sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Kary dla posiadaczy lokali z nielegalnymi automatami do gier

26.03.2018, 11:01
Aktualizacja: 26.03.2018, 11:01
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny SuperBet
Oferta na bonus SuperBet VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Co grozi przedsiębiorcom, u których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier?
 2. Za te same nielegalne automaty karane są dwa różne podmioty
 3. Legalne punkty bukmacherskie
 4. Warto wiedzieć o maszynach
Kary za nielegalne automaty sloty
Na jakie kary narażają się właściciele lokali z nielegalnymi automatami do gier?

Od 1 kwietnia 2017 r. właściciele lokali gastronomicznych czy punktów usługowych, u których znajdują się niezarejestrowane automaty, podlegają karze 100 tys. zł za każdy z nich.

Legalni bukmacherzy internetowi
  Lista na marzec 2023  
Darmowy bonus do rejestracji

W celu ograniczenia szarej strefy jednorękich bandytów ustawodawca postanowił nie tylko podnieść kary za ich bezprawne udostępnianie graczom (z 12 tys. zł do 100 tys. zł), ale także jasno określił w art. 15j ust. 1 ww. ustawy, kto może je posiadać.

Egzekwowaniu przepisów najbardziej jednak pomogło rozszerzenie kręgu osób, które mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności administracyjnej. Kary te nakłada w drodze decyzji naczelnik urzędu celno-skarbowego (więcej o konsekwencjach za nielegalne automaty do gier na pieniądze). Legalne salony gier poza kasynami może prowadzić tylko Totalizator Sportowy.

Co grozi przedsiębiorcom, u których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier?

Na podstawie art. 89 ust. 1 w zw. z art. 89 ust. 4 ustawy hazardowej karze pieniężnej w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu podlega:

 • posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa
 • posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego
screen uchwały NSA
Fragment sentencji uchwały NSA w sprawie automatów do gier

W celu odróżnienia sposobu posiadaniu należy skorzystać z definicji, zawartej w art. 336 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Posiadacza samoistnego odróżnia od posiadacza zależnego przekonanie, że dysponuje rzeczą (nieruchomością) jako właściciel, a nie z innego tytułu prawnego (np. najmu czy dzierżawy).

Sankcjom finansowym, przewidzianym w ustawie o grach losowych, polegają restauratorzy czy właściciele stacji benzynowych, na terenie których znajdują się automaty do gier, bez względu na ich zawinienie. Jest to kara administracyjna, a więc odpowiedzialność za tego typu delikty ma charakter obiektywny – liczy się sam fakt istnienia naruszenia przepisów, a nie świadomość osoby karanej, że złamała prawo. Stanowisko takie przyjmują również sady administracyjne (podobnie Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 15.05.2015 r., IIGSP 1/16 – fragment sentencji uchwały zamieszczamy na zdjęciu obok tekstu).

O nałożeniu kar przewidzianych w art. 89 decyduje naczelnik urzędu celno-skarbowego, na którego obszarze znajduje się niezarejestrowany automat (art. 90 ust. 1 pkt 1). Karę należy zapłacić w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja naczelnika stała się ostateczna (art. 90 ust. 2).

Za te same nielegalne automaty karane są dwa różne podmioty

maszyna do gry
Właściciel lokalu z nielegalnymi maszynami do gry może zapłacić 100 tys. zł za każdą z nich

Do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy hazardowej karalne było urządzanie gier na automatach poza kasynem (groziła za to kara 12 tys. zł za każdy automat) oraz urządzanie gier hazardowych bez koncesji lub zezwolenia (kara w wysokości 100% przychodu). W praktyce pojawiały się problemy z egzekwowaniem tych przepisów. Funkcjonariusze służby celnej przyjmowali, że przedsiębiorcy, w których lokalach znajdowały się niezarejestrowane automaty, są podmiotami urządzającymi nielegalne gry.

Taka interpretacja zapisów ustawy była często kwestionowana przez sądy, które słusznie zauważały, że restauratorzy tylko udostępniają powierzchnię swojego lokalu innej firmie w zamian za umówioną kwotę. Dochód z nielegalnych urządzeń do gier czerpała ta właśnie firma (często zagraniczna), więc celnicy mieli do niej utrudniony dostęp, ponieważ nie była zarejestrowana w Polsce. Łatwiej zatem było ukarać restauratora, który był na miejscu, niż właściciela automatu. Legalność takiego działania była jednak wątpliwa z perspektywy prawnej.

Z tego powodu rozszerzenie kręgu osób, które mogą być ukarane za udostępnianie lokalu do gry na automatach wydaje się działaniem racjonalnym. Prawnicy krytycznie oceniają jednak wynikający z art. 89 ustawy hazardowej model podwójnego (a nawet potrójnego czy nawet poczwórnego) karania za ten sam nielegalny automat. Za działanie takie można ukarać różne firmy – jedną np. za urządzanie gry, a drugą za jej umożliwianie (poprzez dopuszczenie, by urządzenie stało na terenie lokalu). Wysokość kar jest bowiem uzależniona od ilości nielegalnych automatów.

O tym, jakimi karami ryzykują gracze, korzystający z nielegalnych automatów do gier, przeczytasz w innym artykule, tu możesz sprawdzić gdzie są zlokalizowane legalne punkty z maszynami Totalizatora Sportowego. Legalnie mogą grać mieszkańcy Warszawy i Bydgoszczy, kolejne punkty są uruchamiane sukcesywnie.

Legalne punkty bukmacherskie

Gry na automatach nie są jednak jedynymi dostępnymi w Polsce grami hazardowymi. Osoby lubiące przypływ adrenaliny podczas gry mogą spróbować swojego szczęścia także w zakładach bukmacherskich.

By nie łamać prawa i nie narażać się na kary, warto korzystać tylko z oferty legalnie działających w Polsce firm bukmacherskich, posiadających licencję MF na organizację zakładów wzajemnych. Takich podmiotów jest w Polsce 24 (pełna lista legalnych bukmacherów na rok 2023 dostępna jest TUTAJ), z czego większość umożliwia graczom również obstawianie wyników online.

Warto wiedzieć o maszynach

 • Od 1 kwietnia 2017 r. właściciele, najemcy lub dzierżawcy lokali gastronomicznych, punktów usługowych czy handlowych, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, podlegają karze 100 tys. zł za każdą maszynę
 • Kary administracyjne są nakładane niezależnie od tego, czy podmioty te czerpały zyski z nielegalnych automatów
 • Legalnie i bez kar można grać na maszynach bukmacherskich
Źródła
Zwiń
 1. Guzik-Makaruk E., Urgielewicz-Delegacz E., Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier losowych, gier na automacie lub zakładów wzajemnych – wybrane aspekty prawne i kryminologiczne, Kultura Bezpieczeństwa Nauka – Praktyka – Refleksje Nr 26, 2017,
 2. Zgoliński I. (red.), Kodeks karny skarbowy. Komentarz, LEX wydanie komputerowe 2018.
Komentarze (1)
Kary dla posiadaczy lokali z nielegalnymi automatami do gier
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
wojtas_puc
skomentowano ponad miesiąc temu
Komu się jeszcze opłaca trzymanie maszyn, przecież lotek ma teraz legalne punkty gdzie można iść pograć. Bezpieczniej. A tu widać co za typy się schodzili.

Inni czytali również

Kary za organizację nielegalnych zakładów
Kary za organizację nielegalnych zakładów
1854
57
Na urządzanie zakładów wzajemnych – w punktach stacjonarnych lub przez Internet – zgodnie z nowym brzmieniem art. 6 ust. 3 ustawy o grach hazardowych – należy posiadać licencję MF. Firmy, które działają na terenie RP bez takiej licencji, narażają się na karę w wysokości 5-krotności opłaty za wydanie zezwolenia na urządzanie zakładów bukmacherskich (art. 89 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 4 pkt 1 lit. c ww. ustawy) oraz odpowiedzialność karno-skarbową.
Jakie kary za nielegalne zakłady przewiduje UoGL
Jakie kary za nielegalne zakłady przewiduje UoGL
3490
84
Ograniczenie działalności gospodarczej służy ochronie celów, jakie ustawodawca przyjął za istotne. W przypadku ustawy o grach hazardowych celem będzie ochrona mienia Skarbu Państwa, obywateli oraz porządku publicznego.
Co grozi za nielegalną grę w pokera?
Co grozi za nielegalną grę w pokera?
6643
100
Od 1 kwietnia 2017 r. zliberalizowano zasady organizowania turnieju gry w pokera, jednak aby grać legalnie poza kasynem należy spełnić szereg warunków, określonych w ustawie hazardowej, oraz zgłosić to dyrektorowi izby administracji skarbowej. W przeciwnym wypadku gracz musi liczyć się z utratą całej wygranej oraz odpowiedzialnością karno-skarbową.
Nielegalne gry na pieniądze – kary dla graczy
Nielegalne gry na pieniądze – kary dla graczy
4713
87
Gracze uprawiający nielegalny hazard muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi swego postępowania. 1 kwietnia 2017 r. zmianie uległy przepisy ustawy o grach losowych oraz kodeksu karnego skarbowego (kks), które określają sankcje dla osób obstawiających u nielegalnych bukmacherów, grających na niezarejestrowanych automatach oraz naruszających przepisy dotyczące organizowania turnieju pokerowego lub innego rodzaju gier hazardowych.
Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
4925
91
Od 2017 r. z automatów do gier można korzystać jedynie w kasynach oraz państwowych salonach gry Totalizatora Sportowego. W związku z tym osoby, którzy grają w nielegalnych hot spotach narażają się na kary administracyjne i odpowiedzialność karno-skarbową
Kary za grę u bukmacherów bez licencji
Kary za grę u bukmacherów bez licencji
4436
82
Gracze, którzy obstawiają u zagranicznych, nielicencjonowanych w Polsce bukmacherów online oraz w punktach stacjonarnych nieposiadających, zezwolenia Ministra Finansów, mogą liczyć od 1 kwietnia 2017 r. na niższe kary przewidziane w kodeksie karnym skarbowym (kks). Z drugiej strony, obecnie organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) posiadają szersze kompetencje do ścigania osób, naruszających ustawę hazardową.
Nielegalny hazard: kto naraża się na kary?
Nielegalny hazard: kto naraża się na kary?
5013
101
Organizowanie i uczestniczenie w nielegalnej działalności hazardowej stanowi zagrożenie dla interesu finansowego państwa oraz porządku publicznego obywateli, toteż zagrożone jest sankcjami administracyjnymi i karno-skarbowymi.
Jakie są konsekwencje nielegalnych zakładów bukmacherskich
Jakie są konsekwencje nielegalnych zakładów bukmacherskich
4676
64
Urządzenie gier hazardowych oraz udział w nich podlegają w Polsce ściśle określonym regulacjom, wynikającym z ustawy hazardowej. Zarówno podmioty, zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej w tej branży, jak i uczestnicy gier losowych oraz zakładów wzajemnych, aby uniknąć dotkliwych skutków karnych i finansowych, winni przedmiotowe warunki spełnić. Jakie są konsekwencje nielegalnej gry hazardowej zarówno dla graczy, jak i dla bukmacherów?
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.