Speedway Grand Prix w Warszawie: wielkie emocje na PGE Narodowym

Warszawska runda Speedway GP to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu żużlowym. Od 2015 roku PGE Narodowy gościł osiem zawodów w ramach walki o indywidualne mistrzostwo świata, a sobotnia rywalizacja zgromadzi najlepszych zawodników tej dyscypliny.
Wśród uczestników znajdą się m.in. lider klasyfikacji generalnej Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Patryk Dudek, którzy będą walczyć nie tylko o punkty, ale także o przełamanie złej passy Polaków na warszawskim torze. Do tej pory żaden z nich nie zwyciężył w stolicy, mimo wielu prób i kilku miejsc na podium.
Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera polskimi nadziejami na zwycięstwo w GP Warszawy
Od swojego debiutu na PGE Narodowym w 2015 roku, Zmarzlik przeszedł niesamowitą przemianę – z początkującego zawodnika stał się jednym z największych talentów w historii żużla. Dziś pięciokrotny mistrz świata walczy o wyrównanie rekordu sześciu złotych medali w cyklu Speedway GP oraz o odniesienie pierwszego zwycięstwa w Warszawie.
„To wyjątkowe zawody, ale podchodzę do nich jak do każdego innego spotkania. Zawsze staram się wykonać swoją pracę najlepiej, jak potrafię” – powiedział Bartosz Zmarzlik, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce, ustępując Jasonowi Doyle’owi z Australii.
Żużlowiec Motoru Lublin zwyciężył w pierwszej rundzie mistrzostw w tym sezonie. Zmarzlik okazał się najlepszy w GP Landshut, które odbyło się 3 maja. Polak wygrał również pierwszy w sezonie sprint, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej o sześć punktów wyprzedza Dana Bewleya. Brytyjczyk zakończył bowiem zawody w Niemczech na drugiej pozycji. Podium uzupełnił Andzejs Lebedevs, który w finale uporał się z Bradym Kurtzem.
Na półfinale swój udział w zawodach zakończył drugi z polskich stałych uczestników GP, Dominik Kubera.
Sam Kubera również wierzy w swój sukces. – „Chcę być w finale i nie być ostatnim. Chcę wrócić na podium, jak w Lublinie, bo to niesamowite uczucie”.
Historia GP Warszawy na PGE Narodowym
Dotychczas na PGE Narodowym triumfowali zawodnicy z pięciu różnych krajów, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Australii. Najlepsze wyniki Polaków to drugie miejsca Macieja Janowskiego w 2017 i 2018 roku oraz Bartosza Zmarzlika w 2024 roku.
Liderami pod względem liczby zwycięstw na warszawskim torze są Tai Woffinden z Wielkiej Brytanii oraz Fredrik Lindgren ze Szwecji, którzy triumfowali w stolicy Polski dwukrotnie. Brytyjczyk dokonał tego w 2016 i 2018 roku, natomiast Szwed w 2017 i 2023 roku. Po jednym zwycięstwie na koncie mają: Matej Zagar (Słowenia, 2015), Leon Madsen (Dania, 2019), Max Fricke (Australia, 2022) oraz Jason Doyle (Australia, 2024).
Reklama
Najlepsze wyniki Polaków w Warszawie:
- 2015: Jarosław Hampel – 3. miejsce
- 2017: Maciej Janowski – 2. miejsce
- 2018: Maciej Janowski – 2. miejsce
- 2019: Patryk Dudek – 3. miejsce
- 2023: Bartosz Zmarzlik – 3. miejsce
- 2024: Bartosz Zmarzlik – 2. Miejsce
Informacje o GP Warszawy 2025
GP w Warszawie rozpocznie się w piątek, 16 maja, od kwalifikacji o godzinie 15:00. To druga sesja rozgrywana w ramach nowego formatu eliminacji, który rozpoczyna się od treningów – każdy zawodnik ma dwa przejazdy trwające po dwie minuty. Następnie zawodnicy są losowo dobierani w pary na Q1, w którym rywalizują w pojedynkach jeden na jednego, próbując osiągnąć najszybszy czas okrążenia. Zwycięzca każdego pojedynku w Q1 przechodzi do Q2, gdzie ponownie staje do pojedynku.
Zwycięzcy pojedynków w Q2 trafiają do wyścigu sprinterskiego, w którym rywalizują o punkty do klasyfikacji generalnej. Zwycięzca zdobywa cztery punkty, drugi zawodnik trzy, trzeci dwa, a czwarty jeden punkt. Triumfator wyścigu sprinterskiego otrzymuje również prawo pierwszego wyboru numeru startowego na sobotnie zmagania. Główne zawody zaplanowano na sobotę, 17 maja, na godzinę 19:00.
Lista startowa:
- Bartosz Zmarzlik (Polska)
- Robert Lambert (Wielka Brytania)
- Fredrik Lindgren (Szwecja)
- Dan Bewley (Wielka Brytania)
- Martin Vaculik (Słowacja)
- Jack Holder (Australia)
- Mikkel Michelsen (Dania)
- Dominik Kubera (Polska)
- Andzejs Lebedevs (Łotwa)
- Max Fricke (Australia)
- Kai Huckenbeck (Niemcy)
- Jan Kvech (Czechy)
- Jason Doyle (Australia)
- Anders Thomsen (Dania)
- Brady Kurtz (Australia)
- Patryk Dudek (Polska – dzika karta)
- Mateusz Cierniak (Polska – rezerwowy)
- Bartłomiej Kowalski (Polska – rezerwowy)