sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

10 przykazań, jak nie stać się graczem nałogowym

08.07.2018, 11:55
Aktualizacja: 26.01.2023, 16:22
Autor: M. Stępień
Odbierz kod promocyjny STS
Oferta na bonus STS VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Nr 1. Baw się, nie walcz
 2. Nr 2. Wyznacz, ile czasu chcesz przeznaczyć na grę
 3. Nr 3. Obstawiaj tylko wtedy, gdy masz na to własne pieniądze
 4. Nr 4. Zachowuj równowagę w życiu
 5. Nr 5. Utrzymuj relacje z osobami, które nie uczestniczą w grach
 6. Nr 6. Kontroluj swoje emocje
 7. Nr 7. Słuchaj rodziny i przyjaciół
 8. Nr 8. Rób notatki
 9. Nr 9. Znajdź inną pasję
 10. Nr 10. Nie traktuj gier, jako ucieczki od problemów
Uzależnienie od gier losowych - jak go uniknąć
Jakich zasad należy przestrzegać by nie uzależnić się od gier hazardowych?

Wielu graczy, którym spodobało się obstawianie zakładów wzajemnych czy gry karciane, zastanawia się, jak uczestniczyć w tej rozrywce bezpiecznie, by nie pojawiło się ryzyko uzależnieniem od hazardu.

Na szczęście są proste zasady minimalizujące zagrożenie nałogiem praktycznie do zera – oczywiście pod warunkiem ich stosowania. Przedstawiamy 10 przykazań bezpiecznego hazardzisty. Oczywiście są to tylko najważniejsze elementy układanki pod tytułem "zakłady bukmacherskie".

Nr 1. Baw się, nie walcz

Przede wszystkim – pamiętaj, że typowanie zakładów u bukmachera czy kasyno to rozrywka, zabawa, a nie walka na śmierć i życie, w której musisz udowodnić swoją wartość. Nie nadawaj efektom gier zbyt dużego znaczenia emocjonalnego. Hazard to gry losowe, ich wynik nie zależy od Ciebie, nie masz na niego wpływu. Baw się jak najlepiej – ale nie szukaj w tym niczego więcej poza rozrywką.

Nr 2. Wyznacz, ile czasu chcesz przeznaczyć na grę

Zrób to na samym początku – pozwoli Ci to zachować kontrolę nad swoimi działaniami. Trzymaj się tego limitu czasowego zwłaszcza wtedy, gdy emocje zaczną brać górę i będzie Ci się wydawało, że to bez znaczenia, iż przedłużysz czas, skoro na pewno za chwilę wygrasz tę największą, upragnioną kwotę… To jest właśnie najlepszy moment, by wyjść.

Nr 3. Obstawiaj tylko wtedy, gdy masz na to własne pieniądze

Nie pożyczaj na hazard. Nigdy i od nikogo. To powinna być Twoja podstawowa zasada. Potraktuj zakłady bukmacherskie i gry tak jak inne rozrywki – korzystasz z nich wtedy, gdy masz za co. Kiedy pieniądze się kończą, ograniczasz wydatki aż do kolejnego przypływu gotówki. Pożyczanie na hazard często kończy się fatalnie: gracze wpadają w niekończącą się spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno jest wyjść. Uchroń przed tym samego siebie.

Nr 4. Zachowuj równowagę w życiu

Pamiętaj – w życiu wszystko ma swoje miejsce i swój czas. Nałogowcy zapominają o tym i pchani przez silnie odczuwany przymus gry podporządkowują całe swoje życie hazardowi. Nie wolno do tego dopuścić, gdyż wówczas traci się kontakt z rzeczywistością.

Zakłady bukmacherskie BETFAN

Graj bezpiecznie w Betfan Zakłady Bukmacherskie
Regulamin odpowiedzialnej gry w Betfan pomoże Ci stawiać z głową
Aktywny kod promocji >>> LEGALSPORT

Rejestracja przez internet z kodem

Cierpią na tym najbliżsi, rozwój zawodowy, często także zdrowie. Pamiętaj więc o swoich życiowych priorytetach i nie pozwól, by hazard z należnego mu miejsca ciekawej rozrywki przeskoczył na inne, zbyt wysokie miejsce wśród rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Nr 5. Utrzymuj relacje z osobami, które nie uczestniczą w grach

Znajomi, którzy nie grają, są dla Ciebie teraz bardzo cenni – to właśnie oni będą równoważyć Twoje życie towarzyskie i dzięki nim będziesz grał rzadziej. W ten sposób zachowasz pożądaną równowagę i łatwiej Ci będzie przestrzegać ustalonego wcześniej limitu czasu.

Nr 6. Kontroluj swoje emocje

To właśnie emocje sprawiają, że gracz czy typer zaczyna odczuwać nadmierną słabość wobec hazardu. Stan rosnącego napięcia podczas oczekiwania np. na rozstrzygnięcie meczu czy na zakończenie rozgrywki, potem albo wielka euforia, albo frustracja z powodu porażki – im mocniej reagujemy podczas hazardu, tym szybciej pojawia się uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy innej gry hazardowej (jak działa w zakładach bukmacherskich uzależnienie od hazardu?). Obserwuj siebie podczas gry, a gdy zaczynasz kierować się emocjami – zakończyć rozgrywkę.

Nr 7. Słuchaj rodziny i przyjaciół

Nie musisz się zgadzać z ich uwagami, ale warto ich wysłuchać. Bardzo często to właśnie oni jako pierwsi zauważają, że równowaga w Twoim życiu została zachwiana. Jeśli ktoś z nich powie Ci, że za dużo grasz, wydajesz zbyt dużo pieniędzy na zakłady – pomyśl nad tym. Przeanalizuj, ile poświęcałaś ostatnio hazardowi i przekonaj się, czy bliski ma rację. Jeśli wcześniej określiłeś swoje limity – będzie miał się do czego odnieść i porównać.

Nr 8. Rób notatki

To jedna z porad specjalistów, która może Ci się wydać zabawna czy banalna. Jednak to właśnie skrupulatne zapisywanie, ile wygrałeś, ile przegrałeś, w co, kiedy etc. pomaga Ci kontrolować sytuację. Wiesz, w którym naprawdę jesteś miejscu, możesz wszystko w każdej chwili sprawdzić, zwłaszcza gdy opadną emocję i wróci w pełni racjonalne myślenie. Zrób co pewien czas bilans zysków i strat – będziesz wiedział, czy i ile zarobiłeś.

Nr 9. Znajdź inną pasję

Lubisz sport i dlatego tak chętnie obstawiasz zakłady wzajemne u bukmachera? Znakomicie! To może poza typowaniem zaczniesz też aktywnie trenować? Albo znajdziesz sobie jakąś inną pasję, hobby? Chodzi o to, by hazard nie był jedyną czynnością w Twoim życiu, która wywołuje przyjemne emocje. Codzienność bywa nudna i rutynowa, często szukamy wtedy mocniejszych wrażeń – a ryzykowny hazard (zobacz, co to jest ryzykowany hazard), za wysokie stawki, to kusząca, bo łatwo dostępna możliwość. Dlatego postaraj się, by poza grami losowymi przyjemność sprawiały Ci również inne zajęcia.

Nr 10. Nie traktuj gier, jako ucieczki od problemów

Nałogowi hazardziści bardzo często opowiadają o tym, że hazard pozwalał im uciec od trudnych sytuacji, problemów czekających na szybkie rozwiązanie, wierzycieli. Drzwi zamykające się za graczem po wejściu do kasyna potrafią przenieść w inny świat.

Zakłady bukmacherskie dają możliwość skupienia się wyłącznie na jednym wydarzeniu sportowym i jego wyniku. Ale takie „ucieczkowe” podejście do gier losowych łatwo uruchamia mechanizm uzależnienia. Nie warto uciekać w hazard, warto z niego korzystać, a problemy rozwiązywać niezależnie od niego.

Mega bonusy bukmacherskie z kodem promocyjnym [ LEGALSPORT ]

Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z gier losowych, zastosuj tych 10 przykazań bezpiecznego hazardu. Przekonasz się wtedy, że granie może być świetną rozrywka, realizowaną w odpowiedzialny sposób, który Tobie sprawi dużo przyjemności i nie skrzywdzi nikogo z Twoich bliskich.

Źródła
Zwiń
 1. hazardziści.org
 2. Bohdan T. Woronowicz, Hazard. Historia, skutki i drogi wyjścia. Poznań 2012.
Komentarze (1)
10 przykazań, jak nie stać się graczem nałogowym
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
WiNer
skomentowano ponad miesiąc temu
Piękne przykazania, ale jak ktoś wpadnie w szpony hazardu, to wszystko przepada. Człowiek robi się nerwowy, nie panuje nad sobą, więc pewnie i te zasady bardzo szybko wylądowałby w koszu :/ Mimo wszystko od dziś zaczynam się do nich stosować 🙂
umtiti
skomentowano ponad miesiąc temu
Numer 6 i 7 najtrudniejsze do realizacji :/ Oczywiście moim zdaniem. Ile razy naciąłem się na to, że emocje mnie poniosły, bo chciałem się szybko odegrać… Trzeba praktyki, żeby to wszystko ogarnąć. Początki są trudne, ale potem jakość to leci 🙂

Inni czytali również

Czy zakłady bukmacherskie to hazard?​
Czy zakłady bukmacherskie to hazard?​
5543
97
Dla wielu osób gry na pieniądze to przede wszystkim kasyna i gra na pieniądze w pokera czy ruletkę. Współcześnie hazard przyjmuje jednak również inne formy, a wśród tych najpopularniejszych znajdują się internetowe zakłady bukmacherskie. 
Gry na pieniądze – jak wyjść z uzależnienia
Gry na pieniądze – jak wyjść z uzależnienia
1313
44
Pochłania coraz więcej czasu i coraz więcej pieniędzy. Sprawia, że zaniedbuje się pracę, rodzinę, zapomina o zobowiązaniach, z czasem – wpada w spiralę zadłużenia.
Zachowania świadczące o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich
Zachowania świadczące o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich
2755
63
Zakłady bukmacherskie dla większości typerów są rodzajem rozrywki, która dodaje pozytywnych emocji do towarzyskiego oglądania meczy, wyścigów konnych czy innych imprez sportowych.
Zakłady bukmacherskie dla odpornych na hazard
Zakłady bukmacherskie dla odpornych na hazard
1223
47
Bezpieczne uczestnictwo w zakładach bukmacherskich wymaga znajomości podstawowych zasad, których stosowanie znacząco zmniejszy ryzyko uzależnienia i pozwoli w sposób odpowiedzialny korzystać z hazardowych rozrywek. 
Zachowania świadczące o uzależnieniu od hazardu
Zachowania świadczące o uzależnieniu od hazardu
1278
42
Hazard to przede wszystkim rozrywka, która pozwala spędzić atrakcyjnie czas, zrelaksować się i dobrze się bawić. Jednak aby nigdy nie stał się problemem, musi być uprawiany we właściwy, bezpieczny sposób.
Zakłady sportowe – czy to ryzyko hazardu?
Zakłady sportowe – czy to ryzyko hazardu?
1122
36
Każda gra losowa, w którą gramy na pieniądze, niesie ze sobą pewne ryzyko – taka jest jej natura. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o obstawianie wyników zakładów sportowych. Kiedy typujesz za pieniądze rezultat zawodów, na których wynik nie masz wpływu – ryzykujesz, prawda? Ile, to zależy od stawki, na jaka się zdecydowałeś. Na tym właśnie polega hazard.
Limity bukmacherskie a regulamin odpowiedzialnej gry
Limity bukmacherskie a regulamin odpowiedzialnej gry
1392
70
Nowelizacja ustawy hazardowej, która na rynku zakładów bukmacherskich spowodowała niemałe przetasowanie, nałożyła na operatorów online szereg obowiązków. Jednym z nich jest wprowadzenie regulaminu odpowiedzialnej gry, który m.in. umożliwia graczom określenie własnych limitów typerskich. Jakie punkty graniczne można założyć na indywidualnym koncie do betowania i czy pomagają one w regularnym wygrywaniu? Zapraszamy do lektury!
Czy od gier na pieniądze można się uzależnić?
Czy od gier na pieniądze można się uzależnić?
1085
40
Hazard to dla większości graczy po prostu towarzyska rozrywka, która przynosi trochę emocji, trochę ryzyka i pozwala uatrakcyjnić wolny czas.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.