVBET, a legalny bukmacher STS przygotował dla nowych graczy darmowy zakład 25 zł.

14.07.2018, 12:25
Aktualizacja: 26.01.2023, 16:21
Autor: M. Stępień
Komentarze (1)
Statystyka pomaga w typowaniu piłki nożnej: rozkłady prawdopodobieństwa
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Legia Mistrz
skomentowano ponad miesiąc temu
Puszczam kupony już od pięciu lat, a pierwszy raz słyszę o tym rozkładzie, LoL. Korzysta ktoś z tego na co dzień? Idzie z tym normalnie żyć, czy za dużo czasu to zajmuje?

Inni czytali również

Co to jest martyngał
Co to jest martyngał
1342
48
Czy martyngał stosowany w grach kasynowych sprawdzi się także w zakładach bukmacherskich? Przeczytaj, jak obstawiać z progresją oraz jak kursy oraz zdarzenia mogą wpłynąć na końcowe wyniki. 
System bukmacherski na dokładny wynik
System bukmacherski na dokładny wynik
9174
248
Zakłady bukmacherskie na piłkę nożną to najczęściej obstawiane typy w kolekturach sportowych oraz w internecie. Nikogo nie powinno to jednak dziwić, gdyż ta dyscyplina od dziesiątek lat jest najpopularniejsza nie tylko w Polsce, ale również i na całym świecie. W efekcie bukmacherzy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i atrakcyjniejszych rynków online z betami. Jednym z nich jest rynek selekcji na dokładne wyniki. Jak je obstawiać na kuponach? Który system pod DW jest najlepszy? Zapraszamy do lektury.
Systemy bukmacherskie na piłkę ręczną
Systemy bukmacherskie na piłkę ręczną
1879
42
Systemy bukmacherskie mają bardzo szerokie zastosowanie w obstawianiu zakładów sportowych. Większość z nich można stosować do wszystkich dyscyplin sportowych, warto jednak wiedzieć, które sprawdzają się najlepiej przy konkretnym sporcie. Sprawdzamy najlepsze systemy bukmacherskie na piłkę ręczną.
Trzy najpopularniejsze systemy bukmacherskie
Trzy najpopularniejsze systemy bukmacherskie
2549
64
Gracze zakładów bukmacherskich dzielą się na dwie grupy: okazjonalnych oraz zawodowych. Tych drugich jest stosunkowo mało, gdyż pod tą nazwą kryje się regularne zarabianie. Ci pierwsi to lwia część rynku i właśnie oni generują największy ruch dla kolektury sportowej. Wciąż szukają dobrego systemu bukmacherskiego - przedstawiamy 3 najpopularniejsze. 
Jak odrobić straty przy jednym dobrym typie?
Jak odrobić straty przy jednym dobrym typie?
1378
51
Każdy gracz zakładów wzajemnych po pewnym okresie obstawiania powinien dojść do wniosku, że gospodarowanie własnym kapitałem to bardzo istotna rzecz. O ile klasycznych metod stawkowania jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie, to kwestia doboru odpowiedniego pod swój styl gry może być problematyczna.
Systemy bukmacherskie na hokej na lodzie
Systemy bukmacherskie na hokej na lodzie
2433
64
To, co odróżnia sporty zespołowe od indywidualnych, to liczba kibiców. Każda dyscyplina drużynowa przyciąga ich dużo więcej niż w przypadku współzawodnictwa pary zawodników. 
Jaki system bukmacherski ma najlepsze opinie
Jaki system bukmacherski ma najlepsze opinie
1730
55
Na rynku zakładów wzajemnych istnieje tyle metod obstawiania wyników, ilu jest graczy. Każdy, kto regularnie wypełnia kupony, mniej lub bardziej świadomie korzysta z jakiegoś sposobu stawkowania i wybierania typów. Należy zrozumieć, że pojęcie systemu bukmacherskiego to pojęcie bardzo ogólne. 
Jakie systemy bukmacherskie dla nowych typerów?
Jakie systemy bukmacherskie dla nowych typerów?
1440
36
Zakłady bukmacherskie opierają się na mieszance systematyczności i „ogarnięcia” sportowego. To pierwsze przejawia się w analizie historycznej wszelkiego rodzaju wyników sportowych, tabel oraz innych źródeł, które mogą nam pomóc w wyborze grupy wydarzeń, które chcemy obstawiać. 
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.