Zakłady bukmacherskie – czy mogą uzależniać?

Im silniejsze uczucia wzbudza nas jakieś działanie, a przy tym jeśli jesteśmy psychicznie podatni na uzależnienia, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że działanie to po jakimś czasie stanie się źródłem naszego problemu. Dotyczy to także zakładów bukmacherskich.
ZAKŁAD BEZ RYZYKA
Ubezpieczenie od przegranej
550 zł dla nowego klienta
Bukmacherka, na co dzień – rozrywka uprzyjemniająca kibicowanie podczas imprez sportowych i wyścigów, dla większości graczy nigdy nie staje się niczym więcej niż ciekawą rekreacją w dobrym towarzystwie. Ale dla osób podatnych na uzależnienia może stać się poważnym problemem. Powiedzmy więc sobie od razu – zakłady bukmacherskie mogą uzależniać, tak samo jak gra w kasynie czy na maszynach lub jakakolwiek inna gra losowa.
Regulamin odpowiedzialnej gry.
Bonus 1279 zł + bonus BETGAMES - zakłady na gry kasynowe POKER, Bakarat.
Zobacz promocję STS.
Jak wygląda uzależnienie od zakładów bukmacherskich? Podobnie jak od innych form hazardu. Przede wszystkim gracz poświęca na obstawianie coraz więcej czasu. I choć samo zawarcie zakładu trwa zazwyczaj krótko, czas zabierają czynności z nim związane: planowanie, analizowanie, sprawdzanie wyników rozmaitych wydarzeń, rozszerzanie liczby obstawianych meczów czy wyścigów.
Kiedy zakłady bukmacherskie stają się osią życia
Hazardziści, którzy wpadli w taki bukmacherski ciąg, często wspominają, że w okresach największego natężenia budzili się i kładli spać cały czas z myślami dotyczącymi typowania zakładów wzajemnych. Niezależnie od tego, co robili w ciągu dnia, praktycznie non stop myśleli o bukmacherce. Dlaczego to jest złe? Dlatego że na dalszy plan schodzą inne ważne elementy życia. Nie myśli się wtedy ani o pracy, ani o bliskich, ani o innych swoich zobowiązaniach – wyłącznie o hazardzie.
Legalni bukmacherzy posiadają zatwierdzony przez Ministra Finansów regulamin odpowiedzialnej gry. Graj odpowiedzialnie - ustaw bezpieczne limity finansowe i czasowe.
Bukmacher internetowy z kontrolą gry Nazwa firmy (w nawiasie nr licencji) Przejście STS ( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 ) Link do rejestracji TUTAJ LVBET ( PS4.6831.9.2016.EQK ) Link do rejestracji TUTAJ BetFan ( PS4.6831.3.2018 ) Link do rejestracji TUTAJ Fortuna (SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565) Link do rejestracji TUTAJ Totolotek (AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485) Link do rejestracji TUTAJ eToto ( AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 ) Link do rejestracji TUTAJ Milenium ( SC/12/7251/BMB/2011/BMI9-10599 ) Link do rejestracji TUTAJ forBET ( PS4.6831.10.2016 ) Link do rejestracji TUTAJ TOTALbet ( PS4.6831.12.2017 ) Link do rejestracji TUTAJ PZBuk ( PS4.6831.26.2017 ) Link do rejestracji TUTAJ Betclic ( PS4.6831.11.2017 ) Link do rejestracji TUTAJ eWinner ( PS4.6831.29.2017 ) Link do rejestracji TUTAJ Korzystając z linka w tabeli, uruchamiasz specjalną promocję z kodem rejestracyjnym.
Oczywiście pojawia się też kwestia pieniędzy. Typer uzależniony od bukmacherki wydaje coraz więcej pieniędzy na zakłady, bo ciągle podnosi stawki. Nałóg powoduje, że po jakimś czasie gracz przestaje odczuwać silne emocje, gdy gra toczy się rutynowo. Aby przyjemność wróciła, trzeba podnieść poziom ryzyka – a to najłatwiej osiągnąć, podnosząc stawkę. Mechanizm ten powtarza się wielokrotnie, dlatego typer potrzebuje coraz więcej środków. Zadłuża się, czasem sprzedaje wartościowe rzeczy z domu. Wszystko po to, by uporać się z przymusem grania oraz poczuć napięcie przed rozstrzygnięciem zakładu, w oczekiwaniu na wielki wybuch euforii w przypadku wygranej.
Gdy zamiast zysków pojawia się strata, nie ma euforii, tylko silny spadek poczucia własnej wartości – co oczywiście sprawia, że hazardzista chce natychmiast się odegrać, obstawia więc kolejny zakład, za jeszcze wyższą stawkę, bo przecież musi odzyskać to, co przed chwilą stracił…
Uzależnienie od zakładów bukmacherskich
Jednak wydłużający się czas przeznaczany na typowanie oraz rosnące stawki nie muszą świadczyć o uzależnieniu. Tak naprawdę najistotniejsze pytanie dotyczy tego, czy obstawianie zakładów bukmacherskich wpływa negatywnie na życie gracza, czy też nie ma takiego wpływu.
Nałóg zawsze niesie ze sobą negatywne skutki. Jak to sprawdzić? Typer musi oderwać się od gry, rozejrzeć dookoła siebie i szczerze odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda jego sytuacja. Czy ma problemy w pracy wywołane przez hazard – np. nieusprawiedliwione nieobecności, ciągłe spóźnienia, nierealizowanie obowiązków, wpadki z terminami? Dalej – co się dzieje w domu? Czy dochodzi do kłótni z bliskimi z powodu rosnącego zaangażowania w obstawianie zakładów? Czy typer zapomina o obietnicach danych bliskim? A może oszukuje ich, by nie przyznawać się do hazardu? Czy wyprzedaje wartościowe przedmioty z mieszkania? Jak wygląda jego sytuacja finansowa? Czy ma długi, jeśli tak – to jakie? Czy współmałżonek wie o np. zaciągnięciu kredytu lub wydaniu wspólnych oszczędności?
Im więcej negatywnych efektów obstawiania, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Jeśli tak, trzeba koniecznie poszukać fachowej pomocy. Bez podejmowania środków zaradczych słabość wobec hazardu będzie się jedynie pogłębiać. Natomiast dzięki pomocy specjalistów można – podejmując pewien wysiłek – wrócić do normalnego funkcjonowania.
Uzależnienia od konkretnych zachowań, tzw. behawioralne, zdarzają się coraz częściej na całym świecie. Hazard, w tym zakłady bukmacherskie, stwarzają ryzyko uzależnienia, zwłaszcza u osób podatnych na tego typu słabości. Gracze angażują się nadmiernie, ponieważ typowanie zakładów budzi w nich wielkie emocje, których chcą doświadczać jak najczęściej.
Objawy problemu można rozpoznać dość łatwo – wystarczy poobserwować, ile czasu i pieniędzy gracz przeznacza na obstawianie oraz ocenić skutki typowania dla innych obszarów życia. Jeśli uzależnienie się pojawi, trzeba poszukać pomocy specjalistów, którzy pomogą wrócić do normalności.