Czy bwin jest legalny w Polsce?

screen strony internetowej bwin
Strona internetowa bukmachera bwin, nie posiadającego licencji MF

Zgodnie z obowiązującą od 1 kwietnia 2017 r. nową ustawą hazardową, bukmacher bwin nie jest w Polsce legalny. Ta jedna z największych na świecie firm bukmacherskich nie posiada bowiem licencji polskiego Ministerstwa Finansów, choć niewykluczone, że wkrótce się to zmieni.

Znowelizowana ustawa hazardowa uregulowała działalność firm bukmacherskich w naszym kraju. Od 1 kwietnia 2017 r. w Polsce w legalny sposób mogą działać jedynie ci operatorzy zakładów wzajemnych, którzy posiadają wydawaną przez MF koncesję. Zobowiązuje ona bukmachera m.in. do posiadania siedziby w Polsce, prowadzenia strony internetowej w naszym języku, zachowania stabilnej sytuacji finansowej, ale również weryfikowania wieku oraz tożsamości graczy. W zamian bukmacher otrzymuje możliwość legalnego organizowania zakładów wzajemnych przez Internet i/lub w punktach stacjonarnych na terenie Polski.

Dlaczego bwin nie jest legalny w Polsce?

screen formularza rejestracyjnego bwin
Formularz rejestracyjny bukmachera bwin bez możliwości wyboru Polski jako kraju zamieszkania

Ani w momencie wejścia w życia znowelizowanej ustawy hazardowej, ani w kolejnych miesiącach bukmacher bwin nie posiadał licencji Ministerstwa Finansów, więc – jak na razie – nie może w legalny sposób oferować swoich usług na terenie Polski. Niewykluczone jednak, że już wkrótce się to zmieni. Jeszcze przed 1 kwietnia 2017 r. bwin na jednym z forów internetowych poinformował bowiem, że na biurka urzędników trafił oficjalny wniosek o wydanie licencji. – bwin złożył wniosek o przyznanie licencji na działanie w Polsce. Nasz wniosek jest przetwarzany i jesteśmy w stałym kontakcie z polskimi władzami. Pozostając w zgodzie z nowym prawem zdecydowaliśmy się zamknąć konta wszystkich użytkowników z Polski. Klienci, którzy posiadają środki na koncie mają możliwość ich wypłacenia. Jesteśmy przekonani, że wkrótce uzyskamy licencję – napisano wówczas.

Na razie jednak żadna decyzja ministerstwa nie zapadła, więc gracze nie mogą legalnie korzystać z usług oferowanych przez bwin. Warto pamiętać, że udowodniona gra u bukmacherów bez licencji MF zagrożona jest karami finansowymi. W 2018 r. grzywna z tego tytułu może wynieść nawet 8,4 tys. zł.

Ponieważ jednak bwin wycofał swoją ofertę bukmacherską z Polski (można wprawdzie wejść na stronę internetową tego operatora zakładów wzajemnych, jednak w formularzu rejestracyjnym nie ma możliwości wyboru Polski jako kraju zamieszkania, przez co rezydenci naszego kraju nie mogą założyć konta gracza w bwin) i nie łamie polskiego prawa, jego witryna nie została umieszczona w rządowym rejestrze domen zakazanych (o którym więcej można przeczytać tutaj), w którym publikowane są adresy stron tych zagranicznych bukmacherów, którzy mimo nieposiadania licencji MF próbują oferować zakłady wzajemne mieszkańcom naszego kraju.

Gdzie bwin jest legalny?

screen z rejestru domen zakazanych
Bukmacher bwin wycofał swoją ofertę z Polski, dlatego jego strony nie ma w rejestrze domen zakazanych

Firma bwin swoją działalność rozpoczynała pod nazwą betandwin.com. Jest to jeden z największych internetowych bukmacherów na świecie, działający w ponad 20 krajach, posiadający około 10 mln zarejestrowanych użytkowników. Swoje siedziby posiada w Wiedniu, Sztokholmie i na Gibraltarze, notowany jest na wiedeńskiej giełdzie. W ofercie bwin znajdują się zakłady wzajemne dotyczące m.in. koszykówki, a także futbolu amerykańskiego czy hokeju na rolkach. Firma była sponsorem piłkarzy Realu Madryt, AC Milan oraz Werderu Brema.

Oczywiście fakt, że bwin nie posiada licencji Ministerstwa Finansów nie oznacza, że polscy gracze są pozbawieni możliwości obstawiania wyników sportowych. Do grona legalnych polskich bukmacherów zalicza się m.in. forBET, Superbet czy Fortuna, a w ofercie tych firm znaleźć można bogatą ofertę zakładów wzajemnych, która pod względem liczby dyscyplin sportowych nie ustępuje największym zagranicznym operatorom, takim jak bwin. u Polskich bukmacherów gracze mogą obstawiać m.in. zakłady dotyczące siatkówki, a także tenisa czy mieszanych sztuk walki.

Pełna lista legalnych polskich bukmacherów obejmuje obecnie dziewięć firm, w tym Superbet (rumuński bukmacher z licencją na zakłady wzajemne w punktach stacjonarnych) i Totalbet (polska firma posiadająca licencje na oferowanie zakładów bukmacherskich online i w punktach, które jednak jeszcze nie rozpoczęła w Polsce oficjalnej działalności), a także siedem spółek, które aktywnie działają online:

 • eToto – zarejestruj się TUTAJ
 • forBET – zarejestruj się TUTAJ
 • Milenium – zarejestruj się TUTAJ
 • LVbet – zarejestruj się TUTAJ
 • Fortuna – zarejestruj się TUTAJ
 • STS – zarejestruj się TUTAJ
 • Totolotek – zarejestruj się TUTAJ

Warto zapamiętać

 • bwin nie posiada licencji ministerstwa finansów, więc nie jest w Polsce legalnym bukmacherem.
 • Firma złożyła w resorcie wniosek o udzielenie licencji, ale na razie nie został on rozpatrzony.
 • Gra u bukmacherów bez koncesji MF wiąże się z ryzykiem kary finansowej. Bądź odpowiedzialny, graj legalnie!

3 thoughts on “Czy bwin jest legalny w Polsce?

 • 2018-04-10 at 08:12
  Permalink

  Szkoda, że ten buk nie jest dostępny w Polsce. Swego czasu obstawiałem tam i byłem mega zadowolony – fajna oferta i kursy. Może będą starać się o polską licencję? Ktoś coś wie? Byłoby miło 😀

  Reply
 • 2018-04-11 at 19:39
  Permalink

  wiadomo kiedy będzie można u nich legalnie pograć?

  Reply
 • 2018-04-16 at 14:01
  Permalink

  Podobno złożyli papiery o licencję MF, pytanie kiedy ją dostaną i czy w ogóle dostaną…obiło mi się też o uszy, że legalne buki robią co mogą żeby nikt inny licencji nie dostał….

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *