sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: UFC on ESPN 43 kursy, typy

Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera

13.09.2018, 12:30
Aktualizacja: 13.09.2018, 12:30
Autor: R. Legalsport.pl
Odbierz kod promocyjny eToto
Oferta na bonus eToto VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
 1. Co ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną mówi na temat danych osobowych graczy bukmacherskich?
 2. Czy ustawa hazardowa precyzuje, jakie dane osobowe gracz bukmacherski musi podawać przy rejestracji?
 3. Z jakich przepisów wynika, które dane identyfikacyjne graczy posiadają operatorzy?
 4. Legalne zakłady bukmacherskie to gwarancja bezpieczeństwa
 5. Kod do promocji podczas rejestracji
 6. Warto wiedzieć
Na jakiej podstawie bukmacher wymaga moich danych osobowych?
Dlaczego u bukmachera muszę podawać dane osobowe?

 Odpowiedź jest prosta: autoryzowane spółki przestrzegają przepisów, które wymagają weryfikowania tożsamości graczy.

LEGALNI BUKMACHERZY - LISTA NA 2020
Najlepsi operatorzy internetowi z licencjami MF

Bardziej złożone jest określenie podstawy prawnej, która uprawnia legalnych bukmacherów do żądania podania przez graczy ich danych, a więc imienia, nazwiska, daty urodzenia i adresu zamieszkania, a także numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego lub paszportu oraz numeru konta bankowego.

Kwestię tą reguluje nie tylko to ustawa o grach hazardowych, ale także ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sposobu oraz zakresu archiwizacji danych związanych z urządzanymi grami hazardowymi przez sieć Internet (dalej: rozporządzenie MF w sprawie archiwizacji danych).

Co ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną mówi na temat danych osobowych graczy bukmacherskich?

Znowelizowany art. 3a1 tej ustawy wprost stanowi, że jej postanowienia obejmują gry hazardowe urządzane na terenie RP, kierowane do Polaków albo dostępne lub reklamowane w języku polskim, a więc również zakłady wzajemne online. Z tego wynika że gracze, korzystający z usług licencjonowanych buków, podlegają jej postanowieniom.

DARMOWY LEGALNY BONUS 25 ZŁ
Freebety bez wpłacania depozytu od 7 bukmacherów

W związku z tym operatorzy, przyjmujący zakłady bukmacherskie w sieci, mogą na podstawie art. 18 ust. 1 ww. ustawy przetwarzać następujące dane osobowe gracza, niezbędne do nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania umowy:

 • nazwisko i imiona usługobiorcy
 • numer ewidencyjny PESEL lub – gdy ten numer nie został nadany – numer paszportu, dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
 • adres zameldowania na pobyt stały
 • adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres, o którym mowa w pkt 3
 • adresy elektroniczne usługobiorcy

Bukmacher może również przetwarzać inne dane, niezbędne do umożliwienia stawiania zakładów (art. 18 ust. 2 ww. ustawy).

Przepisy te dają zatem spółkom, organizującym typowanie wyników sportowych przez Internet, ogólne upoważnienie do przetwarzania wyżej wymienionych danych (usługodawca, czyli bukmacher, może je przetwarzać, ale z tego przepisu nie wynika obowiązek ich podawania przez gracza). Czym jest samo przetwarzanie danych? Ustawa o ochronie danych osobowych definiuje je jako jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie (art. 7 pkt 2). Warunkiem uzyskania tych informacji jest „niezbędność” ich posiadania do realizowania usługi. O tym, czy akurat te dane są konieczne dla przyjmowania zakładów wzajemnych, można wywnioskować z przepisów hazardowych.

Czy ustawa hazardowa precyzuje, jakie dane osobowe gracz bukmacherski musi podawać przy rejestracji?

Archiwizacja danych - rozporządzenie MF
Fragment Rozporządzenia MF w sprawie archiwizacji danych osobowych

W ustawie o grach losowych nie ma przepisów dokładnie wymieniających informacje, które spółka przyjmująca zakłady powinna uzyskać od graczy przy zakładaniu konta w sieci. Operatorzy internetowi muszą na mocy art. 15i ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy wdrożyć regulamin odpowiedzialnej gry, którego elementem jest procedura weryfikacji pełnoletności graczy oraz rejestracji klienta jako warunku rozpoczęcia i prowadzenia gry. Aby zrealizować ten cel, bukmacherzy żądają przekazania danych osobowych oraz skanu lub zdjęcia dowodu tożsamości na dowód wiarygodności podanych informacji (tu przeczytasz więcej o tym, jakie dane osobowe wykorzystują legalni bukmacherzy i jak ich procedury mają się do przepisów unijnych RODO).

Obowiązek posiadania danych identyfikujących gracza wynika z art. 15d ust. 3 ustawy hazardowej. Zgodnie z nim bukmacher online jest obowiązany prowadzić(…) archiwizację wszelkich danych związanych z urządzaną grą hazardową, w tym wymienianych między tym podmiotem a uczestnikiem gier hazardowych pozwalających na ustalenie przebiegu i wyniku gier hazardowych oraz przeprowadzanych transakcji wynikających z tych gier oraz danych niezbędnych do identyfikacji gracza. Aby uściślić zakres przechowywanych danych, Minister Finansów wydał rozporządzenie (na podstawie art. 15d ust. 8).

Z jakich przepisów wynika, które dane identyfikacyjne graczy posiadają operatorzy?

Rozporządzenie MF w sprawie archiwizacji danych precyzuje, jakie informacje muszą być przechowywane przez autoryzowanych operatorów. Zgodnie z § 5 pkt 3 należą do nich m.in. dane niezbędne do identyfikacji uczestnika zakładu wzajemnego, obejmujące:

a) imię (imiona) i nazwisko

b) adres zamieszkania oraz adres poczty elektronicznej

c) identyfikator pozwalający na dostęp do konta (login)

d) pseudonim – nazwę uczestnika zakładu wzajemnego, jeżeli jest inna niż login

oraz numer rachunku płatniczego gracza (§ 5 pkt 2 lit. c rozporządzenia).

Logicznym jest więc, że aby archiwizować te dane, bukmacher musi je posiadać. Mając zatem na uwadze postanowienia ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz ustawy hazardowej można stwierdzić, że podanie tych informacji jest prawnie uzasadnione.

Legalne zakłady bukmacherskie to gwarancja bezpieczeństwa

W związku z powyższym wielu graczy może się zastanawiać, po co w takim razie zakładać konto u legalnych bukmacherów, skoro wymagają oni podania tylu danych, podczas gdy na stronach operatorów bez licencji MF można cały proces przeprowadzić szybko i bez zbędnych formalności. Warto jednak pamiętać, że tylko licencjonowani bukmacherzy mają obowiązek przestrzegania procedur, zapewniających graczom bezpieczeństwo i chroniących przez uzależnieniem od zakładów wzajemnych. Licencjonowani bukmacherzy muszą też w odpowiedni sposób chronić dane osobowe graczy, nie ma więc mowy o ich wycieku – co nie jest gwarantowane w przypadku operatorów bez licencji. Z tego względu warto grać tylko u legalnych buków – zwłaszcza, że podczas rejestracji konta gracza wiele danych osobowych z dowodu można po prostu ukryć, bo buk wymaga tylko części z nich.

Legalna gra to bezpieczna gra
Bezpieczne typowanie zakładów wzajemnych tylko u bukmacherów z licencją MF

Obecnie na polskim rynku działa dziesięciu legalnych operatorów zakładów wzajemnych z licencjami MF, z których większość działa zarówno w internecie, jak i poprzez sieć punktów stacjonarnych. Do tego grona zalicza się m.in. posiadający rozbudowaną ofertę dyscyplin sportowych legalny bukmacher LV BET, cieszący się pozytywnymi opiniami graczy bukmacher Fortuna i STS Zakłady Bukmacherskie, który dla graczy ma atrakcyjną ofertę bonusową. Korzystając z ich usług możemy być pewni, że gramy legalnie, a nasze dane i płatności są w pełni bezpieczne.

Kod do promocji podczas rejestracji

Legalne firmy bukmacherskie, z których najlepsze opinie mają STS, BETFAN, Fortuna, forBET, Betclic czy PZBuk stosują specjalny kod. Pozwala on przyznać graczowi pieniądze na zakłady w zamian za rejestrację konta online (TU przykład rejestracji w STS z wpisanym automatycznie kodem). Firm które przyjmują kody jest 24, najbardziej renomowane zawiera tabela poniżej:

Kod sprawdzisz ostatniej kolumnie, każdy bukmacher ma inne korzyści na start.

Bukmacherzy internetowi z kursami na Ekstraklasę
Nazwa firmy (w nawiasie nr licencji) Premia  Kod do bonusu
STS ( SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 )
bonus 1279 zł
odkryj KOD  
LVBET ( PS4.6831.9.2016.EQK ) bonus 1590 zł  odkryj KOD 
Betclic ( PS4.6831.11.2017 )
bonus 550 zł
odkryj KOD 
PZBuk PS4.6831.26.2017 )
bonus 50 zł
odkryj KOD 
BetFan ( PS4.6831.3.2018 )
bonus 3100 zł 
odkryj KOD  
Fortuna (SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565) bonus 1140 zł  odkryj KOD 
forBET  ( PS4.6831.10.2016 )
bonus 2110 zł 
odkryj KOD 
Totolotek (AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485) bonus 1049 zł  odkryj KOD 
eToto ( AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 ) bonus 300 zł  odkryj KOD 
Milenium ( SC/12/7251/17-7//BMI9-10599 ) bonus 1650 zł  odkryj KOD 
TOTALbet ( PS4.6831.12.2017 ) bonus 5020 zł  odkryj KOD 
eWinner ( PS4.6831.29.2017 ) bonus 1170 zł  odkryj KOD 

 

Co ważne podkreślenia, nasz promocyjny kod LEGALSPORT honorują praktycznie wszystkie zakłady bukmacherskie, w tym eWinner, Totolotek i eToto.

Warto wiedzieć

 • Ustawa o oświadczeniu usług drogą elektroniczną upoważnienia bukmacherów online do uzyskania danych osobowych graczy
 • Rejestracja graczy i weryfikacja ich pełnoletności jest ustawowym obowiązkiem operatorów, przyjmujących zakłady wzajemne
 • W tym celu, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie archiwizacji danych, mogą oni archiwizować dane personalne, takie jak PESEL, adres zamieszkania oraz numer konta bankowego klientów
Źródła
Zwiń
 1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
 2. Konarski X., Komentarz do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Warszawa 2004.
Komentarze (0)
Ustawa hazardowa a rejestracja konta u bukmachera
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.

Inni czytali również

Płatności u bukmacherów a ustawa hazardowa
Płatności u bukmacherów a ustawa hazardowa
1990
57
1 kwietnia 2017 r. zmieniło się wiele norm prawnych, dotyczących organizowania zakładów wzajemnych w Polsce. Jedną z nich są metody płatności, które może stosować bukmacher. Dzięki znowelizowanych przepisom gracze mogą legalnie doładować konto nie tylko kartą kredytową lub poprzez przelew bankowy, ale także za pomocą Skrill, Neteller czy Paymenticon. Zwolennicy takich form płatności nie muszą więc już korzystać z oferty nielegalnych buków.
Na jakich zakładach bukmacherzy zarabiają najwięcej?
Na jakich zakładach bukmacherzy zarabiają najwięcej?
1781
69
Po nowelizacji ustawy hazardowej na legalnym rynku zakładów wzajemnych wiele się zmieniło – przede wszystkim wzrosło zainteresowanie obstawianiem w sieci u licencjonowanych bukmacherów, przede wszystkim internetowych jak STS, Betclic czy forBET.
Jak bukmacherzy chronią dane osobowe graczy? cz.1
Jak bukmacherzy chronią dane osobowe graczy? cz.1
2675
66
Obstawianie zakładów wzajemnych w sieci wiąże się z udostępnieniem bukmacherowi swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia czy numer konta bankowego. Gracze, korzystający z oferty autoryzowanych operatorów, zyskują pewność, że ich dane będą wykorzystywane zgodnie z prawem, które dokładnie określa, jakie informacje, do czego i jak długo mogą być przetwarzane. Precyzuje także wymogi techniczne sprzętu i oprogramowania, używanego do archiwizacji tych danych.
Wniosek o licencję na organizację zakładów online
Wniosek o licencję na organizację zakładów online
1491
44
Wniosek o udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych składa się do Ministra Finansów na 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem działalności. Musi on zwierać wszystkie dokumenty, określone w art. 36 ustawy hazardowej. Pewne dodatkowe wymogi dotyczą spółek mających siedzibę w innym kraju unijnym oraz tych, które zamierzają przyjmować zakłady wzajemne przez Internet.
Czy koszulki z logo zagranicznych bukmacherów w polskiej telewizji są legalne?
Czy koszulki z logo zagranicznych bukmacherów w polskiej telewizji są legalne?
1356
39
Na mocy nowelizacji ustawy o grach hazardowych zliberalizowano przepisy, dotyczące reklamy bukmacherów. Zgodnie z art. 29 ust. 3 tej ustawy dozwolone jest informowanie sponsorowaniu przez organizatorów zakładów wzajemnych – dotyczy to jednak tylko bukmacherów legalnych, z licencją MF. Kontrowersje budzą jednak sportowcy, występujący podczas urządzanych w RP igrzysk w koszulkach z logo zagranicznych, nielicencjonowanych u nas firm bukmacherskich.
Regulamin bukmachera internetowego
Regulamin bukmachera internetowego
1354
55
Nowelizacja ustawy o grach losowych, która określa zasady działania firm bukmacherskich. Zgodnie z nią szczegółowe kwestie, związane z funkcjonowaniem punktów stacjonarnych, jak również stron internetowych bukmacherów, ma regulować regulamin, zatwierdzony przez Ministra Finansów. 
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
Konsekwencje nowelizacji ustawy hazardowej dla bukmachera
909
28
Od 1 kwietnia 2017 r. zasadniczej zmianie uległy zasady organizowania zakładów wzajemnych w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Podstawą prowadzenia działalności w tym zakresie jest posiadanie zezwolenia Ministra Finansów – udziela się go odrębnie na przyjmowanie zakładów w punktach stacjonarnych oraz przez Internet (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
Kapitał zakładowy firm hazardowych w świetle nowelizacji ustawy hazardowej
1356
41
Zasady funkcjonowania firm hazardowych określa ustawa o grach losowych, której nowelizacja od 1 kwietnia 2017 r. wprowadziła szereg zmian w tym zakresie. Wysokość kapitału zakładowego, jaki muszą posiadać spółki prowadzące działalność hazardową, została uzależniona od tego, czy gry urządzane będą w kasynie lub salonie gry lub czy firma będzie zajmować się przyjmowaniem zakładów wzajemnych.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.