sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

WSA: działanie rządowego rejestru domen zakazanych jest zgodne z prawem

08.07.2018, 11:59
Aktualizacja: 08.07.2018, 11:59
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny NobleBET
Oferta na bonus NobleBET VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Argumentacja nielicencjonowanych buków na wokandzie
  2. Ocena zasadności funkcjonowania rejestru domen zakazanych
  3. Sądy potwierdzają legalność blokowania zagranicznych portali
  4. Warto wiedzieć
Orzeczenia WSA potwierdzają legalność rządowego rejestru domen zakazanych
Blokowanie stron bukmacherów bez licencji MF jest legalne

Utworzenie Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą (hazard.mf.gov.pl) na mocy art. 15 ustawy o grach hazardowych budziło pewne kontrowersje, zwłaszcza, że przed nowelizacją nieautoryzowane e-kasyna, poker roomy oraz obstawianie zakładów wzajemnych w sieci pozostawało praktycznie bezkarne.

 BUKMACHERZY Z LICENCJĄ 
Gra u koncesjonowanych operatorów jest bezpieczna i zgodna z prawem

Z tego względu zagranicznym operatorom hazardowym zmiany prawne, delikatnie rzecz ujmując, nie przypadły do gustu. Zasadność blokowania portali umieszczonych w rządowej ewidencji postanowiono zatem podważyć, korzystając z drogi sądowej przewidzianej w polskim prawie.

Argumentacja nielicencjonowanych buków na wokandzie

Domeny dużych operatorów hazardowych, z licencją z Malty lub innego raju podatkowego są od 1 lipca 2017 r. blokowane przez operatorów Internetu oraz dostawców płatności zgodnie z art. 15f ust. 5 i 15g ustawy hazardowej.

screen wyroku NSA - blokowanie nielegalnych bukmacherów

Niektórzy z nich żądali wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Ministra Finansów o wpisaniu do rządowej ewidencji i wnieśli sprawę do sądu. Skarżący oparli wniosek o przesłankę trudnych do odwrócenia skutków w postaci utraty światowej renomy, spowodowanej pozostawieniem nazw domen w rejestrze domen służących oferowaniu gier hazardowych niezgodnie z ustawą – czytamy w uzasadnieniu postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 19 grudnia 2017 r. (sygn. akt II GZ 908/17).

Podkreślali również, że w wyniku blokowania ich portali hazardowych zostali oni pozbawieni możliwości świadczenia usług na rzecz usługobiorców z terytorium RP, co ich zdaniem budzi wątpliwości pod względem zgodności z prawem wspólnotowym.

Ocena zasadności funkcjonowania rejestru domen zakazanych

Sądy administracyjne kilkukrotnie potwierdzały podstawy prawne do blokowania działalności nielicencjonowanych operatorów hazardowych, jak również zgodność art. 15f ustawy o grach hazardowych z prawem Unii Europejskiej (UE). Nowelizacja ww. ustawy została przedstawiona Komisji Europejskiej (notyfikacja nr 2016/398/PL), która nie kwestionowała nowych regulacji prawnych, zatem zarzut naruszenia prawa wspólnotowego jest całkowicie bezpodstawny.

fragment uzasadnienia wyroku NSA
NSA o działaniu rejestru domen zakazanych

W postanowieniu z dnia 11 stycznia 2018 r. NSA (sygn. akt II GZ 922/17) podkreślił, że nie można uzasadniać wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji działaniem organu wynikającym z przepisów powszechnie obowiązujących. W związku z tym wpisanie adresu www. do rejestru domen zakazanych należy uznać za całkowicie zgodne z polskim prawem, a utrata renomy nie jest argumentem, mogącym podważyć decyzję MF o umieszczeniu tam portalu hazardowego. W ustnym uzasadnieniu w analogicznej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie podkreślił, że zgodnie z art. 3 ustawy o grach losowych podmiot nieposiadający stosownej koncesji lub zezwolenia nie może urządzać gier hazardowych przez Internet, a oferując tego typu gry narusza prawo.

Ponadto sąd stwierdził, że w świetle przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie jest uprawniony do wykreślenia nazw domen z Rejestru. Jego zdaniem w sprawie nie zachodzi bowiem realna możliwość zaistnienia niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków (postanowienie NSA z 11 stycznia 2018 r.).

Sądy potwierdzają legalność blokowania zagranicznych portali

W kwestii zasadności blokowania stron bukmacherów, figurujących w rejestrze domen zakazanych na podstawie art. 15f ust. 5 można już mówić o ukształtowaniu się jednolitej linii orzeczniczej: sądy oddalają zażalenia nieautoryzowanych firm hazardowych na wpisanie ich portali do rejestru MF. Przytaczana jest taka sama argumentacja prawna, co ujednolica stanowisko polskiego orzecznictwa w tej kwestii, więc zagraniczni operatorzy powinni zrozumieć, że nie ma szans na uznanie zablokowania ich domen za bezprawne.

Lista legalnych bukmacherów internetowych, którzy uwzględniają najlepszy na rynku kod promocyjny >>> LEGALSPORT
LISTA LEGALNYCH BUKMACHERÓW Z LICENCJĄ MF

Świadczą o tym prawomocne wyroki przytaczane powyżej, jak również najnowsze orzeczenia wydane ostatnio przez WSA w Warszawie (z dnia 13 czerwca 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 1888/17, z dnia 19 czerwca 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 1321/17, V SA/Wa 1731/17, V SA/Wa 1772/17 i V SA/Wa 54/18 oraz z dnia 21 czerwca 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 1266/17).

Warto wiedzieć

  • Sądy administracyjne potwierdzają, że MF ma prawo do umieszczania nielicencjonowanych portali hazardowych w rejestrze domen zakazanych
  • Sprawy wytoczone przez Expekt oraz inne firmy zostały oddalone, ponieważ żądały one wykreślenia z Rejestru z powodu utraty światowej renomy oraz rzekomej niezgodności z prawem UE
Źródła
Zwiń
  1. Postanowienie NSA z 19 grudnia 2017 r., sygn. akt II GZ 908/17
  2. Postanowienie WSA z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. akt V SA/Wa 1888/17
  3. Daniel P., Wstrzymanie wykonania aktu lub czynności w postępowaniu sądowoadministracyjnym, Warszawa 2013 r.
Komentarze (0)
WSA: działanie rządowego rejestru domen zakazanych jest zgodne z prawem
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych
Czym jest rządowy rejestr domen zakazanych
2968
84
Od 1 lipca 2017 r. funkcjonuje Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl), potocznie zwany rejestrem domen zakazanych. Jest to rządowa strona, na której publikowany jest wykaz firm, prowadzących działalność hazardową na terenie RP niezgodnie z polskim prawem, i tym samym uznane zostały za nielegalnych bukmacherów.
Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?
Strony zagranicznego bukmachera nie ma w rejestrze – czy to oznacza, że jest legalny?
1529
38
W rejestrze domen zakazanych Minister Finansów umieszcza witryny hazardowe, działające na terenie RP bez licencji. Jeśli strony zagranicznego bukmachera nie ma w tej rządowej ewidencji nie oznacza to, że można u niego obstawiać zgodnie prawem. Najczęściej wynika to z nieuwagi urzędników, którzy nie nadążają  z umieszczaniem nowych adresów nielegalnych buków w rejestrze. Są też firmy, takie jak William Hill, które oficjalnie wycofały się z Polski, więc nie ma powodu by dodawać je do spisu.
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy
Rejestr domen zakazanych a legalni bukmacherzy
1261
59
Uruchomienie rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) pomogło spółkom bukmacherskim, posiadającym zezwolenie Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych w sieci, wyjść z cienia nielegalnych bukmacherów. Świadczy o tym wzrost ilości legalnie zawartych zakładów z 1,7 mln do 3,3 mln. Bez wątpienia sytuacja ta jest efektem stworzenia Rejestru, który zaczął działać tuż po nowelizacji ustawy hazardowej.
Czy rejestr domen zakazanych spełnia swoje funkcje?
Czy rejestr domen zakazanych spełnia swoje funkcje?
1190
39
Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl) utworzono w związku z nowelizacją ustawy o grach losowych. Miał on stanowić skuteczne narzędzie w walce z szarą strefą polskiego hazardu poprzez blokowanie nielegalnych portali tego typu. Jego działanie w dużej mierze poprawiło sytuację na rynku, jednak ocena jego funkcjonowania powinna cechować się umiarkowanym entuzjazmem.
Rejestr domen zakazanych a gracze bukmacherscy
Rejestr domen zakazanych a gracze bukmacherscy
1118
44
Jednym z celów utworzenia Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (który dostępny jest pod adresem hazard.mf.gov.pl) było podniesienie poziomu świadomości konsekwencji korzystania z nieautoryzowanych stron hazardowych i bukmacherskich wśród graczy. 
Czy rejestr domen zakazanych jest aktualizowany?
Czy rejestr domen zakazanych jest aktualizowany?
958
45
Na mocy nowelizacji ustawy o grach losowych od 1 lica 2017 r. funkcjonuje Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (hazard.mf.gov.pl). Spis nielegalnych serwisów miał być efektywnym narzędziem do blokownia nielegalnych stron hazardowych. 
Konsekwencje dodania strony bukmachera do rejestru domen zakazanych
Konsekwencje dodania strony bukmachera do rejestru domen zakazanych
1176
34
Po wejściu nowelizacji ustawy o grach losowych prowadzenie w Polsce nielegalnych portali hazardowych rodzi konsekwencje prawne nie tylko dla nielegalnego bukmachera i osób korzystających z jego strony, ale także dla operatorów telekomunikacyjnych i dostawców płatności, współpracujących z taką firmą. Skutki te powstają z chwilą wpisania adresu www. do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl).
Rejestr domen zakazanych
Rejestr domen zakazanych
1008
43
Rządowy rejestr domen zakazanych (dostępny pod adresem hazard.mf.gov.pl) stanowi aktualne i wiarygodne źródło informacji o spółkach, które próbują oferować na terenie naszego kraju zakłady sportowe lub innego rodzaju gry hazardowe bez wymaganych licencji. Zmiany w ustawie o grach losowych wpłynęły na ograniczenie szarej strefy polskiego hazardu, ponieważ uniemożliwiono korzystanie z usług tych firm, dzięki czemu wzrosły dochody legalnie działających podmiotów.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.