sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Rejestr domen zakazanych a zasada wolności Internetu

26.05.2018, 13:51
Aktualizacja: 26.05.2018, 13:51
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny STS
Oferta na bonus STS VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Społeczeństwo przeciwne kontroli sieci
 2. Konsekwencje działania rejestru MF: przestępca bez wyroku?
 3. „Przecież gracz może sobie sprawdzić”
 4. Rządowy rejestr jedynym skutecznym rozwiązaniem
  1. Lista legalnych bukmacherów internetowych i stacjonarnych
 5. Warto wiedzieć
klawiatura laptopa i wykresy
Czy funkcjonowanie rejestru domen zakazanych stoi w sprzeczności z zasadą wolności internetu?

Tak zwany rejestr domen zakazanych pozwala organom państwowym na szybką reakcję w stosunku do organizatorów nielegalnych gier hazardowych.

  LEGALNE ZAKŁADY BUKMACHERSKIE  
  Najlepsze firmy z bonusem na start  
  Zobacz listę na 2023  

Odpowiedzialność za ich blokowanie od strony technicznej przeniesiona została na dostawców Internetu. To oni mają obowiązek zablokować nielegalną stronę w ciągu 48 godzin, pod groźbą kary finansowej.

Jednak w trakcie prac legislacyjnych pojawiła się wątpliwość, dotycząca zgodności z prawem międzynarodowym takiego rozwiązania oraz funkcjonowania rejestru w stosunku do zasady wolności Internetu. Sprawdźmy, jakie to były zarzuty.

Społeczeństwo przeciwne kontroli sieci

Kilka lat temu spore zamieszanie wywołało wstąpienie Polski do tzw. Umowy ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), polegającej na współpracy międzynarodowej z zakresu ścigania piractwa w sieci i obrotu podrabianymi towarami. Same założenia były słuszne, jednak rozwiązania – już nie do końca. Kontrowersje wzbudzało to, że dostawcy Internetu mieli być odpowiedzialni za blokowanie stron podejrzewanych o handel nielegalnymi produktami. Jednak to nie wszystko: z założeń dozwolone miało być kontrolowanie i obserwacja każdego klienta dostawcy! Czyli mimo, iż nie zrobiło się nic złego, to każdy z użytkowników mógł być „śledzony” w sieci.

Najlepszy bukmacher internetowy 

Betclic - bez ryzyka 550 zł; Betfan bonus na start 3100 zł, STS - 4 bonusy w tym 20 zł na Betgames

zobacz wszystkie promocje i kody

Pamiętamy, jakie ruchy społeczne wywołała informacja o przystąpieniu Polski do umowy. Demonstracje, spotkania internautów z Premierem, które finalnie spowodowały wycofanie się Polski z umowy.

Podobne założenia przyjęto przy projektowaniu przepisów, dotyczących blokowania domen oferujących hazard online w sposób niezgodny z ustawą. Tu również cały ciężar blokowania nielegalnej witryny spoczywa na dostawcy usługi końcowej.

Konsekwencje działania rejestru MF: przestępca bez wyroku?

Podczas prac legislacyjnych pojawiły się stanowiska, które wskazywały, iż Rejestr nie będzie funkcjonował zgodnie z literą prawa. Taką opinię zgłosiła ówczesna Minister Cyfryzacji, wskazując na fakt, iż w rejestrze z założenia mieszczą się strony, które oferują nielegalny hazard. Jednak jak podnosiła Pani Minister, nie można stwierdzić, iż przedsiębiorca działa wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, bez wcześniejszego wyroku sądu wskazującego na takie zachowanie.

Rozwiązaniem miałoby być blokowanie transferów finansowych pomiędzy takimi podmiotami oraz zakaz zawierania umów przez dostawców usług płatniczych. Jednak dopiero po wcześniejszym uzyskaniu postanowienia sądu – podobnie jak ma się to w przypadku tzw. Ustawy antyterrorystycznej.

Minister zaproponowała, aby zamiast tworzyć nowy rejestr, skorzystać z już dostępnej infrastruktury technicznej mogącej blokować przepływy środków finansowych. Takie możliwości techniczne posiada Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa.

„Przecież gracz może sobie sprawdzić”

Chyba najbardziej abstrakcyjnym i nietrafionym zarzutem w stosunku do projektu ustawy było stanowisko, iż Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą jest niepotrzebny. Przemawiać za tym miał fakt, iż informacja o tym, kto jest legalnym organizatorem dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów.

Zgodzić się należy, iż jest to prawdą, ale nie oszukujmy rzeczywistości – kto sprawdza na jakichkolwiek rządowych stronach, czy jakaś firma działa legalnie? Osoba uczestnicząca w obrocie gospodarczym powinna posiadać zaufanie do państwa i ma prawo uważać, iż coś, co jest dostępne, działa w sposób legalny.

Rządowy rejestr jedynym skutecznym rozwiązaniem

Analizując wszelkie zarzuty dotyczące Rejestru, jakie postawiono ustawodawcy, należy podkreślić, iż wprawdzie budzi on spore wątpliwości, jednak to jest to jedyny skuteczny środek walki z nielegalnym hazardem w sieci. Oczekiwanie na wyrok sądowy mogłoby trwać  – i to przy sprzyjających okolicznościach – kilkanaście miesięcy. Na postanowienie o zablokowaniu trzeba czekać przynajmniej kilka dni. A tak uzyskane zostało narzędzie, które działa w sposób szybki i skuteczny. Pracownikom MF nietrudno jest stwierdzić, iż dana działalność online jest nielegalna – Minister wie komu wydał pozwolenie, a komu nie.

Lista legalnych bukmacherów internetowych i stacjonarnych

Poniższa tabela przedstawia firmy z licencjami Ministerstwa Finansów, wraz z bonusem i możliwością weryfikacji kodu promocyjnego.

Zakłady bukmacherskie  z licencjami
Bukmacher (nr licencji) Premia Link do kodu
STS ( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 ) bonus 1279 zł   sprawdź KOD 
Fortuna (SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565) bonus 1140 zł   sprawdź KOD
BetFan ( PS4.6831.3.2018 ) bonus 3100 zł  sprawdź KOD
Betclic ( PS4.6831.11.2017 ) bonus 550 zł  sprawdź KOD 
LVBET ( PS4.6831.9.2016.EQK ) bonus 1590 zł  sprawdź KOD
forBET  ( PS4.6831.10.2016 ) bonus 2110 zł  sprawdź KOD
PZBuk ( PS4.6831.26.2017 ) bonus 500 zł  sprawdź KOD 
TOTALbet ( PS4.6831.12.2017 ) bonus 5020 zł  sprawdź KOD
Totolotek (AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485) bonus 1049 zł  sprawdź KOD 
eToto ( AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 ) bonus 300 zł  sprawdź KOD 
Milenium (SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599) bonus 1670 zł  sprawdź KOD 
eWinner ( PS4.6831.29.2017 ) bonus 1170 zł  sprawdź KOD 

Nie ma więc innej, skuteczniejszej drogi do usuwania nielegalnego hazardu z sieci niż blokada witryny, należącej do bukmachera czy innego podmiotu hazardowego, działającego w Polsce bez wymaganej licencji. Państwo nie może samo blokować adresów www, gdyż nie posiada technicznych możliwości. Takich czynności muszą dokonać dostawcy – i to robią.

W całym sporze zapomniano o jednym. Mianowicie, o tym co jest ważniejsze – interes jednego podmiotu, działającego wbrew polskiemu prawu – czy, jednak bezpieczeństwo dziesiątek polskich obywateli, mogących zostać przez niego oszukani? Odpowiedź nasuwa się sama.

Warto wiedzieć

 • Przeciwnicy ustawy hazardowej uważają, iż Rejestr narusza zasadę wolności Internetu;
 • Pojawiły się porównania ustawy do umowy ACTA;
 • MF blokuje strony firm hazardowych, choć nie ma wyroku sądu;
 • Rejestr w sposób skuteczny chroni polskich obywateli i nie dopuszcza do nadużyć.
Komentarze (0)
Rejestr domen zakazanych a zasada wolności Internetu
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych
Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych
2969
84
Od 1 lipca 2017 r. funkcjonuje Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl), potocznie zwany rejestrem domen zakazanych. Jest to rządowa strona, na której publikowany jest wykaz firm, prowadzących działalność hazardową na terenie RP niezgodnie z polskim prawem, i tym samym uznane zostały za nielegalnych bukmacherów.
WSA: działanie rządowego rejestru domen zakazanych jest zgodne z prawem
WSA: działanie rządowego rejestru domen zakazanych jest zgodne z prawem
1400
33
Legalność blokowania portali hazardowych, figurujących w rejestrze domen zakazanych, została zweryfikowana przez polskie sądy administracyjne. Wydano kilkanaście postanowień oddalających zażalenia zagranicznych firm, m.in. Expekt, kwestionujących zasadność wpisania do Rejestru. Tym samym potwierdzono, że Minister Finansów ma prawo umieszczać tam nielicencjonowane portale hazardowe.
Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?
Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?
1530
38
W rejestrze domen zakazanych Minister Finansów umieszcza witryny hazardowe, działające na terenie RP bez licencji. Jeśli strony zagranicznego bukmachera nie ma w tej rządowej ewidencji nie oznacza to, że można u niego obstawiać zgodnie prawem. Najczęściej wynika to z nieuwagi urzędników, którzy nie nadążają  z umieszczaniem nowych adresów nielegalnych buków w rejestrze. Są też firmy, takie jak William Hill, które oficjalnie wycofały się z Polski, więc nie ma powodu by dodawać je do spisu.
Rejestr domen zakazanych określa legalność witryn?
Rejestr domen zakazanych określa legalność witryn?
1116
56
Rejestr domen zakazanych jest rządową stroną, do której wpisywane są internetowe portale hazardowe (bukmacherskie, z kasynami, pokerem, ruletką, automatami do gier) działające niezgodnie z prawem.
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy
1261
59
Uruchomienie rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) pomogło spółkom bukmacherskim, posiadającym zezwolenie Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych w sieci, wyjść z cienia nielegalnych bukmacherów. Świadczy o tym wzrost ilości legalnie zawartych zakładów z 1,7 mln do 3,3 mln. Bez wątpienia sytuacja ta jest efektem stworzenia Rejestru, który zaczął działać tuż po nowelizacji ustawy hazardowej.
Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych
Konsekwencje działania rejestru domen zakazanych
1047
28
Jedną z ważniejszych zmian, wprowadzonych dzięki nowelizacji z grudnia 2016 roku do ustawy o grach losowych, jest utworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (strona dostępna jest pod adresem hazard.mf.gov.pl). Od 1 lipca 2017 r. Minister Finansów publikuje na tej stronie internetowej witryny firm, prowadzących w Polsce działalność hazardową bez wymaganych koncesji i zezwoleń, spełniając tym samym funkcję informacyjną i dyscyplinującą.
Rejestr domen zakazanych
Rejestr domen zakazanych
1008
43
Rządowy rejestr domen zakazanych (dostępny pod adresem hazard.mf.gov.pl) stanowi aktualne i wiarygodne źródło informacji o spółkach, które próbują oferować na terenie naszego kraju zakłady sportowe lub innego rodzaju gry hazardowe bez wymaganych licencji. Zmiany w ustawie o grach losowych wpłynęły na ograniczenie szarej strefy polskiego hazardu, ponieważ uniemożliwiono korzystanie z usług tych firm, dzięki czemu wzrosły dochody legalnie działających podmiotów.
Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych
Bukmacher 1XBET ponownie dodany do rejestru domen zakazanych
1316
35
Ministerstwo Finansów czuwa nad legalnym rynkiem bukmacherskim i monitoruje polski internet w poszukiwaniu witryn działających niezgodnie z ustawą hazardową. Na liście MF ponownie znalazły sie zagraniczne firmy bukmacherskie, w tym 1XBET i DotaBet.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.