czwartek, 20 czerwca 2024

Progresja – system bukmacherski

18.06.2024, 09:10
Autor: M. Stępień
Spis treści
Rozwiń
 1. Na czym polega system bukmacherski progresja?
 2. Czy system progresji jest skuteczny?
 3. Wady i zalety systemu bukmacherskiego progresji
  1. Wady progresji w zakładach bukmacherskich
  2. Zalety progresji w zakładach bukmacherskich:
 4. FAQ: System bukmacherski progresji w pytaniach i odpowiedziach
zdjęcie do tekstu o systemie bukmacherskim progresji
Jakie są zasady systemu bukmacherskiego progresji?

Wśród graczy zakładów można znaleźć następujące dwie grupy: ludzi szukających spotkań, w których wynik jest „pewny”, oraz ludzi ufających, że wytypowany przez nich zespół osiągnie zakładany rezultat w niedługim czasie.

Ci pierwsi szukają niskich kursów i grają za wysokie stawki, które nie zależą od siebie. Drudzy zaś (w zależności od zasobności portfela) startują od małej kwoty i każdy następny zakład uzależniają od wyniku poprzedniego. W niniejszym artykule zajmiemy się tą drugą grupą i przedstawimy system bukmacherski, jakim jest progresja.

Na czym polega system bukmacherski progresja?

System progresji w zakładach wzajemnych polega na obstawianiu ciągu wydarzeń sportowych, przy czym kwota przeznaczana na kolejny zakład ściśle zależy od wyniku wcześniejszego spotkania. Metodę tę można zawrzeć w następujących krokach:

 1. Obieramy ciąg spotkań oraz decydujemy, jaki wynik będziemy obstawiać.
 2. Określamy kwotę startową oraz limit etapów w progresji – zależy to ściśle od kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zakłady.
 3. Konsekwentnie realizujemy założony plan obstawiania kolejnych spotkań i kończymy system, gdy osiągniemy zadowalające rezultaty (wysokość wygranej) albo osiągniemy ostatni zaplanowany etap bez sukcesu.

  System progresji najlepiej przetestować na bezpiecznych zakładach bez ryzyka
  Cashbacki to gwarancja zwrotu gotówki po nietrafionym kuponie

  Zobacz listę na rok 2024

Najważniejszym elementem powyższego planu jest limit etapów progresji. O ile pojęcie „odegrania się” jest bardzo silne, zwłaszcza u początkujących graczy, to ewentualne straty, związane z przekroczeniem limitu kwoty przeznaczonej na grę, mogą być bardzo bolesne. Progresja w praktyce polega na każdorazowym zwiększaniu kwoty kolejnego zakładu, w zależności od rodzaju, w sposób liniowy, a nawet geometryczny.

W zakładach bukmacherskich wyróżniamy 4 główne rodzaje tego systemu:

1. Progresja rosnąca (ang. positive progression) – stawkę zwiększamy tylko w przypadku trafnie wytypowanego zakładu. Jest to wariacja przynosząca zyski w przypadku serii wygranych. Równocześnie ponosimy małe straty przy złym typowaniu. Do tego typu progresji zaliczamy:

 • system paroli – podwajamy stawkę zakładu tylko w przypadku wygranej. W przeciwnym razie wracamy do początkowej kwoty. Startując od kwoty 2 zł, podwajamy ją za każdym razem, gdy nasza drużyna zwycięży, czyli kolejne zakłady to 4 zł, 8 zł, 16 zł, itd.
 • system 1-3-2-6 – 4-etapowy system bukmacherski, polegający na stawianiu w kolejnych etapach za część lub całość wygranej z poprzednich etapów. W tym systemie bardzo dobrze sprawdzą się darmowe zakłady online, które można stawiać za kasę bukmachera.
Darmowy zakład bez wpłacania własnej kasy | Oferta legalnych polskich bukmacherów

2. Progresja malejąca (ang. negative progression) – system bukmacherski, polegający na zwiększaniu stawki kolejnego zakładu w przypadku błędnie wytypowanego wyniku wcześniejszego. Jest to najbardziej ryzykowny system progresji ze względu na duże prawdopodobieństwo utraty całej kwoty przeznaczonej na grę. Do najczęściej stosowanych podsystemów należą:

 • system Martingale’a – podwajanie stawki kolejnego zakładu, w sytuacji błędnego wytypowania poprzedniego. Startując od kwoty 2 zł i w przypadku wyniku innego niż remis następny kupon obstawiamy za 4 zł, itd. Najczęściej stosowany w przypadku obstawiania na remis w piłce nożnej oraz hokeju. System bukmacherski progresji Martingale’a szerzej opisany został w tym tekście.
 • system Fibonacciego – działa na podobnej zasadzie jak system Martingale’a, z tą różnicą, że po źle wytypowanym wyniku (najczęściej typujemy remisy) na kolejny zakład przeznaczamy kwotę równą sumie dwóch poprzednich. Jeżeli startujemy od kwoty 2 zł i nasza drużyna nie zremisowała to wysokość następnego zakładu powinna wynosić 2 zł. W kolejnym kroku (znów bez remisu) stawiamy 4 zł, dalej 6 zł, itd. By metoda ta w ogóle mogła przynosić zyski, kurs, na który stawiamy, powinien być większy od 2.62.
 • system Greenwood – metoda polegająca na typowaniu na jednym kuponie kilku spotkań o kursie łącznym około 7.0 (np. kupon z 6 spotkaniami, każde z kursem w przedziale 1.38-1.40). W praktyce obstawiamy zwycięstwa gospodarzy (szukamy kursów w przedziale 1.30-1.80).

3. Progresja z zabezpieczeniem (ang. insurance betting system) – dedykowana graczom, którzy korzystają z klasycznej progresji i albo udało im się uzyskać znaczne zyski na pewnym etapie gry, albo grają za duże kwoty. W momencie posiadania znaczącej kwoty na zakład nie obstawiamy za całość, ale za część. Pozostała kwota jest zabezpieczeniem w przypadku przegranej.

4. Progresja mieszana – wykorzystujemy powyższe systemy w trakcie gry w sposób mieszany: możemy zacząć od progresji klasycznej i po ewentualnych wygranych przejść na progresję rosnącą (w celu bezpieczniejszej gry) lub odwrotnie, zacząć bezpiecznie i po serii wygranych zagrać agresywnie.

Czy system progresji jest skuteczny?

System progresji malejącej jest skuteczny tylko na papierze. Oczywiście nie powinien być z góry odrzucany, jednakże daje zyski tylko osobom z dobrym poziomem poprawnego typowania, pokaźną kwotą na grę (czy to z poprzednich wygranych, czy na starcie) oraz dużym szczęściem.

zdjęcie do tekstu o systemie progresji
System bukmacherski progresji ma kilka odmian

Odradzamy korzystanie z tego systemu bukmacherskiego osobom bez wyznaczonego progu końcowego (możemy stracić więcej, niż możemy sobie pozwolić).

Z kolei systemy progresji rosnącej dają zyski tylko w przypadku serii dobrze wytypowanych wyników i naszym zdaniem są mało zyskowne (przeznaczone tylko dla typerów z dużą skutecznością). Progresja z zabezpieczeniem jest na tyle skuteczna, na ile skuteczna jest progresja wyjściowa. Kwotę, którą odkładamy, uzyskujemy z wcześniejszej wygranej.

Podsumowując, każdy system progresji sprowadza się do zwiększania kwoty kolejnego zakładu i z każdym kolejnym etapem gry naraża nas na coraz większe straty. Skuteczność tych metod polega tylko i wyłącznie na elemencie ludzkim. Jeśli wiemy, kiedy przestać, jesteśmy dobrymi typerami, nie zmieniamy reguł gry w trakcie oraz mamy dużo szczęścia, to mamy szansę osiągnąć duże zyski.

Wady i zalety systemu bukmacherskiego progresji

Systemy progresji mogą wydawać się atrakcyjne ze względu na potencjalne wysokie zyski, jednak z uwagi na możliwe straty trudno uznać je za warte polecenia. Początkujący gracze powinni skupić się na nauce oraz na systemie płaskiej stawki lub jej modyfikacjach. Dla doświadczonych osób zajmujących się zakładami wzajemnymi istnieją pewniejsze systemy bukmacherskie. Przedstawmy pokrótce wady i zalety systemów progresji.

Wady progresji w zakładach bukmacherskich

 • ogromne ryzyko utraty całego kapitału, przeznaczonego na grę. W zależności od systemu, kwota kolejnego zakładu wzrasta bardzo szybko (zwłaszcza progresja malejąca – kwota kolejnego zakładu jest dwa razy większa od poprzedniego. Tak działa np. system Martingale’a),
 • potrzeba dużego kapitału, by mieć kwotę na pokrycie znacznej ilości etapów progresji.

Zalety progresji w zakładach bukmacherskich:

 • prostota opisu i stosowania – wystarczy trzymać się kilku reguł,
 • potencjalnie duże wygrane w krótkim czasie,
 • wygrana po serii porażek daje zysk – nawet przy małej skuteczności obstawiania zwycięstwo (zwłaszcza przy progresji malejącej) daje pokaźny zwrot w przypadku poprawnego typu na wysokim progu.

Podsumowując, system bukmacherski progresji jest metodą bardzo ryzykowną i nie powinien być brany pod uwagę przez graczy z małymi zasobami finansowymi na grę. W większości przypadków opiera się na poprawnym, powtarzalnym wytypowaniu drużyny (np. system Paroli, Martingale’a, Fibonacciego) lub grupy drużyn/spotkań (np. system Greenwood) oraz czekaniu na trafienie zakładanego typu.

W sporcie wszystko jest możliwe – zdarzały się serie kilkunastu spotkań bez remisu, a kwota potrzebna na kolejne zakłady rośnie w sposób geometryczny. By grać i zyskiwać tym systemem, potrzeba masy czasu, masy pieniędzy i masy szczęścia.

FAQ: System bukmacherski progresji w pytaniach i odpowiedziach

Zestaw najczęściej pojawiających się pytań o system bukmacherski progresji. Do każdego zapytania dorzuciliśmy odpowiedź, tak abyście wszystkie informacje mogli znaleźć w jednym miejscu.

1. W jaki sposób system progresji jest korzystny dla gracza?

Przede wszystkim pozwala osiągnąć potencjalnie duże zyski w niedługim czasie. W przypadku gry na remis (system Paroli, Martingale’a jak również Fibonacciego) rozwija w graczu umiejętność analizowania statystyk (poprawny wybór drużyny „często remisującej”), a to pierwszy krok do profesjonalnej, przynoszącej zyski bukmacherki.

2. W jakich punktach system progresji ma przewagę nad innymi systemami bukmacherskimi?

Systemy progresji wyróżnia prostota stosowania i nie jest wymagana głęboka wiedza sportowa – wystarczająca jest prosta analiza statystyk, szeroko dostępnych w internecie, i pewna doza szczęścia. Gdy już nabędziemy dostatecznych umiejętności, możemy zacząć grać innymi, bardziej skomplikowanymi metodami – chociażby systemem surebet (arbitraż), który jest bardzo bezpieczny, ale potencjalnie zapewnia dużo mniejsze zyski.

3. O czym należy pamiętać, stosując system progresji?

System progresji wymaga pokaźnego kapitału i szczęścia, podpartego chłodną analizą. Nie jest dla graczy, którzy podchodzą do zakładu w sposób emocjonalny – tutaj należy się trzymać twardo narzuconych zasad i limitów.

4. Dla jakich graczy przeznaczony jest system progresji?

System progresji jest przeznaczony dla każdego gracza (prosty przepis i intuicyjne zastosowanie), o ile potrafimy trzymać się reguł i posiadamy znaczny kapitał na grę.

5. W jakich typach sportów system progresji ma największe zastosowanie?

Najpopularniejszym systemem progresji jest gra na remisy (można stosować system Paroli, Martingale’a czy Fibonacciego) i to właśnie wśród dziedzin sportowych, w których występuje duży odsetek tego typu wyników, powinniśmy szukać – przede wszystkim piłka nożna i hokej. System Greenwood może mieć zastosowanie w każdej dziedzinie, o ile trzymamy się niskich kursów – głównie obstawiamy zwycięstwa gospodarzy nad słabszymi (według bukmachera) drużynami.

Komentarze (0)
Skomentuj artykuł pt. Progresja – system bukmacherski
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.