sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Nielegalne gry na pieniądze – kary dla graczy

22.03.2018, 14:14
Aktualizacja: 22.03.2018, 14:14
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny LVBET
Oferta na bonus LVBET VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Jakie są sankcje dla graczy za uczestniczenie w nielegalnym hazardzie w świetle ustawy hazardowej?
  2. Jakie kary przewidziano w kodeksie karno-skarbowym dla graczy za udział w nielegalnym hazardzie?
  3. Portale hazardowe z których Polacy nie mogą korzystać
  4. Warto wiedzieć o karach dla graczy za nielegalne granie
Kary dla graczy za udział w nielegalnych grach hazardowych

Zasadnicza różnica między karami przewidzianymi dla graczy w ustawie hazardowej za uczestniczenie w nielegalnym hazardzie, a tymi, które określono w kodeksie karnym skarbowym polega na tym, że kary administracyjne są nakładane za samo udowodnienie uczestnictwa w tym procederze, a ich wysokość nie przekracza uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek.

LEGALNI BUKMACHERZY W POLSCE
  Lista bukmacherów z licencją MF >  

Tymczasem za przestępstwa karno-skarbowe – a takim według kks jest nielegalna gra hazardowa – grozi grzywna w wysokości nawet do 3 360 000 zł. Dla orzeczenia grzywny sąd musi jednak stwierdzić, że gracz działał umyślnie.

Jakie są sankcje dla graczy za uczestniczenie w nielegalnym hazardzie w świetle ustawy hazardowej?

screen wyroku sądowego
Fragment wyroku sądowego dotyczącego przesłanek do popełnienia czynu z art. 107 § 2 kks

Ustawa hazardowa przewiduje dla graczy, którzy uczestniczą w grze hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia karę w wysokości 100% uzyskanej wygranej, niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek (art. 89 ust.1 pkt 6 w zw. ust. 4 pkt 5 ww.). W praktyce oznacza to że gracz, przykładowo obstawiający zakłady u bukmachera bez koncesji MF, który postawił 50 zł i wygrał 200 zł, musi oddać nie 150 zł, które jest jego rzeczywistym zyskiem, ale całe 200 zł. Zgodnie z art. 1 ust. 2 grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach, zatem osoby, korzystające z każdego rodzaju gier w punktach stacjonarnych, jak również przez Internet z naruszeniem przepisów ustawy o grach losowych, podlegają tej sankcji.

Jest to kara administracyjna, więc organy Krajowej Administracji Skarbowej lub Służby Celnej, którzy zgromadzą dowody świadczące o udziale w nielegalnym hazardzie nie będą badać, czy osoba ta wiedziała, że łamie prawo – jest ona wymierzana automatycznie po stwierdzeniu, że sytuacja taka miała miejsceGracze są karani na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, na którego obszarze urządzana jest gra hazardowa lub znajduje się niezarejestrowany automat (art. 90 ust.1 pkt 1). Karę pieniężną gracz musi zapłacić w ciągu 7 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna (art. 90 ust.2).

Jakie kary przewidziano w kodeksie karno-skarbowym dla graczy za udział w nielegalnym hazardzie?

screen wyroku WSA w Łodzi
Wyrok WSA w Łodzi na temat konsekwencji udziału w nielegalnej loterii audiotekstowej

Z kolei w kodeksie karnym skarbowym ujęte są dwa przestępstwa, które mogą popełnić gracze. Najbardziej ogólnym przepisem, sankcjonującym nielegalną grę hazardową, jest art. 109 kks, który przewiduje karę grzywny do 120 stawek dziennych za uczestniczenie w grze hazardowej, urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia. Na mocy tego przepisu karalne jest granie w kasynie, które nie ma koncesji MF, obstawianie w nielicencjonowanego buka, granie na niezarejestrowanych automatach lub uczestniczenie w każdej innej grze hazardowej z naruszeniem przepisów ustawy hazardowej. Zabronione jest też korzystanie z portali hazardowych umieszczonych w rejestrze domen zakazanych (dostępnym pod adresem hazard.mf.gov.pl – więcej na temat rejestru przeczytasz tutaj i tutaj).

Należy przy tym podkreślić, że jeśli gracz korzysta z portali zagranicznych, to jego zachowanie może zostać zakwalifikowane jako uczestniczenie w zagranicznej grze hazardowej na terenie RP, czyli przestępstwo z art. 107 § 2 kks, za które grozi taka sama kara – grzywna do 120 stawek dziennych (czyli do 3 360 000 zł).

Oba delikty są przestępstwami formalnymi, co oznacza, że do ich popełnienia nie jest wymagane wystąpienie skutku w postaci np. wygrania pieniędzy (różni je to od kar z art. 89 ustawy hazardowej). Udowodnienie popełnienia czynu z art. 107 § 2 kks wymaga jednak zgromadzenia odpowiedniego materiału dowodowego. Zgodnie z orzecznictwem sądowym (wyrok SA w Szczecinie z 17.09.2014, II AKz 324/14 – z fragmentem wyroku można się zapoznać na zdjęciu obok tekstu), posiadanie konta w polskim banku nie może być utożsamiane z udziałem w nielegalnych zakładach bukmacherskich lub grach losowych, jeśli przestępstwa dokonano przez Internet.

Dlaczego warto założyć konto typerskie w STS online

Oba przestępstwa skarbowe są karalne, jeśli zostały popełnione umyślnie, a więc gdy gracz chciał je popełnić lub przewidując taką możliwość, godził się na to. Jeśli np. osoba biorąca udział w nielegalnej loterii audiotekstowej nie wiedziała, że jest ona organizowana wbrew przepisom ustawy hazardowej, to podlega ona jedynie karze administracyjnej z ustawy hazardowej (podobnie w wyroku WSA w Łodzi z 24.05.2017 r., III SA/Łd 123/16 – fragment dostępny na zdjęciu obok tekstu).

Wymierzając karę za czyn z art. 109 lub 107 § 2 kks. sąd zawsze orzeka przepadek wygranej uzyskanej przez gracza na mocy art. 30 § 5 kks. Sprawca może jednak przy obu przestępstwach wnioskować o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Portale hazardowe z których Polacy nie mogą korzystać

Lista stron internetowych, których adresy umieszczone zostały w rejestrze domen zakazanych, liczy sobie obecnie (marzec 2018) już ponad 1 600 pozycji i stale się wydłuża. Wśród firm hazardowych, które nie mogą kierować swoje oferty do Polaków, znajdują się zarówno firmy bukmacherskie (m.in. Expekt, Unibet, Betsson, Bet365, Bet-At-Home, Titanbet czy 1xbet), jak i kasyna online (MalinaCasino, Partypoker) oraz strony, oferujące graczom różne rodzaje gier hazardowych, np. Sbobet czy Playhippo.

Stale wydłużająca się lista portali bez licencji MF nie oznacza jednak, że Polacy nie mają możliwości grać w gry hazardowe online. Dostępna jest dla nich chociażby oferta 24 legalnych bukmacherów online, do których należą m.in.:

Legalni bukmacherzy internetowi z licencją MF
Legalny bukmacher online Bonus powitalny Darmowe konto
LVBET Na start 1590 zł  REJESTRACJA - opis  
Fortuna  Na start 1140 zł  REJESTRACJA - opis
Betclic 
Na start 550 zł 
REJESTRACJA - opis
STS   Na start 1279 zł  REJESTRACJA - opis
BetFan  Na start 3100 zł  REJESTRACJA - opis
PZBuk  Na start 50 zł freebet  REJESTRACJA - opis
forBET   Na start 2110 zł  REJESTRACJA - opis
Milenium  Na start 1650 zł REJESTRACJA - opis
TOTALbet  Na start 5020 zł  REJESTRACJA - opis
eToto  Na start 300 zł  REJESTRACJA - opis
Totolotek   Na start 1049 zł  REJESTRACJA - opis
eWinner  Na start 1170 zł  REJESTRACJA - opis
Noblebet Na start 1650 zł Rejestracja - opis

 

Nie narażaj się na kary – korzystaj z oferty legalnych firm hazardowych!

Warto wiedzieć o karach dla graczy za nielegalne granie

  • Gracze, którzy świadomie biorą udział w nielegalnych grach hazardowych, narażają się na grzywnę do 3 360 000 zł
  • Za uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych bez koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia grozi kara utraty 100% wygranej niepomniejszonej o koszty wpłaconych stawek
  • O nałożeniu kary z ustawy hazardowej decyduje naczelnik urzędu celno-skarbowego
Źródła
Zwiń
  1. Guzik-Makaruk E., Urgielewicz-Delegacz E., Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier losowych, gier na automacie lub zakładów wzajemnych – wybrane aspekty prawne i kryminologiczne, Kultura Bezpieczeństwa Nauka – Praktyka – Refleksje Nr 26, 2017,
  2. Kardas P., Łabuda G., Razowski T., Kodeks karny skarbowy. Komentarz, wyd. III LEX 2017
Komentarze (0)
Nielegalne gry na pieniądze – kary dla graczy
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Kary za organizację nielegalnych zakładów
Kary za organizację nielegalnych zakładów
1854
57
Na urządzanie zakładów wzajemnych – w punktach stacjonarnych lub przez Internet – zgodnie z nowym brzmieniem art. 6 ust. 3 ustawy o grach hazardowych – należy posiadać licencję MF. Firmy, które działają na terenie RP bez takiej licencji, narażają się na karę w wysokości 5-krotności opłaty za wydanie zezwolenia na urządzanie zakładów bukmacherskich (art. 89 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 4 pkt 1 lit. c ww. ustawy) oraz odpowiedzialność karno-skarbową.
Jakie kary za nielegalne zakłady przewiduje UoGL
Jakie kary za nielegalne zakłady przewiduje UoGL
3490
84
Ograniczenie działalności gospodarczej służy ochronie celów, jakie ustawodawca przyjął za istotne. W przypadku ustawy o grach hazardowych celem będzie ochrona mienia Skarbu Państwa, obywateli oraz porządku publicznego.
Kary dla posiadaczy lokali z nielegalnymi automatami do gier
Kary dla posiadaczy lokali z nielegalnymi automatami do gier
8497
205
W celu zwiększenia skuteczności walki z nielegalnie urządzanymi grami na automatach, znowelizowane przepisy ustawy o grach hazardowych poszerzyły katalog podmiotów, które mogą ponieść karę finansową za umożliwianie niezgodnej z prawem gry na tych urządzeniach.
Co grozi za nielegalną grę w pokera?
Co grozi za nielegalną grę w pokera?
6644
100
Od 1 kwietnia 2017 r. zliberalizowano zasady organizowania turnieju gry w pokera, jednak aby grać legalnie poza kasynem należy spełnić szereg warunków, określonych w ustawie hazardowej, oraz zgłosić to dyrektorowi izby administracji skarbowej. W przeciwnym wypadku gracz musi liczyć się z utratą całej wygranej oraz odpowiedzialnością karno-skarbową.
Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
4925
91
Od 2017 r. z automatów do gier można korzystać jedynie w kasynach oraz państwowych salonach gry Totalizatora Sportowego. W związku z tym osoby, którzy grają w nielegalnych hot spotach narażają się na kary administracyjne i odpowiedzialność karno-skarbową
Kary za grę u bukmacherów bez licencji
Kary za grę u bukmacherów bez licencji
4436
82
Gracze, którzy obstawiają u zagranicznych, nielicencjonowanych w Polsce bukmacherów online oraz w punktach stacjonarnych nieposiadających, zezwolenia Ministra Finansów, mogą liczyć od 1 kwietnia 2017 r. na niższe kary przewidziane w kodeksie karnym skarbowym (kks). Z drugiej strony, obecnie organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) posiadają szersze kompetencje do ścigania osób, naruszających ustawę hazardową.
Nielegalny hazard: kto naraża się na kary?
Nielegalny hazard: kto naraża się na kary?
5013
101
Organizowanie i uczestniczenie w nielegalnej działalności hazardowej stanowi zagrożenie dla interesu finansowego państwa oraz porządku publicznego obywateli, toteż zagrożone jest sankcjami administracyjnymi i karno-skarbowymi.
Jakie są konsekwencje nielegalnych zakładów bukmacherskich
Jakie są konsekwencje nielegalnych zakładów bukmacherskich
4676
64
Urządzenie gier hazardowych oraz udział w nich podlegają w Polsce ściśle określonym regulacjom, wynikającym z ustawy hazardowej. Zarówno podmioty, zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej w tej branży, jak i uczestnicy gier losowych oraz zakładów wzajemnych, aby uniknąć dotkliwych skutków karnych i finansowych, winni przedmiotowe warunki spełnić. Jakie są konsekwencje nielegalnej gry hazardowej zarówno dla graczy, jak i dla bukmacherów?
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.