sobota, 25 marca 2023
Najnowsze: Hiszpania - Norwegia kursy, typy

Uzależnienie od e-sportowych gier Dota, LOL czy CS:GO

Popularne gry komputerowe jak Warcraft czy Fortnite mogą generować ryzyko uzależnienia.

Odbierz kod promocyjny SuperBet
Oferta na bonus SuperBet VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. E-sport silnie uzależniający
    1. Emocje esportowe
  2. Ile czasu pochłaniają gry e-sportowe?
  3. Zakłady bukmacherskie na esport
Kod bonusowy

Gry takie jak (żeby wymienić najbardziej popularne): Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), Leaque of Legends (Lol) czy Dota uznano za prawdziwą dyscyplinę sportową, co znalazło odzwierciedlenie nawet w polskim prawie, ponieważ zapisano ją w ustawie o sporcie.

Legalna gra esportowa 
   STS konto internetowe  
Szybka rejestracja online

Niestety, to, co dla jednych jest sportem wymagającym regularnych treningów, dla innych staje się uzależnieniem.

Gry e-sportowe to aktywność, która cieszy się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Tymczasem właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na ryzyko uzależnienia – nie tylko od e-sportu [zobacz ciekawy artykuł o współczesnym esporcie, turniejach i zakładach], także od innych zachowań behawioralnych.

Wiadomo z danych pochodzących z innych państw, że jeśli dostęp np. do gier nie zostaje prawnie ograniczony dla osób niepełnoletnich, młodzież uzależnia się od nich bardzo szybko. Właśnie dlatego w naszym kraju młodzi ludzie nie mogą legalnie uczestniczyć w grach losowych i zakładach bukmacherskich. Mogą natomiast bez przeszkód brać aktywny udział w e-sporcie.

E-sport silnie uzależniający

Jak dostępność wpływa na poziom uzależnienia? Dziś hazard nałogowy dotyczy ok. 2 proc. hazardzistów, za to aż 15 proc. użytkowników gier e-sportowych jest od nich uzależnionych! Przekładając to na liczby bezwzględne, mamy 50 tys. hazardzistów patologicznych, 200 tys. – hazardzistów problemowych (czyli na granicy miedzy normalnym uczestnictwem a nałogiem), za to aż 2,5 miliona Polaków uzależnionych od e-sportu. To zaczyna wyglądać na poważną epidemię, dotykającą niestety przede wszystkim bardzo młodych ludzi.

Emocje esportowe

Gry e-sportowe, podobnie zresztą jak hazard, nie są czymś groźnym z założenia. W tych grach uczestnicy korzystają z komputerów, ale też jednocześnie, ponieważ rozgrywki najczęściej mają formę drużynową, gracze ze sobą współpracują, uczą się funkcjonowania w grupie, rywalizują z przeciwnikami na jasno określonych zasadach, a gdy zajmują się tym na poważnie, coraz częściej trenują pod okiem doświadczonych trenerów. Problem nie leży więc w samej formie gier, lecz w emocjach, które pojawiają się u ich użytkowników – zwłaszcza tych, którzy uczestniczą w e-sporcie bez profesjonalnego wsparcia.

E-sport jest po prostu bardzo silnie wciągający [tu artykuł jak sobie z tym radzić], potrafi odcinać od realnego życia, sprawiać, że gracze zapominają nawet o podstawowych potrzebach, takich jak jedzenie czy spanie. Żyją życiem swoich postaci widocznych na ekranie – a te nie muszą jeść, spać ani robić przerw. Zbyt mocno angażujące się osoby mają wrażenie, że rzeczywistość – i to bardzo emocjonująca – dzieje się na ekranie, a nie w fizycznej rzeczywistości. To, co rozgrywa się na monitorze, jest znacznie ciekawsze niż codzienność. Efekt jest taki, że uczestnicy potrafią prowadzić rozgrywkę przez długie godziny, zupełnie zapominając o innych zobowiązaniach.

Ile czasu pochłaniają gry e-sportowe?

Problem jest na tyle poważny, że Światowa organizacja Zdrowia (WHO) wydała dyspozycje, na podstawie których można określić, czy e-sportowiec jest uzależniony. Wymienione w zarządzeniu zachowania to: bardzo długi czas gry (ponad 3-4 godziny dziennie) powiązany z niemożnością jej przerwania przez gracza. Czyli: utrata kontroli nad czasem rozgrywki. Do tego dochodzi ograniczenie innych aktywności życiowych oraz kontynuowanie gier e-sportowych nawet wtedy, gdy przynoszą one poważne, negatywne skutki.

Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę, wskazują autorki raportu „Uzależnienia od e-czynności wśród młodzieży: diagnoza i determinanty“, Małgorzata Styśko-Kunkowska i Grażyna Wąsowicz. Jeśli u uczestnika e-sportu pojawiają się: niechęć do wychodzenia ze swego pokoju, zmniejszenie liczby kontaktów z innymi ludźmi, zwłaszcza z rówieśnikami, nieobserwowane wcześniej trudności w nauce, a nawet coraz gorszy stan zdrowia – potrzebna jest szybka reakcja. Bez pomocy z zewnątrz stan psychiczny i fizyczny gracza będzie ulegał dalszej degradacji.

Zakłady bukmacherskie na esport

E-sport to dziś oficjalna dyscyplina sportowa. O jego rosnącej popularności świadczy chociażby fakt, że zakłady wzajemne na gry e-sportowe ( w tym specjalne promocje na rozgrywki mistrzowskie lub ligowe) dostępne są w ofercie większości legalnych bukmacherów internetowych i stacjonarnych (jak STS, Fortuna czy Totalbet). Każdy z operatorów honoruje kod rejestracyjny do bonusu dla graczy zainteresowanych esportem.

Najlepszy regulamin bezpiecznej gry
  eFortuna Online   
Konta z limitami na czas gry

Operatorzy oferują także specjalne nagrody na gry esportowe (w tym bezpłatne bonusy bez depozytu, które nie wymagają wpłaty), które pozwalają na grę i zwiększają ilość grających online. Takie premie w stałej promocji ma forBET, LVBET lub Betfan (okazjonalnie).

Ci, którzy zajmują się e-sportem pod okiem fachowców, systematycznie trenują, grają w drużynach i rywalizują podczas oficjalnych turniejów – są mniej narażeni na uzależnienie (ze względu na profesjonalne wsparcie) niż gracze korzystający z tej formy aktywności w domowym zaciszu. A ryzyko popadnięcia w nałóg jest naprawdę poważne. Dziś uzależnionych od gier e-sportowych w Polsce jest już ok. 2,5 miliona osób. Problem dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, i to oni wymagają wsparcia i zainteresowania ze strony dorosłych, by w razie pojawienia się pierwszych objawów jak najszybciej reagować

19.09.2018, 08:28
Aktualizacja: 26.01.2023, 16:25
Autor: M. Stępień
Źródła
Zwiń
  1. Raport „Uzależnienia od e-czynności wśród młodzieży: diagnoza i determinanty”, Małgorzata Styśko-Kunkowska i Grażyna Wąsowicz, 2014
  2. www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/who-uzaleznienie-od-gier-wideo-i-komputerowych-choroba-psychiczna,801834.html
Komentarze (2)
Uzależnienie od e-sportowych gier Dota, LOL czy CS:GO
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Jumper99
skomentowano ponad miesiąc temu
Wcześniej grało się dla przyjemności za darmo. A teraz ciśnie się na tym mega kasę.... szkoda że nie urodziłem się trochę później...
Slawek
skomentowano ponad miesiąc temu
Jak uzależnienie przerodzi się w zarabianie mega kasy, to czemu nie :) - ja bym tak chciał xD Zarobki na graniu są strasznie ogromne - aż szkoda gadać

Inni czytali również

Zachowania świadczące o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich
Zachowania świadczące o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich
2755
63
Zakłady bukmacherskie dla większości typerów są rodzajem rozrywki, która dodaje pozytywnych emocji do towarzyskiego oglądania meczy, wyścigów konnych czy innych imprez sportowych.
Czy uzależnienie od gier na pieniądze można leczyć?
Czy uzależnienie od gier na pieniądze można leczyć?
1626
42
Leczenie hazardu jako takiego byłoby kurowaniem uczestnictwa w grach losowych na pieniądze – tymczasem to normalne zachowanie, którego nie trzeba zmieniać. Można – i trzeba – leczyć natomiast nałóg hazardowy, który może się pojawić u niektórych graczy. Choć statystycznie ludzi z takim problemem jest w Polsce niewielu (ok. 2 proc. graczy), to aby mogli oni wrócić do normalnego życia, potrzebują wsparcia specjalistów i prawdziwej kuracji.
Jak być odpornym na nałogowe bukmacherstwo?
Jak być odpornym na nałogowe bukmacherstwo?
1047
28
Odpowiedzialne i bezpieczne obstawianie w zakładach bukmacherskich to prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy są podatni na emocje, jakie niesie ze sobą hazard. Ale – wyzwanie mocno dopingujące do jego zrealizowania, bo właśnie odpowiedzialna gra gwarantuje odporność na zagrożenia, związane z ryzykiem uzależnienia się od bukmacherki.
Depresja w uzależnieniu od zakładów online
Depresja w uzależnieniu od zakładów online
1291
38
Wydawać by się mogło, że depresja nie wiąże się z zakładami bukmacherskimi w żaden sposób – przecież to rozrywka, sposób na spędzanie wolnego czasu, podkręcenie emocji podczas oglądania meczu czy wyścigów, skąd tu depresja? A jednak okazuje się, że ten długotrwały stan przygnębienia może pojawić się w związku z bukmacherką – u tych typerów, którzy wykazują nadmierną słabość wobec tej formy aktywności.
Zakłady bukmacherskie – czy mogą uzależniać?
Zakłady bukmacherskie – czy mogą uzależniać?
970
37
Coraz częściej ludzie na całym świecie uzależniają się od określonych zachowań, które wywołują u nich duże emocje. Niektórzy cierpią na nadmierną słabość wobec pracy, gier komputerowych czy zakupów, inni – wobec różnych form hazardu.
Zakłady bukmacherskie dla odpornych na hazard
Zakłady bukmacherskie dla odpornych na hazard
1223
47
Bezpieczne uczestnictwo w zakładach bukmacherskich wymaga znajomości podstawowych zasad, których stosowanie znacząco zmniejszy ryzyko uzależnienia i pozwoli w sposób odpowiedzialny korzystać z hazardowych rozrywek. 
Jak uodpornić się na gry losowe i zakłady sportowe
Jak uodpornić się na gry losowe i zakłady sportowe
914
31
Bukmacherstwo i gry losowe są świetną rozrywką – pod warunkiem, że umie się z nich korzystać w bezpieczny sposób i kontroluje własne zachowania z nim związane. Co trzeba zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiernej słabości wobec gier na pieniądze? Podpowiadamy podstawowe zasady, które warto stosować już od pierwszych chwil uczestniczenia w hazardzie.
Uzależnienie od bukmacherstwa – czynniki ryzyka
Uzależnienie od bukmacherstwa – czynniki ryzyka
1047
35
Zakłady bukmacherskie są świetnym sposobem na dobrą rozrywkę, dają też możliwość wygrania niezłych pieniędzy, same w sobie nie są więc żadnym problemem. Ale tak jak podczas uprawiania każdej formy hazardu, nadmierne zaangażowanie w bukmacherkę sprawia, że pojawia się pewne zagrożenie. Chodzi o możliwość uzależnienia się.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.