sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: Atalanta - Monza gdzie oglądać?

Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.1

16.05.2018, 22:47
Aktualizacja: 16.05.2018, 22:47
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny eToto
Oferta na bonus eToto VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Nowelizacja ustawy hazardowej: monopol lekiem na szarą strefę?
 2. Co zrobić aby wyeliminować nielegalny hazard?
 3. Legalni bukmacherzy w Polsce
  1. Legalne bonusy na start
 4. Warto wiedzieć o polskiej ustawie hazardowej
Co można poprawić w ustawie hazardowej
Nowelizacja ustawy hazardowej wciąż wymaga pewnych zmian

Skuteczność wprowadzonej niemal dekadę temu ustawy hazardowej okazała się w praktyce bardzo wątpliwa. W jej założeniach bukmacherzy mieli działać tylko na podstawie zezwolenia, wydanego przez Ministra Finansów, hazard online praktycznie miał zniknąć, a punkty z automatami przestać świecić swoimi neonowymi reklamami na każdej ulicy.

LEGALNI BUKMACHERZY W POLSCE

  Lista legalnych buków z licencją MF >  

Koncepcja, jaką kierowali się autorzy ustawy nie miała jednak przełożenia na rynek. Hazard, zamiast być jedną z części gospodarki, przeniósł się do szarej strefy.

Co więcej,zaostrzenie przepisów wpłynęło na zwiększenie się szarej strefy gier hazardowych w Polsce. Do 2010 r. rynek gier na automatach prężnie się rozwijał, nie był to jednak żaden boom na tego rodzaju gry. Wszystko zmieniło się wraz z wejściem w życie nowych przepisów, regulujących gry na „jednorękich bandytach”. W założeniach miały one zlikwidować łatwość dostępu do gier i przenieść możliwość ich organizacji na teren kasyn, jednak w praktyce wadliwe prawo nie dawało odpowiednich narzędzi do ścigania nieuczciwych przedsiębiorców, co z kolei skutkowało masowym rozkwitem nowych punktów, oferujących gry na automatach. A więc przed 2010 r. branża automatów do gier prężnie się rozwijała, a po 2010 r. wystąpił jej gigantyczny skok, skutkujący pojawieniem się punktu do gier praktycznie na każdym osiedlu – wszystko „dzięki” nowym przepisom.

Nowelizacja ustawy hazardowej: monopol lekiem na szarą strefę?

Ustawodawca widząc, iż dotychczasowe regulacje nie mają mocy prawnej, zdecydował się na zmianę podejścia i dokonał nowelizacji ustawy. Od 1 kwietnia 2017 r. urządzanie gier hazardowych na automatach nie musi odbywać się wyłącznie na terenie kasyn – gry na maszynach dozwolone są również w punktach stacjonarnych. Jednak monopol (wyłączność) na organizację takich gier ma Skarb Państwa, a zadanie organizacji punktów z automatami do gier powierzono państwowej spółce Totalizator Sportowy. Od tego czasu jedynym legalnym punktem, w którym można zagrać w „jednorękiego bandytę” jest punkt Totalizatora Sportowego.

Ranking najlepszych internetowych bukmacherów w Polsce

Monopol państwa oraz liberalizacja dostępności punktów z automatami ma w zamyśle Ministerstwa Finansów wyeliminować szarą strefę. Jednak minął już rok od momentu wejścia w życie zapisów nowelizacji, a nielegalne punkty nadal istnieją, tylko zostały pozbawione świecących z daleka neonów. Owszem, upaństwowienie punktów przyniesie zyski w postaci przychodów z działalności oraz podatków, jednak należy pamiętać, iż otwarcie nowych punktów i ich profesjonalne wyposażenie również wiąże się z kosztami.

Nowelizacja ustawy o grach losowych doprowadziła więc do sytuacji, w której państwo musi ponieść koszty otworzenia działalności w zakresie legalnych punktów z automatami do gier (co pokrywane jest z pieniędzy podatników) oraz nadal traci pieniądze na zwalczanie nielegalnych punktów do gier. Nadal istnieje rozległa szara strefa, która charakteryzuje się brakiem jakiejkolwiek kontroli ze strony państwa oraz co oczywiste stratami z tytułu należnych podatków.

Co zrobić aby wyeliminować nielegalny hazard?

Przyjęte rozwiązania powodują, iż Skarb Państwa ponosi koszty i straty z tytułu utrzymania Krajowej Administracji Skarbowej i delegowania funkcjonariuszy do walki z nielegalnym hazardem, konieczności wyposażenia państwowych lokali do gier, a dodatkowo w dalszym ciągu notuje brak wpływu z podatków od punktów, organizujących gry na automatach wbrew ustawie.

Przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie są w stanie pokryć wspomnianych wyżej kosztów. Należy zastanowić się czy państwo polskie stać na sztuczną reglamentację hazardu i czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby pójście w stronę liberalizacji prawa hazardowego.

Wydaje się, że bardziej zasadne jest rozwiązanie, pozwalające prowadzić prywatną działalność gospodarczą z zakresu organizowania gier na automatach, z tym, że przy wzmożonej kontroli państwa. Takie rozwiązanie zwiększyłoby wpływy do budżetu, ograniczyło znacznie szarą strefę oraz skończyło z mitem ochrony obywateli poprzez zakazanie hazardu. O tym ostatnim nie może być aktualnie mowy, skoro gracz może skorzystać z oferty nielegalnego organizatora nawet na terenie dworca kolejowego czy autobusowego. W chwili obecnej ochrona obywateli przez skutkami nielegalnego hazardu po porostu nie istnieje, co również przemawia za koniecznością dalszych zmian w ustawie hazardowej.

Zakłady bukmacherskie Fortuna
Fortuna to legalny i bezpieczny bukmacher w licencją MF
Rejestracja z kodem

To jeszcze nie wszystkie propozycje zmian, których wprowadzenie mogłoby w korzystny sposób wpłynąć na funkcjonalność i skuteczność ustawy o grach losowych. O kolejnych pomysłach będziemy pisać w dalszych częściach tekstu. Zapraszamy do lektury!

Warto jednak dodać, że – choć w dalszym ciągu wymaga ona prac, zwiększających jej faktyczną skuteczność – znowelizowana ustawa hazardowa w znaczącym stopniu zmieniła kształt rynku gier hazardowych w Polsce, pozytywnie przyczyniając się do jego przekształcenia. Wprowadzenie rejestru domen zakazanych istotnie zmniejszyło dostępność nielegalnego hazardu online, legalni bukmacherzy mają znacznie większe możliwości reklamy a firmy hazardowe są zobligowane do wdrożenia regulaminu odpowiedzialnej gry, zwiększającego bezpieczeństwo graczy. O tych i pozostałych korzyściach, płynących ze zmian, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy hazardowej, przeczytacie w tym tekście.

Legalni bukmacherzy w Polsce

Do pozytywnych aspektów nowelizacji ustawy hazardowej należy regulacja rynku zakładów sportowych. Szara strefa zakładów bukmacherskich z każdym rokiem się zmniejsza, a legalni bukmacherzy z licencją MF zwiększają zyski. Przybywa również legalnych operatorów - obecnie jest ich już 24, z każdego roku kolejni operatorzy otrzymują licencję MF na działalność w Polsce.

Legalne bonusy na start

Plusem dla polskich graczy bukmacherskich są też bukmacherskie bonusy powitalne u legalnych operatorów. Chcąc zachęcić nowych graczy do rejestracji kont typerskich, polscy bukmacherzy prześcigają się w ofertach powitalnych, oferując coraz bardziej atrakcyjne bonusy na start - a korzystają na tym gracze. Poniżej informacje o bonusach powitalnych, oferowanych przez legalnych bukmacherów.

Zakłady bukmacherskie

Bonus za kod promocyjny

Kod na 2023

STS Zakłady Bukmacherskie

1259 zł  (+59 zł ekstra)

Odkryj

Fortuna Zakłady Bukmacherskie

1140 zł  (+20 zł ekstra) 

Odkryj

forBET Zakłady Bukmacherskie

2110 zł  (+110 zł ekstra) 

Odkryj

Totolotek Zakłady Bukmacherskie

1049 zł 

Odkryj

LVBET Zakłady Bukmacherskie

1570 zł  (+20 zł ekstra) 

Odkryj

eWinner Zakłady Bukmacherskie

1170 zł  (+20 zł ekstra) 

Odkryj

PZBuk Zakłady Bukmacherskie

500 zł

Odkryj

Milenium Zakłady Bukmacherskie

1670 zł (+20 zł ekstra) 

Odkryj

Totalbet Zakłady Bukmacherskie

5020 zł (+10 zł ekstra) 

Odkryj

Betclic Zakłady Bukmacherskie

550 zł  (+50 zł ekstra) 

Odkryj

eToto Zakłady Bukmacherskie

200 zł

Odkryj

Betfan Zakłady Bukmacherskie

3090 zł  (+90 zł ekstra)

Odkryj

Noblebet Zakłady Bukmacherskie

1650 zł

Odkryj

Typiko Zakłady Bukmacherskie

Wkrótce

 

Traf Zakłady Bukmacherskie

Wkrótce

 

Warto wiedzieć o polskiej ustawie hazardowej

 • Ustawa o grach hazardowych przyczyniła się do zwiększenia szarej strefy;
 • Nowelizacja ustawy pozwala na większą dostępność punktów z automatami;
 • Nielegalne punkty gier na automatach nadal funkcjonują;
 • Należy dokonać analizy, czy liberalizm w zakresie gier na automatach jest lepszy dla społeczeństwa.
Komentarze (0)
Co można poprawić w ustawie hazardowej – cz.1
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Czy William Hill jest legalny w Polsce?
Czy William Hill jest legalny w Polsce?
5952
132
Od 1 kwietnia 2017 roku William Hill działa online w Polsce poprzez swoja brytyjską stronę. Bukmacher poinformował użytkowników drogą mailową, że ofertę zakładów sportowych dopasouje do wymogów prawa. Jest to efekt nowelizacji ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo cz.1
Ustawa hazardowa a legalność i bezpieczeństwo cz.1
1451
37
Przed nowelizacją ustawy hazardowej przestępcy często zajmowali się nielegalnym organizowaniem gier hazardowych, głównie kasynowych oraz na automatach. Powodem była niska karalność oraz opłacalność tego zajęcia, co zmieniło się po zaostrzeniu kar za posiadanie niezarejestrowanych jednorękich bandytów.
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
2093
76
Gry na automatach, potocznie nazywanych „jednorękimi bandytami”, działających na podstawie przepisów pierwotnej wersji ustawy o grach hazardowych, to temat rzeka. Napisano o tym już kilkanaście prac naukowych i artykułów prasowych. Pomimo tego ustawodawca dopiero po przeszło sześciu latach obowiązywania ustawy hazardowej z 2009 roku zdecydował się na nowelizację przepisów i dostosowanie ich do realiów, panujących na rynku.
Regulacja rynku gier losowych w Polsce
Regulacja rynku gier losowych w Polsce
1858
37
Hazard w Polsce nie jest zwykłą działalnością gospodarczą, którą funkcjonuje na analogicznych zasadach jak inne gałęzie gospodarki. Jest to przedmiot pozostający pod wzmożoną kontrolą państwa, sprawowaną przez odpowiednie organy i instytucje. Ustawodawca zdecydował się na model regulacji, który osobno definiuje prawa i obowiązki oraz wszelkie inne zależności w stosunku do przedsiębiorców hazardowych i ich klientów.
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek gier losowych
1113
38
Rok po nowelizacji ustawy o grach losowych można stwierdzić, że pozwoliła ona znacznie ograniczyć szarą strefę, zwłaszcza w obrębie hazardu online oraz jednorękich bandytów. Dzięki utworzeniu rejestru domen zakazanych udział nielegalnych bukmacherów internetowych na polskim rynku spadł z 90% do 60% (według stowarzyszenia „Graj Legalnie”), zanikła też intensywna reklama ich oferty. Od 1 kwietnia 2017 r. poker poza kasynem przestał być przestępstwem.
Nowelizacja ustawy hazardowej – największe zmiany
Nowelizacja ustawy hazardowej – największe zmiany
1401
32
Kluczowe zmiany, jakie wprowadziła nowa ustawa o grach hazardowych, dotyczą zliberalizowania zasad organizowania pokera oraz objęcia monopolem państwa automatów poza kasynami i gier hazardowych online. Z kolei utworzenie rejestru domen zakazanych stanowi skuteczne narzędzie do blokowania nielegalnych portali hazardowych, w tym także bukmacherskich. Zmieniło się również to, że obecnie licencjonowane spółki przyjmujące zakłady wzajemne mogą się reklamować.
Czy polska ustawa hazardowa jest skuteczna?
Czy polska ustawa hazardowa jest skuteczna?
1149
49
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych bez wątpienia nie rozwiązała wszystkich problemów, związanych z polskim hazardem. Faktem jest jednak to, że kilkadziesiąt zagranicznych firm bukmacherskich zrezygnowało z prowadzenia nielegalnej działalności w naszym kraju, a liczba niezarejestrowanych automatów do gier diametralnie spadła - zarekwirowano 24 tys. takich maszyn.
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych – minusy
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych – minusy
1314
52
Nowelizację ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie w kwietniu ocenia się pozytywnie, jednak nie oznacza to, że jest ona pozbawiona wad. Krytycznie ocenia się mało precyzyjne sformułowania, dotyczące jednorękich bandytów, pozwalające urządzać gry na quizomatach. Pewne kontrowersje budzi też konstrukcja prawna użyta do rozszerzenia kręgu osób, które można karać za nielegalne automaty.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.