sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: French Open 2023 gdzie oglądać?

Czy polska ustawa hazardowa jest skuteczna?

Znowelizowana ustawa hazardowa trochę zatrzęsła rynkiem zakładów bukmacherskich w Polsce - czy działa ona jednak skutecznie?

Odbierz kod promocyjny BetFan
Oferta na bonus BetFan VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Co przemawia za tym, że nowa ustawa hazardowa jest skuteczna?
  2. Argumenty przeciwko skuteczności znowelizowanej ustawy
  3. Warto wiedzieć o ustawie hazardowej
męzczyzna w niebieskiej koszuli podający w stronę obiektywu stos dokumentów
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy znowelizowana ustawa hazardowa jest skuteczna

Na pytanie o skuteczność polskiej nowej ustawy hazardowej nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Resort finansów nie ma poważnych zastrzeżeń co do realizacji założeń legislacyjnych tego aktu prawnego, środowiska zrzeszające legalnych bukmacherów wskazują jednak na zbyt rzadkie aktualizowanie rejestru domen zakazanych.

Niewątpliwie argumentem, świadczącym o skuteczności znowelizowanej ustawy hazardowej, są efekty działania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Co przemawia za tym, że nowa ustawa hazardowa jest skuteczna?

Z perspektywy Skarbu Państwa o skuteczności ustawy hazardowej świadczą wpływy z tytułu podatku od gier - wyniosły one 1,7 mld zł (w porównaniu z analogicznym okresem sprzed 12 miesięcy zyski z tego tytułu wzrosły o 95%). Tylko z samych zakładów wzajemnych online do fiskusa wpłynęło 147,8 mln zł – informuje zastępca Szefa KAS Piotr Walczak.

Funkcjonariusze KAS systematycznie donoszą o sukcesach w wykrywaniu przestępstw skarbowych, związanych z organizacją gier hazardowych. Imponująca jest skala likwidacji szarej strefy jednorękich bandytów. W Przemyślu już w kwietniu zniknęło 412 punktów z takimi urządzeniami, a dyrektor izby administracji skarbowej w Warszawie poinformował, że od stycznia jego urzędnicy zabezpieczyli 171 automatów (więcej o efektach działań KAS można przeczytać na zdjęciu obok tekstu).

Lista legalnych bukmacherów internetowych - zestawienie najkorzystniejszych opcji bonusowych + opinie

Zdaniem Rzecznika Prasowego Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Marty Tarnowskiej Po wejściu w życie zmian przepisów ustawy o grach hazardowych sytuacja na „rynku” nielegalnych gier na automatach uległa zdecydowanej zmianie. Od kwietnia można zaobserwować zamykanie istniejących od wielu lat punktów, w tym lokalizacji, w których wielokrotnie były przeprowadzane kontrole nielegalnych gier na automatach (…) Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, iż z „rynku” zniknęło ok. 80- 90% punktów nielegalnych gier na automatach.

Znowelizowane przepisy poprawiły sytuację legalnie działających firm hazardowych, zwłaszcza bukmacherskich. Jak stwierdził w sierpniu Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP: Przed nowelizacją prawo nie było szczelne, nie uniemożliwiało zagranicznym, niezarejestrowanym podmiotom na działanie w Polsce. To sprawiało, że szara strefa wynosiła 90 %. Zagraniczne podmioty, działające nielegalnie, nie odprowadzały podatku. To sprawiało, że legalni bukmacherzy byli mniej konkurencyjni, a do budżetu nie były odprowadzane podatki. Jeden z działających w Polsce bukmacherów podał, że jego zyski wzrosły o prawie 120%. Dzięki zmianie przepisów obroty legalnych buków wzrosły o 2,4 mld zł w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Po wprowadzeniu znowelizowanych przepisów z polskiego rynku zakładów bukmacherskich online zniknęło lub zostało usuniętych (za sprawą działania rejestru domen zakazanych) kilkadziesiąt nielegalnych firm bukmacherskich, co znacznie poszerzyło możliwości działania firmom, posiadającym licencję MF na organizację zakładów wzajemnych w sieci.

Takie zezwolenie posiada 24 firm. My ze swojej strony polecamy w pierwszej kolejności bukmachera STS oraz operatora Fortuna. Dodatkowo naszym zdaniem warto rozważyć rejestrację w LVBET oraz forBET. Wszystkie rekomendacje znajdziecie w tabelce poniżej.

Najlepsi bukmacherzy internetowi w 2023 roku
Fortuna Zakłady Bukmacherskie zarejestruj się i odbierz bonus 1140 zł REJESTRACJA
STS Zakłady Bukmacherskie zarejestruj się i odbierz bonus 1240 zł REJESTRACJA
forBET Zakłady Bukmacherskie zarejestruj się i odbierz bonus 2110 zł REJESTRACJA
LVBET Zakłady Bukmacherskie zarejestruj się i odbierz bonus 1520 zł REJESTRACJA
Totolotek Zakłady Bukmacherskie zarejestruj się i odbierz bonus 1000 zł REJESTRACJA

Jeżeli chcecie przeanalizować sobie wszystkie dostępne na polskim rynku zakładów online bonusy i promocje, to odsyłamy Was do pełnego rankingu bonusów powitalnych, który możecie znaleźć w tym miejscu. Nasz ranking jest na bieżąco uaktualniany. Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2023.

Argumenty przeciwko skuteczności znowelizowanej ustawy

Wspomniany już, funkcjonujący od 1 lipca 2017 r. rejestr domen zakazanych uniemożliwia graczom dostęp do nielegalnych witryn hazardowych – w połowie kwietnia 2018 r. znajdowało się w nim ponad 1 600 firm. Sęk w tym, że powinno być ich znacznie więcej. Marta Kostka, Prezes Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich uważa, że zbiór stron nie jest aktualizowany wystarczająco często, nowe wpisy pojawiają się co najwyżej kilka razy w miesiącu.

Ponadto część podmiotów bez zezwolenia ministra finansów regularnie zmienia nazwy swoich domen internetowych, aby w ten sposób ominąć blokadę. Aktualizacje za tym nie nadążają. Wszystko to sprawia, że dalej funkcjonuje wiele portali, które działają wbrew polskiemu prawu. MF przyznaje, że Niestety można tak w nieskończoność. Pozostaje wiara, że jest to wystarczające utrudnienie dla graczy, którzy będą woleli wybrać legalnego bukmachera niż takiego, u którego aby zagrać, trzeba najpierw znaleźć aktualny adres internetowy.

Kolejnym mankamentem związanym z blokowaniem nielegalnych stron hazardowych jest łatwość obejścia prawa. Paweł Kobyliński, poseł Nowoczesnej potwierdza, że iż mamy sygnały, że polscy gracze obchodzą blokadyWystarczy przecież skorzystać z narzędzia VPN i wtedy również i z Polski można dowolnie korzystać z tych stron.

Powyższe argumenty wpływają na ostateczną ocenę skuteczności znowelizowanej ustawy hazardowej, której nie można nazwać całkowicie efektywną. Jednak, choć nie wszystkie problemy rynku hazardowego zostały całkowicie zlikwidowane, że nowelizacja przepisów pomogła znacząco poprawić sytuację w tym sektorze.

Warto wiedzieć o ustawie hazardowej

  • Od czasu wejścia w życie zmian w ustawie hazardowej KAS zarekwirowała 24 tys. niezarejestrowanych jednorękich bandytów
  • Rejestr domen zakazanych nie uwzględnia wszystkich nielegalnie działających firm hazardowych online – blokada dostępu do nich nie jest w pełni skuteczna
19.04.2018, 22:00
Aktualizacja: 19.04.2018, 22:00
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Odpowiedź na interpelację Pani Poseł Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz Pani Poseł Joanny Frydrych nr 17038 z dnia 24 listopada 2017r. w sprawie oceny skutków funkcjonowania nowelizacji ustawy o grach hazardowych, DKA8.054.17.2017, Warszawa14 grudnia 2017 r.
Komentarze (1)
Czy polska ustawa hazardowa jest skuteczna?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
B
skomentowano ponad miesiąc temu
Liczba niezarejestrowanych automatów znacznie spadła? Nie wydaje mi się, tym bardziej, że zanim TS zrobił cokolwiek na rynku pojawiły się już niehazardowe automaty do gier, które są zupełnie legalnie rozstawiane po lokalach. Gra wygląda jak ta na sypaku, ale po prostu nie ma w niej przypadku.

Inni czytali również

Ustawa hazardowa – tekst jednolity
Ustawa hazardowa – tekst jednolity
5854
119
W Polsce państwo kształtuje rynek gier hazardowych (w tym zakładów bukmacherskich) za pomocą ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, obowiązującej od 1 stycznia 2010 r. W trakcie jej opracowywania doszło jednak do wielu kontrowersji, z tzw. „aferą hazardową” włącznie.
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
2093
76
Gry na automatach, potocznie nazywanych „jednorękimi bandytami”, działających na podstawie przepisów pierwotnej wersji ustawy o grach hazardowych, to temat rzeka. Napisano o tym już kilkanaście prac naukowych i artykułów prasowych. Pomimo tego ustawodawca dopiero po przeszło sześciu latach obowiązywania ustawy hazardowej z 2009 roku zdecydował się na nowelizację przepisów i dostosowanie ich do realiów, panujących na rynku.
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 2
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 2
1016
37
Na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw objęto monopolem państwowym internetowe gry hazardowe (poza bukmacherstwem i loteriami promocyjnymi), a także automaty do gier (poza kasynem).
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
1219
52
Ustawa o grach hazardowych była kilkakrotnie nowelizowana, jednak zmiany, jakie uchwalono 15 grudnia 2016 r. wywołały wiele kontrowersji. Negatywnie na temat nowelizacji wypowiadali się m.in. zagraniczni bukmacherzy, działający w naszym kraju bez zezwolenia Ministra Finansów, którzy zapowiadali złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zarzucając Polsce naruszenie unijnych przepisów, dotyczących swobody przepływu dóbr i usług.
Hazard a reklama
Hazard a reklama
7027
177
Polska ustawa o grach hazardowych, uchwalona w 2009 r., a znowelizowana w 2017 r., w zasadzie zakazuje reklamowania hazardu – zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Co do zakładów wzajemnych, ustawa jest nieco bardziej liberalna – od początku można było reklamować zakłady w punkcie ich przyjmowania oraz na określonej w zezwoleniu Ministerstwa Finansów stronie internetowej.
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
1113
38
Rok po nowelizacji ustawy o grach losowych można stwierdzić, że pozwoliła ona znacznie ograniczyć szarą strefę, zwłaszcza w obrębie hazardu online oraz jednorękich bandytów. Dzięki utworzeniu rejestru domen zakazanych udział nielegalnych bukmacherów internetowych na polskim rynku spadł z 90% do 60% (według stowarzyszenia „Graj Legalnie”), zanikła też intensywna reklama ich oferty. Od 1 kwietnia 2017 r. poker poza kasynem przestał być przestępstwem.
Czy ustawę hazardową da się obejść?
Czy ustawę hazardową da się obejść?
2792
67
Stare przysłowie mówi, że przepisy są po to, aby je łamać. W przypadku ustawy o grach hazardowych sposobów na obejście prawa jest wiele, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania.
Czy gra na quizomatach to hazard?
Czy gra na quizomatach to hazard?
2663
72
Status prawny quizomatów od dawna budził kontrowersje – w skrócie można powiedzieć, że resort finansów traktuje je jak automaty do gier, ale istnieją wyroki sądów, kwestionujące ich związek z hazardem. Po nowelizacji ustawy hazardowej taka rozbieżność zdań może mieć poważne konsekwencje – podmiot urządzający takie gry, a także właściciel lokalu, w którym znajduje się maszyna, mogą zapłacić po 100 tys. zł kary.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.