piątek, 1 grudnia 2023
Najnowsze: Chrobry Głogów - Industria Kielce promocje (02.12, 20:00)

Co to jest system bukmacherski?

Jak jest definicja systemu gry. Jaki pozwala ograć bukmachera.

Spis treści
Rozwiń
 1. Czym jest system bukmacherski?
 2. Gospodarowanie zasobami przeznaczonymi na grę systemem
 3. Strategie wyboru spotkań w systemach bukmacherskich
 4. Systemy bukmacherskie – podsumowanie
 5. FAQ - systemy bukmacherskie w pytaniach i odpowiedziach
 6. Warto wiedzieć
Bonus bez depozytu do gry systemem bukmacherskim

Tymczasem bardzo pomocne w obstawianiu zakładów wzajemnych mogą się okazać systemy bukmacherskie, systematyzujące działania graczy w celu zminimalizowania ryzyka bankructwa i zwiększenia potencjalnych zysków.

  NAJLEPSZY BONUS POWITALNY  
  do gry Systemem Bukmacherskim  
  Zobacz przegląd premii na start  

Opracowane przez matematyków, stosowane przez zawodowych graczy mają maksymalnie ograniczyć emocje, kierując graczy do chłodnej kalkulacji i oceny ryzyka wygranej lub przegranej. Dla doświadczonych typerów, znających szczegółowe zasady systemu pozwalają uprościć system zawierania zakładów, systematyzując strategię gry.

Prawidłowo stosowany system, daje szanse na wygraną lub zwiększa pulę do zgarnięcia na trafionych kuponach. Przez początkujących graczy, gra systemem może być mylona ze strategią obstawiania zakładów (jakie dyscypliny, rodzaje zakładów np z handicapem, 1x2 czy under / over lub czasu kiedy zakład jest zawierany - LIVE lub długoterminowy). 

Na pytanie graczy, u jakiego bukmachera najlepiej grać systemem, odpowiadamy, że w zależności od indywidualnych oczekiwań, powitalnej kasy na grę czy znajomości bukmacherski i systemu można grać u każdego. STS daje pakiet 4 bonusów (w tym na STS BetGames i esport). Fortuna ma dobry zakład bez ryzyka 120 zł (+20% ekstra za kod) + darmowy kupon. Betclic ma najwyższy bonus bez ryzyka i 550 zł do zwrotu dla grającego za nietrafiony kupon (to jedna z 3 najlepszych premii na systemową grę).

  BETCLIC BONUS 550 ZŁ  
  Gra bez ryzyka dla nowych klientów  
  ZOBACZ JAK WYKORZYSTAĆ  

LVBET BETFAN i Totalbet mają mega bonusy od 1590 zł, przez 3000 zł do 5000 zł w opcji podwojenia budżetu. eToto wymaga najmniejszej wpłaty, a daje najwyższy wskaźnik wzrostu budżetu (200%, masz 300 zł za 100 zł). forBET jest dobry do gry systemem dla średniozaawansowanych graczy z uwagi na specjalny pakiet powitalny i to aż od 3 wpłat. Łączna nagroda to aż 2110 zł (w tym kasa ekstra, freebet 10 zł, bonus bez ryzyka 50 zł). Atrakcyjne prezenty znajdziesz też w PZBUk, eWinner (Hat Trick na start), Milenium i Totolotku. Najlepszy wariant na dywersyfikację o wykorzystanie wszystkich korzyści to rejestracja u 3 bukmacherów.

Przykładowe zestawy to STS, Betclic i Totalbet lub forBET, Betfan, Fortuna Online. W podanych pakietach masz łącznie ponad 6000 zł dodatkowej gotówki na grę, uzupełnionej o zakład bez ryzyka i darmowy bonus bez depozytu.

Czym jest system bukmacherski?

Na system bukmacherski składają się dwie rzeczy:

 • rozkład stawek na konkretne spotkania oraz
 • wybór odpowiednich typów.

W niniejszym tekście przedstawimy pokrótce możliwości, odnoszące się do wyżej wymienionych elementów. Oczywiście to, co składa się na system bukmacherski, może być modyfikowane w zależności od naszych potrzeb. Klasyczne metody powinny być albo punktem wyjścia dla początkujących graczy albo podstawą do dalszego ulepszania sposobu dysponowania kwotami na zakłady oraz wyboru odpowiednich spotkań sportowych.

Gospodarowanie zasobami przeznaczonymi na grę systemem

Najpierw musimy określić co to znaczy gospodarować środkami. Otóż, mając całkowitą kwotę przeznaczoną na grę w danym okresie, należy ustalić w jaki sposób chcemy grać:

 1. czy chcemy grać ze stałą kwotą na każdy zakład, niezależnie od kursu i innych parametrów określających samo spotkanie;
 2. czy uzależniamy kwotę kolejnego zakładu od wyników poprzednich;
 3. czy w końcu uzależniamy kwotę każdego zakładu od czynników przypisanych do danego wydarzenia sportowego.

W pierwszym przypadku mamy klasyczny system bukmacherski płaskiej stawki (opisany w tym tekście) nieważne, jakie spotkanie oraz jaki kurs, obstawiamy tą samą kwotą. Istotnym czynnikiem tutaj jest wielkość tej stawki – bezpieczna gra (długa gra) wymaga nałożenia sobie pewnego maksimum, które będziemy wykorzystywać podczas obstawiania.

Najlepszy internetowy bukmacher do gry systemem

Kwota pojedynczego zakładu nie powinna być mniejsza niż 2% całego dostępnego kapitału (mniejsze wartości dają bardzo małe potencjalne zyski w odniesieniu do całości) oraz nie powinna przekraczać 5% (wyższe mogą doprowadzić do szybkiego bankructwa w przypadku długich serii błędnych typów). Dla przykładu, mając 1 000 zł na zakłady, każdy kupon powinniśmy obstawiać kwotą z zakresu 20-50 zł. Dolny limit gwarantuje 50 prób, zaś górny pozwala na większe zyski w przypadku trafnych typów.

W drugim przypadku mamy całe spektrum metod progresywnych oraz ich modyfikacji (o progresji w zakładach bukmacherskich pisaliśmy tutaj). Ogólnie rzecz biorąc, wynik spotkania poprzedzającego determinuje stawkę zakładu w kolejnym kuponie. W zależności od naszego typu możemy zwiększać tę kwotę lub zmniejszać. Systemy progresywne dzielimy na cztery główne rodzaje:

 • progresja rosnąca – zwiększamy stawkę tylko w przypadku poprawnie wytypowanego zakładu – system paroli czy system 1-3-2-6 (opisany w tym tekście);
 • progresja malejąca – kwota kolejnego kuponu zostaje zwiększona, gdy błędnie określimy poprzedni – system Martingale’asystem d’Alembertasystem Fibonacciego czy system bukmacherski Greenwood;
 • progresja z zabezpieczeniem – odkładamy część kwoty z wygranych do bankrollu i gramy za resztę – system piętnastki;
 • progresja mieszana – dowolne wymieszanie wcześniejszych trzech.
systemy bukmacherskie
Różnorodność systemów bukmacherskich pozwala na dopasowanie strategii do umiejętności gracza

Systemy progresywne w zakładach bukmacherskich wymagają dużych kwot (zwłaszcza progresja malejąca) i niosą ze sobą ogromne ryzyko bankructwa. Z drugiej strony, potencjalne zyski, które można osiągnąć dzięki tym metodom, sprawiają, że systemy te są bardzo atrakcyjne dla wielu graczy zakładów wzajemnych.

Ostatni sposób dobierania stawek zakładów polega na określaniu ich poprzez pryzmat samego, interesującego nas spotkania sportowego. Dokładniej, kwota przeznaczana na kupon może być dobierana pod kątem kursu narzuconego przez bukmachera czy własnego oszacowania prawdopodobieństwa sukcesu. Te systemy wymagają dużej wiedzy od grającego oraz doświadczenia w wyszukiwaniu interesujących go spotkań. Najczęściej stosowane metody to: stawkowanie Kelly’ego oraz system stawkowania modulowanego (o którym więcej przeczytasz tutaj).

System Kelly’ego polega na lepszym oszacowaniu szans zaistnienia interesującego nas wyniku niż zrobił to bukmacher (poszukiwanie valuebetów). Następnie, stosując formułę Kelly’ego obliczamy kwotę, którą przeznaczymy na zakład – metoda takiego stawkowania minimalizuje widmo bankructwa w dłuższej perspektywie czasu.

Gra systemem bez ryzyka

Z kolei system stawkowania modulowanego polega na doborze kwot zakładów pod kątem własnego szacowania prawdopodobieństwa sukcesu bądź w zależności od kursu nadanego przez bukmachera. W uproszczeniu spotkania ryzykowne obstawiamy mniejszymi sumami, a pewne większymi.

Podsumowując tę część, wybór stawek zakładów możemy albo ustalać sami albo iść według instrukcji, które narzucają konkretne systemy.

Strategie wyboru spotkań w systemach bukmacherskich

Można by rzec, że ilu graczy, tyle strategii, ale można te podejścia podzielić na pięć głównych typów:

 1. dowolność doboru spotkań, bez względu na kurs oraz własne przeświadczenie co do szans na konkretny wynik – taka gra na chybił trafił;
 2. wybór tzw. pewniaków lub granie wysokich kursów, licząc na szczęście;
 3. wybór spotkań pod kątem z góry narzuconego wyniku – najczęściej spotykana to gra na remisy;
 4. poszukiwanie valuebetów, czyli spotkań z zawyżonymi kursami przez bukmachera;
 5. poszukiwanie surebetów oraz middle betów.

Wybór spotkań z pierwszego punktu, a właściwie granie na ślepo, to najlepszy sposób na bankructwo. Nie polecamy nikomu – oczywiście może się zdarzyć cud i wygramy, ale w dłuższej perspektywie gry to gwarantowana utrata wszystkiego.

Szukanie pewniaków (co niekoniecznie oznacza niskie kursy) to dobry sposób na grę. O ile dysponujemy dużym kapitałem, to możemy czerpać regularne zyski – można tutaj zastosować system stawkowania modulowanego z kwotą zakładu 8-10j. Metodę tę możemy również używać w przypadku gry ryzykownej, tzn. przy obstawianiu spotkań „beznadziejnych”. Kwota zakładu nie powinna przekraczać 1-2j. Taki sposób gry wiąże się z małymi szansami wygranej, ale potencjalne zyski mogą być duże.

Większość metod progresywnych doskonale nadaje się do trzeciego stylu doboru spotkań. W zależności od ryzyka, jakie jesteśmy gotowi podjąć (co wiąże się bezpośrednio z posiadanym kapitałem), możemy zastosować system bukmacherski Martingale’a (jako najbardziej agresywny sposób gry) lub skorzystać z bardziej bezpiecznych progresji, np. z metody d’Alemberta lub Fibonacciego. Strategię szukania lig oraz drużyn często remisujących znajdziemy w oddzielnym artykule poświęconym systemowi Martingale’a. W tego typu podejściu najlepiej sprawdzają się dyscypliny sportowe takie jak piłka nożna oraz hokej.

systemy bukmacherskie
Stosowanie systemów bukmacherskich ułatwia gospodarowanie środkami na grę

Dwa ostatnie podejścia to drogi dla bardziej zaawansowanych uczestników zakładów wzajemnych. Samo pojęcie valuebeta już powinno podpowiedzieć nam, że jest to trudne zagadnienie, które wymaga od gracza doświadczenia oraz wiedzy. Wartościowy zakład to nic innego jak źle oszacowany przez bukmachera kurs danego spotkania (zawyżony). Pojęcie valuebeta ma największe zastosowanie w stawkowaniu Kelly’ego (właściwie jest podstawą do poprawnego użycia tej metody). Z powodzeniem możemy stosować tę drogę również w przypadku systemu bukmacherskiego modulowanej stawki – błędnie oszacowanym kursom przypisujemy wyższe stawki zakładu niż wynikałoby to z oszacowań bukmachera.

Ostatnie podejście to poszukiwanie middle betów, czyli serii zakładów, które gwarantują zysk z jednego kuponu, a w sprzyjających warunkach pozwalają osiągnąć profity z większej ilości. Występują przede wszystkim we wszelkiego rodzaju zakładach typu „under” i „over”, jak również w handicapach azjatyckich. Tu ważny jest fakt, że szukamy tego typu zakładów, porównując kursy oraz typy u kilku różnych bukmacherów. Z praktycznego punktu widzenia najszybciej znajdziemy je we wszelkiego rodzaju porównywarkach kursów lub bezpośrednio w zakładach na żywo (to już wymaga dużego doświadczenia). W tym wypadku system stawkowania uzależniony jest od samego middle betu – kursu takiego wydarzenia oraz straty, jaką może przynieść.

Systemy bukmacherskie – podsumowanie

System bukmacherski możemy więc określić poprzez pryzmat sposobów obierania stawek zakładów oraz samych spotkań sportowych. W zależności od tego, jakie mamy podejście do bukmacherki, wybór metody gry powinien być przemyślany. Łatwo stracić pokaźne kwoty, obierając złą strategię i dlatego kluczem do sukcesu jest modyfikowanie na własne potrzeby już istniejących systemów.

Nie warto trzymać się jednej metody (chyba, że przynosi nam regularne zyski), tylko starać się być uniwersalnym i gotowym na przemyślane ryzyko – bo tylko tak mamy szanse ograć bukmachera.

FAQ - systemy bukmacherskie w pytaniach i odpowiedziach

1. Czy systemy bukmacherskie są skuteczne?

Jeżeli rozpatrywać skuteczność przez pewne zyski, to tylko umiejętne wyszukiwanie surebetów oraz middle betów da nam gwarancję. Pozostałe systemy bukmacherskie wymagają dobrego typera.

2. Czy warto stosować systemy bukmacherskie?

Jeżeli na starcie mamy własny plan gospodarowania zasobami przeznaczonymi na grę oraz wiemy co będziemy obstawiać (czujemy się pewnie), to już mamy system bukmacherski. Granie bez metody, która narzuca porządek i dyscyplinę, może doprowadzić do bankructwa. Oczywiście okazyjne postawienie niedużych kwot nie doprowadzi nas do ruiny, ale jeżeli chcemy pograć dłużej, to lepiej dla nas, gdy mamy plan.

3. Które systemy bukmacherskie przeznaczone są dla doświadczonych graczy, a które dla amatorów?

Wszelkie metody progresywne oraz systemy płaskiej stawki czy jej modyfikacje mogą z powodzeniem być stosowane przez rozpoczynających grę w zakładach wzajemnych. Wymagają one jedynie podstawowej wiedzy z dziedziny (dziedzin), w których planujemy obstawiać. Metody bardziej zaawansowane (surebety czy middle bety) wymagają szybkiej analizy, co jest domeną bardziej doświadczonych graczy.

4. Jaki system bukmacherski jest najlepszy.

Odpowiedź jest prosta - najlepszy system to ten, który pozwala na regularne wygrywanie u bukmachera ;) Wydaj się to banalne, jednak każdy system ma swoją specyfikę i bez względu czy gramy Fibonaccim, Martingale'em, płaską stawką czy systemem bukmacherskim Kelly, możemy wygrać lub przegrać. System wymaga dyscypliny i stosowania w sytuacji, kiedy ma największe szanse powodzenia. Sporej części graczy brakuje cierpliwości lub ustalają zbyt mały budżet na grę, stąd nawet na potencjalnie skutecznym systemie możemy mieć inne wyniki od oczekiwanych.

Warto wiedzieć

System bukmacherski to dobór stawek połączony ze strategią wybierania odpowiednich spotkań sportowych. Oczywiście, istnieją metody ogólne, skupiające się tylko i wyłącznie na kwotach, niezależne od typu wydarzenia. Jednak można powiedzieć, że te podejścia to także systemy bukmacherskie ze względu na strategię dowolności doboru spotkań.

26.01.2023, 16:45
Autor: M. Stępień
Komentarze (1)
Co to jest system bukmacherski?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
WarrenB
skomentowano ponad miesiąc temu
system systemem, ale kasa musi się zgadzać 😉

Inni czytali również

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.