niedziela, 24 stycznia 2021
Najnowsze: Weekendowe typy na NBA

Jak grać legalnie u bukmacherów?

Prosty i przejrzysty poradnik, który pozwoli Wam zawierać legalnie zakłady bukmacherskie przez internet u sprawdzonych operatorów.

Odbierz kod promocyjny Betclic Oferta na bonus Betclic VIP ważna do 31 stycznia 2021
Spis treści
Rozwiń
  1. Po czym poznać legalnego bukmachera?
  2. Licencja i siedziba zdradzają nielegalnych bukmacherów
  3. Sponsoring – przywilej legalnych buków
  4. Co zyskujemy, obstawiając u legalnych bukmacherów?
  5. Legalne granie u bukmacherów: bonusy powitalne i kody promocyjne
  6. Warto wiedzieć o legalnych polskich bukmacherach
dłoń trzymająca telefon z aplikacją do typowania
W jaki sposób rozpoznać legalnego bukmachera i stawiać zakłady zgodnie z prawem?

Ustawa o grach hazardowych jasno określa kryteria, jakie musi spełniać spółka, przyjmująca zakłady bukmacherskie – przede wszystkim jest to posiadanie zezwolenia na działalność bukmacherską oraz regulaminu zatwierdzonego przez MF.

  Lista legalnych polskich bukmacherów  

Aktualny ranking licencjonowanych buków >

Bukmacherzy prowadzący działalność online (przez stronę internetową lub specjalną aplikację mobilną na telefon komórkowy lub tablet) zwykle zamieszczają je w formie skanu z pieczątką i podpisem ministra finansów na swojej stronie. Adresy ich portali mają końcówkę .pl, co także odróżnia je od nielegalnych buków. Obecnie 9 na 10 typerów obstawia swoje elektroniczne kupony online u legalnych bukmacherów. Najczęściej wybierają oni następujący zestaw buków: STS Zakłady Sportowe, eFortuna, PZBuk oraz eWinner Zakłady Bukmacherskie. Wszyscy wymienieni bukmacherzy oferują mega oferty, wysoki kursy i super bonusy bukmacherskie na start. 

Po czym poznać legalnego bukmachera?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dany bukmacher działa w naszym kraju legalnie, jest wejście na stronę resortu finansów, gdzie publikowany jest wykaz spółek, którym udzielono zezwolenia na organizowanie zakładów wzajemnych w punktach naziemnych oraz przez Internet – są to dwie różne listy, ponieważ zgodne z art. 6 ust. 3 ustawy hazardowej licencji udziela się odrębnie na działalność stacjonarną oraz w sieci. Z obiema listami możecie się zapoznać na stronie Ministerstwa Finansów.

Mimo, że większość działających na polskim rynku firm bukmacherskich przyjmuje zakłady na oba sposoby (w sieci i stacjonarnie), to należy pamiętać, że rumuński Superbet i Traf (warszawska firma bukmacherska z grupy kapitałowej Totalizatora Sportowego, która zajmuje się organizacją i sprzedażą zakładów na wyścigi konne na torze w Służewcu) jak na razie mogą działać tylko w punktach naziemnych. Co więcej, Totalbet, który licencję MF na zakłady bukmacherskie w punktach stacjonarnych uzyskał bez problemów, nie posiada jeszcze lokali naziemnych. 

Baner potwierdzający legalność bukmachera eFortuna na polskim rynku zakładów bukmacherskich
Bukmacher Fortuna to legalny polski operator zakładów sportowych

Pozostali organizatorzy zakładów bukmacherskich funkcjonują zarówno w sieci, jak i za pośrednictwem lokali naziemnych, których posiadają – w zależności od bukmachera – od kilkudziesięciu do kilkuset. Najwięcej punktów naziemnych ma Fortuna – jest ich aż 613, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Dobrze rozbudowaną siecią lokali stacjonarnych dysponuje także STS, który posiada ponad 430 punktów, z kolei Totolotek posiada około 350 lokali przyjmowania zakładów sportowych. Milenium przyjmuje zakłady w ponad 150 punktach stacjonarnych, eToto dysponuje czterdziestoma lokalami, a na końcu stawki plasuje się LVBET Zakłady Bukmacherskie, który posiada około 32 punkty, skupiając się głównie na działalności internetowej.

Licencja i siedziba zdradzają nielegalnych bukmacherów

Nielegalni bukmacherzy zwykle legitymują się licencją z Malty lub innego raju podatkowego, gdzie zwykle mają też swoją siedzibę. Ci, którzy w Polsce działają zgodnie z prawem, muszą mieć siedzibę na terenie RP. W przypadku firm zagranicznych wymaga się ustanowienia przedstawiciela albo funkcjonowania w formie oddziału (art. 6 ust. 5 i 7a ust.1 ustawy hazardowej).

Z tego względu przed postawieniem zakładu warto sprawdzić w dolnej części strony www siedzibę buka oraz jego licencję. Autoryzowani bukmacherzy mają siedziby polskich miastach. I trzeba o tym pamiętać. Jeżeli bukmacher ma siedzibę w Polsce i licencję Ministerstwa Finansów, to wówczas śmiało można zabrać się za obstawianie zakładów bukmacherskich u takiego operatora zakładów sportowych.

Sponsoring – przywilej legalnych buków

Legalni bukmacherzy mają również dodatkowy atut – wspierają polski sport. Zgodnie z art. 29 ust. 3 ww. ustawy mogą oni informować o sponsorowaniu drużyn, więc chętnie z tego korzystają. Służy to rozwojowi nie tylko piłki nożnej (choć to właśnie najwięcej klubów futbolowych korzysta ze wsparcia finansowego ze strony firm bukmacherskich), ale także piłki ręcznej, siatkówki, żużlu oraz innych imprez sportowych.

Niemal wszyscy licencjonowani bukmacherzy sponsorują polskie drużyny sportowe – jedynie Totalbet nie dołączył jeszcze do tego grona, jednak zapewne już niedługo się to zmieni. Najchętniej swoje firmy w polskim sporcie reklamują następujący bukmacherzy: Betclic, STS oraz PZBuk Online i LVBET Zakłady Bukmacherskie.

Co zyskujemy, obstawiając u legalnych bukmacherów?

Dla większości graczy najważniejsze jest bezpieczeństwo przelewu – nikt przecież nie chce, aby jego wygrana została zablokowana przez bank, a to właśnie grozi przy obstawianiu u nielegalnych bukmacherów. Na mocy art. 15g ww. ustawy operatorzy płatności mają zakaz realizowania transakcji finansowych na rzecz nielegalnych bukmacherów wpisanych do na bieżąco uaktualnianego rejestru domen zakazanych. Operacje takie łatwo namierzyć, ponieważ są one oznaczone kodem MCC o numerze 7995.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji ustawy hazardowej, wzywała banki do zaprzestania obsługiwania przelewów związanych z nielegalnym hazardem – zakończyło się to zamrożeniem wypłat wygranych dla graczy, obstawiających u bet-at-home. Następnie KNF wydał komunikat dotyczący zakazu współpracy dostawców płatności z nielicencjonowanymi bukmacherami.

Aspekt finansowy jest na tyle ważną kwestią przy obstawianiu, że warto przejść przez rejestrację na stronach licencjonowanych spółek, przyjmujących zakłady w sieci. Należy podkreślić, że dane, jakich oni wymagają, niewiele różnią się od tych, które trzeba podać u nielegalnych buków, takich jak Expekt czy Unibet.

W praktyce chodzi o  wpisanie numeru konta bankowego, informacji z dowodu osobistego oraz załączenie jego skanu/zdjęcia – to chyba nie jest bariera nie do przejścia. Dzięki tym informacjom bukmacherzy mogą weryfikować pełnoletność graczy oraz ich tożsamość. Korzystają na tym także osoby obstawiające, ponieważ nikt inny nie zarejestruje się na ich dane.

Infografika przedstawia wszystkich legalnych bukmacherów, którzy na polskim rynku zakładów online działają zgodnie z prawem
Kompletna lista legalnych bukmacherów

Omawiając aspekt obstawiania przez internet, warto również wspomnieć o adresach www legalnie działających w naszym kraju bukmacherów internetowych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą hazardową, każdy licencjonowany buk online musi działać na stronie internetowej, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych (art. 15d ustawy) – w praktyce oznacza to po prostu, że adres legalnej strony musi być zakończony skrótem .pl. 

Problem polega na tym, że często nielicencjonowane firmy zamieszczają adresy z końcówką .pl, a potem przekierowują graczy na strony z zakończeniem .com, co może być mylące, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki adres widnieje na pasku wyszukiwarki już po przekierowaniu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat weryfikacji legalności bukmachera, w naszym serwisie przeczytasz również, jakie warunki musi spełniać legalny bukmacher, aby mógł świadczyć usługi na terytorium Polski (punkty stacjonarne + oferowanie usług bukmacherskich za pośrednictwem internetu) oraz jak sprawdzić, czy bukmacher jest legalny w Polsce. Warto zaznajomić się z tymi tekstami, albowiem gra u legalnego polskiego bukmachera zapewnia 100% bezpieczeństwo środków pieniężnych na saldzie gotówkowym.

Legalne granie u bukmacherów: bonusy powitalne i kody promocyjne

Bukmacherzy z koncesją Ministerstwa Finansów regularnie przygotowują dla swoich graczy atrakcyjne bonusy i promocje bukmacherskie, które w niczym nie ustępują ofercie zagranicznych bukmacherów. Szczególnie warte uwagi są wysokie bonusy powitalne, które oferuje większość legalnych bukmacherów.

Warto również podczas zakładania darmowego konta bukmacherskiego skorzystać ze specjalnego kodu promocyjnego LEGALSPORT, który umożliwia otrzymanie najkorzystniejszych na rynku warunków przy darmowej rejestracji nowego profilu typera. Przykładowo, zakładając konto gracza z kodem Milenium można zyskać aż 760 zł od pierwszej wpłaty, a do tego darmowy zakład 10 zł i specjalny bonus 20 zł - oba bonusy można wykorzystać na dowolne typy online znajdujące się w ofercie bukmachera Milenium, a darmowe konto forBET z kodem promocyjnym pozwala zyskać nawet 2110 zł bonusu powitalnego.

No i nie można zapomnieć w tym momencie o lvbet kodzie bonusowym do bonusu powitalnego max, dzięki któremu można zgarnąć 1500 zł na start od dwóch pierwszych wpłat oraz freebet 20 zł za bezpłatną rejestrację z kodem promocyjnym.

Warto wiedzieć o legalnych polskich bukmacherach

  • Listy licencjonowanych bukmacherów są ogólnie dostępne na stronie resortu finansów – spółki te mają siedziby na terenie Polski.
  • Obstawianie u firm bukmacherskich mających zezwolenie MF daje gwarancję wypłaty wygranej.
  • Autoryzowani bukmacherzy sponsorują drużyny sportowe, więc grając u nich wpiera się polski sport.
Źródła
Zwiń
  1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018.
Inni czytali również

Komentarze i opinie (1)

Jak grać legalnie u bukmacherów?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
LegalnyBuk
skomentowano ponad miesiąc temu
Czy Superbet stara się o licencję online? Fajnie nawet działa ten buk, ale chodzenie do niego non-stop jest trochę męczące :D Lepiej byłoby stawiać przez neta.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.