Angielskie spotkania w europejskich pucharach. Historia finałów z udziałem klubów z Premier League

Zaktualizowano 21.05.2025, 14:46
Autor: K. Strojwąs
Spis treści
Rozwiń
  1. 1. Wolverhampton – Tottenham (2:3 w dwumeczu, finał Pucharu UEFA 1972)
  2. 2. Manchester United – Chelsea (1:1, 6:5 w karnych, finał Ligi Mistrzów 2008)
  3. 3. Chelsea – Arsenal (4:1, finał Ligi Europy 2019)
  4. 4. Tottenham – Liverpool (0:2, finał Ligi Mistrzów 2019)
  5. 5. Manchester City – Chelsea (0:1, finał Ligi Mistrzów 2021)
  6. Chelsea królową angielskich finałów, ale 21 maja 2025 roku cała uwaga na Bilbao
Po raz 6. w historii w finale europejskich pucharów dojdzie do starcia dwóch angielskich klubów
Po raz 6. w historii w finale europejskich pucharów dojdzie do starcia dwóch angielskich drużyn Źródło: fot. UEFA

Tegoroczny finał w Bilbao to nie tylko pojedynek o prestiżowe trofeum. To również przeniesienie rywalizacji z krajowego podwórka na europejską scenę. Starcie Tottenhamu z Manchesterem United zapowiada się jako kolejny emocjonujący pojedynek w historii angielskich konfrontacji w Europie. Zanim poznamy nowego triumfatora, warto przypomnieć sobie, jak wyglądały poprzednie „angielskie finały” – od pierwszego w 1972 roku, aż po ostatni, rozegrany cztery lata temu w Porto.

1. Wolverhampton – Tottenham (2:3 w dwumeczu, finał Pucharu UEFA 1972)

Pierwsze starcie dwóch angielskich drużyn w europejskim finale odbyło się ponad pół wieku temu, jeszcze w czasach, gdy Puchar UEFA rozgrywano w formule dwumeczu. Tottenham zmierzył się z Wolverhampton i to właśnie Koguty triumfowały – kluczowe były dwa gole Martina Chiversa w wyjazdowym meczu na Molineux (2:1). Remis 1:1 w rewanżu na White Hart Lane przypieczętował zwycięstwo Tottenhamu – pierwszego triumfatora tych rozgrywek, które dziś znamy jako Ligę Europy.

2. Manchester United – Chelsea (1:1, 6:5 w karnych, finał Ligi Mistrzów 2008)

W Moskwie doszło do pamiętnego finału, pierwszego angielskiego starcia na tym poziomie w erze Premier League. Po bramkach Cristiano Ronaldo i Franka Lamparda wynik po 120 minutach wynosił 1:1. O wszystkim zadecydowały rzuty karne. Choć Ronaldo nie trafił, to dramatyczny poślizg Johna Terry’ego podczas decydującego strzału otworzył Manchesterowi United drogę do zwycięstwa. Bohaterem został Edwin van der Sar, broniąc ostatni rzut karny, wykonywany przez Nicolasa Anelkę.

3. Chelsea – Arsenal (4:1, finał Ligi Europy 2019)

Pierwszy finał dwóch klubów z tego samego miasta w europejskich rozgrywkach odbył się w Baku. Dla Chelsea był to powrót na europejski szczyt, a dla Arsenalu szansa na pierwszy triumf w Lidze Europy. Po bezbramkowej pierwszej połowie, Chelsea zdominowała drugą: gole zdobywali Giroud (w meczu przeciwko byłemu klubowi), Pedro oraz dwukrotnie Eden Hazard, dla którego był to pożegnalny mecz przed transferem do Realu. Arsenal odpowiedział tylko trafieniem Alexa Iwobiego. Trener Chelsea, Maurizio Sarri, pożegnał się z klubem zdobywając swoje pierwsze trenerskie trofeum.

4. Tottenham – Liverpool (0:2, finał Ligi Mistrzów 2019)

Zaledwie kilka dni później dwa inne angielskie zespoły stoczyły bój o puchar Ligi Mistrzów w Madrycie. Dla Liverpoolu był to powrót do finału po porażce z Realem rok wcześniej. Tottenham z kolei debiutował na tym poziomie. Mecz nie należał do najbardziej widowiskowych. Już w 2. minucie Mohamed Salah wykorzystał rzut karny. Gdy w końcówce Divock Origi podwyższył na 2:0, losy spotkania były przesądzone. Liverpool zdobył swoje szóste trofeum w tych rozgrywkach.

5. Manchester City – Chelsea (0:1, finał Ligi Mistrzów 2021)

W 2021 roku w Porto doszło do wewnętrznego angielskiego finału Ligi Mistrzów – Chelsea zmierzyła się z Manchesterem City. Dla drużyny Guardioli był to debiut w finale tych rozgrywek, podczas gdy Chelsea miała już tytuł z 2012 roku. Znów kluczowa okazała się zmiana trenera, Thomas Tuchel, który zastąpił w styczniu 2021 roku Franka Lamparda, poprowadził zespół do triumfu. Jedynego gola zdobył Kai Havertz, wykorzystując świetne podanie Masona Mounta i mijając Edersona wyprowadził The Blues na prowadzenie. Chelsea sięgnęła po drugi tytuł w historii Ligi Mistrzów, a City musiało przełknąć gorycz porażki.

Chelsea królową angielskich finałów, ale 21 maja 2025 roku cała uwaga na Bilbao

W historii europejskich finałów z udziałem dwóch angielskich klubów najczęściej pojawiała się Chelsea, która grała aż trzykrotnie w takich meczach. Co istotne, dwukrotnie sięgała po trofeum. The Blues triumfowali ponadto w dwóch różnych rozgrywkach, gdy pokonywali inną angielską drużynę w spotkaniu finałowym.

Wieczorem jednak historia pisze się na nowo. Tottenham i Manchester United, dwie drużyny mające za sobą bardzo nierówne i rozczarowujące sezony w Premier League, stają przed szansą na odkupienie win i zakończenie rozgrywek z przytupem. Finał Ligi Europy w Bilbao to dla obu ekip ostatnia deska ratunku, ale też szansa na odrodzenie.

Tottenham może zakończyć 17-letnią posuchę bez trofeów. Zespół Ange’a Postecoglou przeszedł trudną drogę do finału, a jego ofensywny styl przyniósł efekty – aż 9 zwycięstw w 14 meczach tej edycji LE. Co ważne, Spurs mają psychologiczną przewagę, gdyż pokonali United we wszystkich trzech meczach w tym sezonie, w tym w ćwierćfinale Pucharu Ligi po szalonym meczu 4:3.

Manchester United, prowadzony przez Rubena Amorima, pozostaje niepokonany w tej kampanii Ligi Europy, a jego linia ataku zdobyła aż 35 bramek, to wynik bliski rekordowi rozgrywek. Po trudnej przeprawie z Lyonem i solidnym występie przeciwko Athletic Bilabo w półfinale, Czerwone Diabły liczą na szczęśliwe zakończenie sezonu i powrót do Ligi Mistrzów.

Finał Ligi Europy 2025 pomiędzy Tottenhamem Hotspur a Manchesterem United odbędzie się w środę, 21 maja na stadionie San Mamés w Bilbao. Początek meczu zaplanowano na godzinę 21:00 czasu polskiego. Spotkanie poprowadzi doświadczony niemiecki arbiter Felix Zwayer.

Źródła
Zwiń
  1. Premier League
Komentarze (0)
Skomentuj artykuł pt. Angielskie spotkania w europejskich pucharach. Historia finałów z udziałem klubów z Premier League
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Czytane teraz

Inni czytali także