sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

Jak bukmacherzy chronią dane osobowe graczy? cz.2

Przeczytaj, dlaczego tak ważne jest, aby korzystać z ofert legalnych bukmacherów.

Odbierz kod promocyjny STS
Oferta na bonus STS VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Jak wygląda wdrożenie procedur ochrony danych?
  2. Kto poza bukmacherem może uzyskać dostęp do danych?
  3. Dlaczego bezpieczniej korzystać z legalnych bukmacherów?
  4. Legalne zakłady bukmacherskie online
  5. Warto wiedzieć
W jaki sposób operatorzy bukmacherscy chronią dane klientów
Ochrona danych osobowych graczy u bukmachera – na czym polega?

Gwarancji takiej nie ma, jeśli postawi się zakład u zagranicznych bukmacherów bez licencji, takich jak Expekt, Bwin czy Betsafe. W razie pojawienia się problemów z zachowaniem poufności wsparcie techniczne może nie być się dostatecznie skuteczne.

 LEGALNE ZAKŁADY BUKMACHERSKIE 
 Betfan, Fortuna, Betclic, STS, forBET... 
 Zobacz porównanie na 2023 

W pierwszej części naszego tekstu skupiliśmy się na tym, jak wygląda ochrona danych osobowych graczy u bukmachera i jak długo mogą oni przechowywać uzyskane od graczy dane. Tym razem przeczytacie, jak te regulacje wyglądają w praktyce oraz komu legalny bukmacher może udostępnić dane osobowe gracza.

Informacje dotyczące kart kredytowych, konta bankowego czy numeru PESEL mogą w niepowołanych rękach zostać wykorzystane do zawierania transakcji finansowych w cudzym imieniu, wyłudzania kredytów lub innych przestępstw.

Legalne zakłady na POKERSTS BrtaGames - specjalny bonus 20 zł dla Ciebie
Legalne zakłady na POKER
STS BrtaGames - specjalny bonus 20 zł dla Ciebie
6.85 Zagraj w

W związku z tym autoryzowane spółki, przyjmujące zakłady bukmacherskie jak STS, eWinner czy Betclic (TU lista legalnych firm), dbają o ochronę powierzonych im przez graczy informacji.

Na ich stronach internetowych można znaleźć zakładki dotyczące zasad ochrony danych osobowych oraz polityki prywatności – podawane są tam wiadomości o przysługujących graczom uprawnieniach.

Jak wygląda wdrożenie procedur ochrony danych?

forBET - zasady polityki prywatności
Polityka prywatności legalnego bukmachera forBET

Bezpieczeństwo danych osobowych graczy polega nie tylko na wykorzystywaniu uzyskanych informacji ściśle z ich przeznaczeniem, w warunkach uniemożliwiających ich zniszczenie lub zmianę, ale także na zapewnieniu bezpiecznego połączenia online.

  DARMOWY ZAKŁAD - 20 ZŁ BEZ DEPOZYTU
 Przeczytaj jak postawić kupon za free 

Przykładowo, legalny bukmacher internetowy forBET koduje połączenia internetowe w systemie SSL. Na swojej stronie internetowej iforbet.pl wyjaśnia on, że polega to na szyfrowaniu informacji przekazywanych przez Klienta, co uniemożliwia podgląd treści w sieci. Kodowanie z wykorzystaniem protokołu SSL z 2048-bitowym szyfrowaniem zastosowane jest przy naszych stronach www, gdzie dokonywane są płatności online. Serwis internetowy www.iforbet.pl wykorzystuje również zaporę ogniową tworzącą barierę pomiędzy serwerem witryny, a Internetem.

Kto poza bukmacherem może uzyskać dostęp do danych?

Osoby, które mogą uzyskać dostęp do danych osobowych graczy, można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej zaliczają się podmioty współpracujące z bukmacherem, które otrzymują informacje dotyczące jego klientów, aby zapewnić ich profesjonalną obsługę. Są to operatorzy kart kredytowych i dostawcy usług płatniczych na potrzeby realizacji płatności, kancelarie prawne, firmy zewnętrzne zapewniające wsparcie marketingowe (mailing, wiadomości sms, oferty handlowe) oraz informatyczne (oprogramowanie do gier, obsługa stron internetowych, aplikacji mobilnych).

Muszą one przestrzegać reguł, określonych w ustawie o ochronie danych osobowych (zgodnie z art. 23 tej ustawy wykorzystują dane osobowe jedynie w zakresie koniecznym do realizacji umowy dotyczącej klienta).

Który bukmacher jest uważany za najbezpieczniejszego? Który jest najbardziej wiarygodny?

Który bukmacher jest najlepszy? Fortuna czy LVBET?

Drugą kategorię stanowią organy wymiaru sprawiedliwości, takie jak policja, prokuratura i sądy, które mogą w zakresie wskazanym przez przepisy prawa żądać przekazania określonych informacji o graczach. Na podstawie art. 15d ust. 4 ustawy hazardowej bukmacherzy online są zobowiązani do zapewnienia dostępu organom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) do danych z ostatnich 5 lat dotyczących przebiegu gier (tożsamości graczy, wysokości wygranych/przegranych, przeprowadzonych transakcji finansowych).

Ponadto Szef KAS, jako Generalny Inspektor Informacji Finansowej, może żądać przekazania dokumentów uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu innym uprawnionym organom (art. 4 ust. 1 pkt UPPP). Organy te mają wgląd do danych graczy jedynie w sytuacjach, które budzą wątpliwości co do zgodności z prawem, możliwości popełnienia przestępstw kryminalnych lub oszustw gospodarczych.

Dlaczego bezpieczniej korzystać z legalnych bukmacherów?

Jak wskazano powyżej, dostęp do danych osobowych graczy określają przepisy prawa polskiego i unijnego (RODO). Klient może on nie tylko żądać ich usunięcia, ale także sprostowania, informowania o celu wykorzystywania oraz ograniczenia przetwarzania.

Z drugiej strony alternatywa w postaci obstawiania u nielegalnych buków jest dość ryzykowna. Informacje takie jak numer konta bankowego, karty kredytowej czy dane z dowodu tożsamości mogą trafić do przestępcy, który nie tylko ukradnie wygraną z konta bukmacherskiego, ale może też, podszywając się pod gracza, np. dokonywać transakcji na Allegro.

Taka sytuacja zdarzyła się w 2010 r. – klient Betsafe stracił nie tylko wygraną, ale przez 2 lat procesował się, aby dowieść, że to nie on wystawiał telefony do sprzedania na aukcji z opcją kup teraz i płać z góry.

Legalne zakłady bukmacherskie online

Wymogiem ustawy hazardowej jest maksymalne bezpieczeństwo dla graczu. Bukmacher z licencją zobowiązany jest chronić zarówno finanse (składany jest specjalny depozytu zabezpieczający) oraz dane osobowe i logowania grającego.

Graj u firm posiadających licencję Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich w sieci internet. Zezwoleń jest udzielonych 24, rekomendowanych bukmacherów (topowe firmy z rankingu) prezentuje tabela poniżej:

Każdy bukmacher oferuje specjalny prezent pieniężny na start. Można zagrać całkiem za darmo lub bez ryzyka przegranej (zwrot kasy). Zobacz jak odebrać najlepsze bonusy.

Bukmacherzy internetowi w Polsce z licencją
Bukmacher (w nawiasie nr licencji) Bonus  Link do bonusu
STS( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 ) bonus 1279 zł  Zobacz jak odebrać
Fortuna(SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565) bonus 1140 zł   Zobacz jak odebrać 
BetFan ( PS4.6831.3.2018 ) bonus 3100 zł   Zobacz jak odebrać 
Betclic( PS4.6831.11.2017 ) bonus 550 zł   Zobacz jak odebrać  
LVBET ( PS4.6831.9.2016.EQK ) bonus 1590 zł   Zobacz jak odebrać 
forBET  ( PS4.6831.10.2016 ) bonus 2110 zł   Zobacz jak odebrać 
PZBuk ( PS4.6831.26.2017 ) bonus 500 zł   Zobacz jak odebrać 
TOTALbet ( PS4.6831.12.2017 ) bonus 5020 zł   Zobacz jak odebrać 
Totolotek(AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485) bonus 1049 zł   Zobacz jak odebrać
eToto ( AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 ) bonus 300 zł  Zobacz jak odebrać 
Milenium(SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599) bonus 1670 zł   Zobacz jak odebrać
eWinner ( PS4.6831.29.2017 ) bonus 1170 zł   Zobacz jak odebrać

Do bonusów używaj promocyjne hasło, specjalny kod do rejestracji. Jedyny kod w Polsce jaki działa u wszystkich bukmacherów to LEGALSPORT. Kod wpisuje się podczas rejestracji. Prawidłowe użycie aktywnego kodu do promocji poprawia kasę na start nawet 2x jak w forBET lub 3x jak w eToto.

Najważniejsze firmy są ujęte w rankingu bukmacherów (TU NAJNOWSZY). Spośród legalnych wybierz firmy sprawdzone wcześniej przez tysiące graczy.

Warto wiedzieć

  • Do danych osobowych graczy licencjonowanych buków mają dostęp operatorzy płatności, firmy marketingowe i informatyczne – wykorzystują oni uzyskane informacje zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych
  • KAS oraz inne organy nadzorujące działalność spółek przyjmujących zakłady sportowe mogą w określonym prawem zakresie uzyskać dostęp do danych osobowych graczy
  • Obstawianie u legalnych bukmacherów jest bezpieczne, więc graczom nie grozi utrata pieniędzy ani ujawnienie danych osobowych osobom nieuprawnionym podmiotom
24.07.2018, 11:41
Aktualizacja: 24.07.2018, 11:41
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
  2. Barta J., Fajgielski P., Markiewicz R., Ochrona danych osobowych. Komentarz, Warszawa 2015
Komentarze (1)
Jak bukmacherzy chronią dane osobowe graczy? cz.2
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Mati Borek
skomentowano ponad miesiąc temu
Był kiedy w ogóle jakiś wyciek danych? Ja nie pamiętam, aby buki miały z tym problem, więc chyba są dobrze przygotowane na takie ewentualności 😀 Albo po prostu nam nic nie mówią heheh xD
Grzesiek/Krk
skomentowano ponad miesiąc temu
ty…. faktycznie nigdy nie słyszałem o jakiejś ostrej jeździe w tej dziedzinie 🙂 chyba dobrze to ukrywają, bo wydaje mi się, że ataki były. Kto nie chciałby dostać się do nieograniczonej bazy dowodów osobistych xD gdyby to wyszło, to buk miałby przegwizdane. Obroty spadłyby w mgnieniu oka – ludzie kasowaliby w pośpiechy swoje konta, więc pewnie zapuścili kurtynę milczenia hahaha

Inni czytali również

Płatności u bukmacherów a ustawa hazardowa
Płatności u bukmacherów a ustawa hazardowa
1990
57
1 kwietnia 2017 r. zmieniło się wiele norm prawnych, dotyczących organizowania zakładów wzajemnych w Polsce. Jedną z nich są metody płatności, które może stosować bukmacher. Dzięki znowelizowanych przepisom gracze mogą legalnie doładować konto nie tylko kartą kredytową lub poprzez przelew bankowy, ale także za pomocą Skrill, Neteller czy Paymenticon. Zwolennicy takich form płatności nie muszą więc już korzystać z oferty nielegalnych buków.
Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
1472
50
Część graczy z pewnością zastanawiała się, dlaczego rejestracja na nielegalnych portalach bukmacherskich przebiega ekspresowo, bez konieczności podawania szczegółowych danych osobowych, a u licencjonowanych operatorów trzeba przesłać skan swojego dowodu osobistego i podać numer konta bankowego.
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek zakładów bukmacherskich
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek zakładów bukmacherskich
1203
41
Rewolucyjne zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy hazardowej, polegają m.in. na blokowaniu stron internetowych nielicencjonowanych bukmacherów, a także umożliwieniu reklamowania się legalnych buków na zasadach określonych w art. 29b ww. ustawy. Korzyści odczuwają nie tylko spółki organizujące zakłady wzajemne, ale też kluby piłkarskie (sponsoring) oraz gracze (obstawiając u nich posiada się gwarancję wypłacalności i ochrony danych osobowych).
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
1065
33
Przed wejściem w życie zmian w ustawie o grach hazardowych na terenie RP dominowali nielicencjonowani bukmacherzy – 90% graczy korzystało z ich oferty. Rok po utworzeniu rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) sytuacja ulegała znacznej poprawie – obecnie udział nielegalnych operatorów w polskim rynku zakładów sportowych wynosi 60%. Szacuje się, że mógłby on spaść nawet do poziomu 20-30%.
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
1621
44
Od 1 lipca 2017 r. adresy bukmacherów, działających w Polsce bez zezwolenia, są wpisywane do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) – do połowy czerwca 2018 r. zablokowano w ten sposób niemal 2 000 stron. Gracze nie mogą na nie wejść ani dokonać przelewu środków pieniężnych na konto buka. Niektórzy bukmacherzy, tacy jak William Hill czy bet365 sami wycofali się z naszego kraju z powodu nowelizacji ustawy hazardowej.
Dlaczego MF cofa wnioski o polską licencję?
Dlaczego MF cofa wnioski o polską licencję?
1186
54
Po nowelizacji ustawy hazardowej nielegalne organizowanie zakładów wzajemnych zostało znacząco ograniczone, więc wielu zagranicznych bukmacherów zainteresowało się zalegalizowaniem swej działalności. 
Regulamin bukmachera internetowego
Regulamin bukmachera internetowego
1354
55
Nowelizacja ustawy o grach losowych, która określa zasady działania firm bukmacherskich. Zgodnie z nią szczegółowe kwestie, związane z funkcjonowaniem punktów stacjonarnych, jak również stron internetowych bukmacherów, ma regulować regulamin, zatwierdzony przez Ministra Finansów. 
Naziemny punkt przyjmowania zakładów
Naziemny punkt przyjmowania zakładów
1503
58
Czym jest punkt stacjonarny przyjmowania zakładów wzajemnych i jak definiuje go ustawa hazardowa? Punkt (nomen omen) wyjścia naszych rozważań stanowi ustawowa definicja punktu przyjmowania zakładów wzajemnych. Dość niejasno wskazuje ona, że pod tym pojęciem należy rozumieć wydzielone miejsce, służące do przyjmowania zakładów totalizatora lub bukmacherstwa, na podstawie zatwierdzonego regulaminu (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U.2018.165 t.j.).
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.