poniedziałek, 5 czerwca 2023
Najnowsze: Manchester City - Inter Mediolan kursy i typy

Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych

23.05.2018, 13:53
Aktualizacja: 23.05.2018, 13:53
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny Fortuna
Oferta na bonus Fortuna VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Na czym polegają zmiany na rynku zakładów wzajemnych?
 2. Nowe przepisy, nowi bukmacherzy
  1. Legalni bukmacherzy z bonusami powitalnymi
 3. Główne zmiany przepisów dotyczących pokera, automatów i kasyn
 4. Warto wiedzieć o nowelizacji ustawy hazardowej
Jak nowelizacja ustawy hazardowej zmieniła rynek gier losowych

W Polsce brakowało przepisów realnie uniemożliwiających niezgodne z prawem działanie portali hazardowych. Dopiero blokownie witryn nielicencjonowanych buków oraz kasyn internetowych figurujących w Rejestrze pozwoliło ustabilizować sytuację na rynku online – w połowie maja 2018 r. wpisano do niego już 1 878 domen.

LEGALNI BUKMACHERZY W POLSCE

  Lista bukmacherów z licencją MF >  

Zwiększenie kompetencji służb kontrolnych oraz zaostrzenie kar za posiadanie jednorękich bandytów poza kasynem lub salonem gry spowodowało, że liczba hot spotów systematycznie spada, a ilość zarekwirowanych maszyn do lutego 2018 r. przekroczyła 24 000.

Na czym polegają zmiany na rynku zakładów wzajemnych?

screen komunikatu ze strony bet365
Bukmacher bet365 zamknął swoją stronę internetową dla mieszkańców Polski

Kurczenie się szarej strefy to jeden z efektów stworzenia rejestru domen zakazanych (art. 15f). Od 1 lipca 2017 r. wpisane do niego firmy bumacherskie (a także wirtualne kasyna czy pokerroomy) są blokowane przez operatorów Internetu a dostawcy płatności mają 30 dni, aby zaprzestać realizować ich przelewy. Prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej w sieci nie jest już zatem na terenie RP takie proste, więc wiele zagranicznych firm wycofało się z Polski (np. William Hill, Bet365 – na zdjęciu obok tekstu zamieszczamy treść komunikatu, który bukmacher zamieścił na swojej stronie internetowej, obecnie zamkniętej dla Polaków).

Rynek nie lubi jednak próżni, więc ich miejsce zaczęły zajmować spółki posiadające autoryzację MF tzw legalni bukmacherzy, które dzięki temu odnotowały znaczne powiększanie się obrotów – w 2016 r. wynosiły one 1,7 mld, a w 2017 r. – 3,3 mln zł (oznacza to wzrost o 94%). Prezes firmy bukmacherskiej Totolotek Adam Lamentowicz zauważył, że Tylko w kwietniu 2017 r. zanotowaliśmy podobną liczba rejestracji wśród klientów online, co w całym 2016 r. Gracze przenieśli się do legalnie działających firm. Przełożyło się to również na wartość polskiego rynku zakładów sportowych – przed nowelizacją ustawy hazardowej szacowano go na 5 mld zł, a obecnie – ok. 8 mld zł.

Nowe przepisy, nowi bukmacherzy

Uszczelnienie prawa hazardowego (czytaj: efektywne blokowanie nielegalnych buków online) skłoniło zagraniczne spółki organizujące zakłady wzajemne do ubiegania się o polską licencję. W lipcu 2017 r. w resorcie finansów rozpatrywano 17 wniosków (oficjalnie potwierdził złożenie wniosku Unibet, który jednak dotychczas nie otrzymał zezwolenia resortu finansów na działalność w Polsce). W efekcie w grudniu 2017 r. zezwolenie na przyjmowanie zakładów wzajemnych w punktach stacjonarnych uzyskał rumuński bukmacher Superbet (nr PS4.6831.4.2017). Od 22 marca 2018 r. legalnie można obstawiać zakłady również w polskiej firmie bukmacherskiej Totalbet (w punktach stacjonarnych i online – nr licencji PS4.6831.15.2017), która jest kolejnym legalnym bukmacherem na polskim rynku.

Ranking legalnych bukmacherów w Polsce

Jak widać bukmacherów nie odstrasza 12% podatek od gier ani inne ustawowe wymogi, określone w art. 36 ustawy hazardowej. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie także inne spółki, takie jak bwin czy Expekt zainteresują się zalegalizowaniem swojej działalności w naszym kraju.

Legalni bukmacherzy z bonusami powitalnymi

Obecnie na polskim rynku legalnie działa już 24 bukmacherów, z czego większość umożliwia typowanie zakładów sportowych w internecie. Każdy z nich oferuje też graczom atrakcyjne bonusy i promocje bukmacherskie, w tym wysokie bonusy powitalne dla nowych typerów - bonusy od wpłaty, cashbacki oraz darmowe zakłady bukmacherskie. Poniżej przedstawiamy Wam pełną listę legalnych buków i ich propozycje powitalne.

Najlepsi bukmacherzy z rejestracją online
Rekomendowany bukmacher Bonus powitalny Darmowe konto
LVBET  Na start 1590 zł  REJESTRACJA - opis  
Fortuna  Na start 1140 zł  REJESTRACJA - opis
Betclic 
Na start 550 zł 
REJESTRACJA - opis
STS   Na start 1279 zł  REJESTRACJA - opis
BetFan  Na start 3100 zł  REJESTRACJA - opis
PZBuk  Na start 500 zł  REJESTRACJA - opis
forBET   Na start 2110 zł  REJESTRACJA - opis
Milenium  Na start 1650 zł REJESTRACJA - opis
TOTALbet  Na start 5020 zł  REJESTRACJA - opis
eToto  Na start 300 zł  REJESTRACJA - opis
Totolotek   Na start 1049 zł  REJESTRACJA - opis
eWinner  Na start 1170 zł  REJESTRACJA - opis

Główne zmiany przepisów dotyczących pokera, automatów i kasyn

Rewolucyjne zmiany zaszły także w sferze internetowych gier hazardowych – udział w nich przestał być przestępstwem, pod warunkiem, że grać się będzie w państwowym kasynie online, ponieważ urządzanie gier w sieci objęto monopolem państwa (art. 5 ust. 1b). Totalizator Sportowy wybrał już wykonawcę projektu eKasyno – estońska firma Playtech ma je otworzyć między wrześniem a listopadem 2018 r. Granie w sieci na innych portalach jest karalne (art. 29a) – witryny takie umieszczane są w rejestrze domen zakazanych.

Od 1 kwietnia 2017 r. z automatów można korzystać poza kasynem tylko w salonach gry prowadzonych przez Totalizator Sportowy na zasadzie monopolu państwa (art. 5 ust. 1c, 2). Jeśli Służba Celna wykryje niezarejestrowane urządzenia, to karę 100 000 zł zapłaci nie tylko ich właściciel, ale także najemca lokalu, co skutecznie zniechęca do uczestniczenia w nielegalnym procederze. Funkcjonariusze KAS na bieżąco informują o kolejnych udanych akcjach – przykładowo, 19 kwietnia 2018 r. w Myśliborzu zarekwirowano 10 jednorękich bandytów.

Kod bonusowy do najlepszych promocji powitalnych u legalnych bukmacherów

Do 31 marca 2017 r. pokerzyści mogli grać jedynie w kasynach – znowelizowana ustawa hazardowa zliberalizowała te zasady. Turnieje pokerowe mogą urządzać poza kasynem nie tylko spółki mające koncesje na prowadzenie kasyna, ale tez osoby fizyczne, prawne oraz stowarzyszenia czy fundacje (art. 6a ust. 1 i 4). Trzeba je zgłosić dyrektorowi izby administracji skarbowej oraz spełnić inne wymogi określone w art. 6a.

Warto wiedzieć o nowelizacji ustawy hazardowej

 • Utworzenie rejestru domen zakazanych pozwoliło ograniczyć szarą strefę hazardu internetowego, co pomogło legalnym bukmacherom zwiększyć obroty
 • Od 1 kwietnia 2017 r. można grać w pokera poza kasynem, ale należy zgłaszać takie turnieje dyrektorowi izby administracji skarbowej
 • Stale spada ilość nielegalnych automatów do gier dzięki podwyższeniu kar (z 12 000 do 100 000 zł za 1 maszynę)
Źródła
Zwiń
 1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
 2. Ocena skutków regulacji Ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych i zmianie innych ustaw z 20 maja 2016 r. Ministerstwa Finansów.
Komentarze (0)
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Stowarzyszenia licencjonowanych bukmacherów w Polsce cz.1
Stowarzyszenia licencjonowanych bukmacherów w Polsce cz.1
1996
64
Na terenie RP najbardziej znane są dwa stowarzyszenia zrzeszające legalne spółki, przyjmujące zakłady wzajemne: Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPPFB) oraz Stowarzyszenie na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”. Oba mają podobne cele: ochronę przed nieuczciwą konkurencją oraz budowanie pozytywnego wizerunku branży bukmacherskiej.
Proces notyfikacji polskiej ustawy hazardowej
Proces notyfikacji polskiej ustawy hazardowej
1635
35
Niewątpliwie prawo gospodarcze jest jedną z tych dziedzin życia społecznego, które oddziałuje w sposób międzynarodowy – choćby przez to, że zagraniczni przedsiębiorcy mogą prowadzić biznes w Polsce i na odwrót. Zasada swobody wymiany towarów i usług, która jest wiodącym przesłaniem Unii Europejskiej, wymusiła stworzenie mechanizmów, pozwalających na kontrolowanie krajów członkowskich w zakresie przestrzegania prawa międzynarodowego. Ma to zastosowanie m.in. w przypadku przepisów o grach losowych.
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
2095
76
Gry na automatach, potocznie nazywanych „jednorękimi bandytami”, działających na podstawie przepisów pierwotnej wersji ustawy o grach hazardowych, to temat rzeka. Napisano o tym już kilkanaście prac naukowych i artykułów prasowych. Pomimo tego ustawodawca dopiero po przeszło sześciu latach obowiązywania ustawy hazardowej z 2009 roku zdecydował się na nowelizację przepisów i dostosowanie ich do realiów, panujących na rynku.
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
Echa nowelizacji ustawy o grach hazardowych cz. 1
1220
52
Ustawa o grach hazardowych była kilkakrotnie nowelizowana, jednak zmiany, jakie uchwalono 15 grudnia 2016 r. wywołały wiele kontrowersji. Negatywnie na temat nowelizacji wypowiadali się m.in. zagraniczni bukmacherzy, działający w naszym kraju bez zezwolenia Ministra Finansów, którzy zapowiadali złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zarzucając Polsce naruszenie unijnych przepisów, dotyczących swobody przepływu dóbr i usług.
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.1
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.1
1046
25
Obowiązująca od 2010 r. w Polsce ustawa o grach hazardowych doczekała się  w 2017 roku gruntownej nowelizacji z zakresu organizowania zakładów wzajemnych, gier online oraz gier na automatach. Była to odpowiedź na nieefektywną regulację, gdyż prawo działało tylko w teorii, a praktyka i życie pokazało, iż hazard ma się w Polsce bardzo dobrze. Czy jednak nowelizacja wprowadziła realną poprawę sytuacji w tym zakresie?
Czy gra na quizomatach to hazard?
Czy gra na quizomatach to hazard?
2669
72
Status prawny quizomatów od dawna budził kontrowersje – w skrócie można powiedzieć, że resort finansów traktuje je jak automaty do gier, ale istnieją wyroki sądów, kwestionujące ich związek z hazardem. Po nowelizacji ustawy hazardowej taka rozbieżność zdań może mieć poważne konsekwencje – podmiot urządzający takie gry, a także właściciel lokalu, w którym znajduje się maszyna, mogą zapłacić po 100 tys. zł kary.
Nowelizacja ustawy hazardowej: przemyślany akt czy bubel prawny? cz.2
Nowelizacja ustawy hazardowej: przemyślany akt czy bubel prawny? cz.2
1164
25
Po latach funkcjonowania ustawy hazardowej z 2009 roku stało się jasne, że nie daje ona państwu dostatecznych kompetencji do walki z nielegalnym hazardem: punkty z nielicencjonowanymi automatami do gier rosły jak grzyby po deszczu, a nielegalni bukmacherzy online bez konsekwencji oferowali swoje usługi Polakom, kontrolując niemal cały rynek. Kres temu stanowi rzeczy miała położyć nowelizacja ustawy. Czy jednak faktycznie jej się to udało?
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych – minusy
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych – minusy
1315
52
Nowelizację ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie w kwietniu ocenia się pozytywnie, jednak nie oznacza to, że jest ona pozbawiona wad. Krytycznie ocenia się mało precyzyjne sformułowania, dotyczące jednorękich bandytów, pozwalające urządzać gry na quizomatach. Pewne kontrowersje budzi też konstrukcja prawna użyta do rozszerzenia kręgu osób, które można karać za nielegalne automaty.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.