sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Podatek od gier losowych i zakładów bukmacherskich

Jaki podatek płaci się za wygrane w pokera, w zakładach sportowych czy na maszynach.

Odbierz kod promocyjny Totolotek
Oferta na bonus Totolotek VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Podatek od gier w praktyce – kto go płaci, a kto się rozlicza w urzędzie skarbowym?
  2. Kiedy płaci się PIT od wygranej bukmacherskiej?
  3. Warto wiedzieć
Legalny bukmacher bez podatku
Gra bez podatku w Betfan

Zaletą polskiego systemu podatkowego jest to, że uczestnik gier nie musi samodzielnie obliczać ani wpłacać do urzędu skarbowego świadczeń podatkowych – robi to bukmacher.

  REALNA GRA BEZ PODATKU  
 Wypróbuj BETFAN 
  Wygrane wyższe o 14%  

Postanowienia dotyczące podatku od gier zawarto w ustawie o grach hazardowych. Zgodnie z tą ustawą, podstawą opodatkowania przy zakładach wzajemnych, czyli tym, od czego obliczane są procentowe stawki podatkowe, są sumy wpłaconych przez graczy stawek (art. 73 ust.1 pkt 4 ww. ustawy).

Podatek, o którym mowa w ustawie o PIT dotyczy natomiast jednorazowej wartości wygranych w grach hazardowych, którą w przypadku zakładów wzajemnych stanowi kwota uzyskana na podstawie jednego zakładu (art. 21 ust. 6a pkt 1).

Podatek od gier w praktyce – kto go płaci, a kto się rozlicza w urzędzie skarbowym?

Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy o grach losowych podatnikiem podatku od gier jest podmiot urządzający gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji lub zezwolenia (z wyjątkiem loterii promocyjnych). W przypadku podmiotów prowadzących działalność w zakresie zakładów wzajemnych obowiązek podatkowy powstaje z dniem rozpoczęcia urządzania gier w pierwszym punkcie lub na pierwszej stronie internetowej (art. 71 ust. 4). Oznacza to, że podatek od gier zobowiązany jest płacić bukmacher – gracz nie musi się tym przejmować.

BUKMACHERZY BEZ PODATKU

Spośród 24 licencjonowanych bukmacherów internetowych i stacjonarnych, u kilku można grać bez podatku. Formuła promocji obejmuje wygrane powiększone o 14%, co równoważy 12% podatek od postawionych kuponów. Finalnie gracz otrzymuje wygraną w takiej wysokości, jakby grał bez obciążenia podatkowego na rzecz Skarbu Państwa.

Opłacalną grę bez podatku oferuje BETFAN ("Gra bez podatku - realnie", Totolotek ("promocja Gram Grubo"), Milenium (promocja Happy Hours).

eFortuna Online dla zarejestrowanych użytkowników (przeczytaj, gdzie wpisać kod przy rejestracji) umożliwia bezpodatkowe stawianie kuponów w ramach pakietu Happy Hours (okazjonalnie, promocje czasowe). Przy kuponach za minimum 20 zł (Solo, Ako i MaxiKombi), na korzyść gracza aktywowany jest bonus do kursu o wartości 1.14.

Kolejny z polecanych bukmacherów - LVBET, najlepszy w kursach na Fame MMA, także daje opcję na wyższy zwrot do wygranej. +14% jest dopisywane do wygranych, ale tylko na specjalne zdarzenia: mecze Bundesligi, Serie A czy wybrane mecze Ligi Mistrzów.

Betclic Polska posiada jednie nagrodę dla typera w promocji Multi+. Na kupony AKO (taśmy) obowiązuje dodatkowy procent, dopisywany proporcjonalnie do ilości zdarzeń na kuponie. Im więcej zdarzeń, tym wyższa wygrana. Nagroda za trafiony kupon jest wyższa od 7% przy 5 zdarzeniach do 50% przy 13 zdarzeniach. Jesteś zainteresowany? Zobacz, jak prosta jest rejestracja w Betclic - to tylko 2 minuty.

Na mocy art. 74 pkt 7 działalność bukmacherska jest objęta 12% stawką podatkową (odnosi się ona zarówno do obstawiania w punktach stacjonarnych, jak i przez Internet). Jest to typ podatku obrotowego, zatem od każdej postawionej kwoty zostaje automatycznie odprowadzona należność dla Skarbu Państwa. Bukmacher odlicza ją od zakładu zanim rozpocznie się gra, a więc fakt wygrania czy przegrania nie ma dla fiskusa żadnego znaczenia. Nie zmienia to bowiem kwoty odprowadzonej na poczet podatku. 

Fortuna daje grac bez podatku w Happy Hours
Bez podatku w Fortuna

Wygrana gracza zostaje naliczona od kwoty o 12% niższej niż postawiony zakład (np. płacąc za zakład 100 zł, zysk zostanie obliczony od 88 zł). Ciężar fiskalny podatku od gier spoczywa zatem na graczu, który w cenie zakładu opłaca również kwotę należną dla budżetu państwa.

Korzyścią dla graczy jest jednak to, że nie muszą oni uwzględniać wygranych (lub przegranych) w swoich deklaracjach podatkowych. Bukmacher, jako podatnik podatku od gier, na mocy art. 75 ust. 1 jest zobowiązany do:

  1. składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych dla podatku od gier, według ustalonego wzoru (tj. POG-5/A Załącznik do deklaracji dla podatku od gier)
  2. obliczania oraz wpłacania podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego – za okresy miesięczne, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.

Kiedy płaci się PIT od wygranej bukmacherskiej?

skan wzoru PIT-8AR
Wzór PIT-8AR deklaracji podatku od gier

Wygrane w grach hazardowych, których jednorazowa wartość nie przekracza 2 280 zł, korzystają ze zwolnienia podatkowego, jeśli są urządzane przez licencjonowany podmiot działający zgodnie z prawem polskim lub innego państwa unijnego albo kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art. art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia przy wygranych zagranicznych jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych przez RP umów międzynarodowych (art. 23).

Zgodnie z art. art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o PIT od wygranych w grach i zakładach wzajemnych, które nie korzystają ze zwolnienia podatkowego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Pobraniem i wpłaceniem tego podatku zajmują się bukmacherzy (art. 41 ust. 4). Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek muszą oni przekazać kwoty zryczałtowanego podatku od wygranej na rachunek urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1). W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym są oni zobligowani do przesłania rocznych deklaracji wg wzoru PIT-8AR do właściwego urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1a).

Najlepszy bukmacher? Wybierz jednego spośród STS, Fortuna, Betfan czy LVBET
Który bukmacher jest najlepszy?

Uczestnikom gier wysyłane są formularze informacyjne o pobranych kwotach zryczałtowanego podatku dochodowego, ale nie muszą oni uwzględniać tych danych w swoich deklaracjach do urzędu skarbowego.

Warto wiedzieć

  • Gracze w cenie każdego postawionego zakładu płacą 12% podatku od gier, jednak to bukmacher jest zobligowany do obliczania, wpłacania go do urzędu skarbowego i składania deklaracji podatkowych
  • Jeżeli kwota jednorazowej wygranej przekracza 2 280 zł, buk odlicza od niej dodatkowo 10% podatku dochodowego od osób fizycznych
  • Podatek PIT od wygranej pobiera się ryczałtem, zatem stosowne deklaracje podatkowe składa jedynie organizator gier hazardowych, a nie gracz
01.03.2018, 12:10
Aktualizacja: 01.03.2018, 12:10
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Kosiński E., Nowe prawo hazardowe. Wybrane zagadnienia, Homines Hominibus 2011, nr 1,
  2. Marciniuk J., Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz, Warszawa 2017.
Komentarze (0)
Podatek od gier losowych i zakładów bukmacherskich
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Jak rozliczać podatki od gry u bukmachera?
Jak rozliczać podatki od gry u bukmachera?
4147
136
Uzyskanie wygranej u licencjonowanego bukmachera podlega opodatkowaniu, dotyczy to również samej gry – do fiskusa zawsze wpływa 12% z podatku od gier niezależnie od tego, czy zakład jest wygrany, czy przegrany), a jeśli na dobrze obstawionym meczu udało się wygrać ponad 2 280 zł, dodatkowo potrącane jest 10 % podatku dochodowego od osób fizycznych. Na szczęście gracze nie muszą uwzględniać swoich zysków lub strat w deklaracjach podatkowych – zgodnie z prawem rozliczeń z urzędem skarbowym dokonuje bukmacher.
Podatek 12% od postawionego kuponu
Podatek 12% od postawionego kuponu
14727
375
Gdy obstawiamy zakłady sportowe u legalnych bukmacherów, od każdej postawionej przez nas kwoty, do budżetu Państwa odprowadzane jest 12% podatku od gier – obowiązek taki wynika z art. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy o grach hazardowych. 
Podatek 10% od wygranej w zakładach sportowych
Podatek 10% od wygranej w zakładach sportowych
2846
69
Gracze, korzystający z usług licencjonowanych firm hazardowych, powinni pamiętać, że ich wygrane w grach i zakładach wzajemnych powyżej kwoty 2 280 zł są objęte 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jest to odrębne, niezależne od podatku od gier zobowiązanie podatkowe.
Jak opodatkowane są gry hazardowe w Polsce
Jak opodatkowane są gry hazardowe w Polsce
5743
104
Opodatkowanie gier hazardowych w polskim systemie prawnym regulują dwa akty normatywne: ustawa o grach hazardowych oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). W świetle pierwszej z nich podatnikiem jest organizator gier hazardowych, a drugiej – gracz. Mimo wielu odrębności, cechą wspólną obu regulacji prawnych jest to, że rozliczeń z urzędem skarbowym dokonuje bukmacher.
Podatek od zakładów bukmacherskich
Podatek od zakładów bukmacherskich
1796
70
Zgodnie z ustawą o grach losowych na pieniądze, prowadzenie działalności w zakresie zakładów bukmacherskich podlega opodatkowaniu 12% podatkiem od gier. Jego wysokość nie zniechęca firm bukmacherskich, które w świetle art. 75 ww. ustawy są podatnikami tego podatku, do organizowania zakładów sportowych w Polsce. 
Bukmacher bez podatku?
Bukmacher bez podatku?
1658
36
Czym można w Polsce przyjmować (lub obstawiać) zakłady sportowe, nie płacąc podatku od gier? Teoretycznie można. Czy jest to zgodne z prawem? Oczywiście, że tak w promocji w której bukmacher podatek bierze na siebie dorzucając 14% od siebie na wygrany kupon. Bukmacherem bez podatku jest BETFAN, Totalbet czy forBET.
Czy PODATEK OD GIER odstrasza zagranicznych bukmacherów?
Czy PODATEK OD GIER odstrasza zagranicznych bukmacherów?
1250
51
Na temat zmian w ustawie o grach hazardowych, dotyczących internetowych zakładów sportowych, mówiło się jeszcze długo przed uzyskaniem przez nie mocy prawnej. 
Podatki u legalnego bukmachera internetowego
Podatki u legalnego bukmachera internetowego
2827
117
Zgodnie z artykułem 1. wielokrotnie nowelizowanej ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku, reguluje ona warunki urządzania gier hazardowych i zasady prowadzenia działalności w tym zakresie oraz określa zasady opodatkowania podatkiem od gier hazardowych.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.