poniedziałek, 6 lutego 2023
Najnowsze: Boost 100.00 na Tottenham - Man. City + 50 zł za gole Haalanda

Rejestr domen zakazanych a gracze bukmacherscy

Warto sprawdzić zagraniczny bukmacher internetowy widnieje na liście Ministerstwa Finansów.

Odbierz kod promocyjny TOTALbet
Oferta na bonus TOTALbet VIP ważna do 28 lutego 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. W jaki sposób Rejestr utrudnia uczestniczenie w nielegalnym hazardzie w sieci?
 2. Jak gracze reagują na funkcjonowanie rejestru domen zakazanych?
 3. Warto wiedzieć
zdjęcie do tekstu o konsekwencjach działania rejestru MF dla graczy
Jakie konsekwencje dla graczy ma działanie rejestru domen zakazanych?

 Zapewnia on aktualne i wiarygodne źródło informacji, które domeny prowadzą w Polsce działalność hazardową bez wymaganych koncesji lub zezwoleń Ministra Finansów.

  LEGALNA GRA W BETCLIC
 Bukmacher z licencją MF 
  550 zł bez ryzyka - zagraj 

Przepisy ustawy o grach losowych dotyczą blokowania przez dostawców płatności oraz operatorów telekomunikacyjnych nielegalnych stron hazardowych, figurujących w rejestrze domen zakazanych. MF wpisuje do rejestru adresy domen hazardowych (w tym bukmacherskich), reklamujących się na terenie RP lub dostępnych w języku polskim, które nie posiadają przy tym wymaganej przez prawo licencji (art. 15f ww. ustawy).

Najlepszy operator internetowy

Gracze, którzy chcą wejść na strony figurujące w Rejestrze, zostają informowani o konsekwencjach korzystania z ich usług.

W jaki sposób Rejestr utrudnia uczestniczenie w nielegalnym hazardzie w sieci?

Screen komunikatu MF
Komunikat MF widoczny po wejściu na stronę hazardową działającą bez licencji

O tym, że nieznajomość prawa szkodzi (ignorantia iuris nocet) wiedzieli już starożytni Rzymianie. Wiadomo jednak, że pierwszym krokiem przed obstawieniem zakładu u internetowego buka czy wejściem do e-kasyna nie jest sprawdzenie obowiązujących przepisów.

Polski ustawodawca w związku z nowelizacją ustawy o grach losowych chce zatem nie tyle karać graczy, korzystających z nieautoryzowanych stron hazardowych, co przede wszystkim zapewnić im rzetelną informację o obowiązujących normach prawnych. W tym celu resort finansów prowadzi jawny i ogólnodostępny rejestr domen zakazanych (art. 15f ust. 1 i 2), o którym więcej przeczytasz tutaj i tutaj.

Licencjonowane podmioty - lista rekomendowanych

Dostawcy Internetu są zobowiązani zablokować dostęp do nielegalnych stron hazardowych oraz nieodpłatnie przekierować osoby, pragnące wejść na witrynę wpisaną do Rejestru, na komunikat MF, z którego treścią można się zapoznać na zdjęciu obok tekstu. Zawiera on informacje o lokalizacji Rejestru, wpisaniu do niego szukanej nazwy domeny internetowej, listę podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe na terytorium RP (jest ona dostępna pod adresem www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet oraz obok tekstu), a także powiadomienie o grożącej odpowiedzialności karno-skarbowej uczestnika gier urządzanych wbrew przepisom ustawy (art. 15f ust. 5). Dzięki temu realizowany jest cel informacyjny, co uniemożliwia graczom tłumaczenie korzystania z nieautoryzowanych stron bukmacherskich niewiedzą.

screen listy bukmacherów z licencją MF na organizowanie zakładów wzajemnych online
Lista bukmacherów z licencją MF na organizowanie zakładów wzajemnych online

Osobom, które nie zastosują się do zakazu uczestniczenia w grach hazardowych figurujących w Rejestrze grozi kara w wysokości 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek (art. 89 ust. 1 pkt. 6 w zw. z art. 89 ust. 4 pkt. 5 ustawy hazardowej). Narażają się oni także na odpowiedzialność przewidzianą w kodeksie karnym skarbowym (kks) za uczestniczenie w zagranicznej grze hazardowej art. 107 § 2 kks albo za uczestnictwo w grze prowadzonej wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia (art. 109 kks – więcej informacji na temat konsekwencji uczestnictwa w nielegalnych grach hazardowych znajdziesz tutaj). Za oba przestępstwa skarbowe grozi kara grzywny w wysokości do 120 stawek dziennych (czyli 3 360 000 zł).

Ustawodawca przewidział także mechanizm blokowania witryn hazardowych działających bez licencji MF przez dostawców płatności (art. 15g – więcej na temat obowiązków dostawców płatności w kontekście funkcjonowania rejestru przeczytasz w tym tekście), a więc gracze nie mogą legalnie dokonać przelewu na konto nieautoryzowanego e-kasyna czy bukmachera online, których witryna została wpisana do Rejestru. Nie mają też żadnej gwarancji wypłaty wygranej.

Jak gracze reagują na funkcjonowanie rejestru domen zakazanych?

Większość osób chętnych do skorzystania z usług nieautoryzowanych firm hazardowych rezygnuje z ich oferty i szuka legalnych buków. Bez wątpienia wpływ na taką decyzję ma wysokość sankcji pieniężnych oraz blokowanie dostępu do niej przez dostawców płatności i operatorów Internetu.

Istnieje jednak grupa graczy bardziej zdeterminowanych w uzyskaniu wyższej wygranej, nawet kosztem narażenia się na wysokie kary finansowe. Mimo blokady stron umieszczonych w Rejestrze osoby posiadające nieco bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu informatyki są w stanie obejść zabezpieczenia przy użyciu odpowiedniego programu  lub przeglądarki anonimizującej. Poseł Nowoczesnej, Paweł Kobyliński potwierdza, iż mamy sygnały, że polscy gracze obchodzą blokady. Wystarczy przecież skorzystać z narzędzia VPN i wtedy również i z Polski można dowolnie korzystać z tych stron. Widziałem sam, jak blokady stron umieszczonych w rejestrze w ten sposób były łamane.

O tym, że Polak potrafi wie każdy. Pytanie tylko, czy warto obchodzić prawo, ryzykując tak surowe kary…

Warto wiedzieć

 • Od 1 lipca 2017 r. polscy gracze mogą sprawdzić w rejestrze domen zakazanych, którzy bukmacherzy nie posiadają zezwolenia MF
 • Bukmacherzy, którzy posiadają licencję widnieją na poniższej liście wraz z numerami licencji) :
  1. Totolotek Zakłady Bukmacherskie (AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485);
  2. Fortuna Zakłady Bukmacherskie (SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565);
  3. LV BET Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.9.2016.EQK) - zobacz bonus powitalny;
  4. Noblebet Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.28.2017);
  5. Milenium Zakłady Bukmacherskie (SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599);
  5. eToto Zakłady Bukmacherskie (AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17);
  6. forBET Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.10.2016);
  7. STS Zakłady Bukmacherskie (SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12) opis rejestracji online;
  8. SuperBet Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.4.2017);
  9. TOTALbet Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.12.2017);
  10. PZBuk Zakłady Bukmacherskie (Cherry Online) (PS4.6831.26.2017);
  11. Typiko Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.30.2017);
  12. BetFan Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.3.2018);
  13. Betclic Zakłady Bukmacherskie (BEM Operations Limited) (PS4.6831.11.2017) - poradnik do bonusu na start;
  14. eWinner Zakłady Bukmacherskie (PS4.6831.29.2017);
  15. Traf Zakłady Wzajemne (PS4.6831.3.2018).
 • Za korzystanie z usług nieautoryzowanych stron bukmacherskich graczom grozi kara w wysokości 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek oraz grzywna do 3 360 000 zł
15.03.2018, 11:34
Aktualizacja: 15.03.2018, 11:34
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
 1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
 2. Wilk L., Kary pieniężne w ustawie o grach hazardowych, Prokuratura i Prawo 2011, Nr 1.
Komentarze (0)
Rejestr domen zakazanych a gracze bukmacherscy
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Rejestr nielegalnych bukmacherów internetowych

Rejestr nielegalnych bukmacherów internetowych

2924
54
W 2017 r. z Polski wycofało się wielu bukmacherskich internetowych gigantów, takich jak Unibet, Bet365 czy bet-at-home, którzy dotychczas dominowali na polskim rynku internetowych zakładów wzajemnych. 
Rejestr domen zakazanych określa legalność witryn?

Rejestr domen zakazanych określa legalność witryn?

1087
56
Rejestr domen zakazanych jest rządową stroną, do której wpisywane są internetowe portale hazardowe (bukmacherskie, z kasynami, pokerem, ruletką, automatami do gier) działające niezgodnie z prawem.
Rejestr domen zakazanych a dostawcy internetu

Rejestr domen zakazanych a dostawcy internetu

1632
72
Minister właściwy do spraw finansów publicznych na stronie hazard.mf.gov.pl prowadzi Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, potocznie nazywanym Rejestrem domen zakazanych. W rejestrze publikowane są adresy firm hazardowych, naruszających ustawę o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. Jaki wpływ ma on na funkcjonowanie dostawców internetu?
Czy rejestr domen zakazanych spełnia swoje funkcje?

Czy rejestr domen zakazanych spełnia swoje funkcje?

1166
39
Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl) utworzono w związku z nowelizacją ustawy o grach losowych. Miał on stanowić skuteczne narzędzie w walce z szarą strefą polskiego hazardu poprzez blokowanie nielegalnych portali tego typu. Jego działanie w dużej mierze poprawiło sytuację na rynku, jednak ocena jego funkcjonowania powinna cechować się umiarkowanym entuzjazmem.
Czy rejestr domen zakazanych jest aktualizowany?

Czy rejestr domen zakazanych jest aktualizowany?

933
45
Na mocy nowelizacji ustawy o grach losowych od 1 lica 2017 r. funkcjonuje Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl). Spis nielegalnych serwisów miał być efektywnym narzędziem do blokownia nielegalnych stron hazardowych. 
Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych

Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych

1022
28
Jedną z ważniejszych zmian, wprowadzonych dzięki nowelizacji z grudnia 2016 roku do ustawy o grach losowych, jest utworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (strona dostępna jest pod adresem hazard.mf.gov.pl). Od 1 lipca 2017 r. Minister Finansów publikuje na tej stronie internetowej witryny firm, prowadzących w Polsce działalność hazardową bez wymaganych koncesji i zezwoleń, spełniając tym samym funkcję informacyjną i dyscyplinującą.
Rejestr domen zakazanych

Rejestr domen zakazanych

984
43
Rządowy rejestr domen zakazanych (dostępny pod adresem hazard.mf.gov.pl) stanowi aktualne i wiarygodne źródło informacji o spółkach, które próbują oferować na terenie naszego kraju zakłady sportowe lub innego rodzaju gry hazardowe bez wymaganych licencji. Zmiany w ustawie o grach losowych wpłynęły na ograniczenie szarej strefy polskiego hazardu, ponieważ uniemożliwiono korzystanie z usług tych firm, dzięki czemu wzrosły dochody legalnie działających podmiotów.
Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych

Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych

1291
35
Ministerstwo Finansów czuwa nad legalnym rynkiem bukmacherskim i monitoruje polski internet w poszukiwaniu witryn działających niezgodnie z ustawą hazardową. Na liście MF ponownie znalazły sie zagraniczne firmy bukmacherskie, w tym 1XBET i DotaBet.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.