sobota, 3 czerwca 2023
Najnowsze: Atalanta - Monza gdzie oglądać?

Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek zakładów bukmacherskich

Wpływ znowelizowanej ustawy hazardowej na dochody legalnych bukmacherów i szarą strefę bukmacherstwa.

Odbierz kod promocyjny Totolotek
Oferta na bonus Totolotek VIP ważna do 30 czerwca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Co wpłynęło na wzrost obrotów legalnych bukmacherów?
  2. Szersze możliwości marketingowe bukmacherów i ich wpływ na rozwój polskiego sportu
  3. Jak nowelizacja ustawy hazardowej wpłynęła na rynek bukmacherski i graczy?
  4. Warto wiedzieć o nowelizacji ustawy hazardowej
Zmiany na rynku bukmacherskim - nowa ustawa hazardowa

Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych była kilkukrotnie nowelizowana, jednak zmiany, jakie przyjęto na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, diametralnie zmieniły pozycję legalnych bukmacherów na polskim rynku.

  RANKING BUKMACHERÓW W POLSCE  

Najlepsi operatorzy bukmacherscy na czerwiec 2023

Kluczowe znaczenie ma utworzenie Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą na mocy art. 15f ww. ustawy, w którym obecnie (stan z 30.06.2018 r.) znajdują się 2 379 zablokowane witryny hazardowe. Większość stanowią zagraniczne spółki, nielegalnie przyjmujące zakłady bukmacherskie w sieci.

Co wpłynęło na wzrost obrotów legalnych bukmacherów?

Aspekt fiskalny był jedną z kwestii, jaką miała rozwiązać zmiana przepisów ustawy o grach losowych. Ustawodawcy chodziło o uszczelnienie prawa i zapewnienie wyższych wpływów do budżetu z podatku od gier, a osiągnięcie tego celu (w 2017 r. do fiskusa wpłynęło o 192 mld zł więcej niż w 2016 r.) przyniosło zyski także autoryzowanym spółkom, organizującym zakłady sportowe. Według danych Stowarzyszenia Graj Legalnie, obroty polskich legalnych bukmacherów w 2017 r. wyniosły 3,3 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 94% w porównaniu z 2016 r. (osiągały wtedy 1,7 mld zł). Udział procentowy w legalnym rynku poszczególnych spółek przyjmujących zakłady przedstawia wykres obok tekstu.

diagram - udział bukmacherów w polskim rynku
Procentowy udział poszczególnych legalnych firm bukmacherskich w polskim rynku źródło: Stowarzyszenie Graj Legalnie

Wynik ten jest bez wątpienia skutkiem działania od 1 lipca 2017 r. rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl). Zgodnie z art. 15f ust. 4 ustawy hazardowej umieszczane są tam adresy stron bukmacherów, nieposiadających autoryzacji resortu finansów, jak również te, które są dostępne w języku polskim lub reklamowane na terenie RP. Dostęp do nich jest uniemożliwiany przez operatorów sieci (w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu – art. 15 ust. 5) oraz dostawców płatności (mają oni 30 dni na zaprzestanie realizowania ich transakcji finansowych – art. 15g).

Szersze możliwości marketingowe bukmacherów i ich wpływ na rozwój polskiego sportu

Jedną z ważnych zmian, jakie obowiązują od 1 kwietnia 2017 r. jest umożliwienie reklamowania się licencjonowanych zakładów wzajemnych (zasady są podobne do tych, które obowiązują producentów alkoholu). Reklama jest dozwolona w punkcie przyjmowania zakładów oraz na stronie internetowej buka (art. 19 ust. 5 ustawy hazardowej), a także m.in. na imprezach sportowych, co w połączeniu z prowadzeniem działalności sponsoringowej umożliwia operatorom bukmacherskim pozyskanie nowych graczy. Reklama taka nie może być skierowana do nieletnich oraz musi spełniać inne kryteria określone w art. 29 b ww. ustawy.

Bonusy powitalne u legalnych polskich bukmacherów online

Autoryzowani bukmacherzy korzystają z nowych przepisów i wspierają polskie kluby sportowe – np. legalny bukmacher Fortuna jest oficjalnym sponsorem m.in. 1. Ligi Piłkarskiej, a LVbet Zakłady Bukmacherskie – Wisły Kraków (tu przeczytasz więcej o tym jak legalni bukmacherzy wspierają polski sport).

Jak nowelizacja ustawy hazardowej wpłynęła na rynek bukmacherski i graczy?

Z uwagi na ograniczenie udziału nielegalnych spółek, organizujących zakłady bukmacherskie na polskim rynku (z 90% spadł on do 60%) oraz stworzenie bardziej liberalnych ram prawnych, umożliwiających reklamę legalnych bukmacherów, więcej zagranicznych firm jest zainteresowanych zalegalizowaniem działalności w naszym kraju. Rumuński bukmacher Superbet uzyskał zezwolenie MF na przyjmowanie zakładów w punktach stacjonarnych w grudniu 2017 r. (nr licencji PS4.6831.4.2017), w pierwszym kwartale zezwolenia na działalność naziemną i internetową otrzymał Totalbet (nr licencji PS4.6831.15.2017), a pod koniec czerwca 2018 do grona legalnych polskich bukmacherów dołączył operator Cherry Online (licencja nr. PS4.6831.26.2017).

Prezes STS Zakłady Bukmacherskie Mateusz Jaroszek podkreślił, że zauważalny jest za to inny efekt nowelizacji ustawy: zmieniło się postrzeganie społeczne i polscy gracze zwracają uwagę, by grać u rodzimych licencjonowanych bukmacherów. Wynika to po części z docenienia roli, jaka pełnią legalne firmy wspierające polski sport, ale także z kar jakie im grożą za udział w grach hazardowych organizowanych wbrew przepisom ustawy (art. 89 – tu przeczytasz, jakie są kary za grę u bukmacher bez licencji). Wszystko to składa się na rosnącą popularność legalnych operatorów stacjonarnych i online.

Warto wiedzieć o nowelizacji ustawy hazardowej

  • Nowelizacja ustawy hazardowej umożliwiła licencjonowanym bukmacherom prowadzenie reklamy na warunkach określonych w ustawie
  • Utworzenie rejestru domen zakazanych pozwoliło ograniczyć udział nielegalnych spółek organizujących zakłady z 90% do 60%
  • Zmiany prawne wpłynęły na zwiększenie obrotów autoryzowanych buków oraz pojawienie się nowych firm na polskim rynku (m.in. Totalbet, Superbet i Betclic)
15.07.2018, 22:44
Aktualizacja: 15.07.2018, 22:44
Autor: R. Legalsport.pl
Źródła
Zwiń
  1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
  2. Ocena skutków regulacji Ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych i zmianie innych ustaw z 20 maja 2016 r. Ministerstwa Finansów.
Komentarze (0)
Jak nowa ustawa hazardowa zrewolucjonizowała rynek zakładów bukmacherskich
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Na jakich zakładach bukmacherzy zarabiają najwięcej?
Na jakich zakładach bukmacherzy zarabiają najwięcej?
1836
69
Po nowelizacji ustawy hazardowej na legalnym rynku zakładów wzajemnych wiele się zmieniło – przede wszystkim wzrosło zainteresowanie obstawianiem w sieci u licencjonowanych bukmacherów, przede wszystkim internetowych jak STS, Betclic czy forBET.
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
Nowelizacja ustawy hazardowej a szara strefa zakładów bukmacherskich
1108
33
Przed wejściem w życie zmian w ustawie o grach hazardowych na terenie RP dominowali nielicencjonowani bukmacherzy – 90% graczy korzystało z ich oferty. Rok po utworzeniu rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) sytuacja ulegała znacznej poprawie – obecnie udział nielegalnych operatorów w polskim rynku zakładów sportowych wynosi 60%. Szacuje się, że mógłby on spaść nawet do poziomu 20-30%.
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
Dlaczego strona zagranicznego buka nie działa?
1680
44
Od 1 lipca 2017 r. adresy bukmacherów, działających w Polsce bez zezwolenia, są wpisywane do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) – do połowy czerwca 2018 r. zablokowano w ten sposób niemal 2 000 stron. Gracze nie mogą na nie wejść ani dokonać przelewu środków pieniężnych na konto buka. Niektórzy bukmacherzy, tacy jak William Hill czy bet365 sami wycofali się z naszego kraju z powodu nowelizacji ustawy hazardowej.
Gry hazardowe w Internecie
Gry hazardowe w Internecie
2811
95
Choć w Internecie można natknąć się na sprzeczne informacje na temat dostępu Polaków do gier hazardowych online, na gruncie prawa wszystko jest jasne. Zgodnie z obowiązującą ustawą hazard przez Internet jest w Polsce objęty monopolem państwa, dla wszystkich innych firm jest zakazany – poza zakładami wzajemnymi i loteriami, których organizatorzy uzyskali licencję polskiego Ministra Finansów. Zakazane jest także uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych w Internecie.
Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce
Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce
1391
31
Nowelizacja ustawy hazardowej mocno zmieniła rynek bukmacherski w naszym kraju. Przede wszystkim zawęziła ofertę legalnych zakładów sportowych, eliminując z rynku bukmacherów bez odpowiednich zezwoleń.
RODO a ochrona danych osobowych graczy bukmacherskich – co zmieniają nowe unijne przepisy?
RODO a ochrona danych osobowych graczy bukmacherskich – co zmieniają nowe unijne przepisy?
2338
50
Obstawiając zakłady u licencjonowanych bukmacherów Polacy mają gwarancję, że ich dane osobowe nie są udostępnianie nieuprawnionym podmiotom ani przetwarzane z naruszeniem prawa. 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), które daje graczom dodatkowe uprawnienia w zakresie ochrony prywatności i poufności. Nowe unijne przepisy dotyczą m.in. prawa do bycia zapomnianym.
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
944
28
Od 1 kwietnia 2017 r. zasadniczej zmianie uległy zasady organizowania zakładów wzajemnych w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Podstawą prowadzenia działalności w tym zakresie jest posiadanie zezwolenia Ministra Finansów – udziela się go odrębnie na przyjmowanie zakładów w punktach stacjonarnych oraz przez Internet (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
1402
41
Zasady funkcjonowania firm hazardowych określa ustawa o grach losowych, której nowelizacja od 1 kwietnia 2017 r. wprowadziła szereg zmian w tym zakresie. Wysokość kapitału zakładowego, jaki muszą posiadać spółki prowadzące działalność hazardową, została uzależniona od tego, czy gry urządzane będą w kasynie lub salonie gry lub czy firma będzie zajmować się przyjmowaniem zakładów wzajemnych.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.