poniedziałek, 20 marca 2023
Najnowsze: Boost 150.00 na FC Barcelona - Real Madryt (19.03)

Leczenie uzależnienia od gier na pieniądze

Jak z pomocą terapeuty wyjść z nałogowego grania (zakłady bukmacherskie, poker, kasyno).

Odbierz kod promocyjny SuperBet
Oferta na bonus SuperBet VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Uzależnienie od gier losowych (zakładów, kasyna, pokera)
  1. Konsekwencje uzależnienia
 2. Uzależnienie od gier losowych leczy się terapią psychologiczną
  1. Spotkania terapeutyczne ze specjalistą
 3. W leczeniu uzależnienia istotna jest silna wola gracza
  1. Twoja chęć leczenia jest bardzo ważna
  2. Skuteczne leczenie
  3. Odpowiedzialne firmy bukmacherskie
W jaki sposób leczy się hazardowy nałóg?
W leczeniu uzależnienia od gier na pieniądze największą rolę odgrywa terapia psychologiczna

Nie warto się łudzić, że można sobie poradzić z tym samodzielnie – to dużo trudniejsza droga, na której łatwo pobłądzić, a błądzenie może przynieść naprawdę poważne skutki.

  GRA BEZ RYZYKA  
 Odpowiedzialne zakłady bukmacherskie 
 STS, Betclic, Fortuna, Betfan 
 Ochrona przed stratami finansowymi 

Na szczęście w Polsce system leczenia osób uzależnionych jest dobrze rozwinięty, można więc bez problemu skorzystać z pomocy osób doświadczonych.

W przypadku zakładów bukmacherskich, najbardziej renomowanych jak STS, Betclic, forBET, Betfan czy Fortuna pomocny może być program odpowiedzialnej gry. System w którym gracz jest zarejestrowany mam możliwość ustawiania limitów na czas i oraz wpłacane pieniądze.

  Regulamin odpowiedzialnej gry Fortuna  

Po ich osiągnięciu system wywoła ostrzeżenie o konieczności zmiany nastawienia do gry. Na stronach internetowych bukmacherów opublikowany jest regulamin odpowiedzialnej gry. Tam są też informacje, gdzie należy się zgłosić w przypadku zauważenia objawów uzależnienia.

Uzależnienie od gier losowych (zakładów, kasyna, pokera)

Gry losowe mogą być zagrożeniem dla osób podatnych na tego rodzaju słabości. Ich sposób działania opiera się bowiem na wywoływaniu silnych emocji u graczy. Gdy ten mechanizm emocjonalny (duże napięcie, a potem euforia lub silna frustracja) zaspokaja u hazardzisty jakieś jego silne, niespełnione wcześniej potrzeby, dochodzi do uzależnienia od gier losowych. Warto również wiedzieć, że uzależnić się można od każdej gry hazardowej. Występuje więc uzależnienie od zakładów bukmacherskich, od pokera czy gry na automatach, ale też od zdrapek czy konkursów SMSowych.

Konsekwencje uzależnienia

Choć problem uzależnienia dotyka niewielkiego odsetka graczy, może mieć bardzo poważne skutki życiowe, łącznie z popełnianiem przestępstw czy próbami samobójczymi, dlatego trzeba jak najszybciej reagować w przypadku wystąpienia nałogu. Niepokojące sygnały, które powinny zwrócić uwagę, to: utracenie kontroli nad czasem gry i ilością przeznaczanych na hazard pieniędzy. Objawem jest też ciągłe myślenie o rozgrywkach lub zakładach bukmacherskich (eWinner czy eToto), nierealizowanie z powodu hazardu obietnic dawanych bliskim, zapominanie o obowiązkach zawodowych czy rozdrażnienie podczas próby zrezygnowania z gry.

Jeśli obserwujesz takie objawy, skontaktuj się ze specjalistą. On podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem.

Uzależnienie od gier losowych leczy się terapią psychologiczną

Lekarzy zajmujących się nałogami można znaleźć w ośrodkach leczenia uzależnień – państwowych poradniach, które działają we wszystkich miastach wojewódzkich oraz wielu mniejszych ośrodkach (tu przeczytasz więcej o tym gdzie leczyć uzależnienie od gier losowych). To dobrzy diagności, którzy na pewno rozpoznają, na jakim etapie problemu znajduje się gracz, i skierują na właściwe leczenie.

Polega ono najczęściej na terapii psychologicznej, indywidualnej lub grupowej. Terapia to spotkania odbywające się systematycznie, w określonym, z reguły kilkunastotygodniowym cyklu – raz lub kilka razy w tygodniu. Spotkania trwają najczęściej około godziny.

Spotkania terapeutyczne ze specjalistą

Podczas tych terapeutycznych rozmów uzależniony hazardzista odkrywa, co wywołało uzależnienie, jakie emocje nim rządziły podczas gry, dlaczego nie był odporny na nałóg i jak zmienić swoje życie, by wyrwać się z uzależnienia. Jednym z podstawowych wymogów jest oczywiście bezwzględny zakaz gry oraz trzymanie się z daleka od wszystkiego, co się z grą kojarzy – co to jest, to już każdy gracz określa samodzielnie podczas terapii.

Terapeuci często wspierają także w szukaniu sposobów na radzenie sobie z kłopotami, które wywołał nałóg. Jest to więc dobre miejsce, by znaleźć metodę na ponowne nawiązanie relacji z bliskimi, ustalić plan wyjścia z długów czy plan poszukiwań pracy.

W leczeniu uzależnienia istotna jest silna wola gracza

Po zakończeniu spotkań z terapeutą bardzo ważne jest dalsze wsparcie, m.in. przez kontakt z innymi leczącymi się hazardzistami lub tymi, którzy już przeszli ten proces. Najlepszą metodą są mityngi, czyli spotkania grup takich osób, które również odbywają się regularnie, czasem nawet codziennie, i można z nich korzystać tak często, jak leczący się uzależniony tego potrzebuje.

Jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w mityngach, warto kontaktować się z osobami o podobnych doświadczeniach na dobrych forach internetowych, administrowanych przez doświadczonych terapeutów (chodzi o to, by forum leczących się nie przerodziło się w miejsce dyskusji uzależnionych, ale nadal aktywnych graczy).

Twoja chęć leczenia jest bardzo ważna

Wielu nałogowców poradziło sobie z nałogiem i dziś funkcjonuje zupełnie normalnie, a kryzys związany z uzależnieniem jest jedynie wspomnieniem. Jednym z podstawowych warunków skuteczności terapii jest jednak nastawienie hazardzisty. Jeśli rzeczywiście chce on wyjść z nałogu, wierzy w pozytywne efekty leczenia, mimo trudności nie przerywa terapii – wtedy na pewno sobie poradzi. Gorzej, gdy gracz przychodzi do specjalisty tylko dlatego, że obiecał to bliskim, a sam nie widzi żadnego powodu, by cokolwiek w swoim życiu zmieniać, a zakłady stawiane u bukmachera czy poker nie są przez niego postrzegane jako coś, co powinien ograniczać. Skutki takiego leczenia będą zerowe.

Skuteczne leczenie

Uzależnienie od gier na pieniądze można skutecznie leczyć, jednak nie tabletkami, a psychologiczną terapią. Zaprzestanie gry oraz kilkunastotygodniowy cykl terapeutycznych spotkań pomagają zauważyć, jak wielki wpływ nałóg wywiera na życie, zerwać z jego mechanizmami oraz znaleźć sposób na naprawienie zerwanych relacji i wyjście z innych problemów wywołanych przez uzależnienie. Jak wynika z badań, terapia jest skuteczna aż w 90 proc. przypadków – pod warunkiem, że gracz chce się wyleczyć. Jego wola zmiany w życiu jest tu fundamentem osiąganych efektów.

Odpowiedzialne firmy bukmacherskie

Planując grę, wybierz platformy bukmacherskie które mają najlepsze warunki kontroli gry i wsparcia w przypadku uzależnienia. Bukmacherowi zależy, aby gracz kontrolował grę i nie był osobą uzależnioną. 

Najlepsze firmy rekomendowane do odpowiedzialnej gry prezentujemy w tabeli :

Bukmacherzy internetowi do pierwszej rejestracji
Nazwa firmy (w nawiasie nr licencji) Środki dla gracza  Kod do rejestracji
STS ( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 )
 1279 zł (+bez ryzyka)
 KOD PROMOCYJNY  
LVBET ( PS4.6831.9.2016.EQK )  1590 zł   KOD PROMOCYJNY
Betclic ( PS4.6831.11.2017 )
 550 zł (+bez ryzyka)
 KOD PROMOCYJNY
PZBuk PS4.6831.26.2017 )
 50 zł
 KOD PROMOCYJNY
BetFan ( PS4.6831.3.2018 )
 3100 zł (+bez ryzyka)
 KOD PROMOCYJNY 
Fortuna (SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565)  1140 zł   KOD PROMOCYJNY
forBET  ( PS4.6831.10.2016 )
 2110 zł (+bez ryzyka)
 KOD PROMOCYJNY

Rejestrując się użyj specjalny kod. W przypadku Betclic czy STS powiększy on Tobie zakład bez ryzyka przegranej.
U pozostałych bukmacherów nabywasz opcję na bezpłatne zakłady po rejestracji (100% więcej ponad depozyt lub freebet bukmacherski bez depozytu). Sumarycznie bukmacherzy bez depozytu (TU lista) to ponad 200 zł w kuponach, które możesz postawić bez wpłacania własnych pieniędzy.

06.08.2018, 10:44
Aktualizacja: 26.01.2023, 16:18
Autor: M. Stępień
Źródła
Zwiń
 1. Bohdan T. Woronowicz, Hazard. Historia, zagrożenia i drogi wyjścia. Poznań 2012.
Komentarze (0)
Leczenie uzależnienia od gier na pieniądze
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Uzależnienie od e-sportowych gier Dota, LOL czy CS:GO
Uzależnienie od e-sportowych gier Dota, LOL czy CS:GO
2710
59
Gry e-sportowe są coraz bardziej popularne zarówno na świecie, jak i w Polsce. Świadczą o tym liczby: ilość polskich użytkowników wszystkich rodzajów e-sportu szacuje się obecnie na 16 milionów!
Gry na pieniądze – jak wyjść z uzależnienia
Gry na pieniądze – jak wyjść z uzależnienia
1311
44
Pochłania coraz więcej czasu i coraz więcej pieniędzy. Sprawia, że zaniedbuje się pracę, rodzinę, zapomina o zobowiązaniach, z czasem – wpada w spiralę zadłużenia.
Stawianie zakładów bukmacherskich w uzależnieniu – jak przestać grać?
Stawianie zakładów bukmacherskich w uzależnieniu – jak przestać grać?
4329
107
Kiedy typer zaczyna mieć problemy z nadmiernym zaangażowaniem w zakłady bukmacherskie, często od przyjaciół i rodziny słyszy podstawową radę: „po prostu przestań wreszcie obstawiać”.
Zakłady bukmacherskie – czy mogą uzależniać?
Zakłady bukmacherskie – czy mogą uzależniać?
970
37
Coraz częściej ludzie na całym świecie uzależniają się od określonych zachowań, które wywołują u nich duże emocje. Niektórzy cierpią na nadmierną słabość wobec pracy, gier komputerowych czy zakupów, inni – wobec różnych form hazardu.
Zachowania świadczące o uzależnieniu od hazardu
Zachowania świadczące o uzależnieniu od hazardu
1276
42
Hazard to przede wszystkim rozrywka, która pozwala spędzić atrakcyjnie czas, zrelaksować się i dobrze się bawić. Jednak aby nigdy nie stał się problemem, musi być uprawiany we właściwy, bezpieczny sposób.
Zakłady sportowe – czy to ryzyko hazardu?
Zakłady sportowe – czy to ryzyko hazardu?
1122
36
Każda gra losowa, w którą gramy na pieniądze, niesie ze sobą pewne ryzyko – taka jest jej natura. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o obstawianie wyników zakładów sportowych. Kiedy typujesz za pieniądze rezultat zawodów, na których wynik nie masz wpływu – ryzykujesz, prawda? Ile, to zależy od stawki, na jaka się zdecydowałeś. Na tym właśnie polega hazard.
Uzależnienie od gier losowych lub zakładów sportowych – gdzie szukać pomocy
Uzależnienie od gier losowych lub zakładów sportowych – gdzie szukać pomocy
1163
35
Chociaż uzależnienie od gry na pieniądze dotyka niewielkiej części graczy, osoby borykające się z tym problemem powinny jak najszybciej zwrócić się o pomoc specjalistów. Oni bowiem doskonale znają mechanizmy nałogu i dzięki temu fachowo wesprą hazardzistę w procesie powrotu do normalnego życia.
Uzależnienie od bukmacherstwa – czynniki ryzyka
Uzależnienie od bukmacherstwa – czynniki ryzyka
1043
35
Zakłady bukmacherskie są świetnym sposobem na dobrą rozrywkę, dają też możliwość wygrania niezłych pieniędzy, same w sobie nie są więc żadnym problemem. Ale tak jak podczas uprawiania każdej formy hazardu, nadmierne zaangażowanie w bukmacherkę sprawia, że pojawia się pewne zagrożenie. Chodzi o możliwość uzależnienia się.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.