sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Kary za organizację nielegalnych zakładów

Jakie kary może zastosować Ministerstwo Finansów wobec firm, które nie stosują się do rozporządzeń zapisanych w ustawie hazardowej?

Odbierz kod promocyjny eWinner
Oferta na bonus eWinner VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Jakie kary dla bukmacherów bez licencji
  2. Sankcje karne dla nielegalnych bukmacherów
  3. Warto wiedzieć o karach dla nielegalnych bukmacherów
młotek sędziowski na stole
Organizacja nielegalnych zakładów wzajemnych w Polsce – co za to grozi?

Nielicencjonowany bukmacher stacjonarny, posiadający na terenie naszego kraju choćby tylko jeden punkt przyjmowania zakładów, podlega karze 458 585 zł. Znacznie większe kary są przewidziane dla nieautoryzowanych firm prowadzących działalność bukmacherską online.

Zakładając, że działają na jednej stronie www, w sumie muszą zapłacić aż 2 013 300 zł! A to nie koniec. Zgodnie z art. 107 § 1 lub 3 kodeksu karnego skarbowego (kks) grozi za to grzywna lub pozbawienie wolności (nawet do 5 lat).

Jakie kary dla bukmacherów bez licencji

Od 1 kwietnia 2017 r. nieautoryzowani bukmacherzy muszą liczyć się z dużo wyższymi karami finansowymi za łamanie przepisów ustawy hazardowej – wcześniej było to 100% przychodu, a w obecnie jest to 5-krotność opłaty, którą powinien był wnieść bukmacher za udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych dla MF.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 pkt 3 opłata ta stanowi 2000% kwoty bazowej (w 2018 r. kwota bazowa wynosi 4 474 zł), czyli 89 480 zł, a więc kara za działalność bukmacherską bez licencji MF wyniesie 447 400 zł. Dodatkowa opłata jest pobierana za każdy stacjonarny punkt przyjmowania zakładów – 50% kwoty bazowej (2 237 zł), więc za każdy nielegalny punkt płaci się karę 11 185 zł.

Lista koncesjonowanych operatorów zakładów online w Polsce

Poza tym spółka przyjmująca zakłady wzajemne przez Internet płaci ponownie 89 480 zł za licencję na taką działalność i dodatkowo 223 700 zł za każdą stronę www (5 000% kwoty bazowej). Kara dla bukmacherów wpisanych do rejestru domen zakazanych jest zatem o wiele wyższa niż dla stacjonarnych firm działających bez polskiej licencji, ponieważ muszą oni zapłacić dodatkowo aż 1 565 900 zł (to suma 5-krotności kwoty 223 700 i 89 480).

Poza przewidzianymi wyżej karami naczelnik urzędu celno-skarbowego może wymierzyć karę pieniężną do 100 000 zł osobom pełniącym funkcje kierownicze lub wchodzącym w skład organów zarządzających firmy urządzającej gry hazardowe bez zezwolenia (art. 89 ust. 3 i 4).

Ustalając wysokość tej kary bierze on pod uwagę skalę prowadzonej działalności oraz czas trwania naruszenia (art. 90 ust. 1a). Wszystkie kary finansowe należy zapłacić w ciągu 7 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna (art. 90 ust. 2).

Sankcje karne dla nielegalnych bukmacherów

Brak autoryzacji MF na prowadzenie działalności bukmacherskiej kwalifikuje się jako przestępstwo karno-skarbowe z art. 107 § 1 kks, czyli urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy. Za czyn ten grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych (czyli od 50 400 do 20 160 000 zł), pozbawienie wolności do 3 lat albo obie kary łącznie.

Postacią kwalifikowaną tego przestępstwa jest art. 107 § 3 kks, który penalizuje urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze hazardowej.

Dla ukarania sprawcy konieczne jest zatem łączne wystąpienie dwóch dodatkowych przesłanek – celu działania bukmachera, którym musi być osiągnięcie korzyści majątkowej (dokonany w zamiarze bezpośrednim) oraz organizowania zbiorowego uczestnictwa, czyli pośredniczenia między nieokreślonym kręgiem osób a organizatorem zakładu. 

Zagraniczne firmy oferujące swe usługi polskim graczom, takie jak np. bwin, bet365, betclic czy Betsafe, które nie posiadają licencji MF, kwalifikują się pod ten paragraf, ponieważ ich działalność cechuje się organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze hazardowej. Czyn ten zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności albo grzywną do 720 stawek dziennych albo obu tym karom łącznie.

Kod promocyjny, który działa u wszystkich licencjonowanych bukmacherów online

Zgodnie z art. 107 § 4 kks w przypadku mniejszej wagi nielegalne urządzanie zakładów wzajemnych może zostać uznane za wykroczenie skarbowe i wówczas jest zagrożone karą grzywny, określanej kwotowo. Bukmacher może wtedy skorzystać z instytucji dobrowolnego poddania się karze, dzięki czemu nie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego.

Przy skazaniu za przestępstwa z art. 107 § 1 i 3 kks sąd zawsze orzeka przepadek urządzenia do zakładów wzajemnych, znajdujących się w nich pieniędzy, a także dochodu z wpłaconych stawek (art. 30 § 5 k.k.s.). Sąd może ponadto nałożyć na nielegalnych bukmacherów zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej (art. 34 § 2 kks).

Warto wiedzieć, że nie tylko organizacja nielegalnych gier hazardowych jest w naszym kraju zagrożona konsekwencjami karno-skarbowymi: karane jest również uczestniczenie w grach, oferowanych przez firmy hazardowe bez licencji. O wysokości kar dla graczy przeczytasz w tym tekście. Możemy zdradzić, że kasy są duże, tak więc warto obstawiać swoje pewne kupony bukmacherskie u bukmacherów z koncesją Ministerstwa Finansów, który oferują kod bonusowy oraz promocje. Gra u licencjonowanych bukmacherów jest bezpieczna i gwarantuje zysk.

Warto wiedzieć o karach dla nielegalnych bukmacherów

  • Za urządzanie zakładów wzajemnych bez licencji grozi wysoka kara administracyjna od 458 585 do nawet 2 013 300 zł
  • Udowodnienie umyślności działania buka powoduje możliwość oskarżenia o go przestępstwo z art. 107 § 1 lub 3 kks
09.05.2018, 22:03
Aktualizacja: 09.05.2018, 22:03
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Zgoliński I. (red.), Kodeks karny skarbowy. Komentarz, LEX wydanie komputerowe 2018.
  2. Guzik-Makaruk E., Urgielewicz-Delegacz E., Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier losowych, gier na automacie lub zakładów wzajemnych – wybrane aspekty prawne i kryminologiczne, Kultura Bezpieczeństwa Nauka – Praktyka – Refleksje Nr 26, 2017,
Komentarze (0)
Kary za organizację nielegalnych zakładów
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Jakie kary za nielegalne zakłady przewiduje UoGL
Jakie kary za nielegalne zakłady przewiduje UoGL
3490
84
Ograniczenie działalności gospodarczej służy ochronie celów, jakie ustawodawca przyjął za istotne. W przypadku ustawy o grach hazardowych celem będzie ochrona mienia Skarbu Państwa, obywateli oraz porządku publicznego.
Kary dla posiadaczy lokali z nielegalnymi automatami do gier
Kary dla posiadaczy lokali z nielegalnymi automatami do gier
8497
205
W celu zwiększenia skuteczności walki z nielegalnie urządzanymi grami na automatach, znowelizowane przepisy ustawy o grach hazardowych poszerzyły katalog podmiotów, które mogą ponieść karę finansową za umożliwianie niezgodnej z prawem gry na tych urządzeniach.
Co grozi za nielegalną grę w pokera?
Co grozi za nielegalną grę w pokera?
6644
100
Od 1 kwietnia 2017 r. zliberalizowano zasady organizowania turnieju gry w pokera, jednak aby grać legalnie poza kasynem należy spełnić szereg warunków, określonych w ustawie hazardowej, oraz zgłosić to dyrektorowi izby administracji skarbowej. W przeciwnym wypadku gracz musi liczyć się z utratą całej wygranej oraz odpowiedzialnością karno-skarbową.
Nielegalne gry na pieniądze – kary dla graczy
Nielegalne gry na pieniądze – kary dla graczy
4714
87
Gracze uprawiający nielegalny hazard muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi swego postępowania. 1 kwietnia 2017 r. zmianie uległy przepisy ustawy o grach losowych oraz kodeksu karnego skarbowego (kks), które określają sankcje dla osób obstawiających u nielegalnych bukmacherów, grających na niezarejestrowanych automatach oraz naruszających przepisy dotyczące organizowania turnieju pokerowego lub innego rodzaju gier hazardowych.
Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
4925
91
Od 2017 r. z automatów do gier można korzystać jedynie w kasynach oraz państwowych salonach gry Totalizatora Sportowego. W związku z tym osoby, którzy grają w nielegalnych hot spotach narażają się na kary administracyjne i odpowiedzialność karno-skarbową
Kary za grę u bukmacherów bez licencji
Kary za grę u bukmacherów bez licencji
4436
82
Gracze, którzy obstawiają u zagranicznych, nielicencjonowanych w Polsce bukmacherów online oraz w punktach stacjonarnych nieposiadających, zezwolenia Ministra Finansów, mogą liczyć od 1 kwietnia 2017 r. na niższe kary przewidziane w kodeksie karnym skarbowym (kks). Z drugiej strony, obecnie organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) posiadają szersze kompetencje do ścigania osób, naruszających ustawę hazardową.
Nielegalny hazard: kto naraża się na kary?
Nielegalny hazard: kto naraża się na kary?
5013
101
Organizowanie i uczestniczenie w nielegalnej działalności hazardowej stanowi zagrożenie dla interesu finansowego państwa oraz porządku publicznego obywateli, toteż zagrożone jest sankcjami administracyjnymi i karno-skarbowymi.
Jakie są konsekwencje nielegalnych zakładów bukmacherskich
Jakie są konsekwencje nielegalnych zakładów bukmacherskich
4676
64
Urządzenie gier hazardowych oraz udział w nich podlegają w Polsce ściśle określonym regulacjom, wynikającym z ustawy hazardowej. Zarówno podmioty, zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej w tej branży, jak i uczestnicy gier losowych oraz zakładów wzajemnych, aby uniknąć dotkliwych skutków karnych i finansowych, winni przedmiotowe warunki spełnić. Jakie są konsekwencje nielegalnej gry hazardowej zarówno dla graczy, jak i dla bukmacherów?
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.