poniedziałek, 20 marca 2023
Najnowsze: Zagraj za 50 zł na Bayer L. - Bayern M. i odbierz za darmo 150 zł

Zakłady sportowe – czy to ryzyko hazardu?

Jak bezpiecznie obstawiać zakłady bukmacherskie przez internet u legalnych polskich operatorów?

Odbierz kod promocyjny Betclic
Oferta na bonus Betclic VIP ważna do 31 marca 2023
Spis treści
Rozwiń
  1. Przemyśl stawki, za które obstawiasz
  2. Ryzyko uzależnienia? Statystycznie niewielkie, ale…
laptop ze stroną do typowania na ekranie do tekstu o ryzyku hazardu w zakładach sportowych
Czy typowanie zakładów sportowych niesie ze sobą ryzyko hazardu?

Jeśli grasz lub obstawiasz coś, czego wynik jest losowy, a wygrana oznacza uzyskanie jakiegoś zysku (niekoniecznie w postaci wypłaty pieniędzy, może być też korzyść rzeczowa), uprawiasz hazard.

Tyle wynika z definicji, przyjętej m.in. w polskiej ustawie o grach hazardowych. Oznacza to, że zakłady sportowe także są rodzajem hazardu. Jak radzić sobie z hazardem i cieszyć się grą w dłuższej perspektywie?

Przemyśl stawki, za które obstawiasz

Czy to znaczy, że zakłady bukmacherskie niosą ze sobą jakieś ryzyko? Owszem – ryzyko przegranej. Tak jak zawsze przy tego typu grach, możesz stracić pieniądze, które wyłożyłeś, obstawiając u bukmachera. Dlatego dobrze się zastanów, ile wydajesz i na jaką stawkę się decydujesz.

Przegraną trzeba po prostu wlicz w koszty rozrywki, dzięki czemu ryzyko spada niemal do zera. Za to pojawia się szansa – na wygraną. Przy takim podejściu jest ona prawdziwym, namacalnym bonusem, pojawiającym się w ramach atrakcyjnego sposobu spędzania czasu wolnego.

Można też skorzystać z bezpłatnych bonusów bez depozytu dla nowych graczy, które gwarantują super wygrane i są oczywiście w pełni wypłacalne. Dzięki zakładom bez wpłaty własnych środków można obstawiać za kasę bukmachera, która później przekształcana jest w żywą gotówkę.

Freebety dla nowych graczy z kodem promocyjnym: zakłady bez depozytu stawia się za kasę bukmachera

Typerzy dość często dyskutują jednak nad tym, czy zakłady sportowe powinny być definiowane jako hazard. Zdaniem niektórych obstawianie oparte jest na wiedzy sportowej i powinno być rozumiane bardziej jako inwestycja niż gra losowa. To rozumowanie ma sens, świadczy jednak o pominięciu pewnego ważnego elementu – człowieka.

Typując w zakładach sportowych zawsze typujesz, który z zawodników (albo która drużyna) okaże się zwycięzcą. Czyli – wynik nie zależy od Ciebie, lecz od innej osoby, na którą nie masz żadnego wpływu. Albo – jeśli obstawiasz np. gonitwy w wyścigach konnych – od zwierzęcia i od człowieka.

Nie masz wpływu na żaden z istotnych elementów tego układu, nie wiesz, w jakiej formie są zawodnicy ani czy nie zdarzy się jakaś losowa sytuacja, która zmieni cały układ gry. Właśnie ze względu na brak kontroli i nieprzewidywalność zdarzeń można stwierdzić z pewnością, że zakłady sportowe to hazard.

Ryzyko uzależnienia? Statystycznie niewielkie, ale…

Wiele osób, pytając o ryzyko hazardu w przypadku zakładów sportowych, ma jednak na myśli nie ryzyko związane z przegranymi pieniędzmi, lecz z zagrożeniem uzależnieniem. I znów, tak samo jak w przypadku innych form hazardu, rzeczywiście zakłady niosą ze sobą pewne ryzyko pojawienia się nadmiernej słabości – choć dane statystyczne wskazują, że procentowo jest ono niewielkie, bo uzależnienie od zakładów bukmacherskich dotyczy tylko 2 proc. wszystkich graczy. Ale istnieje.

Nie oznacza to jednak, że z tego powodu trzeba rezygnować z obstawiania zakładów – podobnie jak większość ludzi nie rezygnuje z picia alkoholu, mimo istniejącego ryzyka uzależnienia. Po prostu trzeba znać zasady pozwalające typować bezpiecznie, oraz uruchomić ważne cechy charakteru: samokontrolę i samoświadomość.

Najważniejsze jest bowiem, by typerzy sami kontrolowali swoje zachowania i sprawdzali, czy zakłady sportowe w ich wydaniu nie przekształcają się w coś, co może mieć negatywny wpływ na ich życie. Trzeba więc kontrolować poziom zaangażowania w obstawianie, czas, jaki na to przeznaczamy, pieniądze. Trzeba sprawdzać, czy z powodu typowania nie zaniedbujemy innych obowiązków, nie zadłużamy się, realizujemy obietnice składane bliskim.

To są podstawowe wyznaczniki, które pozwalają ocenić, czy hazard w zakładach bukmacherskich jest bezpieczny, czy też ryzyko nadmiernej słabości wobec niego rośnie. Jeśli tak, warto reagować od razu. Kiedy typer jest w stanie samodzielnie zminimalizować ten negatywny wpływ, niech po prostu ogranicza swoje zainteresowanie tą rozrywką. Kiedy jednak traci kontrolę nad sowimi zachowaniami, powinien jak najszybciej poszukać pomocy u specjalistów, którzy pomogą mu przywrócić właściwe proporcje w życiu.

Bonus bez depozytu w STS | Do odbioru tylko z kodem promocyjnym > LEGALSPORT

Zakłady sportowe niosą ze sobą ryzyko związane z hazardem, ponieważ obstawianie ich wyników jest klasyczną formą hazardu. Typer nie ma przecież wpływu na rozstrzygnięcie (niezależnie od posiadanej wiedzy) zakładu. Ryzyka są dwa: po pierwsze – można stracić pieniądze. Dlatego warto przemyśleć stawki, a przegraną wliczyć w koszty gry. Po drugie – może pojawić się uzależnienia. O tym zawsze trzeba pamiętać, dlatego należy kontrolować swoje zachowania, a w razie potrzeby – zwrócić się po pomoc do specjalistów. Jeśli jesteś nowym graczem, to postaraj zacząć od bonusów bukmacherskich (freebety, cashbacki, promocje od wpłaty), które pomagają powiększyć pulę kasy na obstawianie. Wówczas pograsz dłużej i będziesz mógł się wdrożyć.

08.06.2018, 23:03
Aktualizacja: 26.01.2023, 16:29
Autor: M. Stępień
Komentarze (1)
Zakłady sportowe – czy to ryzyko hazardu?
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Gruby
skomentowano ponad miesiąc temu
Pomoże mi ktoś dobrać stawki do małego budżetu? Nie posiadam góry pieniędzy, ale chciałbym swoich sił spróbować w bukmacherce. Zamierzam stawiać przede wszystkim futbol oraz koszykówkę – od czasu do czasu sporty amerykańskie. Miesięcznie mógłbym przeznaczać na grę powiedźmy ok 300 złotych. Wiem, że to niewiele, ale może uda się coś z tego zrobić?
Do Grubego
skomentowano ponad miesiąc temu
Hejka! Jeżeli masz taki budżet, jak dla mnie nie jest on niski :D, to spróbuj grać kupony za max 20 złotych. Wówczas będziesz mógł postawić w miesiącu nawet 15 kuponów! A na jednym kuponie powiedźmy 2-3 zdarzenia, nie więcej! Tak, abyś wychodził w okolicach 100-150 złotych na kuponie. To będzie najrozsądniejsza strategia – i pamiętaj, nigdy nie przekraczaj swoich limitów.

Inni czytali również

Uzależnienie od e-sportowych gier Dota, LOL czy CS:GO
Uzależnienie od e-sportowych gier Dota, LOL czy CS:GO
2710
59
Gry e-sportowe są coraz bardziej popularne zarówno na świecie, jak i w Polsce. Świadczą o tym liczby: ilość polskich użytkowników wszystkich rodzajów e-sportu szacuje się obecnie na 16 milionów!
Leczenie uzależnienia od gier na pieniądze
Leczenie uzależnienia od gier na pieniądze
1479
54
Osoby uzależnione od gier na pieniądze potrzebują wsparcia specjalistów, by wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Warto skorzystać z pomocy fachowców jak najszybciej po zauważeniu, że gracz ma problem z hazardem.
Jak bukmacherzy pomagają graczom uzależnionym?
Jak bukmacherzy pomagają graczom uzależnionym?
925
23
Bukmacherzy mają świadomość, jak poważnym zagrożeniem dla typerów jest ryzyko uzależnienia. Chociaż w Polsce dotyczy ono tylko 2 proc. wszystkich graczy, w wielu innych państwach – ze względu m.in. na brak ograniczeń dostępu do gier losowych – ryzyko to jest dużo wyższe. A przecież nikomu nie zależy na graczach, którzy mają poważne życiowe problemy. Chodzi o rozrywkę, atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu – a nie o nałóg.
Jak być odpornym na nałogowe bukmacherstwo?
Jak być odpornym na nałogowe bukmacherstwo?
1045
28
Odpowiedzialne i bezpieczne obstawianie w zakładach bukmacherskich to prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy są podatni na emocje, jakie niesie ze sobą hazard. Ale – wyzwanie mocno dopingujące do jego zrealizowania, bo właśnie odpowiedzialna gra gwarantuje odporność na zagrożenia, związane z ryzykiem uzależnienia się od bukmacherki.
Depresja w uzależnieniu od zakładów online
Depresja w uzależnieniu od zakładów online
1287
38
Wydawać by się mogło, że depresja nie wiąże się z zakładami bukmacherskimi w żaden sposób – przecież to rozrywka, sposób na spędzanie wolnego czasu, podkręcenie emocji podczas oglądania meczu czy wyścigów, skąd tu depresja? A jednak okazuje się, że ten długotrwały stan przygnębienia może pojawić się w związku z bukmacherką – u tych typerów, którzy wykazują nadmierną słabość wobec tej formy aktywności.
Zachowania świadczące o uzależnieniu od hazardu
Zachowania świadczące o uzależnieniu od hazardu
1276
42
Hazard to przede wszystkim rozrywka, która pozwala spędzić atrakcyjnie czas, zrelaksować się i dobrze się bawić. Jednak aby nigdy nie stał się problemem, musi być uprawiany we właściwy, bezpieczny sposób.
5 cech osobowości gracza nałogowego
5 cech osobowości gracza nałogowego
5360
91
Namiętny gracz w zakładach sportowych – co to za człowiek? Czy można go rozpoznać zanim sam zdradzi, co jest jego największą pasją? Naukowcy zbadali osobowość osób, które wykazywały się nadmierną słabością wobec gier na pieniądze. Okazuje się, że są pewne cechy, które charakteryzują takich ludzi. Przy czym – zaznaczmy od razu – chodzi o graczy uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem, a nie o hazardzistów rekreacyjnych, którzy nie mają żadnych cech odróżniających ich od reszty społeczeństwa.
Jak uodpornić się na gry losowe i zakłady sportowe
Jak uodpornić się na gry losowe i zakłady sportowe
912
31
Bukmacherstwo i gry losowe są świetną rozrywką – pod warunkiem, że umie się z nich korzystać w bezpieczny sposób i kontroluje własne zachowania z nim związane. Co trzeba zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiernej słabości wobec gier na pieniądze? Podpowiadamy podstawowe zasady, które warto stosować już od pierwszych chwil uczestniczenia w hazardzie.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.