sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: Napoli - Sampdoria gdzie oglądać?

Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich

W jaki sposób znowelizowana ustawa hazardowa wpłynęła na zmniejszenie liczby nielegalnych bukmacherów w Polsce.

Odbierz kod promocyjny NobleBET
Oferta na bonus NobleBET VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Polska już nie jest rajem dla nielegalnych buków
  2. Jak może wyglądać przyszłość rynku zakładów wzajemnych w Polsce?
  3. Co pomogłoby skłonić do zalegalizowania działalności nielicencjonowanych bukmacherów?
  4. Warto wiedzieć o ograniczeniu szarej strefy w bukmacherce
W jaki sposób ustawa hazardowa zmniejszyła szarą strefę zakładów sportowych w Polsce

Od 1 lipca 2017 r. funkcjonuje Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą (tzw. rejestr domen zakazanych), do którego wpisywane są adresy www. spółek hazardowych, działających bez polskiej licencji, jak też te, które są dostępne w języku polskim lub reklamowane na terytorium RP (art. 15 f ust. 4 ustawy hazardowej). 

LEGALNI BUKMACHERZY Z LICENCJĄ MF

  Lista legalnych bukmacherów w Polsce na czerwiec 2023 >  

Bukmacherzy ci są blokowani, więc gracze nie mogą już tak łatwo u nich obstawiać. Znamiennym jest fakt, że bukmacher bet-at-home niejako otwiera tę listę (na 11 pozycji – wpis z 26.04.2017 r.) i zamyka ją po roku działania Rejestru (jako 2 379 zablokowana domena w dniu 29.06.2018 r.).

Polska już nie jest rajem dla nielegalnych buków

Screen komunikatu MF dotyczącego nielegalnej witryny bukmacherskiej
Komunikat MF – przekierowanie ze strony nielegalnego bukmachera

Najważniejsza zmianą w zakresie zakładów wzajemnych, jaką wprowadzono na mocy nowelizacji ustawy o grach losowych, jest utworzenie rejestru domen zakazanych. W praktyce oznacza to, że nielicencjonowane spółki, figurujące w rządowej ewidencji, muszą być w ciągu 48 godzin zablokowane przez dostawców Internetu, a gracze są przekierowywani na komunikat resortu finansów, informujący o konsekwencjach nielegalnej gry oraz adresach autoryzowanych bukmacherów (art. 15f ust. 5 ww. ustawy). Dodatkowym narzędziem, utrudniającym korzystanie ze stron nielegalnych buków, jest uniemożliwianie realizowania ich transakcji finansowych przez dostawców płatności (art. 15g ustawy hazardowej). Skończyły się więc czasy, gdy oferowanie zakładów wzajemnych online bez płacenia podatków było praktycznie bezkarne.

Pod wpływem wprowadzenia tych regulacji prawnych część zagranicznych bukmacherów, w tym bet365, William Hill, Ladbrokes i Rivalo, a także Comeon czy 888Sport całkowicie zrezygnowało z działalności na terenie RP. Warto przy tym dodać, że w 2016 r. (czyli przed wejściem w życie nowych przepisów hazardowych) stronę bet365 odwiedzało ok. 4 mln Polaków, więc siłą rzeczy musieli oni przenieść swoje konta do innych, legalnych bukmacherów. Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy hazardowej zdecydowanie bezpieczniej jest korzystać z oferty spółek, posiadających oficjalny certyfikat MF na urządzanie zakładów sportowych (na działanie w sieci wymagane jest oddzielne zezwolenie – art. 6 ust. 3 ww. ustawy), niż narażać się na kary finansowe i utratę wygranej, obstawiając u bukmacherów bez licencji.

Zwłaszcza, że polscy gracze mają w czym wybierać: obecnie na polskim rynku legalnie działa 24 bukmacherów, z czego aż trzech dołączyło do tego grona w ciągu ostatniego roku: w czwartym kwartale 2017 roku licencję MF na oferowanie zakładów wzajemnych w punktach naziemnych otrzymał rumuński bukmacher Superbet, w styczniu zezwolenie na działalność stacjonarną przyznano bukowi Totalbet (a już w marcu ten sam operator otrzymał licencję na działalność online), natomiast 28 czerwca 2018 MF przyznało licencję na działalność w sieci bukmacherowi Cherry Online.

Jak może wyglądać przyszłość rynku zakładów wzajemnych w Polsce?

Zdaniem ekspertów ze stowarzyszenia Graj Legalnie, poziom szarej strefy w sektorze zakładów sportowych może kształtować się w przyszłości w dwojaki sposób. W modelu optymistycznym przewidujemy, że wzrost rynku może sięgać nawet około 70–80%, ale wymagałoby to od ustawodawcy większej determinacji w wywiązywaniu się z przepisów prawa, które zostały wprowadzone w zeszłym roku. Oznaczałoby to, że blokowanie nielegalnych witryn bukmacherskich musiałoby być dużo bardziej efektywne, niż jest to w tym momencie – stwierdził Łukasz Borkowski z Graj Legalnie.

Zalety rejestracji konta w Betlic online - infografika
Dlaczego warto zarejestrować konto u legalnego bukmachera Betclic

Jego zdaniem bardziej zachowawcza wersja rozwoju wydarzeń zakłada utrzymanie dotychczasowego poziomu szarej strefy w naszym kraju. Scenariusz konserwatywny zakłada, że ustawodawca nie zmieni już nic w zakresie zakładów bukmacherskich i prawa, które ich dotyczy. Przewidujemy, że wówczas rynek będzie się rozwijał w mniej dynamiczny sposób (…).

Co pomogłoby skłonić do zalegalizowania działalności nielicencjonowanych bukmacherów?

W opinii większości specjalistów z zakresu zakładów wzajemnych, w likwidacji szarej strefy najbardziej pomogłaby zmiana systemy podatkowego. Łukasz Borkowski podkreśla, że polski rząd powinien dość konsekwentnie podążać za rozwiązaniami europejskimi i zdecydować się na racjonalizację stawek podatkowych lub zmianę formy opodatkowania.

Obecnie, zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 4 ustawy hazardowej, podstawą opodatkowania zakładów bukmacherskich jest suma wpłaconych stawek (podatek obrotowy), jednak w większości krajów unijnych (np. Danii, Wielkiej Brytanii) wprowadzono podatek GGR. Oblicza się go od sumy wpłaconych stawek zmniejszonej o wypłacone wygrane. Zachowując istniejący reżim podatku od gier wskazane byłoby zastanowienie się nad jego wysokością – np. w Austrii obowiązuje taki sam system podatkowy jak u nas, jednak bukmacherzy płacą jedynie 2% podatku od obrotu, a we Francji – 5,3%.

Warto wiedzieć o ograniczeniu szarej strefy w bukmacherce

  • Na skutek utworzenia rejestru domen zakazanych udało się ograniczyć szarą strefę zakładów wzajemnych z 90% do 60%
  • Eksperci przewidują, że systematyczne aktualizowanie Rejestru oraz doprecyzowanie przepisów pozwoliłoby zmniejszyć udział nielegalnych buków w polskim rynku zakładów sportowych nawet do 20-30%
  • Zdaniem specjalistów, skutecznym narzędziem w walce z nielicencjonowanymi bukmacherami byłaby zmiana systemu podatku od gier (z obrotowego na GGR)
13.07.2018, 11:38
Aktualizacja: 13.07.2018, 11:38
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018.
Komentarze (0)
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
1680
44
Od 1 lipca 2017 r. adresy bukmacherów, działających w Polsce bez zezwolenia, są wpisywane do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) – do połowy czerwca 2018 r. zablokowano w ten sposób niemal 2 000 stron. Gracze nie mogą na nie wejść ani dokonać przelewu środków pieniężnych na konto buka. Niektórzy bukmacherzy, tacy jak William Hill czy bet365 sami wycofali się z naszego kraju z powodu nowelizacji ustawy hazardowej.
RODO a ochrona danych osobowych graczy bukmacherskich – co zmieniają nowe unijne przepisy?
RODO a ochrona danych osobowych graczy bukmacherskich – co zmieniają nowe unijne przepisy?
2338
50
Obstawiając zakłady u licencjonowanych bukmacherów Polacy mają gwarancję, że ich dane osobowe nie są udostępnianie nieuprawnionym podmiotom ani przetwarzane z naruszeniem prawa. 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), które daje graczom dodatkowe uprawnienia w zakresie ochrony prywatności i poufności. Nowe unijne przepisy dotyczą m.in. prawa do bycia zapomnianym.
Czy nielegalna reklama hazardu pozostaje bezkarna?
Czy nielegalna reklama hazardu pozostaje bezkarna?
2263
60
Zgodnie z obowiązującą ustawą tylko licencjonowani bukmacherzy mogą się reklamować, ale w Internecie bez trudu można znaleźć strony zachęcające do obstawiania u nieautoryzowanych buków, grania w sieci na automatach, kasynie czy w inne gry hazardowe. 
Ustawa hazardowa a reklama legalnych bukmacherów
Ustawa hazardowa a reklama legalnych bukmacherów
1782
39
Kwestia reklamowania zakładów wzajemnych jest uregulowana w ustawie o grach hazardowych. Od 1 kwietnia 2017 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy, które umożliwiły licencjonowanym bukmacherom prowadzenie reklamy na zasadach podobnych do reklamy alkoholu – nie może być ona kierowana do osób nieletnich ani pojawiać się w mediach między godziną 6 rano a 22 wieczorem.
Kto może starać się o koncesję na organizację zakładów bukmacherskich?
Kto może starać się o koncesję na organizację zakładów bukmacherskich?
1145
50
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy hazardowej, urządzanie gier losowych, zakładów bukmacherskich (stacjonarnie, internetowo), gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia.
Reklama zakładów bukmacherskich
Reklama zakładów bukmacherskich
3245
89
Para wybierająca się w podróż na San Escobar – dżentelmen w garniturze od Armaniego wsiadający do nowego, błyszczącego świeżością Porsche i jego seksowna, ubrana w małą czarną sukienkę, długonoga blond partnerka. W tle zaś kasyno przypominające królestwo Emperors – z pewnością byłaby to idealna inscenizacja do reklamy zakładów wzajemnych.
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
944
28
Od 1 kwietnia 2017 r. zasadniczej zmianie uległy zasady organizowania zakładów wzajemnych w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Podstawą prowadzenia działalności w tym zakresie jest posiadanie zezwolenia Ministra Finansów – udziela się go odrębnie na przyjmowanie zakładów w punktach stacjonarnych oraz przez Internet (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
1402
41
Zasady funkcjonowania firm hazardowych określa ustawa o grach losowych, której nowelizacja od 1 kwietnia 2017 r. wprowadziła szereg zmian w tym zakresie. Wysokość kapitału zakładowego, jaki muszą posiadać spółki prowadzące działalność hazardową, została uzależniona od tego, czy gry urządzane będą w kasynie lub salonie gry lub czy firma będzie zajmować się przyjmowaniem zakładów wzajemnych.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.