poniedziałek, 20 marca 2023
Najnowsze: Boost 150.00 na FC Barcelona - Real Madryt (19.03)

Regulacje w zakresie gier losowych w Polsce oraz innych krajach

Jakie regulacje w zakresie zakładów bukmacherskich i innych gier losowych obowiązują w Polsce i jak się mają do przepisów w innych krajach?

Odbierz kod promocyjny LVBET
Oferta na bonus LVBET VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Blokowanie nielegalnych stron hazardowych powszechnie stosowane w Europie
  2. Podwójna blokada nielegalnych operatorów hazardowych również na Litwie i w Estonii
  3. Monopol państwa na gry na automatach na bazie modelu skandynawskiego
  4. Rygorystyczne zasady organizowania gier hazardowych
  5. Warto wiedzieć o regulacjach hazardowych w Europie
Regulacje w zakresie gier hazardowych - Polska na tle Europy

Jedną z takich dziedzin jest prawo w zakresie gier losowych i zakładów bukmacherskich, które nie jest objęte procesem harmonizacji UE. Tak, więc państwa mają dowolność w przypadku wprowadzania poszczególnych regulacji prawnych.

LEGALNI BUKMACHERZY W POLSCE

  Lista bukmacherów z licencją MF >  

Z tej możliwości skorzystał polski ustawodawca, z tym, że wprowadzając swoje rozwiązania inspirował się prawodawstwem innych krajów UE. Które konkretnie rozwiązania, wprowadzone przez znowelizowaną w 2017 roku ustawę hazardową, zaczerpnięto z innych państw?

Blokowanie nielegalnych stron hazardowych powszechnie stosowane w Europie

Narzędziem, o którym było głośno w związku z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, był Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, czyli tzw. rejestr domen zakazanych. Ustawodawca założył, że w rejestrze umieszczane będą adresy witryn internetowych operatorów hazardowych online bez licencji MF, którzy, mimo zmian w polskim prawie, próbują dotrzeć ze swoją ofertą do mieszkańców naszego kraju. Konsekwencją dodania strony do rejestru domen zakazanych jest konieczność zablokowania dostępu do niej przez dostawców internetu, więc w praktyce polski gracz nie ma możliwości, by postawić zakład wzajemny lub zagrać w pokera za pośrednictwem takiej witryny.

Na etapie prac nad nowelizacją ustawy podnoszono, iż rejestr MF jest sprzeczny z prawem międzynarodowym, krajowym oraz ogranicza wolność Internetu. Ustawodawca oczywiście nie zgodził się z tą argumentacją i stworzył narzędzie skutecznie blokujące nielegalnych dostawców usług hazardowych. Przy czym wszelkie obowiązki techniczne przeniósł na dostawców usług internetowych.

Zakłady bukmacherskie forBET
Legalny bukmacher to legalna i bezpieczna gra
forBET Zakłady Bukmacherskie posiada licencję MF
Rejestracja online

Podnoszenie powyższych argumentów może dziwić, ponieważ podobne narzędzie było już znane w Europie i powszechnie stosowane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Blokowanie dostępu do stron internetowych oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia stosuje się m. in. we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Austrii i Belgii, a także w krajach tzw. nowej Unii, a więc w Rumunii, Łotwie i Estonii.

Podwójna blokada nielegalnych operatorów hazardowych również na Litwie i w Estonii

Polski ustawodawca zdecydował się w swojej regulacji na zastosowanie tzw. modelu hybrydowego. Większość państw europejskich, wprowadzając rejestr blokujący witryny nielegalnych organizatorów gier hazardowych, nie decydowała się na zastosowanie kolejnego środka, jakim jest blokada transferów finansowych pomiędzy organizatorem hazardu bez licencji a dostawcą usług płatniczych. Polska wprowadziła obydwa środki podobnie, jak Litwa i Estonia. Samą blokadę bez stworzenia rejestru stosuje Litwa.

Monopol państwa na gry na automatach na bazie modelu skandynawskiego

Wraz z nowelizacją ustawy hazardowej wprowadzono w Polsce monopol państwa na organizację gier hazardowych na tzw. automatach. Od 1 kwietnia 2017 r. tylko państwowy organizator może świadczyć usługi gier hazardowych na „jednorękich bandytach”, w punktach stacjonarnych, poza kasynami gry. Taki model jest nazywany modelem skandynawskim, w którym do państwowym spółek należy większość rynku legalnych gier na automatach. Nazwa oczywiście wzięła swoją nazwę od krajów, w których obowiązuje powyższe rozwiązanie – jak nietrudno się domyślić są to kraje Europy północnej: Norwegia, Szwecja oraz Finlandia.

Rygorystyczne zasady organizowania gier hazardowych

W Polsce, zgodnie z ustawą o grach hazardowych, aby świadczyć usługi z tego zakresu należy posiadać wydane przez Ministra Finansów – zależnie od rodzaju gry, zezwolenie, koncesje, licencję itp. Do tego w niektórych przypadkach podmiot powinien posiadać odpowiednią formę prawną czy określony kapitał zakładowy, jak np. w przypadku kasyna gry, gdzie wymagana jest forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna. Również legalny bukmacher musi spełniać kryteria co do formy prawnej (forma spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz posiadać określony w ustawie kapitał zakładowy (nie mniej niż 2 000 000 zł).

Ranking legalnych bukmacherów internetowych w Polsce - infografika

Są jednak kraje, które bezwzględnie wykluczają możliwość prowadzenia danego rodzaju gry. I tak na Cyprze czy w Irlandii nie można prowadzić kasyn, a w Chinach hazard online jest całkowicie zakazany. Pozostając przy tematyce Azji warto wspomnieć, iż w Japonii każdy rodzaj hazardu, jest zabroniony i nie istnieją legalne punkty, w których można zagrać w różnego rodzaju gry. Japończycy jednak, podobnie jak Polacy, lubią obchodzić przepisy – by móc legalnie korzystać z hazardu wymyślili grę zwaną „pachinko”. Przypomina ona tzw. flipery, ale ze zręcznością nie ma nic wspólnego. Wystarczy włożyć kulkę do automatu i strzelić, używając do tego całej siły. Jeśli wspomniana kulka wpadnie w odpowiedni kanalik, prowadzący w dół automatu, gracz wygrywa kolejne kulki, które zamienia później w kasie na pieniądze.

Istnieją również kraje, w których warunkiem ubiegania się o pozwolenie na organizowanie określonego rodzaju gier hazardowych, jest posiadanie siedziby w danym państwie. Takie regulacje istnieją w Austrii, Czechach, Estonii i na Litwie, a także w Łotwie, na Malcie, Słowacji i Słowenii.

Z kolei w Belgii, Holandii i Finlandii dany podmiot, świadczący usługi w zakresie określonego rodzaju gry hazardowej, nie może starać się o możliwość organizowania innej gry. Taki zakaz posiadania więcej niż jednego zezwolenia ma za zadanie sprawić, aby usługi hazardowe nie kumulowały się w ramach jednego podmiotu.

Warto wiedzieć o regulacjach hazardowych w Europie

  • Narzędzie blokujące dostęp do nielegalnych stron hazardowych jest wykorzystywane w większości państw UE;
  • Transfery finansowe na rzecz nielegalnych podmiotów hazardowych zabronione są w Polsce, Łotwie, Litwie i Estonii;
  • Monopol państwa to tzw. „model skandynawski”, wywodzący się z Norwegii, Szwecji i Finlandii;
  • W Japonii zakazany jest całkowicie hazard, jednak przepisy są skutecznie omijane.
17.07.2018, 15:14
Aktualizacja: 17.07.2018, 15:14
Autor: R. Legalsport.pl
Komentarze (1)
Regulacje w zakresie gier losowych w Polsce oraz innych krajach
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
achoma
skomentowano ponad miesiąc temu
Od razu było wiadomo że legalne salony gier z automatami będą przynosiły ogromne zyski dla państwa.

Inni czytali również

Regulacje hazardowe w Niemczech i w Polsce
Regulacje hazardowe w Niemczech i w Polsce
5406
121
W Polsce etap zmian w przepisach hazardowych mamy już za sobą – znowelizowana ustawa o grach losowych weszła w życie 01.04.2017 r. W Niemczech natomiast proces zmian legislacyjnych w tym sektorze rozpoczął się w 2012 r. i trwa do dziś. Najważniejszym aktem ustawodawczym jest Traktat Międzystanowy o hazardzie (ISTG) z 2012 r., który wyznacza zasadnicze ramy prawne hazardu online i offline.
Podatek od gier hazardowych: Holandia a Polska
Podatek od gier hazardowych: Holandia a Polska
5647
138
Opodatkowanie gier hazardowych reguluje w Holandii ustawa z 1961 r. o podatku od gier, natomiast w Polsce ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach losowych. Dotychczasowe uregulowania prawne uznano w Królestwie Niderlandów za nieadekwatne do rosnącego zainteresowania hazardem i zakładami bukmacherskimi.
Podatki od gier hazardowych: Hiszpania a Polska
Podatki od gier hazardowych: Hiszpania a Polska
2065
53
Zasady opodatkowania hazardu w Hiszpanii zasadniczo różnią się od polskich, ponieważ mają one związek z tym, czy na danym obszarze obowiązuje ustawodawstwo autonomicznego regionu czy przepisy federalne, czyli ustawa hazardowa. Tymczasem w Polsce, zgodnie z ustawą o grach losowych, wysokość stawek podatkowych oraz podstawy opodatkowania gier hazardowych zależy od ich rodzaju, a nie od lokalizacji – na terenie całego kraju obowiązują u nas takie same normy prawne.
Regulacje hazardowe w Holandii i w Polsce
Regulacje hazardowe w Holandii i w Polsce
3462
88
Holandia uchodzi liberalne państwo – zalegalizowano tam eutanazję oraz sprzedaż marihuany, ale przepisy dotyczące hazardu są bardzo restrykcyjne. Wszystkie legalne gry hazardowe pozostają pod ścisłą kontrolą rządu. W 2016 r. niderlandzki organ nadzorujący hazard Kansspelautoriteit (KSA) poprosił Apple i Google o usunięcie wszelkich nielegalnych aplikacji hazardowych online z urządzeń mobilnych Holendrów.
Podatki od gier hazardowych: Estonia a Polska
Podatki od gier hazardowych: Estonia a Polska
1255
52
Obowiązujące opodatkowanie gier hazardowych w Estonii reguluje ustawa z dnia 22 kwietnia 2009 r. o podatku od gier hazardowych, która weszła w życie 1 czerwca 2009 r. 
Podatki od gier hazardowych: Francja a Polska
Podatki od gier hazardowych: Francja a Polska
3204
59
Kwestia opodatkowania hazardu leży w kompetencji każdego z państw. Na przykładzie Polski i Francji widać, jak różne podejścia do tej kwestii podatku od gier można zastosować. Interesującym rozwiązaniem ustawodawstwa francuskiego jest obłożenie niektórych rodzajów gier hazardowych, takich jak kasyna, nie tylko podatkiem przewidzianym we Francuskim Kodeksie Podatkowym, ale także podatkiem płaconym dla miasta, gdzie znajduje się kasyno.
Podatki od gier na pieniądze: Grecja a Polska
Podatki od gier na pieniądze: Grecja a Polska
1467
53
W Polsce, zgodnie z ustawą o grach hazardowych, podatek od gier jest podatkiem od obrotów, natomiast w Grecji, podobnie jak w większości państw UE, gry hazardowe są objęte podatkiem od przychodów brutto z gier (Gross Gambling Revenue – GGR). 
Podatki od gier hazardowych na Gibraltarze
Podatki od gier hazardowych na Gibraltarze
1471
69
Od 1713 r. Gibraltar jest jednym z dziewięciu terytoriów zależnych Wielkiej Brytanii, jednak jego system podatkowy jest ukształtowany odmiennie niż w Anglii. Ten niewielki (jego powierzchnia to 6,55 km2) położony na skraju Półwyspu Iberyjskiego kraj jest znany głównie z tego, że uchodzi za uchodzi za „raj podatkowy”, posiadający bardzo liberalne ustawodawstwo w tym zakresie. Brexit nie powinien zmienić tego statusu.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.