piątek, 29 września 2023
Najnowsze: 100 zł za Raków od BETFAN

Ustawa hazardowa – tekst jednolity

Ustawa hazardowa a legalni bukmacherzy. Czy kody promocyjne i bonusy są legalne w 2023 r.. Pobierz tekst jednolity ustawy hazardowej.

Odbierz kod promocyjny eToto
Oferta na bonus eToto VIP ważna do 30 września 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Pierwsza nowelizacja ustawy hazardowej
  2. Nowelizacja ustawy hazardowej z 2015 roku: zagraniczne spółki dopuszczone do polskiego rynku
  3. Kolejne zmiany w ustawie: automaty, poker i legalni bukmacherzy
  4. Tekst jednolity ustawy o grach hazardowych
  5. Legalni bukmacherzy działający zgodnie z ustawą hazardową
Nowelizacje ustawy hazardowej
Jak kolejne nowelizacje zmieniały ustawę o grach hazardowych?

W związku z tym ustawodawca zdecydował się na bardzo rygorystyczne rozwiązania, ograniczające swobodę działalności z zakresu organizowania gier losowych na pieniądze, a tempo prac, jakie przyjął, było imponujące. Wystarczy wspomnieć, iż od pojawienia się informacji o „aferze” do przyjęcia ustawy minął niecały miesiąc.

  Legalni bukmacherzy  
Aktualna lista koncesjonowanych buków na 2023 r.

Konsekwencją szybkiego tempa pracy oraz próby głębokiego ograniczenia rynku gier i zakładów bukmacherskich były popełnione błędy, a w pierwotnym tekście ustawy można było spotkać budzące wiele kontrowersji zapisy, m.in. niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Na szczęście z biegiem czasu ustawodawca – sam lub też pod naciskiem wymiaru sprawiedliwości czy nawet opinii publicznej – rozpoczął proces zmian, które mają służyć dostosowaniu przepisów do zobowiązań, wynikających z prawa międzynarodowego oraz panujących realiów.

Pierwsza nowelizacja ustawy hazardowej

Pierwsza poważna zmiana nastąpiła mocą ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych. Ustawodawca zdecydował się na odformalizowanie wymagań, dotyczących organizowania loterii fantowych i bingo fantowe. Aby zorganizować taką loterię aktualnie wystarczy samo zgłoszenie oraz utworzenie regulaminu gry.

Od wejścia w życie tej nowelizacji organizator loterii musi jedynie pamiętać, aby pula nagród nie przekroczyła kwoty bazowej (ok. 4 300 zł), z kolei organizacje pożytku publicznego mogą pozwolić sobie na pulę nagród w kwocie do ok 60 tyś zł. Warto dodać, że zmiany te zapoczątkowane zostały nowelizacją ustawy hazardowej z 26 maja 2011 roku (Ustawa z dnia 26 maja 2011 r o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw – loterie), jednak ostateczny ich kształt zatwierdziła dopiero nowelizacja z 2014 roku.

Tekst nowelizacji ustawy hazardowej z 7 listopada 2014 roku do pobrania w formacie pdf:
Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych

Nowelizacja ustawy hazardowej z 2015 roku: zagraniczne spółki dopuszczone do polskiego rynku

Wraz z uchwaleniem pierwotnej treści ustawy hazardowej w 2009 r. zdecydowano się na zamkniecie rynku gier losowych dla spółek, mających siedzibę poza terytorium RP, co było niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Mocą ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie z dniem 3 września 2015 r., otworzono rynek dla zagranicznych zakładów bukmacherskich.

Tekst nowelizacji ustawy hazardowej z dnia 12 czerwca 2015 roku do pobrania w formacie pdf:
 Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych

Kolejne zmiany w ustawie: automaty, poker i legalni bukmacherzy

Pierwotnie w ustawie hazardowej z 2009 roku założono, iż gry na automatach będą się odbywały tylko i wyłącznie na terenie koncesjonowanych kasyn gry. Jednak, jak pokazało życie i przede wszystkim nieuczciwi przedsiębiorcy, państwo nie poradziło sobie z wyegzekwowaniem tej regulacji, a nielegalne punkty z automatami w szybkim tempie powstawały na terenie całego kraju. Dlatego, na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw,  zdecydowano się do dopuszczenia gier na automatach na terenie punktów, jednak jedynie takich, które są kontrolowane przez Skarb Państwa.

Drugą zmianą, wprowadzaną przez tę nowelizację, było umożliwienie organizowania turniejów w pokera, bez konieczności posiadania koncesji na prowadzenie kasyna. Organizator musi jednak pamiętać o tym, aby zgłosić ten fakt do organu skarbowego oraz aby pula nagród nie przekroczyła ok. 2 300 zł.

Nowelizacja z 2016 roku, której zapisy weszły w życie odpowiednio 1 kwietnia 2017 roku i 1 lipca 2017 roku, w bardzo dużym stopniu dotknęła też organizatorów zakładów bukmacherskich (m.in. Fortuna Bonus, STS Zakłady Bukmacherskie czy LVBET kod promocyjny) . Wpuściła ona na polski rynek zagraniczne podmioty bukmacherskie, z tym że nałożono na nie obowiązek posiadania polskiej licencji Ministerstwa Finansów i odprowadzania podatków w Polsce. Z nowego prawa skorzystał m.in. francuski bukmacher internetowy Betclic oferujący na polskim rynku wysoki zakład bez ryzyka (Betclic posiada koncesję Ministerstwa Finansów nr PS4.6831.11.2017.

Bukmacherzy internetowi i stacjonarni, niespełniający warunków wynikających z ustawy hazardowej, nie mają prawa oferować swoich usług mieszkańcom naszego kraju. Od 1 lipca 2017 roku strony internetowe bukmacherów bez licencji na organizację zakładów wzajemnych umieszczane są w tzw. rejestrze domen zakazanych, a dostawcy Internetu mają obowiązek ich nieodpłatnego blokowania. 

Tekst nowelizacji ustawy hazardowej z dnia 15 grudnia 2016 roku do pobrania w formacie pdf:
 Ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw

Tekst jednolity ustawy o grach hazardowych

W artykule zawarte są teksty jednolite Ustawy o grach hazardowych wraz z nowelizacjami
Ustawa hazardowa – tekst jednolity

19 stycznia 2018 r. został opublikowany przez ustawodawcę tekst jednolity ustawy o grach hazardowych, tzn. dokument, który wprowadza w treści wiodącej ustawy wszystkie dotychczasowe zmiany, jakie zostały dokonane za pomocą innych aktów. Z prawnego punktu widzenia nie zmienia to nic, jednak w znaczny sposób ułatwia korzystanie z przepisów i wyszukiwanie pożądanej treści.

Tekst jednolity ustawy o grach hazardowych do pobrania w formacie pdf:
 Ustawa o grach hazardowych – tekst jednolity, wersja z 19 stycznia 2018 r.

Szerzej o tym, jak kolejne nowelizacje wpływały na kształt ustawy o grach hazardowych, przeczytasz w artykułach tutaj (część I) i tutaj (część II).

Legalni bukmacherzy działający zgodnie z ustawą hazardową

Rynek po zmianach ustawy hazardowej, ustabilizował się i operuje na nim kilkunastu legalnych bukmacherów online z koncesjami Ministerstwa Finansów. Kilka podmiotów ma zagraniczne korzenie : Betclic Zakłady Bukmacherskie (licencja nr PS4.6831.11.2017) oraz spółka należąca do Cherry (za granicą działa pod marką ComeOn) w Polsce działająca jako PZBuk (Polskie Zakłady Bukmacherskie z nową ofertą kodu promocyjnego i bonusu powitalnego dla nowych graczy, nr licencji Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017).

Listę legalnych zakładów bukmacherskich przedstawia poniższa infografika:

Lista legalnych bukmacherów internetowych
Legalni bukmacherzy internetowi

Pozostali bukmacherzy z polskim kapitałem jak Totolotek, STS, Fortuna, LVBET, Betfan czy forBET skorzystali na zmianach w prawie i zwiększyli przychody niemal o 100%, dzieląc między siebie rynek zakładów bukmacherskich online wart ponad 5 mld zł rocznie. Inwestują w polskie kluby sportowe.

LVBET jest sponsorem klubu piłki nożnej Wisła Kraków, Fortuna Zakłady Bukmacherskie Online wspiera finansowo Legię Warszawa (umowa na ponad 6 mln zł) a STS współpracuje z Lechem Poznań i Reprezentacją Polski w Piłce Nożnej. Forbet finansuje kilka klubów piłkarskich (Włókniarz Częstochowa, ŁKS Łódź czy AMP Futbol), Totolotek jest finansowym partnerem piłkarskiego Pucharu Polski.

Oferty bonusowe polskich koncesjonowanych operatorów, przekroczyły poziomy oferowane przez większość zagranicznych firm bukmacherskich, ale wciąż nieobecnych na polskim rynku (pisaliśmy wcześniej czy operator online Unibet jest legalny oraz o legalności bonusu od buka zagranicznego Bet365). 

Rekordowy bonus powitalny wprowadził bukmacher internetowy Betfan dając na start 3000 zł (równowartość ponad 700 EURO) z naszym unikalnym kodem promocyjnym ulepszającym bonusy (do zastosowania podczas rejestracji). forBET podniósł bonus powitalny do 2110 zł (zawiera bonus od depozytu 2000 zł, bonus dodatkowy za kod rejestracyjny 50 zł, zakład bez ryzyka 50 zł i freebet bez wpłaty 10 zł).

Kod promocyjny zakładów bukmacherskich LVBET
LVBET Kod promocyjny LVBET Zakłady Bukmacherskie

W tej samej lidze legalnych bonusów gra jeszcze LVBET (poprzednia nazwa to Las Vegas Zakłady Bukmacherskie), jako sponsor mega atrakcyjnej gali FameMMA przygotował pakiet na start dla kibiców piłkarskich na poziomie 1570 zł (1000 zł + 500 zł w bonusie powitalnym za depozyt, 20 zł darmowy LVbonus i 50 zł premii bonusowej z kartą kibica jednego z klubów które bukmacher sponsoruje np. Widzew Łódź, Stal Mielec czy  Śląsk Wrocław). W każdym przypadku podczas rejestracji nowego konta, bukmacher na formularzu internetowym daje możliwość wygenerowana podwyższonej premii promocyjnej za kod LVBET.

Pozostali bukmacherzy korzystając z możliwości jakie daje ustawa hazardowa, oferują poza legalnym streamingiem, zakładami LIVE także ciekawe promocje powitalne i specjalne bonusy na mecze podpierane kampaniami reklamowymi w telewizji i internecie.

30.07.2019, 22:49
Aktualizacja: 19.10.2022, 12:24
Autor: R. Legalsport.pl
Komentarze (2)
Ustawa hazardowa – tekst jednolity
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Matka z synem
skomentowano ponad miesiąc temu
o matko – ile czytania 😉 nie ma jakiejś wersji skróconej tej ustawy?
antek
skomentowano ponad miesiąc temu
Ale się rozpisali.

Inni czytali również

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.